Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam
Chcialbym uzyskac informacje czy sie da i czy wogle warto sie w to bawic. Mianowicie mam swiatlowod do domu do urzadzenia ONT ZTE F620. Naturalnie nie mam do niego dostepu, dziala w trybie brigde. Z niego wychodzi skretka do routera. Zakupilem jakis czas temu Mikrotik RB4011 i jest tam port SFP+ pomyslalem sobie ze po co uzywac dwoch urzadzen jak mozna by jednego. No i teraz pytanie.... jaka wkladka byla by najbardziej kompatybilna z takim rozwiazaniem? Czy to wogule ma sens? Jaka wyglada konfiguracja owej wkladki w mikrotiku czy jest to na zasadzie plug&play i podlacz kabel i od razu zagada. Moze ma ktos z tym doswiadczenie i bylby w stanie mi pomuc i naprowadzic jakie rozwiazanie bylo by najlepsze. Na obecny stan nie narzekam ale chetnie przetestowalbym wszystko w jednym urzadzeniu.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Wkładka GPON SFP nie działa w RB4011

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

thekrzos pisze:

Za to działa w switchu TPLINK :)

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

nie podmienisz, gpon autoryzuje się za pomocą s/n ontka

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

thekrzos pisze:

Nie do końca prawda. Część wkładek GPON działa, wszystko zależy jak Telco kazało producentowi skonfigurować PPS/ToD/DyingGasp. W starszych wersjach Mikrotika, Marvel wiedział jak sobie z tym radzić. W RB4011 wsadzili CPU z izraelskiego start-upa.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

rasputin83 pisze:
Na obecny stan nie narzekam ale chetnie przetestowalbym wszystko w jednym urzadzeniu.

Masz najlepsze rozwiązanie - ONT w trybie "bridge"
Chcesz więcej, pogadaj z dostawcą czy mogą zarekomendować/sprzedać i autoryzować wkładke SFP. Orientacyjny koszt to 200-400 złoty. Jeżeli RB4011 ją zaakceptuje to wystarczy tylko ustawić VLAN i PPPoE/DHCP

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

jak taką wkładkę się konfiguruje np do autoryzacji pppoe? :)

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziekuje za informacje. Napisalem do dostawcy internetu i odpisali mi, ze nie ma takiej mozliwosci niestety. Wyskrobalem nastepnego maila do wlasciciela/operatora sieci swiatlowodowej i tez odpisali mi, ze ont ktore posiadam jest urzadzeniem granicznym ich sieci i nie ma mozliwosci jego zastapienia, jelsi to zrobie to strace dostep do uslugi. Wogule przeraza mnie ich brak jakiego kolwiek zainteresowania tematem i zwyczajnie traktuja mnie jako debila ktory ma internet i niech sie cieszy ze ma a jak chce cos wiecej to niech spada na drzewo. Takie maja podejscie. W takim razie jestem skazany na ONT ciekawi mnie co sie stanie jak padnie czy w tedy pojdzie wynegocjowac inne rozwiazanie.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

@Karas
z tego widziałem, normalnie się logujesz przez przeglądarkę i ustawiasz parametry, wkładka ma swoje IP.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

rasputin83 pisze:
Dziekuje za informacje. Napisalem do dostawcy internetu i odpisali mi, ze nie ma takiej mozliwosci niestety. Wyskrobalem nastepnego maila do wlasciciela/operatora sieci swiatlowodowej i tez odpisali mi, ze ont ktore posiadam jest urzadzeniem granicznym ich sieci i nie ma mozliwosci jego zastapienia, jelsi to zrobie to strace dostep do uslugi. Wogule przeraza mnie ich brak jakiego kolwiek zainteresowania tematem i zwyczajnie traktuja mnie jako debila ktory ma internet i niech sie cieszy ze ma a jak chce cos wiecej to niech spada na drzewo. Takie maja podejscie. W takim razie jestem skazany na ONT ciekawi mnie co sie stanie jak padnie czy w tedy pojdzie wynegocjowac inne rozwiazanie.

To nie traktowanie jako debila tylko nadmierne (moim zdaniem) przykładanie wagi do standaryzacji. Na pewnym etapie i w pewnym zakresie konieczne ale czy aż tak restrykcyjne to nie jestem przekonany. Inna sprawa że mogą się obawiać problemów na styku onta w formie wkładki z urządzeniem klienckim a tym samym trudności diagnostycznych (MT jest znany ze swojej wybredności w zakresie wtykanych wkładek).

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

to ze mikrotik wybredny jest to akurat wiem dlatego musiala by byc pomoc z ich strony zeby ewentualnie dobrac jak najlepsza wkladke ewentualnie kogos kto juz to robil u sibie na podobnym sprzecie tylko wlasnie nie wiem jak z konfigiem by bylo bo do ONT nie moge sie zalogowac na standardowych log/pass i zwyczajnie podejrzec ewentualnie skopiowac caly config do wkladki(o ile sie nie myle jakby to bylo mozliwe). Nie wiem jak oni to konfigurowali po prostu jak sie przeprowadzilem to ont juz bylo w domu tylko nic nie dzialalo. Zajelo to kilka tygodni bo developer dal ciala z podlaczeniem jedyne co to jakies inzyniery przyszly podpieli do gniazda jakies gowienko i powiedzieli ze wszystko ok i zaraz poszli. Podlaczylem ONT i faktycznie zaskoczylo. Wykonalem tylko telefon do ISP podajac MAC address ont zaktywowali przez tel i zaskoczylo. Takze mysle ze dalo by sie to zastapic no ale trudno widac nie moge rzezbic w gown...ie i chyba zostawie tak jak jest. Dzieki jeszcze raz za pomoc.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Prosta sprawa. Nie chcą sobie komplikować życia. Zastanów się przez chwilę ile problemów to rodzi. Jako operator jeżeli masz standardowego ONTka z wyjściem Ethernet to w prosty sposób utrzymujesz zapasowe urządzenia oraz ułatwiasz sobie diagnostykę jeżeli klient zgłasza problemy (jedziesz na miejsce, podpinasz laptopa i testujesz). Teraz pomyśl jak to wygląda jeżeli operator zgodzi się na wkładkę SFP. Jeżeli chce mieć zapas na wypadek jej uszkodzenia to wypada kupić dwie. Nie każda wkładka dogada się z każdym urządzeniem każdego producenta (jeżeli ty wymienisz urządzenie, to pasuje czasami te wkładki przeprogramować pod konkretnego producenta). Do tego diagnostyka. Zgłaszasz problem i goście wysyłają technika. Pasuje, żeby jechał na miejsce z urządzeniem akceptującym taką wkładkę jaką masz obecnie, bo przecież laptopa nie wepnie do wkładki. Kwestie dodatkowego modelu urządzenia w sieci, konfiguracji i aktualizacji pomijam.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie