Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Otrzymałem pismo z sądu o ujawnienie danych abonenta. Większość klientów oczywiście za NATem. Ruch loguje zgodnie z przepisami. Sprawa karna dotyczy okresu maj 2017r.
Jedno pismo otrzymałem w grudniu gdzie była prośba o podanie danych i wskazany adrez źródłowy w mojej sieci. W piśmie wyjaśniłem że to za mało danych do określenia jednoznacznie osoby i konieczne jest podanie adresu IP i portu docelowego.
Kolejne pismo w tej sprawie otrzymałem po 3 miesiącach, gdzie nadal nie ma docelowego IP, jest natomiast nazwa domeny. Nie ma jednak pewności czy w 2017 r miała ten sam adres co dzisiaj.
Odpisałem więc że nadal nie mam wystarczających informacji żeby wskazać użytkownika.

Pytanie - Zgodnie z ustawą operator ma przechowywać logi przez 12 miesięcy. Jeśli otrzymam pismo z sądu w czerwcu 2018r. logów już nie będę miał (Zgodnie z art. 180a ust. 1 i ust. 7 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Czy mam obowiązek zabezpieczyć bez wyraźnego wniosku sądu? Czy może będąc nadgorliwy zachowam je i tym samym nie dotrzymam obowiązku usuwania danych o ruchu?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Jeżeli nie masz postanowienia o zabezpieczeniu logów, to po co je chcesz przechowywać dłużej jak 12m-cy?

No i skąd wiesz, że dostaniesz pismo w czerwcu? to jak wróżenie z fusów.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziękuje za poradę.
Nie mam doświadczenia, dlatego pytam doświadczonych. Postanowienia o zabezpieczeniu logów nie było.
A co do terminu - widzę że tam nikomu się nie spieszy (pismo datowane z początkiem marca dotarło po trzech tygodniach) więc wydaje mi się że raczej nie zdążą przed majem.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

A czy podali Ci czas dostępu do danej strony z dokładnością do sekundy? Czy ty i oni mają zsynchronizowane zegary z NTP?

http://tvk.smnt.pl

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

dedi2 pisze:
Otrzymałem pismo z sądu o ujawnienie danych abonenta. Większość klientów oczywiście za NATem. Ruch loguje zgodnie z przepisami. Sprawa karna dotyczy okresu maj 2017r.
Jedno pismo otrzymałem w grudniu gdzie była prośba o podanie danych i wskazany adrez źródłowy w mojej sieci. W piśmie wyjaśniłem że to za mało danych do określenia jednoznacznie osoby i konieczne jest podanie adresu IP i portu docelowego.
Kolejne pismo w tej sprawie otrzymałem po 3 miesiącach, gdzie nadal nie ma docelowego IP, jest natomiast nazwa domeny. Nie ma jednak pewności czy w 2017 r miała ten sam adres co dzisiaj.
Odpisałem więc że nadal nie mam wystarczających informacji żeby wskazać użytkownika.

Pytanie - Zgodnie z ustawą operator ma przechowywać logi przez 12 miesięcy. Jeśli otrzymam pismo z sądu w czerwcu 2018r. logów już nie będę miał (Zgodnie z art. 180a ust. 1 i ust. 7 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Czy mam obowiązek zabezpieczyć bez wyraźnego wniosku sądu? Czy może będąc nadgorliwy zachowam je i tym samym nie dotrzymam obowiązku usuwania danych o ruchu?

Logi masz przechowywać 12 miesięcy i ani dnia dłużej jeśli nie było zabezpieczenia. Niestety, z UKE miałem kontrolę, z 6 razy byli u mnie i zostałem dokładnie prześwietlony. Policja wcześniej u mnie węszyła, podali adres mój IP i port na którym idzie zapytanie DNS :sciana: Jeśli będziesz nadgorliwy to zobaczysz ile to kosztuje. Na każde pismo z sensem odpowiadaj. Może ciebie też podpierniczą do UKE i będziesz miał kontrolę. Retencja danych :sciana: , po 12 miesiącach w kosmos dane każdego dnia o północy :zlosnik:

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

zuhjk pisze:
Retencja danych :sciana: , po 12 miesiącach w kosmos dane każdego dnia o północy :zlosnik:

jakie o północy!!!!! masz przechowywać dane retencyjne dokładnie 12 miesięcy czyli jesli dane wygenerowały się
2017.01.25 o godzinie 13.14.27
to
2018.01.25 o godzinie 13.14.27 nie wolno Ci ich już posiadać
a jeszcze
2018.01.25 o godzinie 13.14.26 masz obowiązek je posiadać i udostępniać
(ewentualnie zabezpieczyć dla potrzeb późniejszych) jeśli dostaniesz taką decyzję prokuratury, sądu bądź policji

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Po kontroli UKE, która trwała u mnie kilka razy po kilka dni, gdzie ich informatyk grzebał kilkukrotnie na moim serwerze z logami stwierdzono, że dane mają byś przechowywane 365 dni i ani dnia więcej. Nie musi to być dokładnie tak jak piszesz co do sekundy. Ja mam skrypt, który kasuje o północy logi powyżej 365 dnia. Ważne dla UKE było także z jakim serwerem czasu się synchronizuje mój sprzęt. Mam z Głównego Urzędu Miar. W protokole pokontrolnym napisali, że spełniam wszelkie wymagania odnośnie retencji danych.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

digitrax pisze:
Po kontroli UKE, która trwała u mnie kilka razy po kilka dni, gdzie ich informatyk grzebał kilkukrotnie na moim serwerze z logami stwierdzono, że dane mają byś przechowywane 365 dni i ani dnia więcej. Nie musi to być dokładnie tak jak piszesz co do sekundy. Ja mam skrypt, który kasuje o północy logi powyżej 365 dnia. Ważne dla UKE było także z jakim serwerem czasu się synchronizuje mój sprzęt. Mam z Głównego Urzędu Miar. W protokole pokontrolnym napisali, że spełniam wszelkie wymagania odnośnie retencji danych.

to że uke nie dowaliło Ci domiaru o niczym nie świadczy (podobnie jak ten ich protokół)
ustawodawca jasno zapisał że dokładnie 12 miesięcy a nie 12 m-cy i 12h oraz 35 min

i takie pytanie na boku jakim prawem zezwoliłeś uke na grzebanie na serwie?
pamiętaj że oni nie mają prawa tych logów widzieć mają jedynie prawo sprawdzić czy masz te co potrzeba i czy nie masz tych co nie wolno ale już zaglądnąć do tych logów nie mają prawa

ja u siebie grzecznie posadziłem kontrolujących przed konsolą która miała dostęp do widoku plików z logami ale bez uprawnień do odczytu/zapisu i dałem im pisemną instrukcję co i jak mogą a czego nie do podpisania

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Najważniejsze jest protokół pokontrolny a w nim jasno jest stwierdzone że spełniam warunki ustawy.
Informatyk UKE nie dotykał fizycznie klawiatury serwera ale wydawał polecenia i analizował co z czym i jak jest rozwiązane i najważniejsze czy logi z dnia 366 są czy nie. Na podstawie tego co zweryfikował "spłodził" protokół z kontroli, pod którym podpisało się jeszcze dwóch z UKE (było ich w sumie trzech). Panowie byli spokojni nie szukali dziury w całym aby dowalić karę. Nawet gdyby były jakieś nieścisłości to otrzymujesz zalecenie pokontrolne aby wyeliminować błąd i masz na to określony czas. Po tym czasie panowie pojawiają się ponownie i stwierdzają czy zalecenia pokontrolne zostały wdrożone. UKE to nie gestapo czy młodzieżówka z Hitlerjugend. Szanuj ich oni będą szanować Ciebie. Od 1998 roku mam z nimi co pewien czas jakiś temat do ogarnięcia. Nie jednokrotnie pojawiali się z pomocą autem pomiarowym by wyeliminować zakłócenia czy to w DVB-T, DVB-S czy nawet w paśmie 5 GHz.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

digitrax pisze:
Najważniejsze jest protokół pokontrolny a w nim jasno jest stwierdzone że spełniam warunki ustawy.
Informatyk UKE nie dotykał fizycznie klawiatury serwera ale wydawał polecenia i analizował co z czym i jak jest rozwiązane i najważniejsze czy logi z dnia 366 są czy nie. Na podstawie tego co zweryfikował "spłodził" protokół z kontroli, pod którym podpisało się jeszcze dwóch z UKE (było ich w sumie trzech). Panowie byli spokojni nie szukali dziury w całym aby dowalić karę. Nawet gdyby były jakieś nieścisłości to otrzymujesz zalecenie pokontrolne aby wyeliminować błąd i masz na to określony czas. Po tym czasie panowie pojawiają się ponownie i stwierdzają czy zalecenia pokontrolne zostały wdrożone. UKE to nie gestapo czy młodzieżówka z Hitlerjugend. Szanuj ich oni będą szanować Ciebie. Od 1998 roku mam z nimi co pewien czas jakiś temat do ogarnięcia. Nie jednokrotnie pojawiali się z pomocą autem pomiarowym by wyeliminować zakłócenia czy to w DVB-T, DVB-S czy nawet w paśmie 5 GHz.

Nie wiem z jakim uke miałes do czynienia w 1998 bo wtedy jeszcze uke nie istniało.

Co do kontaktów z uke to mam zdecydowanie odmienne zdanie na ich temat
i to niezależnie czy z centrali czy z krakowskiej delegatury
od zawsze czepiali się do wszystkiego co przez pewien czas znosiłem ze stoickim spokojem aż kiedyś zmuszony zostałem do tego żeby ich poprosić o jakieś dwa drobiazgi (nie o działania tylko o informacje) i wtedy miarka się przebrała bo sposób w jaki mnie potraktowali zasługiwał żeby od ręki chamów odstrzelić.
od tej pory przychodzą do mnie jak muszą i robią to co muszą po czym wychodzą i nawet nie próbują dywagacji na żaden temat bo dobrze wiedzą że każda nawet najdrobniejsza uwaga bez żelaznej podstawy skończy się z mojej strony pozwem o odszkodowanie (imiennym nie przeciwko urzędowi)
o dziwo teraz jak o coś pytam (tylko na piśmie i bardzo szczegółowo) to odpowiadają najdokładniej na ile jest to możliwe żebym przypadkiem nie miał podstawy do skargi sądowej na nie udzielenie i bądź udzielenie niepełnej odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Dawno dawno temu gdy nie było UKE był URTiP z którego obecna kadra UKE powstała.
Widać, że młodej daty jesteś i jeszcze masz bojowe nastawienie do życia :zlosnik:

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

digitrax pisze:
Dawno dawno temu gdy nie było UKE był URTiP z którego obecna kadra UKE powstała.
Widać, że młodej daty jesteś i jeszcze masz bojowe nastawienie do życia :zlosnik:

no nie wiem czy młodej bo 72
a co do bojowego nastawienia to tylko i wyłącznie stosowanie zasady że to urzędasy są naszymi sługami bo za to właśnie im płacimy

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

digitrax pisze:

PAR - :) to było. Pewnie nie do jednego jeszcze z nas przyjadą. Ja tam wolę pokojowo. :)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

zuhjk pisze:
Pewnie nie do jednego jeszcze z nas przyjadą. Ja tam wolę pokojowo. :)

Pokojowo było przez prawie 6 lat i mi się znudziło to oni wytoczyli działa więc teraz muszą się liczyć z atakiem wyprzedzającym za każdym razem.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Panowie, a propos terminów. Kodeks Cywilny opisuje to dokładnie:
Cytuj:
Termin
Art. 110. Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy poniższe.
Art. 111. § 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.
§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Art. 112. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Kontynując wątek. Dwa dni przed upływem 12 miesięcznego okresu otrzymałem postanowienie z sądu o zabezpieczeniu plików na kolejne 90 dni. Po 90 dniach pliki zostały usunięte.
Dwa tygodnie po usunięciu otrzymałem kolejne pismo o ujawnienie danych abonenta - po raz kolejny bez wymaganych danych.
Odpisałem że nadal nie otrzymałem wymaganych danych a pliki zgodnie z postanowieniem sądu zostały usunięte.
W kolejnym postanowieniu została na mnie nałożona kara porządkowa (kilka tysi) z uzasadnieniem że biegły ustalił że mam wystarczającą ilość danych (IP-SRC, nazwa domenowa-DST) i brakuje mi chęci
a w opinii biegły wskazał adresację z maską /16! (Cloudflare) na podstawie której należy przeprowadzić analizę logów z 3 godzin dla całej sieci.
Okazuje się że logi muszą być trzymane prawdopodobnie do zakończenia sprawy.
Z trudem odzyskałem logi. Sieć mam niedużą więc wyszło ponad 25% userów więc o wiarygodności nie ma mowy.
I jak tu współpracować z sądem? Dostawca hostingu i Cloudflare są za duzi żeby ich cisnąć więc wszystko skupiło się na małym ISP ;-(

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

dedi2 pisze:
Kontynując wątek. Dwa dni przed upływem 12 miesięcznego okresu otrzymałem postanowienie z sądu o zabezpieczeniu plików na kolejne 90 dni. Po 90 dniach pliki zostały usunięte.
Dwa tygodnie po usunięciu otrzymałem kolejne pismo o ujawnienie danych abonenta - po raz kolejny bez wymaganych danych.
Odpisałem że nadal nie otrzymałem wymaganych danych a pliki zgodnie z postanowieniem sądu zostały usunięte.
W kolejnym postanowieniu została na mnie nałożona kara porządkowa (kilka tysi) z uzasadnieniem że biegły ustalił że mam wystarczającą ilość danych (IP-SRC, nazwa domenowa-DST) i brakuje mi chęci
a w opinii biegły wskazał adresację z maską /16! (Cloudflare) na podstawie której należy przeprowadzić analizę logów z 3 godzin dla całej sieci.
Okazuje się że logi muszą być trzymane prawdopodobnie do zakończenia sprawy.
Z trudem odzyskałem logi. Sieć mam niedużą więc wyszło ponad 25% userów więc o wiarygodności nie ma mowy.
I jak tu współpracować z sądem? Dostawca hostingu i Cloudflare są za duzi żeby ich cisnąć więc wszystko skupiło się na małym ISP ;-(

Kara porządkowa nałożona bezpodstawnie gdyż postanowienie o zabezpieczeniu było na 90 dni też miałem taki przypadek ale na 30 dni i też sąd nałożył karę tyle że karę zaskarżyłem i została cofnięta a logi zgodnie z postanowieniem skasowałem po 30 dniach bo oczywiście się nie wyrobili

miałem też kiedyś postanowienie sądu o zabezpieczeniu logów do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie i .... nadal je trzymam a minęło już 7 lat :) bo nadal się przepychają z pismami i nie ma wyroku :)

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

To i ja podzielę się moim przypadkiem:

Ja w odróżnieniu od kolegi uznałem że nie ma co się przepychać i jak dostałem pismo (oczywiście po potwierdzeniu jego prawdziwości) odszukałem wszystkie logi +- 1h od danej daty. Dostałem również src ip jako maskę nie pamiętam ile pewnie z /24. Ale na moje szczęście w tym przedziale czasowym na te IP (NATuje 1 IP = 10 klientów) w logach miałem tylko jednego klienta.

Odpisując prokuraturze podałem dane ale z dopiskiem co do moich uwag tzn synchronizacji czasu i czegoś tam jeszcze. Cała sprawa zakończyła się w jakieś dwa dni i żyję sobie dalej spokojnie.

Na początku też miałem taki pomysł aby odpisać że nie wystarczająca ilość danych itp. Ale uznałem że wykażę trochę dobrej woli i przeszukam logi czy rzeczywiście będzie paru pasujących klientów (gdyby było nie wiem co bym zrobił, pewnie bym najpierw odpisał że na podstawie danych mogę jedynie zawęzić do np 2 klientów, ale bym ich z kwitkiem nie odprawiał)

Wpisem nie chciałem nikogo obrazić czy się wymądrzać chciałem wnieść swoje 3 grosze do rozmowy.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

tu nie chodzi o kopanie się z koniem czy celowe robienie trudności jest konkretny zapis prawny i naprawdę wypadałoby żeby prokurator wiedział jakie jest aktualnie obowiązujące prawo

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Gathe pisze:

Ja w odróżnieniu od kolegi uznałem że nie ma co się przepychać i jak dostałem pismo (oczywiście po potwierdzeniu jego prawdziwości) odszukałem wszystkie logi +- 1h od danej daty. Dostałem również src ip jako maskę nie pamiętam ile pewnie z /24. Ale na moje szczęście w tym przedziale czasowym na te IP (NATuje 1 IP = 10 klientów) w logach miałem tylko jednego klienta.

Odpisując prokuraturze podałem dane ale z dopiskiem co do moich uwag tzn synchronizacji czasu i czegoś tam jeszcze. Cała sprawa zakończyła się w jakieś dwa dni i żyję sobie dalej spokojnie.

Na początku też miałem taki pomysł aby odpisać że nie wystarczająca ilość danych itp. Ale uznałem że wykażę trochę dobrej woli i przeszukam logi czy rzeczywiście będzie paru pasujących klientów (gdyby było nie wiem co bym zrobił, pewnie bym najpierw odpisał że na podstawie danych mogę jedynie zawęzić do np 2 klientów, ale bym ich z kwitkiem nie odprawiał)

Wpisem nie chciałem nikogo obrazić czy się wymądrzać chciałem wnieść swoje 3 grosze do rozmowy.

Niestety ja, mimo kilku pism nie dostałem IP docelowego więc nawet nie było "punktu zaczepienia".
Ustalanie adresu ip domeny powinno być wykonane przez sąd, biegłego, itp.
Jaką mam pewność że adres IP który jest przypisany dzisiaj był taki sam rok temu? Czy może napisać że na podstawie jakiejś strony którą "wygooglowałem" znalazłem jakiś IP które było przypisane kiedyś i to jest pewnie ten adres?
A jeśli się okaże że jednak było inaczej to:
1. na podstawie moich ustaleń zostaje oskarżona niewłaściwa osoba,
2. ja muszę się tłumaczyć przed sądem czemu ustaliłem niewłaściwy adres
Myślę że takie ustalenia to mogę sobie robić z kumplami przy wódce ;-)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

dedi2 pisze:
Gathe pisze:

Niestety ja, mimo kilku pism nie dostałem IP docelowego więc nawet nie było "punktu zaczepienia".
Ustalanie adresu ip domeny powinno być wykonane przez sąd, biegłego, itp.
Jaką mam pewność że adres IP który jest przypisany dzisiaj był taki sam rok temu? Czy może napisać że na podstawie jakiejś strony którą "wygooglowałem" znalazłem jakiś IP które było przypisane kiedyś i to jest pewnie ten adres?
A jeśli się okaże że jednak było inaczej to:
1. na podstawie moich ustaleń zostaje oskarżona niewłaściwa osoba,
2. ja muszę się tłumaczyć przed sądem czemu ustaliłem niewłaściwy adres
Myślę że takie ustalenia to mogę sobie robić z kumplami przy wódce ;-)

Masz pewność że to co wyszukasz będzie prawdziwe ? Ustawa jasno precyzuje jakie dane powinieneś dostać żeby na ich podstawie coś ustalić
pamiętaj że to ma być DOWÓD w sprawie (i tak będzie traktowane) a nie średnio uprawdopodobniona poszlaka którą de facto dostarczysz

Moim zdaniem powinieneś odmówić wydania dany z powodu braku minimalnego zestawu wymaganych informacji do dokładnego wskazania abonenta

I kolejna ważna kwestia często w pytaniach od policji prokuratury sądu itp pojawia się pytanie o przekazanie danych osoby która użytkowała łącze posługując się danym adresem IP i wtedy należy w odpowiedzi wyraźnie zaznaczyć że podajemy dane abonenta na którego zawarta była umowa anie dale osoby fizycznie siedzącej przed komputerem bo przecież tego nie mamy nawet teoretycznie prawa wiedzieć

Nowy temat  Odpowiedz w temacie