Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam. Od pewnego czasu klienci mają problem z komunikatami google "Wykryto nietypowy ruch pochodzący z Twojej sieci..", nie mogą się łączyć ze Steam, Netflix itp. serwisy. Mój adres publiczny trafił też na kilka czarnych list. Wiem, że to przez któregoś z klientów który "sieje" wirusami lub czymś po sieci ale nie mam pojęcia jak wykryć taką osobę. Jestem w trakcie robienia OSPf gdzie podzielę każdy z przekaźników na inne IP PUB wtedy wyeliminuję problem z jednym adresem IP dla każdego, jednak zanim to zrobię chciałbym w jakiś sposób znaleźć tą osobę która broi mi w sieci. Macie jakieś pomysły jak to zrobić ? Dodam iż większość urządzeń to Mikrotik.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi ! :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Poczytaj: https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=26&t=39397

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

zborek2 pisze:
Witam. Od pewnego czasu klienci mają problem z komunikatami google "Wykryto nietypowy ruch pochodzący z Twojej sieci..", nie mogą się łączyć ze Steam, Netflix itp. serwisy. Mój adres publiczny trafił też na kilka czarnych list. Wiem, że to przez któregoś z klientów który "sieje" wirusami lub czymś po sieci ale nie mam pojęcia jak wykryć taką osobę. Jestem w trakcie robienia OSPf gdzie podzielę każdy z przekaźników na inne IP PUB wtedy wyeliminuję problem z jednym adresem IP dla każdego, jednak zanim to zrobię chciałbym w jakiś sposób znaleźć tą osobę która broi mi w sieci. Macie jakieś pomysły jak to zrobić ? Dodam iż większość urządzeń to Mikrotik.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi ! :)

Ilu klientow jest za natem na jednym adresie IP u Ciebie?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

DNS mam dobrze zrobiony a port 53 jest odpowiednio dropowany. W sieci pod jednym adresem mam ok 250 klientów.
Zauważyłem że na porcie 25 latała dużo wirusów. Port ten też oczywiście był dropowany na routerze brzegowym. Teraz zrobiłem to na antenie u klienta. Ruch spadł znacząco. Okazało się też iż wirusy atakowały wpisany serwer DNS czyli googlowski 8.8.8.8. Zmieniłem go na mój prywatny. Zobaczymy co będzie się działo dalej, mam nadzieję że to rozwiąże mój problem...
Bo klienci nie dają żyć, a to nie działa Steam, a to usługi xbox , zalukaj czy nawet samo google .

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

zborek2 pisze:
W sieci pod jednym adresem mam ok 250 klientów.

Że co proszę? Ilu?
Ja upychałem 100 osób na jednym IP i już były problemy z Netflixami i Googlami.
Od tego czasu nie przekraczam 50 osób na jednym IP ;)

Poza tym wytnij sobie więcej portów, jakieś samby, ntp, dns u klientów...

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

zborek2 pisze:
DNS mam dobrze zrobiony a port 53 jest odpowiednio dropowany. W sieci pod jednym adresem mam ok 250 klientów.
Zauważyłem że na porcie 25 latała dużo wirusów. Port ten też oczywiście był dropowany na routerze brzegowym. Teraz zrobiłem to na antenie u klienta. Ruch spadł znacząco. Okazało się też iż wirusy atakowały wpisany serwer DNS czyli googlowski 8.8.8.8. Zmieniłem go na mój prywatny. Zobaczymy co będzie się działo dalej, mam nadzieję że to rozwiąże mój problem...
Bo klienci nie dają żyć, a to nie działa Steam, a to usługi xbox , zalukaj czy nawet samo google .

W dzisiejszych czasach 50 adresów per IP to za dużo. Musisz to jak najszybciej poprawić/zmniejszyć.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

jaroslaw.bareja pisze:
W dzisiejszych czasach 50 adresów per IP to za dużo. Musisz to jak najszybciej poprawić/zmniejszyć.

Zakładam że najlepiej było by 1IP = 1 Klient, możesz napisać jak u Siebie stosujesz przydzielanie adresacji IP konkretnie dla ilu klientów ?

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

jetrules pisze:
jaroslaw.bareja pisze:

Zakładam że najlepiej było by 1IP = 1 Klient, możesz napisać jak u Siebie stosujesz przydzielanie adresacji IP konkretnie dla ilu klientów ?

u mnie jest max 30 klientów na publiku i jak na razie nikt nic nie zgłasza (komercja ma odrębne 1:1 lub całe klasy)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Jeszcze niecały rok temu mieliśmy NAT-owanych ponad 200 ludzi pod jednym IP i nie było żadnych problemów. Jak ktoś narzekał, że mu coś nie działa (głównie Play Station), to dostawał publika.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

jetrules pisze:
jaroslaw.bareja pisze:

30-40 hostów obecnie per 1 ip mam u siebie

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

XTR3M3K pisze:
zborek2 pisze:
W sieci pod jednym adresem mam ok 250 klientów.

Że co proszę? Ilu?
Ja upychałem 100 osób na jednym IP i już były problemy z Netflixami i Googlami.
Od tego czasu nie przekraczam 50 osób na jednym IP ;)

Poza tym wytnij sobie więcej portów, jakieś samby, ntp, dns u klientów...

jakie to porty dokładnie blokujesz ? możesz podać ? z ciekawości zweryfikuje z moją listą

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

Jak wygląda u Was sprawa w limitowaniem połączeń TCP/UDP per klient , patrząc po statystykach to klient max wyciska 200-300 połączeń , ale miałem ostatnio przypadek że walił ponad 3000 :)
Ciekaw jestem jakie limity macie u Siebie :)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

jetrules pisze:
Jak wygląda u Was sprawa w limitowaniem połączeń TCP/UDP per klient , patrząc po statystykach to klient max wyciska 200-300 połączeń , ale miałem ostatnio przypadek że walił ponad 3000 :)
Ciekaw jestem jakie limity macie u Siebie :)

mam limity ale o rzędy wielkości wyższe niż Twój rekordzista
i są one podyktowane nie limitowaniem usera tylko bezpieczeństwem sieci

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Panowie, ja się podepnę. Znalazłem jeden z ipków (oczywiście NAT) na CBL. Pytanie, czego szukać u siebie. Czym podpadłem? Czytam, że powodów może być kilka. Trojany, spam itd. Ze spamem, coś nie bardzo, port 25 wycięty, nawet dodany skrypt na MT do łapania takowych. . DNS poblokowane. Widzę tylko ruch, ze swojego serwera djbdns wychodzący na zewnątrz i trochę zapytać do googla (klienci biznesowi na pub ip) Ludzikom wyświetla się oczywiście komunikat jak w tytule... Tak od ręki nie zmniejszę liczby userów per ip.
Tylko czy to jest jedyna przyczyna?

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Snoopy pisze:
Panowie, ja się podepnę. Znalazłem jeden z ipków (oczywiście NAT) na CBL. Pytanie, czego szukać u siebie. Czym podpadłem? Czytam, że powodów może być kilka. Trojany, spam itd. Ze spamem, coś nie bardzo, port 25 wycięty, nawet dodany skrypt na MT do łapania takowych. . DNS poblokowane. Widzę tylko ruch, ze swojego serwera djbdns wychodzący na zewnątrz i trochę zapytać do googla (klienci biznesowi na pub ip) Ludzikom wyświetla się oczywiście komunikat jak w tytule... Tak od ręki nie zmniejszę liczby userów per ip.
Tylko czy to jest jedyna przyczyna?

na początek przeskanuj otwarte porty za tym publikiem na adresach wewnętrznych może stoją tam jakieś dziwolągi

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

zborek2 pisze:

Pińcet upchaj klientów na jednym IP i będzie "super", a ten swój dostęp do internetu dodawaj za free do ramki fajek w kioskach RUCH (podobnie Play rozdawał internet w RBM i jak testowałem jego użycie to np. nie sposób było dokonać kilku transakcji z konta bankowego on-line, a czasami nawet z jedną w godzinach szczytu...). :nie:

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

1200 za natem do plixa
0 problemów

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

czargrze pisze:
1200 za natem do plixa
0 problemów

za jednym IP?