Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
   Tytuł: Zasilanie urządzeń
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Witam wszystkich.
Mam pytanko - jak rozwiązujecie temat zasilania urządzeń na maszcie - mt/ubi 24v ?
Mam do modernizacji dużą bazę i kombinuję jak to zrobić .....
W tej chwili jest poe adapter 16 100/100 + switch TPLink jetstream 16p 100 +1Gb+sfp,
ale niestety potrzeba więcej portów gigabitowych + poe. Jak to robicie , co proponujecie....

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

ubnt edgeswich poe 250 lub 500W. Dzięki temu masz na portach 24v lub 48v

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

adapter poe + netprotector 1gb inetech , moduły mają 8 portów. każdy moduł możesz zasilić innym napięciem (24V, 48V itp)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Tak jak orin pisze, jetstreama zostaw, sa kozackie, netprotektora pod uziemienie, kilka stpkow krotkich i bedzie wsio banglac jak nalezy i masz wsio niezalezne Ja tak bede na wiosne robil

Wysłane z mojego X5max przy użyciu Tapatalka

###############

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

My na większych bazach zwłaszcza jak musimy mixować napięcia 24/48 i porty 100/1G też stosujemy modułowe adaptery inetecha - wszystko w jednym to oszczędność miejsca (i sumie kasy), działają bezproblemowo i jak dotąd żadne podłączone do nich urządzenie nie padło ofiarą burz - oczywiście trzeba dobrze uziemić.
Dobrze sprawdzają się też panele CyberTeamu - tam gdzie jest trudny dostęp każdy doceni prędzej czy później zarządzalny panel POE :)

Do zasilania natomiast wykorzystujemy przetwornice głównie Volta ze zwykłymi akumulatorami - zapewnia to zasilanie awaryjne i stabilizację napięcia, a do tego zasilacze modułowe 24/48V MW lub Delta które zsilają adaptery POE - mają dość dobre sprawności, a całość dobieramy żeby wytrzymało przy zaniku zasilania min. 6h, a jak potrzeba dłużej to wystarczy podmienić akumulator.
Dodatkowy plus tego rozwiązania - mamy od razu awaryjne 230V np pod JetStreama :)

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Co to znaczy ze zwykłymi aku? kwasiakami samochodowymi ?

mrbartez pisze:
My na większych bazach zwłaszcza jak musimy mixować napięcia 24/48 i porty 100/1G też stosujemy modułowe adaptery inetecha - wszystko w jednym to oszczędność miejsca (i sumie kasy), działają bezproblemowo i jak dotąd żadne podłączone do nich urządzenie nie padło ofiarą burz - oczywiście trzeba dobrze uziemić.
Dobrze sprawdzają się też panele CyberTeamu - tam gdzie jest trudny dostęp każdy doceni prędzej czy później zarządzalny panel POE :)

Do zasilania natomiast wykorzystujemy przetwornice głównie Volta ze zwykłymi akumulatorami - zapewnia to zasilanie awaryjne i stabilizację napięcia, a do tego zasilacze modułowe 24/48V MW lub Delta które zsilają adaptery POE - mają dość dobre sprawności, a całość dobieramy żeby wytrzymało przy zaniku zasilania min. 6h, a jak potrzeba dłużej to wystarczy podmienić akumulator.
Dodatkowy plus tego rozwiązania - mamy od razu awaryjne 230V np pod JetStreama :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

my obecnie tam gdzie modernizujemy do AC dajemy na mniejsze bazy Edgeswitch 8p zasilany merawexem 48V 6A gdzie wpinamy radia na szkielet plus RB960 PGS zasilany merwexwm 24v 12A gdzie idą APki do klientów i robi on jako koncentrator PPPoE i jakiś tam FW. Na większe lokalizacje dajmy większe edgeswitch 24 lub 48p zasilane UPS Orvaldi V2Kl z zewnętrznymi aku 4 x 65APh Europower na szklielet plus EdgeSwitch 8 150w zasilany meravex 48v na APki i spięty z CCR1009 robiącym za koncentrator PPPoE. Dodatkowo na wszelkie NECki Siae i inne radiolinie idą dedykowane merawexy 48V.

