Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Dostałem do zrobienia parę komputerów ze szkoły, a konkretnie mieszczące się w pokoju nauczycielskim. Po pierwszym włączeniu zdziwiłem się mnogością kont. Osobne konto dla każdego nauczyciela, a to duża szkoła więc ponad 40....!

Po reinstalacji chciałem zrobić tylko dwa: dla administratora i zwykłego użytkownika jako nauczycielskie. Tylko, że ja zajmuję się techniką, a nie prawnymi sprawami więc chce dopytać kogoś z forumowiczów, które robił, robi takie rzeczy, jak w Waszych placówka to wygląda? A jak np. wygląda sprawa kont, na komputerach nauczycielskich w klasach gdzie korzysta kilka nauczycieli? 2-3 konta to już do ogarnięcia przez ten leciwy sprzęt.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Jedno konto dla wszystkich to proszenie się o kłopoty, nawet ze względu na to, że będzie syf koszmarny... Każdemu jedno konto i tyle.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

U mnie jest jedno konto ale szkoły małe, na wsiach. Najważniejsze to konta usera, nie admina.

Zrób im tak jak mieli.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Andrew_wojownik pisze:
Jedno konto dla wszystkich to proszenie się o kłopoty, nawet ze względu na to, że będzie syf koszmarny... Każdemu jedno konto i tyle.

A to dlaczego? Te komputery mają służyć jedynie do neta, wydrukowania czegoś i tyle. Tam nie ma plików nauczycieli, od tego mają swoje komputery w pracowniach.

Poza tym, czy ktoś z Was testował jak działa komputer z taką ilością kont? To są dość stare kompy gdzie jak po kolei zaloguje/wyloguje/przełączy się 7 czy więcej użytkowników, to nawet wydrukowanie PDFa może być uciążliwe.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Jeżeli komputer ma być używany jak stacja publiczna to tylko w taki sposób, żeby automatycznie wracał do pierwotnego stanu po ponownym uruchomieniu. Dodatkowo automatyczne wyłączenie kompa po jakimś tam czasie nieużywania. Swojego czasu w placówce publicznej używałem specjalnego oprogramownia:
https://www.faronics.com/en-uk/products/deep-freeze

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Nie lepiej jakaś domenę czy coś. Ja tak miałem na studiach. Dostałem login i hasło jak się zapisałem a później na dowolnym kompie mogłem się logować bo konto było w domenie a nie na kompie.. wtedy odpada Ci tworzenie kont na każdym komputerze a dodatkowo możesz zrobić "jeden system" i kopiować na inne kompy.

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Domena to pieśń przyszłości, nie na teraz.... ale to nie na temat.

Nikt nie orientuje się w temacie jaki opisałem w pierwszym poście?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Jak kompy są wolne to SSD. Wtedy 7 nawet na 2GB bedzie działać normalnie.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Ehhh... wiem jak sobie poradzić z wolnym kompem... nie o to pytam.

Pytam o zasadność/wymagalność wg. RODO indywidualnego konta nauczyciela na komputerze, który jest w pokoju nauczycielskim więc dostęp ma tylko grono pedagogiczne.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Przecież podałem Ci rozwiązanie - program przywracający "goły" stan systemu i wymuszony restart przy odejściu od komputera.

Nie ma znaczenia czy do komputera ma dostęp grono pedagogiczne czy inne. Brak indywidualnych kont skutkuje zostawianiem na kompie różnych plików jak i zalogowanych sesji w przeglądarkach itd. W jaki inny sposób chciałbyś zapobiec pozostawianiu danych osobowych na takim "publicznym" komputerze? Gwarantuję Ci że żadne szkolenie tego nie zagwarantuje.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

Nie ma znaczenia kto (w Twoim wypadku ilu) użytkowników będzie, bo RODO nie jest od tego. Dla Ciebie ważne jest to, co będzie na tym komputerze i czy będą na nim przetważane dane osobowe. Jeśli tak to user X nie powinien mieć dostępu do danych tworzonych przez usera Y (oczywiście jeśli obaj nie zajmują się danym zagadnieniem i nie mają mieć dostępu do tych danych)
Co za tym idzie zasadne jest wprowadzenie wielu użytkowników z zabezpieczeniem danych (osobowych) pomiędzy kontami. Jednak z drugiek strony rozwiązanie które Ci ktoś już tu podpowiedział również się sprawdzi bo po reboocie danych już nie będzie.
Osobiście korzystam z Reboot Restore RX

Łącza dla ISP/zakupy grupowe
www.epix.net.pl - w kupie siła !

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Zależy jakie to systemy, jeżeli wersje PRO, to możesz zrobić AD, nawet w oparciu o darmowego zentyala.

Ogólnie każdy nauczyciel powinien mieć swoje konto, ja bym się nie odważył dawać jednego konta dla wszystkich, bo skończy się problemami. Obsługuję jedną szkołę i tam jest zrobione Właśnie AD. Do tego stopnia że nawet każdy uczeń ma swoje konto w AD, i np w sali informatycznej każdy uczeń loguje się na swoje konto.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie