Trzepak.pl

Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Witam.

Czy istnieją jakieś certyfikaty potwierdzające brak wpływu wifi na zdrowie. ?

Mam problem z klientem i chciałbym udowodnić mu to na "piśmie" w postaci certyfikatu czy innej informacji.

Tytuł:
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

takich nie ma.
Znacznie prościej znajdziesz opinie o systemach bezprzewodowej łączności typu:
"nie wykryto szkodliwości promieniowania na ludzi"
bo nikt Ci nie da, że nie ma. Ten kto sponsoruje takie badania, odrazu praktycznia zamawia wynik. te badania dla picu są. Ale dla WiFi raczej się ich nie robi. Niech Ci przytocze moje słowa z innego postu:
Cytuj:
stacje bazowe w GSMie pracują do 14W, komórka przyłożona do głowy może wypromioeniować nawet do 2W (im bliżej stacji jest tym mniej promieniuje). - pół centymetra od głowy!

Nadajniki WiFi tak jak ktoś wyżej wspomniał nadają do 100mW (jesli nikt nie łamie prawa). Jest to taka, moc, aby było pewne, że nie będzie to szkodzić żywym istotom (w promieniu większym niż 30cm od instalacji antenowej). Z każdym metrem sygnał jest znacznie słabszy, tak, że zwykle odbiorniki mają możliwość łapania sygnału od 100 00 000 (b. silny sygnał -50dBm) do 10 000 000 000 (słabawy sygnał -80dBm) razy słabszzego. Nie tylko w WiFi, w każdym systemie bezprzewodowej łączności tak jest, tylko jest inne tłumienie na każdym metrze.

Na 90 metrach wg kalkulatora, jesli wypromieniowano 100mW to dojdzie tam -60dBm, czyli 0,000 001mW

ja bym bardziej zwrócił uwagę na kable elektryczne w ścianach - omijać miejsca gdzie sie będzie spało czy spędzało większość dnia.

aha, jakby ktos sprawdzil czy mi sie nie przesunelo gdzies zero to by bylo fajnie :ok:

ja mam nadajnik na dachu od 4 lat. nie zauwazylem zadnych anomali jak np. bolow glowy.

Tytuł:
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Podobno tel kom przy dluzszych rozmach potrafie niezle podgrzewac nasze umysly..

Na cale szczescie bialko nie scina sie tak szybko :)

Tytuł:
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Moc generowana przez urzadzenia wifi w pasmie 2,4 GHZ i 5GHZ to jest pikus w porownaniu do GSMów.

Tytuł:
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Ostatnio widzialem ciekawy problem.. Wlasnie zwiazany z efektami dzialania sieci komorkowych.. Najbardziej wrazliwe na to promieniowane sa pszczoly ktorych populacja gwaltownie zmniejsza sie z roku na rok :)

Co do WiFi.. To tez zalezy z jaka moca kto nadaje.. Ustawowe 20 dB w pasme 2,4 GHz to raczej nie problem :)
Chociaz niektorzy stosuja wzmacniacze ktore wyczerpuja e.i.r.p :)

Tytuł:
Powieściopisarz
Powieściopisarz

andref44 pisze:
Ostatnio widzialem ciekawy problem.. Wlasnie zwiazany z efektami dzialania sieci komorkowych.. Najbardziej wrazliwe na to promieniowane sa pszczoly ktorych populacja gwaltownie zmniejsza sie z roku na rok :)

Hehe, widać że niektórzy się nabrali na ten news (i że grozi nam w związku z wyginięciem pszczółek głód). Polecam lekturę http://www.pasieka.pszczoly.pl/
Problem spadku populacji pszczół jest spowodowany najzwyczajnymi w świecie chorobami tych owadów

Tytuł:
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Widze zatem ze ponownie uleglem sile perswazji srodkow masowego przekazu :)

Tytuł:
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Gdzieś słyszałem,że TV sat przy powierzchni ziemi ma mocniejsze promieniowanie niż wifi , ale to wiadomość nie sprawdzona

Ostatnio zmieniony czw, 10 maja 2007 22:12:13 przez mancin, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

ja też dałem się złapać, ale patrzyłem na to z przymrużeniem oka...

Tytuł:
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

..ale czy jest jakiś dokument w sieci potwierdzający brak wpływu tej częstotliwości na człowieka w jakikolwiek sposób ?

Mistrz pióra
Mistrz pióra

pczarn pisze:
Witam.

Czy istnieją jakieś certyfikaty potwierdzające brak wpływu wifi na zdrowie. ?

Mam problem z klientem i chciałbym udowodnić mu to na "piśmie" w postaci certyfikatu czy innej informacji.

Mój raport, dla dobra ogółu:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005r w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz.U z 2005r Nr 230, Poz. 1955), urządzenia radiowe mogą być stosowane bez pozwolenia jeżeli spełniają następujące warunki:
a) w paśmie 2400 ÷ 2483,5 MHz:
- stosują modulację szerokopasmową
- moc wypromieniowywana EIRP jest ? 100mW
b) w paśmie 5470 ÷ 5725 MHz:
- pozwalają na sterowanie mocą (w zakresie minimum 3dB) w celu uniknięcia zakłóceń,
- umożliwiają dynamiczny wybór częstotliwości (DFS),
- moc wypromieniowywana EIRP jest 1W
Zgodnie z Ustawą o ochronie środowiska (Dz.U z 2001r nr 62 poz. 627 art. 234 pkt 2 oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów (Dz.U. 2004 nr 257 poz. 2573 §3 ustęp 1 punkt 8) emisja z EIRP < 15 W nie wymaga pozwolenia na emisję pola ani sporządzania raportu oddziaływania na środowisko.
Niejasność sytuacji zagrożeń powiększa się, gdyż rozbieżności poglądów dotyczących oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizmy żywe są znaczne. Najlepiej o tym świadczą różnice pomiędzy normami obowiązującymi w różnych krajach, także europejskich. Ustanowione w Polsce przepisy, zwłaszcza dotyczące ochrony środowiska są pod tym względem wyjątkowo rygorystyczne, bardziej niż w wielu krajach europejskich. I tak strefa ochronna II stopnia w zakresie oddziaływania nadajników telefonii komórkowej jeszcze do niedawna była określana na - 0,025 W/m2, a dla zagrożeń I stopnia - 0,1 W/m2. Obecnie w Polsce obowiązuje (od 11.08.1998 r.) wielkość 0,1 W/m2, jako graniczna wartość w strefie przebywania osób postronnych - czyli nie związanych profesjonalnie z systemami telefonii komórkowej. Są to nadal kilkadziesiąt razy (!) ostrzejsze przepisy niż wymagane np. w USA (6 W/m2) czy Unii Europejskiej (4,5 W/m2).
Zastosowanie urządzeń nadawczych do przekazu internetowego nakłada obowiązek stosowania mocy zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów do 100 mW dla pasma 2,4 Ghz i do 1000 mW w paśmie 5,5 Ghz. Tutaj będzie stosowana głównie transmisja w paśmie 5,5 Ghz.
Zastosowane karty typu CM9 i WMIA 123 AG posiadają moc według specyfikacji ok 70 mW tj. 0.07 W. Tylko jedna karta posiada moc 0,4 W lecz nie wiadomo czy będzie stosowana. Dysponowanie tak małymi mocami do przekazu internetowego skutkuje stosowaniem anten o dużym zysku i charakterystyce silnie kierunkowej ( patrz dołączone charakterystyki anten). Taka antena ma za zadanie wypromieniować w miarę możliwości całą moc dostarczoną do przodu rozsiewając jej jak najmniej na boki i do tyłu. Moc podawana przez producenta w karcie zanim zostanie dostarczona do anteny musi być transportowana specjalnymi złączami i kablami powodującymi straty mocy tym większe im większa jest częstotliwość pracy urządzenia i odległość do anteny. Tłumienność zastosowanego kabla wynosi 34,7dB/100metrów dla 5,8 Ghz, co oznacza, że kabel o długości 10m tłumi mi sygnał o ponad połowę. Najkrótszy odcinek kabla na wieży będzie miał długość co najmniej kilka metrów. Dodając tłumienie wszystkich złączy i przejść moc dostarczana do mojej anteny redukuje się co najmniej o połowę, więc z 0,07 W mam w antenie już ok 0,03 W. Tutaj znowu antena posiada współczynnik VSWR który określa ile stosunkowo mocy doprowadzonej zostanie wypromieniowane. Im większy współczynnik tym antena ma mniejszą sprawność wypromieniowania mocy dostarczonej.

Reasumując:
1- anteny są zamontowane na zewnątrz wieży na separatorach
2- Anteny promieniują na zewnątrz od środka wieży z mocą poniżej 0,03 W
3- Przebywanie ludzi w ośrodku natężenia pola emitowanego przez te anteny jest dopuszczone bez ograniczeń patrz tabela 2 nawet gdyby anteny były skierowane do środka wieży.
4.Osoby znajdujące się na wieży pracują w kabinie metalowej działającej na zasadzie klatki Faradaya więc są dodatkowo ekranowane od zewnętrznych pól elektromagnetycznych.

Dołączam przedruki artykułów,
Charakterystyki promieniowania anten,
Tabelę stref ochronnych stanowiska pracy.

Firma D-Link uzyskała certyfikaty, które poświadczają, że jej urządzenia Wi-Fi są
nieszkodliwe dla zdrowia i umożliwiają stosowanie tej technologii w nieograniczony
sposób w szpitalach, klinikach i przychodniach. Jest to pierwsze tak zdecydowane
potwierdzenie, że urządzenia technologii Wi-Fi są całkowicie bezpieczne dla zdrowia,
donoszą przedstawiciele D-Link. W praktyce potwierdzali to również lekarze i pracownicy
ochrony zdrowia, bowiem sieci Wi-Fi są już od pewnego czasu z powodzeniem instalowane
w szpitalach i nowoczesnych placówkach medycznych, gdzie umożliwiają bezprzewodową
łączność specjalistycznych aparatów diagnostycznych - tłumaczy Napierała.

Możliwość pracy urządzeń bezprzewodowych z urządzeniami medycznymi potwierdziły
przyznane D-Linkowi unijne certyfikaty zgodności z normami medycznymi EN-60601-1-2.
Normy te określają zgodność urządzeń z wymaganiami ochrony zdrowia, tak by mogły
być bez przeszkód wykorzystywane w placówkach medycznych.
Certyfikaty zgodności z normami medycznymi EN 60601-1-2 otrzymały najbardziej
zaawansowane urządzenia standardu IEEE 802.11g, które emitują najsilniejszy sygnał
radiowy i gwarantują pracę sieci z szybkością nawet 108 Mb/s.

Czy fale radiowe WLAN są szkodliwe?
Większość urządzeń WLAN pracuje na częstotliwościach 2.4 GHz, z mocą nieprzekraczającą
100 miliwatów. Jest to bardzo słaba fala elektromagnetyczna, która nie powinna powodować
zakłóceń innych urządzeń. Nie stwierdzono wpływu emisji urządzeń WLAN na zdrowie człowieka,
czego dowodem są atesty odpowiednich służb w każdym kraju, w którym urządzenia te
są dopuszczone.

Czy użytkowanie urządzeń radiowych WLAN jest legalne?
Częstotliwości WLAN są ogólnie dostępne. Ich użytkowanie nie wymaga licencji oraz nie jest
regulowane przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Taka regulacja prawna obowiązuje
w większości krajów. Liberalne podejście do WLAN jest także spowodowany niską mocą
maksymalną urządzeń wynoszącą zaledwie 100 miliwatów.

No ale właśnie, czy Wi-Fi jest szkodliwe dla zdrowia? Wygląda na to, że nie.
Na jakiej podstawie to mówię? Oto bowiem produkty D-Linka do budowy sieci bezprzewodowych
otrzymały certyfikaty zgodności z europejskimi normami medycznymi EN-60601-1-2, które
określają zgodność urządzeń z wymaganiami ochrony zdrowia, tak by mogły być
wykorzystywane w placówkach medycznych – takich jak choćby szpitale, klinki, przychodnie,
na oddziałach intensywnej opieki medycznej i w gabinetach.

Co więcej, certyfikaty przyznano najbardziej zaawansowanym urządzeniom standardu
IEEE 802.11g – punkt dostępowy DWL-2100AP oraz karty DWL-G520 i DWL-G650 – które emitują
najsilniejszy sygnał radiowy i gwarantują pracę sieci z szybkością do 108 Mb/s. Wygląda więc na
to, że można tworzyć sieci bez obawy o własne zdrowie.

Bezpieczeństwo użytkowania.
Moc oddawana przez systemy sieci bezprzewodowych jest bardzo mała, o wiele mniejsza od
zwykłego telefonu komórkowego. Ponieważ fale radiowe zanikają gwałtownie wraz z odległością,
osoby w zasięgu sieci bezprzewodowej są wystawieni na działanie fal radiowych w bardzo
niewielkim stopniu. Sieci bezprzewodowe muszą spełniać bardzo ścisłe wymogi określone
przez ustawodawstwo danego kraju. Nie stwierdzono szkodliwego wpływu sieci bezprzewodowych
na zdrowie.

Szybkość przede wszystkim.
Już od dłuższego czasu różne gremia naukowe zajmują się szybszymi standardami transmisji,
które zastąpiłyby specyfikację 802.11(b). Projekt IEEE 802.11a obejmuje prace nad sieciami
radiowymi korzystającymi z pasma 5 GHz i przepustowości do 50 Mbit/s. W tym
przypadku chodzi raczej o krótkodystansowy mechanizm zastępujący lub uzupełniający sieć
kablową niż o technikę WLAN. Metoda ta dobrze nadaje się do łączenia w strukturę ad hoc
takich urządzeń jak notebooki czy palmtopy, a w przyszłości może nawet zastąpić stosowane
w notebookach interfejsy IrDA.

Zamiast c.o.
Nieodzownym zjawiskiem związanym z falami radiowymi jest promieniowanie
elektromagnetyczne. Użytkowników najbardziej interesuje jego wpływ na organizm ludzki,
czyli zdrowie. Przecież domowe kuchenki mikrofalowe - emitujące fale o zbliżonej
częstotliwości - potrafią w ciągu kilku minut rozmrozić i podgrzać pokaźny posiłek.
Jednak w przeciwieństwie do urządzeń Wireless LAN i telefonów komórkowych dysponują
one mocą kilkuset watów i większą. Inna sprawa, że kuchenek mikrofalowych używa się
zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt minut dziennie. Znacznie słabsze od
"mikrofalówek" telefony komórkowe GSM nadają sygnały o mocy od 1 do 2 watów.
Badania naukowe dowodzą, że u osób często korzystających z "komórek" następuje
podniesienie temperatury mózgu i gałki ocznej. Podobno nie zagraża to zdrowiu.

Jaki wpływ na człowieka ma długotrwałe przebywanie w obszarze promieniowania
sieci WLAN?
Nie można jeszcze jednoznacznie powiedzieć. Po pierwsze, moc nadawania sieciowych
urządzeń radiowych, np. Access Pointa, jest o rząd wielkości (10×) mniejsza niż
typowych telefonów komórkowych i wynosi ok. 0,1 W. Dodatkowo odległość między
ciałem ludzkim a źródłem promieniowania jest znacznie większa, niż ma to miejsce w
przypadku telefonów komórkowych. W krajach zachodnich sieci radiowe stosowane
są m.in. w służbie zdrowia. Co ciekawe, w wielu obszarach pokrytych bezprzewodową
łącznością istnieje zakaz korzystania z "komórek".

Możecie go sobie redagować dowolnie do swoich potrzeb.

Tytuł:
Obserwator
Obserwator

a ja czytalem wynyki badan, ktore wskazywaly ze spora czesc populacji ma bole glowy jesli spedzaja wieksza czesc dnia w zasiegu sieci wifi -- np. w pracy

zrodla nie podam bo nie pamietam gdzie to czytalem

jednoczesnie badacze zaznaczyli, ze promieniowanie komorek sieci GSM jest znacznie silniejsze niz wifi

Tytuł:
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

jak posiedzę dłuższy czas na maszcie, np przy konserwacji to mnie boli głowa później, ale nie jestem pewien czy to od tego

Tytuł:
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

mam u siebie w pokoju AP, ale nie odczuwam żadnych bólu głowy czy innych dolegliwości.

Ostatnio zmieniony czw, 10 maja 2007 22:28:54 przez pcxelja, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

dlugidll pisze:
a ja czytalem wynyki badan, ktore wskazywaly ze spora czesc populacji ma bole glowy jesli spedzaja wieksza czesc dnia w zasiegu sieci wifi -- np. w pracy

praktyka wygląda tak, że to zamawiający praktycznie określa wynik badań czy ma być szkodliwe czy nie. Jeśli ekspertyzę zamawiają operatorzy GSM, to nic one nie wykażą, jesli np. właściciele budynku to wykażą promieniowanie bliskie temu co przy wybuchu bomby atomowej...

Tytuł:
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

ja mam 2 maszty GSM przed oknem - odleglosc 100-200 metrow. Zyje.

http://devices.pl/

Tytuł:
Mistrz pióra
Mistrz pióra

broken pisze:
ja mam 2 maszty GSM przed oknem - odleglosc 100-200 metrow. Zyje.

Maszty GSM są mniej szkodliwe od internetu bezprzewodowego i anten ISP.

Tytuł:
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

zuhjk pisze:

Nie byłbym tego pewien. Znajomy wykonywał roboty konserwacyjne na masztach GSM. Nawet jeśli przybywał chwilę przy nadajniku to po chwili "słyszał" szum, ale nigdy rozmów :)

Tytuł:
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Cytuj:
Maszty GSM są mniej szkodliwe od internetu bezprzewodowego i anten ISP

Jakim cudem coś co jest 100 razy słabsze może być bardziej szkodliwe? Mozesz to wyjaśnić, możesz podać źródło tego twierdzenia?

Tytuł:
Subskrybent
Subskrybent

zuhjk pisze:

Większego "pitolenia" nie słyszałem jak żyję. :) Order* Ci powinni dać kolego za to zdanie.

(*) za głupotę.

Tytuł:
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

A mi ostatnio babka powiedziala ze od kad zamontowalem antenke* u jej sasiada jej slabo polsat odbiera :)

takze 2,4 i 5 GHz nie tylko zle wplywa na zdrowie ale tez na polsat :D:D

*antenka - panelik 8db ; )

Tytuł:
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

możliwe, jesli maszt nie jest dobrze odizolowany od anteny lub czwarta składowa sie naklada z falami z transpodnera

Tytuł:
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

te antenki sa calkowice na 2 roznych masztach :P i na dodatek dosc daleko od siebie a najlepsze jest to ze juz jej polsat dobrze odbiera tylko przez 1 dzien jej zle odbieral :P Ale to pewnie plamy na sloncu...

Tytuł:
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

czuczu pisze:
te antenki sa calkowice na 2 roznych masztach :P i na dodatek dosc daleko od siebie a najlepsze jest to ze juz jej polsat dobrze odbiera tylko przez 1 dzien jej zle odbieral :P Ale to pewnie plamy na sloncu...

Jak łaziłeś może przed offsetem to pewnie zakłócałeś sygnal

Tytuł:
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

nie wiem czy to jest jaka¶ oficjalna teoria czy nie ale... zastnawia mnie fakt taki ¿e cz±steczki wody wpadaj± w rezonans przy czêstotliwosci 2.4 Ghz. Mikrofalówka dzia³a wybiurczo na czasteczki wody w³asnie dzieki takiej czestotliwosci.

Nawet jak mój pies biegn±c przez most .. a pies wa¿y 2 kg bardziej go wprowadza w rezonans niz ja skacz±c po nim :)
Wiec czy przy mocach jak w GSMach Wifi by³o by dosyæ gro¼ne ?

Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę 1 2 Następna