Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Witajcie,
jest zapewne pośród Was wielu wyjadaczy telekomunikacyjnych mających wieloletnie, praktyczne doświadczenia odnośnie zbierania logów z sieci komputerowych, a na forum jest wiele fragmentarycznych wątków, często z zamierzchłych czasów i chciałbym to scalić oraz rozwiać wszystkie niedomówienia:

1. Co jest podstawą prawną w tej kwestii ?
2. Kto ma obowiązek zbierania logów?
3. Jakie dane powinny być logowane?
4. W jakiej formie/miejscu powinny być przechowywane?
5. Komu mogą zostać udostępnione i jak?
6. Jak długo należy je przechowywać?

(na dzień 2016-06-09)

AD 1. Co jest podstawą prawną w tej kwestii ?

USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r.
Prawo telekomunikacyjne
art. 180

//Czy w prawie telekomunikacyjnym lub innym występują również regulacje w tym zakresie ?

AD 2. Kto ma obowiązek zbierania logów?

"Art 180a (...) operator publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych są obowiązani na własny koszt:
1) zatrzymywać i przechowywać dane, o których mowa w art. 180c, generowane w sieci telekomunikacyjnej lub przez nich przetwarzane (...)"

//Pytanie brzmi kim w świetle prawa są "operator publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych" albo chociaż co rozumiemy jako publiczna sieć telekomunikacyjna ? Czy jeżeli nie zabezpieczę biedronkowego routera WIFI w bloku to jestem dostawcą publicznej sieci telekomunikacyjnej ?

AD 3. Jakie dane powinny być logowane?

"Art 180a (...) 5. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlegają dane dotyczące połączeń zrealizowanych i nieudanych prób połączeń, o których mowa w art. 159 ust. 1 pkt 5."
-->"Art. 159 (...) 5) dane o próbach uzyskania połączenia między zakończeniami sieci, w tym dane o nieudanych próbach połączeń, oznaczających połączenia między telekomunikacyjnymi urządzeniami końcowymi lub zakończeniami sieci, które zostały zestawione i nie zostały odebrane przez użytkownika końcowego lub nastąpiło przerwanie zestawianych połączeń."

"Art. 180c. 1. Obowiązkiem, o którym mowa w art. 180a ust. 1, objęte są dane niezbędne do:
1) ustalenia zakończenia sieci, telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, użytkownika końcowego:
a) inicjującego połączenie,
b) do którego kierowane jest połączenie;
2) określenia:
a) daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania,
b) rodzaju połączenia,
c) lokalizacji telekomunikacyjnego urządzenia końcowego."

//1) Punkt według mnie bardzo nieprecyzyjny... Co rozumiemy przez identyfikację zakończenia sieci ? Jakie dane są wystarczające jako informacja o urządzeniu ? Użytkownika raczej nie ustalimy z logów (nie dotykając warstwy aplikacji) ?
//2) Co rozumiemy jako rodzaj połączenia ? Jakie dane lokalizacyjne są wystarczające ?
// Pomijając powyższe wytyczne jakie dane w praktyce dostarczacie służbom bezpieczeństwa ? Może jakiś przykładowy wycinek logów ktoś może wkleić ?

AD 4. W jakiej formie/miejscu powinny być przechowywane?

"180a 1. 3) chronić dane, o których mowa w pkt 1, przed przypadkowym lub bezprawnym zniszczeniem, utratą lub zmianą, nieuprawnionym lub bezprawnym przechowywaniem, przetwarzaniem, dostępem lub ujawnieniem, zgodnie z przepisami art. 159–175a, art. 175c i art. 180e."

"Art. 180e. W celu ochrony danych, o której mowa w art. 180a ust. 1 pkt 3, przedsiębiorca telekomunikacyjny stosuje właściwe środki techniczne i organizacyjne oraz zapewnia dostęp do tych danych jedynie upoważnionym pracownikom."

//Jaka forma jest najchętniej widziana przez prawo ? Czytałem o płytach CD/DVD z archiwum bez możliwości modyfikacji + backup; Słyszałem o archiwach na serwerach; Słyszałem o hasłowaniu i szyfrowaniu tychże archiwów ... Jak to wygląda w rzeczywistości ?

AD 5. Komu mogą zostać udostępnione i jak?

"180a 1. 2)udostępniać dane, o których mowa w pkt 1, uprawnionym podmiotom, a także Służbie Celnej, sądowi i prokuratorowi, na zasadach i w trybie określonych w przepisach odrębnych;"

"180a 7. Udostępnianie danych, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może nastąpić za pomocą sieci telekomunikacyjnej, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej."

//Kim są uprawnione podmioty ?

AD 6. Jak długo należy je przechowywać?

"Art 180a 1. 1) (...) przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia, a z dniem upływu tego okresu dane te niszczyć(...)"

Z góry dziękuję za dopełnienie informacji szczególnie od strony praktycznej.

KB

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Logi trzymamy tylko 12 miesięcy? a nie 3 lata?? U mnie prokuratura zazwyczaj żąda logów ponad 12 miesięcznych, można ich olać powołując się na w/w artykuł?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

można, a nawet należy.
To, że zwykle żądają starszych logów, zapewne spowodowane jest tym, że:
1. postępowanie cięgnie się długo
2. osoby prowadzące postępowanie słyszały/dostały przykaz że po logi mają się zgłosić do isp, natomiast zwykle nawet niewiedzą jak ustawa określa przechowywanie danych -a zwłaszcza ta część o konieczności niszczenia na własny koszt po upływie 12mcy.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

EasyPMI pisze:
Logi trzymamy tylko 12 miesięcy? a nie 3 lata?? U mnie prokuratura zazwyczaj żąda logów ponad 12 miesięcznych, można ich olać powołując się na w/w artykuł?

nawet sie nie przyznawaj ze trzymasz dluzej. 12 miechow i kasujesz.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

ostatnio przyszlo do mnie pismo żeby dac logi z 2012 roku :D

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Widzę, że niestety albo tak jak u mnie brak wiedzy odnośnie prawa lub zbyt wiele pytań by komuś chciało się odnieść kompleksowo.

Może chociaż ktoś podpowiedzieć czy jeżeli jestem właścicielem biurowca i udostępniam na recepcji wolne WIFI to prawo obliguje mnie do zbierania logów? Jeśli tak to czy może zrobić to dla mnie firma zewnętrzna świadcząca obsługę informatyczną na obiekcie ?

dziękuję

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

Jak nie jesteś ISP to nie musisz nic zbierać, prawo nie wymaga zbierania logów od nie ISP. Zresztą jest pełno hotspotów gdzie nikt nie zbiera logów. Ja na swoim prywatnym hotspocie, dla swojego spokoju zbieram MAC klienta i IP z jakim się łączy. Organom ścigania niewiele to da (choć może pomóc), a ja przynajmniej będę mieć jakąś linię obrony jeśli ktoś napsoci.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Może to głupie ale od dłuższej chwili próbuję dojść kim tak na prawdę jest ISP w świetle prawa ( w odniesieniu do zbierania logów) i nie widze jednoznacznej odpowiedzi tj. czy ISP do zgłoszony do "rejestru dostawców internetu" podmiot specjalizujący się w dostawie, mający licencję itd czy jest to patrząc od strony użytkownika podmiot, który dostarcza mi internet ?

Jeśli mam biuro i opłacam 100Mbps łącze, odnajmuję pół biura i na umowie wydzielam 50Mbps i daje swojego AP najemcy - to dalej nie jestem ISP i nei muszę udzielać logów organom ścigania ??

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

jeśli nie wystawiasz faktury na usługę świadczenia dostępu do sieci, to nie jesteś isp.
Jeśli świadczysz taką usługę to jesteś. Jeśli na fakturze masz osobną pozycję $$ za neta, to... nie wiem.
Ty raczej umożliwiasz dostęp do internetu tylko dla najemcy który wynajmuje u ciebie biuro, więc nie jesteś.
Pozatym żeby z prawnie być isp, trza mieć pkwiu i być zarejestrowanym w uke.
Bez tego nie możesz być legalnie ispem.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Właśnie o to mi chodzi.

Mam powierzchnie oraz jedno spore łącze i podnajmuje lokale pozwalając wpiąć się ludziom do sieci wiedząć że nie zawłaszczą go w takim stopniu że ktoś inny będzie kulał. Do tego mam wifi na recepcji dla ogółu...teoretycznie dla każdego śmiertelnika za darmo.

Głosy w Internecie podzielone, a sam nie potrafię do końca jednoznacznie zdecydować.

Może ktoś ma doświadczenie ?

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Raczej nie ma znaczenia czy: wystawiasz na fakturze oddzielną pozycję "Internet" czy sprzedajesz powierzchnię + internet fakturując "Wynajem powierzchni". W każdym z tych przypadków można powiedzieć, że dzielisz łącze internetowe i pobierasz za to opłatę będą tym samym ISP. Fakt niezarejestrowania w RPT czy PKWiU nie powoduje, że przestajesz być ISP tylko jest niedopełnieniem obowiązków (to tak jakby sprzedawać jakieś produkty, ale nie zarejestrować się w US jako JDG i potem powiedzieć przy kontroli, że nie masz NIP, więc płacenie podatków cię nie dotyczy). Możesz oczywiście powiedzieć, że dajesz najemcom internet za 0zł, ale wtedy podpadasz pod US, bo jest to nieopodatkowana (VAT od 0zł jest dalej 0) korzyść dla najemców.
Generalnie w przypadku większych budynków (np. duże galeria handlowe) dla spełnienia wszystkich formalności media rozlicza się przez spółki córki powołane do tych celów lub firmy zewnętrzne. W przypadku internetu oprócz kwestii obowiązków ISP jest jeszcze temat kary do 3% przychodów jakie UKE może nałożyć i to z całości obrotu. W przypadku prądu dochodzi podobno np. koncesja na dystrybucję energii elektrycznej.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Ok. Natomiast co w takim razie z freeWIFI na recepcjach gdzie logują się osoby anonimowo za darmo ?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

@bor1904: A wodę, prąd, ogrzewanie i inne media też rozliczasz ludziom osobno czy są w czynszu? Jak są w czynszu to IMO internet też może być. Wielu wynajmujących tak robi z mediami innymi niż internet i nie widziałem żeby mieli z tym problemy. Nie rozumiem dlaczego internet traktować inaczej.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Chyba dlatego że wodą nie można ściągać nielegalnych treści albo ingerować w czyjąś prywatność :) ?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

IMO zrobić własne logowanie ruchu (na taką okazję) i nie rejestrować się jako ISP. ISP nie będziesz, a jak się zarejestrujesz to formalności są takie, że się osrasz.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

a możesz podpowiedzieć co logować jeśli 100% jest za NATem czyli tylko z wewnątrz nawiązywane sa połączenia.

TCP i UDP ? czy tylko TCP?
Tylko udane połaczenia czy próby też?
Jakieś konkretne flagi ?

i pytanie najważniejsze czy można to zlecić firmie która miałaby pełnić obsługę informatyczną by zbierali na swoim serwerze? czy to niezgodne z prawem ?

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Nie ma się co zastanawiać. Wystarczy wysłać zapytanie do UKE i wszystko ci powiedzą.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

Ja bym się od UKE trzymał daleko w myśl zasady: nie chcesz trafić na diabła trzymaj się z daleka od piekła.
Ale jak już musisz to odpowiednio sformułuj zapytanie żeby nie wyszło, że zakwalifikują Ciebie jako przedsiębiorcę telekomunikacyjnego i powiedzą że musisz mieć wpis do UKE (wtedy czekają Ciebie "cudowne" raporty). Generalnie to podkreśl to że przedsiębiorcą telekomunikacyjnym nie jesteś i nie będziesz, że wg Twojej wiedzy prawo nie wymaga wtedy logowania ruchu, a internet będziesz udostępniać w ramach czynszu tak samo jak inne media (prąd, woda, śmieci, ciepło), tak samo jak robi to wielu wynajmujących mieszkania i biura.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

OK, a jak to zrobić w kwestii technicznej?

Przychodzi sygnał od ISP, klient ma swój router - co wstawić pomiędzy aby zbierać?
Przepychać to przez jakiś zewnętrzny serwer czy jak?

Jak WY to realizujecie?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

Technicznie to żaden problem. Coś (Mikrotik) i tak musi robić NAT, a logowanie ruchu na MT to banał.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Tylko jak chcesz na mikrotika to dorzuć pendrive, bo ci szybciej pamięć padnie w mti taki minus na mt że logi nie są pakowane.
Najlepiej przekierować logi na zewnętrzną maszynę z linuxem + syslog-ng + pakowanie.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie