Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Witam.

Postawiłem sobie hotspot-a z walled garden, który bez zalogowania wpuszcza na wybrane strony (walled garden).

Problem w tym, że chcę, by niezalogowaniu użytkownicy mieli cały czas dostęp do serwera samby 192.168.1.11 (ten serwer jest zbindowany (bypassed) do Hotspota).

Problem w tym, że userzy nie mają dostępu do serwera samby (192.168.1.11) mimo, że ten jest zbindowany (bypassed) do Hotspota, jak również adres 192.168.1.11 dodany jest do walled garden.

Dopiero jak user (niezalogowany) wejdzie na jedną z dozwolonych stron (walled garden) zaczyna mieć dostęp do serwera samby.

Wydaje mi się to co najmniej dziwne.

Jakieś pomysły?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Zawsze wierzyłem w to, że firefall działa tylko wtedy, jeśli ruch przebiega pomiędzy dwoma interfejsami np ether1 i ether2.

Wierzyłem, że ruch w obrębie jednego interfejsu (maszyny połączone switchem, switch wpięty do mikrotikowego ether2) w zasadzie nawet "nie dociera" do routera) to "za chol...rę" nie ma możliwości by maszyna np. 192.168.1.202 nie mogła wbić na Sambę na 192.168.1.11 - mikrotik nie ma prawa w to ingerować.

A wszystko wskazuje na to, że ingeruje. Bo jeśli zbinduję (bypassed) maszynę 192.168.1.202 z hotspotem (ether2) to ma ona bezproblemowy dostęp do Samby (192.168.1.11) zbindowanej (bypassed) z hotspot-em (ether2).

A jeśli tylko wyłączę bindowanie maszyny 192.168.1.202 to natychmiast traci ona dostęp do Samby na 192.168.1.11.

Jakim u licha cudem? Przecież te maszyny są na jednym interfejsie (połączone switchem).

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Coś masz nie tak, jeżeli masz dwie maszyny wpięte w głupi switch, mają IP w tej samej adresacji to wpięcie trzeciego kabla ze switcha do RB nie ma kompletnie wpływu na komunikację pomiędzy maszynami.
Tak czy siak będą ze sobą gadać.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Dobra, zjawiłem się fizycznie na miejscu i się wyjaśniło, że problemem wcale nie było blokowanie dostępu do Samby (osobnej maszyny na 192.168.1.11). Otóż też na Sambie, ale na IP->SMB samego mikrotika trzymam pewne skrypty startowe (pliki .bat) po które sięgają maszyny z Windowsami przy starcie systemu. To właśnie te zasoby są blokowane w trybie HotSpot-a. Innymi słowy, gdy na interfejsie ether2 odpalony jest hotspot, żaden user podsieci ether2 nie będzie mógł sięgnąć po skrypty przechowywane na mikrotiku. Wśród tych skryptów było także montowanie zasobów z Samby na 192.168.1.11. Ręczne montowanie zasobów daje poprawny efekt.

Zatem problem jest stricte taki: jak dać userom hotspota dostęp do SMB samego mikrotika?

Obrazek

Obrazek

PS. Ponieważ hasła userów na maszynach z Windowsem pokrywały się z userami i hasłami SMB na MT userzy nie byli pytani o autoryzację przy dostępie do skryptów (ale to tak na marginesie)

Obrazek

Nowy temat  Odpowiedz w temacie