Trzepak.pl


Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Post: wt, 14 maja 2013 8:28:24 
   Tytuł: "Maszt" powyżej 3m
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator

Rejestracja: sob, 24 lis 2012 21:37:20
Posty: 47
Witam,
czy dobrze rozumiem,że każdy "maszt" który jest powyżej 3 m nad najwyższym punktem budynku muszę zgłaszać do urzędów?
Nawet jeśli będzie to po prostu rura przymocowana do ściany budynku ( budynek z dachem dwuspadowym )?
Jeśli ustawię rurę dajmy na to 18 m obok budynku i będzie do niego przymocowana ale nie będzie miała fundamentu to też będzie obiekt budowlany i potrzebny będzie projekt?

Proszę o podpowiedź.

_________________
Wszyscy kiedyś zaczynali...:)


Na górę
Post: wt, 14 maja 2013 9:28:54 
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy master
trzepakowy master

Rejestracja: śr, 12 mar 2008 16:12:35
Posty: 9244
tak.

dla świętego spokoju trzeba przyjąć, że wszystko to co montujesz na/do budynku powyżej 3m, to da się zrobić na zgłoszenie, a to co na gruncie, to jest potrzebny projekt budowlany.

_________________
www.fiberion.pl


Na górę
Post: wt, 14 maja 2013 10:22:03 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator

Rejestracja: sob, 24 lis 2012 21:37:20
Posty: 47
Z tego co wiem to do zgłoszenia potrzebna jest dokumentacja techniczna "masztu" - jak to wygląda kiedy dany "maszt" wykonany jest samodzielnie?
Co jeszcze potrzebne jest do zgłoszenia?

_________________
Wszyscy kiedyś zaczynali...:)


Na górę
Post: wt, 14 maja 2013 10:26:42 
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy master
trzepakowy master

Rejestracja: śr, 12 mar 2008 16:12:35
Posty: 9244
poszukaj w dziale - kilka dni temu był wątek o tym samym

_________________
www.fiberion.pl


Na górę
Post: wt, 28 maja 2013 15:09:59 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn, 07 cze 2010 19:06:03
Posty: 25
W zasadzie przepisy nie mówią nic o dokumentacji przy zgłoszeniu poza wnioskiem, mapy z wrysowaną konstrukcją i podstawowymi wymiarami oraz oświadczenie o prawie do dysponowanie nieruchomością. Często gminy/starostwa wymagają dodatkowej dokumentacji, projektów typowych, lub wręcz adaptacji lub nawet pełnego projektu budowlanego. W skrajnych przypadkach przekierowują na tryb pozwolenia na budowę na podstawuie zdaje się art. 55 ustawy mówiącej o zagrożeniu mienia lub osób.

To co stoi na gruncie teoretycznie musi mieć pozwolenie na budowę za wyjątkiem "słupa telekomunikacyjnego przyłączeniowego" który to słup mozna zgłosić. Często wykorzystujemy tę "lukę" na nasze wieże bezodciągowe do 16-18m wysokości.

Podsumowując, na kawałek rurki wystającej 3m lub mniej ponad budynek raczej jakiś wyszukanych dokumentów nie trzeba mieć. Jeśli starostwo/gmina będzie wymagać rysunków montażowych zwykle nie muszę być wykonane przez uprawnionego konstruktora. Jeśli maszt będzie mocowany do ściany budynku nic to nie zmienia.

Aha, jeszcze jedno. Sprawa fundamentów. Nic to nie wpływa na sprawey dokumentacji. Mamy konstrukcje nawet po 100m wysokości montowane bez fundamentów i pozwolenie trzeba robić. To co na gruncie (poza tym jednym przypadkiem ze słupem) musi mieć pozwolenie niezależnie od tego, czy posiada fundament czy nie.

_________________
Daro
www.AluPro.pl


Na górę
Post: wt, 28 maja 2013 15:52:02 
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy master
trzepakowy master

Rejestracja: śr, 12 mar 2008 16:12:35
Posty: 9244
Jak Pan byłby jeszcze podać aktualną podstawę prawną do tego słupa byłoby miło, bo powoływanie się na słupek telekomunikacyjny 20m też nie przejdzie :)

Z innej firmy produkującej maszty też twierdzili że się da wszystko załatwić na gruncie i jakoś tak od 2 tygodni "kamień w wodę" :)

Co do zagrożenia mienia, to jest to art. 30, ust. 7, a nie art.55 .

_________________
www.fiberion.pl


Na górę
Post: wt, 28 maja 2013 17:26:50 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn, 07 cze 2010 19:06:03
Posty: 25
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

i

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 $ z zastrzeżeniem art. 29a;

gdzie:

Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

W skrócie trzeba do zgłoszenia załączyć mapę sytuacyjna.

Co do "zagrożenia" mienia zgadza się, art 30. Pisałem z głowy.

Nie ma gwarancji, że na gruncie można szaleć z wysokością. Nam sie z powodzeniem kilkukrotnie udało posadzić wieże 16m na takie zgłoszenie. Warto zacząć od tego jeśli nie ma presji czasowej, bo nie kosztuje to w zasadzie nic w porównaniu z PnB. Oczywiście maszt odciągowy nie wchodzi w grę.

Swoja drogą bedziemy wprowadzać niebawem produkt, który będzie bardziej przypominał słup. Konstrukcja tzw. półskorupowa, czyli pasy i żebra wewnątrz, na zewnątrz poszycie z blachy.

_________________
Daro
www.AluPro.pl


Na górę
Post: sob, 20 lis 2021 19:22:40 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Żółtodziób
Żółtodziób

Rejestracja: sob, 20 lis 2021 19:16:24
Posty: 1
Dzień dobry, nie chcąc zakładać nowego tematu, chciałbym prosić o informację czy coś w kwestii masztów powyżej 3m zmieniło bieg dokumentów. Mam zgodę wspólnoty na maszt do 3m, czy maszt 4m wymaga projektu i zgody na budowę czy tylko samego zgłoszenia w urzędzie ?


Na górę
Post: śr, 24 lis 2021 0:00:59 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn, 07 cze 2010 19:06:03
Posty: 25
Niezmiennie konstrukcje wsporcze antenowe powyżej 3,0m wymagają zgłoszenia. Zasady się specjalnie nie zmieniły. Skrócił się termin na tzw. cichą zgodę. Teraz można budować po 20tu dniach. Formalnie projekt nie jest konieczny. Wystarczą rysunki i nie muszą być nawet podpisane przez uprawnionego konstruktora (teoretycznie, w praktyce urzędom zdarza się żądać projektów). Minimum dokumentów to wniosek, mapka z wrysowaną konstrukcją i ewentualnie szczegółowe rysunki pokazujące sposób montażu. Tutaj wszystko jest https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0414Lj.pdf Jak się wpisze hasło "anten" w wyszukiwarkę to będzie wszystko widać, dużo tego nie ma.

_________________
Daro
www.AluPro.pl


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Dzisiaj jest śr, 08 gru 2021 0:25:59

Strefa czasowa UTC+02:00

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
SubSilver2 modified for Trzepak.pl by Colir
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl