Trzepak.pl


Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Post: czw, 02 sie 2018 14:03:10 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Rejestracja: pn, 24 sie 2015 23:36:46
Posty: 744
Witam.

1. Na użytek domowy chciałbym zrealozować sobie lokalizację na Sambie, zawierającą aplikacje portable.
2. Na pulpicie każdego komputera w LAN (Win10) byłby utworzony (skrypt podczas startu komputera go sobie utworzy) skrót lnk w formie folderu, który będzie odnosił do lokalizacji na Sambie (read only), gdzie umieszczone będą skróty lnk (ikony programów) kierujące bezpośrednio do aplikacji portable (uruchamiające ich pliki .exe) położonych na sąsiednim zasobie na tej samej Sambie.
3. Benefit: każdy user komputera w LAN ma na pulpicie "folder" zawierający oprogramowanie portable. Oprogramowanie uruchamiane jest bezpośrednio z Samby po sieci.

Jest tylko mały problem: większość aplikacji portable nie wystartuje z dysku w trybie read only. Dostępu RW na Sambie tym aplikacjom dać nie chcę, z uwagi na niezawodność (zamierzona lub niezamierzona działalność użyszkodników prędzej czy później sprawi, że aplikacje przestaną działać) i utrzymanie (nie chcę by na takim zasobie zbierały się śmieci po działaniach userów w tych aplikacjach).

Zastanawiam się jak więc podejść do tematu. Może zamiast ikon lnk odnoszących się do .exe-ców na sambie umieszczać tam skrypty .bat, które skopiują aplikację do folderu temp na dysku usera i ją uruchomią z owego dysku usera?

Tak pewnie będzie najrozsądniej, co o tym myślicie?


Na górę
Post: czw, 02 sie 2018 17:52:03 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Rejestracja: pn, 24 sie 2015 23:36:46
Posty: 744
Po chwili namysłu dochodzę do wniosku, że pomysł z pierwszego wpisu jest wystarczająco dobry. Można ewentualnie poszaleć, by robota zrobiła się sama.

1. Założenia: Samba postawiona na Linuksie, klientami Samby są maszyny z Win 10.

2. Aplikacje portable rozpakowywać na zasób Samby (RO dla userów) jedna aplikacja to jeden folder.

3. Napisać i uruchamiać z cron-a co godzinę skrypt, który sprawdza po kolei wszystkie foldery i szuka wewnątrz pliku "processed.ok". Jeśli skrypt nie znajdzie takiego pliku, domniema, że aplikacja nie została jeszcze "opublikowana".

4. "Publikacja" aplikacji jest automatyczna (patrz punkt 3) i polega na wygenerowaniu skryptu [nazwa_folderu].bat dla maszyn z Windowsem, który to .bat zawiera instrukcje kopiujące cały folder aplikacji na maszynę użytkownika (c:\temp\) a następnie uruchamia aplikację z tego folderu. Folder c:\temp\ jest czyszczony po każdym restarcie maszyny usera.

5. Wygenerowany skrypt [nazwa_folderu].bat zapisać do równoległego zasobu na tej samej Sambie (zasób również read only). Na tym zasobie znajdują się wyłącznie skrypty .bat. Każdy taki plik to nazwa aplikacji z rozszerzeniem .bat.

6. Do takiego skryptu należałoby podpiąć ikonę (grafikę), tę samą, która zaimplementowana jest do samego pliku .exe aplikacji, niemniej z poziomu Linuksa jest to raczej chyba nierealne.

7. Na każdej maszynie klienckiej skrypt, który podczas uruchamiania Win 10 tworzy na pulpicie skrót .lnk w postaci flderu o nazwie portable, który jest linkiem do lokalizacji sieciowej na której w trybie read only składowane są pliki .bat udające skróty do aplikacji. Niestety bez inon właściwych swoim aplikacjom, bo Linux tego pewnie nie ogarnie.

Ale, zaraz, może by tak zmienić koncepcję i niech to klient sam sobie (podczas startu systemu) potworzy w prawdziwym folderze na pulpicie pliki .bat do aplikacji portable znajdujących się na Sambie.

Niech to klient (podczas startu systemu) skanuje foldery z aplikacjami portable na Sambie i w przypadku wykrycia pliku .exe utworzy w folderze na pulpicie plik .bat, który będzie kopiował na lokalizację c:\temp folder, w którym został znaleziony .exe i uruchamiał tego .exe-ca z folderu w lokalizacji c:\temp :-)

Tym samym, podczas startu systemu automatycznie wygenerowany zostanie folder zawierający "skróty" do aplikacji portable, a same aplikacje zostaną skopiowane na dysk (i potem uruchomione) dopiero wtedy, gdy klient zdecyduje się jakiejś użyć.

Chyba nabrało to kształtów godnych wdrożenia ;-)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Dzisiaj jest czw, 23 maja 2019 3:28:31

Strefa czasowa UTC+02:00

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
SubSilver2 modified for Trzepak.pl by Colir
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl