Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Zmęczony kłopotami z konsumenckim sprzętem i z niedoborem gniazd LAN, przy okazji remontu mieszkania postanowiłem rozprowadzić kilka(naście przewodów) i zrobić sieć na bazie sprzętu odrobinę lepszego niż domowe routery Asusa, Netgeara itp.

Mieszkanie jest niewielkie - ok 60 m2. Elektryk rozprowadził przewody Cat 6. Nie zdecydowałem się na Cat 6A czy 7 z racji starej instalacji elektrycznej budynku ( w mieszkaniu wymieniłem wszystko od licznika) i potencjalnych kłopotów z uziemieniem - nadal zastanawiam się czy słusznie.
Internet niestety tylko z LTE - na szczęście położony na parapecie Netgear M1 i bliskość BTS z agregacją pasm pozwala osiągnąć sensowne prędkości.

Gniazd mam 15.

Początkowo planowałem oprzeć się o Unifi: router Netgear jako bramka- a w małym wiszącym racku USG Pro-switch-gniazda + 1 AP AC LR.
Tyle, że po przejrzeniu dyskusji na forach UBNT zaczynam mieć wątpliwości czy aby na pewno dostanę niezawodność....?

Pytanie nr 1: czy polecacie jakiś inny sprzęt - z tym, że na CLI się nie znam i nie mam ochoty płacić abonamentu firmom typu CISCO....
Pytanie nr 2: Sprzęt planuję umieścić w wiszącym racku (raczej płytkim) 6U - nie mam pojęcia jakie są warte uwagi - nie mam również pojecia jak rozmieścić sprzęt?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Patch panel 24p cat6, UniFi Switch 24p, USG-pro. Zamiast AP LR bym wziął małego nanoHD z Wave2. Jak masz kasę to jeszcze ten sprzętowy kontroler UC-CK i tyle w temacie. Nic lepszego nie trzeba dla potrzeb domowych. Wszystko jako jeden ecosystem UniFi. USG-pro ma wiatraki i może być głośno, więc bierz to pod uwagę. Switche UniFi z PoE też mają wiatraki. Bez PoE nie mają.
Bym się nie sugerował co ludzie piszą na forum UBNT.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziękuję za odzew.
Switch chyba będzie pasywny - PoE miałoby być tylko do AP, z racji hałasu oblecę "injectorem".
Teoretycznie mógłbym zrezygnować z USG - Netgear M1 mógłby robić za router.... ale jakoś nie wierzę w jego wydajność.
UCK planuję - szkoda że nie ma poza USA i Kanadą UCK 2....
Patch panel - jakiejś konkretnej firmy? Coś pod keystony, czy "uzbrojony"? Czy wstawienie patch panelu kat. 6A zamiast cat 6 robi różnicę (negatywną)?

Co do nanoHD - jeśli już to wziąłbym dużego HD, boję się o zasięg - część ścian to cegła (dwie cienkie ściany działowe po drodze do najdalszego punktu), stąd pomysł na LR.

Ewentualnie AC IWO Pro na dokładkę - tyle że niestety puszki mam w wielokrotnych ramkach, a do takiej InWall chyba nie wejdzie...
Bawić się w UPS?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Jest ten malutki USG, tylko byś go musiał położyć. Pro do domu nie potrzebny. Chyba, że chodzi o fakt montażu rackowego, żeby to ładniej wyglądało. Zmiast USG-pro możesz dać EdgeRouter ER-4 albo ER-6p. To najnowsze modele i wyróżniają się tym względem starych wersji, że mają mocowania rackowe. Poprzednich nie można było zamontować w szafie rack.
Patch panel gotowy. Po co bawić się w pojedyncze keystony. Patch panel cat6A trochę bez sesnu bo to patch panele FTP, pod ekranowane skrętki. Taki patch panel trzeba objąć połączeniem wyrównawczym. Po dwa po co przepłacać. W drugą stronę byłoby źle i bez sensu, czyli patch panel cat5 a skrętka cat6.

Zoltyy pisze:
Bawić się w UPS?

Bawić się, zawsze i wszędzie. UPS to podstawa. Tylko nie znajdziesz rackowego bez wiatraków. Fanless-owych chyba nie ma, albo ja nie kojarzę. Ten jest w miarę cichy 38 dB https://allegro.pl/apc-smart-sc-450va-r ... 91032.html Tylko on nie ma pełnego sinusa. Jak nim nie zasilasz jakiś silników indukcyjnych to nie ma to znaczenia. Albo coś na półce w szafie położyć pasywnego.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Czyli patch panel Cat 6.
Konfiguracji Edgeroutera chyba nie ogarnę - Unifi jest prostsze, ale do wyboru tylko mały USG, albo głośny Pro. W sumie przy prędkościach LTE mały USG powinien dać radę.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Tak, patch panel cat6 24p. Moja propozycja to skompletowanie wszystkiego od ZPAS od szafy po patch panel.
http://sklep-zpas.pl/panele-krosowe-zpa ... -zpas.html
http://sklep-zpas.pl/szafki-19-nascienn ... -zpas.html
http://sklep-zpas.pl/szafki-19-nascienn ... z-box.html
organizer do kabli http://sklep-zpas.pl/organizacja-kabli- ... -zpas.html
Żadne tam chińskie szafy z allegro, czy gdziekolwiek.
Mała uwaga. Szafa o głębokości 400 mm może nie nadawać się, bo jej przestrzeń robocza to może 300-320 mm. Mogą się nie pomieścić niektóre switche, czy cokolwiek innego co jest dość głębokie.

Czy ja wiem, czy ER są trudne w konfiguracji? Nic nadzwyczajnego. Konfigurujesz tylko to co potrzebujesz. W UniFi wszystko robi się poprzez kontroler, bardziej takie user friendly. Te małe pudełeczka bez problemu radzą sobię z ruchem 1 Gb/s. Raczej daleka droga do 1 Gb/s w LTE.
O ile Ci nie przeszkadza, że małego USG trzeba będzie położyć na półce to możesz go wziąć. Mając USG, wykorzystasz te wszystkie bajery z kontrolera, itd. Przy niektorych ficzersach kontroler krzyczy, że nie ma USG. Jak już pchasz się w Unifi warto mieć USG imho.

Tu masz mały walkthrough przez najnowszy kontroler UniFi -> https://www.youtube.com/watch?v=Cuv8noqa1LI

Nowy temat  Odpowiedz w temacie