Przez co wylatują wszystkie kostki PoE i switche TP Jetstrem - których notabene szkoda bo to fajny sprzęt ale chcemy mieć obecnie większą kontrolę nad zasilaniem a one tego niestety nie dają

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

A jakoś to zabezpieczacie wszystko?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

gino11 pisze:

Prezerwatywami i modlitwą :zlosnik:
A tak na poważnie to właśnie jestem w trakcie odchorowywania wszelkiej maści adapterów poe rack.
jak potrzeba więcej miejsca montuje szafkę zewnętrzną rack Mantara każda antena swój zasilacz,
JetStreama z serii SG, przetwornicę Volt na jeden aku i jakieś aku żelowe min 75Ah.
Jak na razie Dla Mnie rozwiązanie najlepsze.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Kod:
A tak na poważnie to właśnie jestem w trakcie odchorowywania wszelkiej maści adapterów poe rack.

Dlaczemu?

A gdzie patchpanel pod kable od anten? nie uzywasz?

###############

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

gino11 pisze:

Nie poza zwykłym podłączeniem masztów do odgromówki:) gdyż nie widzę ekonomicznego uzasadnienia - koszt wykonania poprawnej instalacji antyprzepięciowej na każdym z PA a mamy ich grubo ponad 100 jest niewspółmierny do kosztów jakie ponosimy w związku z naprawami - zresztą w dużej mierze i tak płaci za to ubezpieczyciel bo PA są ubezpieczone więc koszt marginalny zwłaszcza że tak naprawdę 95% urządzeń wytrzymuje przez cały czas ich eksploatacji czyli około 5 lat, przez ostanie 3 lata mieliśmy tak naprawdę tylko trafienia w dwa Punkty

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Kod:
 zresztą w dużej mierze i tak płaci za to ubezpieczyciel bo PA są ubezpieczone więc koszt marginalny

Ile placicie za kazdy punkt? Gdzie ubezpieczyliscie? Oddaja za spalony sprzet kwote zakupu? Trzeba okazywac dowod zakupu?

###############

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Ja ubezpieczałem w pzu. Niepamiętam ile % chcieli od oszacowanej wartości, ale przestało się opłacać bo:
-uszkodzeń poburzowych na nadajnikach mam bardzo mało
-było coś takiego jak franszyza i generalnie na dzień dobry, odejmowali sobie jakąśtam kwotę, i jak raz chciałem skorzystać, to za bridga dostałem coś koło 20zł... Także albo zgłaszać straty na większą kasę, albo wogóle.
Teraz mam tylko od jakiśtam pożarów i innych nierealnych pierdół + OC. I to właśnie tylko o oc mi chodzi.
Jak narazie nieżałuję.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dokładnie - zaszaleliśmy raz i kupiliśmy zaczynając przygodę z przetwornicami dwa żele do głębokiego rozładowania - dobrych firmy, kosztowały prawie 3x więcej od zwykłych kwasówek i obydwa po nie całym roku poleciały do reklamacji, a ze zwykłymi jak na razie nie mieliśmy żadnych problemów, a na niektórych bazach uptime ponad 3 lata. Także doszliśmy do wniosku że ekonomiczniej będzie wymienić co 2-3 lata taki akumulator, a skoro nie widać różnicy to po co przepłacać. Znajomy z innej sieci nękany brakami prądu kupił 2x220Ah i po ostatnich wichurach i problemach z zasilaniem napisał tylko "18h - dało rade :-)"

gino11 pisze:
Co to znaczy ze zwykłymi aku? kwasiakami samochodowymi ?

mrbartez pisze:

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

W sumie racja... ja od czasu jak zacząłem ubezpieczać nadajniki. To faktycznie nic się nie dzieje ... no w zasadzie tylko w tym roku było inaczej bo mi grad kilkanaście anten Cyber....... podziurawił.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

djvolt1942 pisze:
Kod:

Dlaczemu?

A gdzie patchpanel pod kable od anten? nie uzywasz?

Akurat w tamtym czasie nie stosowałem. Problem był taki, że po wyciągnięciu/włożeniu jednego kabla część anten UBNT resetowała się do fabryki.
Potem magiczne wyłączanie "reset button". W końcu olałem.
W serwerowni mam oczywiście patchpanel bo bym nie ujechał z kablami.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

chcemy wykorzystać switch ES-24 24xpoe 500W

http://cdr.pl/p4498,edgeswitch-es-24-500w-4p.html

pomysł jak go zasilić z bufora 24 lub 48 lub innego ?? :)

mógłbym kupić model EP-16 zasilić 48V ale on ma jedynie 16xportów a to trochę za mało :(

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Rozebrać, przemierzyć napięcia wychodzące z zasilacza, podłączyć zasilanie zamiast zasilacza AC/DC.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

szkoda nowego :(

myślę jakiś inwerter itp... ale jak pobiera 500W to muszę taki zakupić a jak to pod bufor 150W podpiąć

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Inne pytanko. Czy macie jakieś doświadczenia z podłączaniem sprzętu UBNT AC z portem Gigabit do Netprotektorów 10/100 ??

(ps. Miałem przypadek, że po 2h pracy Isostation AC się zepsuł, padł port. Tam był Netprotektor inetech poe 10/100 i zasilanie 12V, nie wiem co zawiodło. Ale inny starszy PB AC 500 chodzi tak zasilony bez problemów.)

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

GieTe pisze:
Inne pytanko. Czy macie jakieś doświadczenia z podłączaniem sprzętu UBNT AC z portem Gigabit do Netprotektorów 10/100 ??

(ps. Miałem przypadek, że po 2h pracy Isostation AC się zepsuł, padł port. Tam był Netprotektor inetech poe 10/100 i zasilanie 12V, nie wiem co zawiodło. Ale inny starszy PB AC 500 chodzi tak zasilony bez problemów.)

nie spotkałem się z zasilaniem ubi na 12V

jak masz uziemiony ten net protektor?

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Tak, wiem, że te nowe AC już tylko na 24V (stara wersja XC chodzi jeszcze na 12V).
Netprotektor wpięty do PE.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

GieTe pisze:
Tak, wiem, że te nowe AC już tylko na 24V (stara wersja XC chodzi jeszcze na 12V).
Netprotektor wpięty do PE.

co masz przed net protektorem (ochronniki na zasilaniu itp) PE gdzie jest zapięte dalej? (sprawdź czy np trochę wcześniej nie jest połączone z N )

co do zasilania to za niskie napięcie (długi kabel niskiej jakości) też mi kiedyś uszkodziło radio

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

PE idzie dalej do rozdzielni i do ziemi. Co do kabla to tab był krótki odcinek ale właśnie na 12V na co nie zwróciłem uwagi (bo zawsze działało):)

Ale pytanie miałem inne, czy można urządzenia gigabit zapinać przez PoE z netprotektorem w opcji 10/100 ??

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

GieTe pisze:
PE idzie dalej do rozdzielni i do ziemi. Co do kabla to tab był krótki odcinek ale właśnie na 12V na co nie zwróciłem uwagi (bo zawsze działało):)

Ale pytanie miałem inne, czy można urządzenia gigabit zapinać przez PoE z netprotektorem w opcji 10/100 ??

jeśli to jest poe ubi to jedyne co się może stać to port zdzwoni się na 100 a nie na 1000 bo przy pasive poe para niebieska i brązowa nie jest przepuszczana do wtyku RJ

istnieje co prawda niewielkie prawdopodobieństwo że nie uda się wynegocjować 100fd i port spadnie do 10hd i wtedy może się nie udać połączyć z radiem ale to zależy od tego co jest na drugim końcu kabla

tak czy siak nie będą to trwałe uszkodzenia

inna sprawa to pytanie z czego brałeś to 12V i czy przypadkiem to coś nie puściło jakiejś szpilki napięciowej której nie zdążył wyłapać net protektor i stąd uwalony port

zresetuj radio do fabryki i podepnij do bazy (radio po resecie ze zmienionym tylko znacznikiem STA na AP)
zobacz co pokazuje menu w radiu

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna