Trzepak.pl


Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Post: ndz, 14 kwie 2019 21:21:04 
   Tytuł: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Rejestracja: śr, 09 sty 2008 1:38:32
Posty: 284
Witam.
Występują może wkładki ONU XGPON do portu sfp+??


Na górę
Post: czw, 25 kwie 2019 21:06:41 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz, 04 gru 2005 21:51:40
Posty: 641
Lokalizacja: /root
Jeśli masz na myśli coś w stylu https://fiberm.pl/huawei-wkladka-sfp-hpsp2120-gpon-onu.html tylko działające z XGPON, to standardowo końcówki np. HN8245Q mają wkładkę XGPON'ową działającą jako odbiornik.
Jeśli masz w sieci te końcówki, to może warto po prostu wpiąć taką wkładkę do switcha, czy mikrotika i sprawdzić.

_________________
Kiedyś operator,

obecnie www.fiberm.pl


Na górę
Post: pt, 26 kwie 2019 12:11:41 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Rejestracja: wt, 17 lut 2009 0:15:58
Posty: 2379
Lokalizacja: Kraków
nie miałem w ręce tego urządzenia ale

tu
http://it-dialog.pl/produkty/terminale- ... 8245q.html
piszą że ma wkładkę XFP

a tu
http://alfaextranet.pl/index.php?p4519, ... pots-2xusb
piszą że SFP+

tak że sprawdź to sobie przed zakupem :)


Na górę
Post: pt, 26 kwie 2019 17:06:03 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
Bezpośrednio u źródła dla HN8245Q
https://support.huawei.com/enterprise/e ... d-21506180

dostępny datasheet opisuje NNI port jako SFP+
https://support.huawei.com/enterprise/e ... 1000100964



wracając do oryginalnego pytania, Hisense ma 2 wkładki ONU

XG-PON LTF7221
http://www.hisensebroadband.com/html/Pr ... 12_10.html

i symetryczne 10G XGS-PON LTF7225
http://www.hisensebroadband.com/html/Pr ... 8_204.html


Na górę
Post: sob, 27 kwie 2019 21:35:12 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz, 04 gru 2005 21:51:40
Posty: 641
Lokalizacja: /root
C0FFEE pisze:
Bezpośrednio u źródła dla HN8245Q
https://support.huawei.com/enterprise/e ... d-21506180

dostępny datasheet opisuje NNI port jako SFP+
https://support.huawei.com/enterprise/e ... 1000100964



wracając do oryginalnego pytania, Hisense ma 2 wkładki ONU

XG-PON LTF7221
http://www.hisensebroadband.com/html/Pr ... 12_10.html

i symetryczne 10G XGS-PON LTF7225
http://www.hisensebroadband.com/html/Pr ... 8_204.html


Teraz tylko pytanie, czy w praktyce zadziała to jak podłączysz do portu SFP+ np. w switchu i odbierze sygnał z OLT'a, bo rozumiem, że o to właśnie chodziło w wątku.

_________________
Kiedyś operator,

obecnie www.fiberm.pl


Na górę
Post: ndz, 28 kwie 2019 2:01:27 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
AdrianLapaj pisze:
Teraz tylko pytanie, czy w praktyce zadziała to jak podłączysz do portu SFP+ np. w switchu i odbierze sygnał z OLT'a, bo rozumiem, że o to właśnie chodziło w wątku.


Tego podejrzewam nieprędko się dowiemy. Czy ktoś poza Orange oferuje w Polsce XG-PON?


Z ciekawości przejrzałem najtańsze XG-PON i XGS-PON OLT od Huawei

EA5801-CG04
Maksymalna ilość portów:
• 4 XG-PON & GPON combo


EA5800-X2
Maksymalna ilość portów:
• 32 GPON
• 16 XG-PON/XGS-PON


EA5800-X7
Maksymalna ilość portów:
• 112 GPON
• 56 XG-PON/XGS-PON


Załączniki:
EA5801-CG04.jpeg
EA5801-CG04.jpeg [ 66.89 KiB | Przejrzano 1369 razy ]
EA5800-X2.jpeg
EA5800-X2.jpeg [ 124.24 KiB | Przejrzano 1369 razy ]
EA5800-X7.jpeg
EA5800-X7.jpeg [ 155.77 KiB | Przejrzano 1369 razy ]
Na górę
Post: ndz, 28 kwie 2019 3:01:21 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
hub_lan pisze:
nie miałem w ręce tego urządzenia ale

tu
http://it-dialog.pl/produkty/terminale- ... 8245q.html
piszą że ma wkładkę XFP

a tu
http://alfaextranet.pl/index.php?p4519, ... pots-2xusb
piszą że SFP+

tak że sprawdź to sobie przed zakupem :)


Zauważyłem że Huawei oferuje dwa rodzaje 10G GPON płyt dla MA5600T, MA5603T, i MA5608T

H802XGBC z 4 portami XFP
H801XGBD z 8 portami SFP+

Być może Echolife HN8245Q występuje w dwóch wersjach?


Na górę
Post: ndz, 28 kwie 2019 9:27:26 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy master
trzepakowy master

Rejestracja: śr, 12 mar 2008 16:12:35
Posty: 8599
Obecnie nie ma żadnego problemu by oferować 10gbit klientowi. Sprzęt jest. Pytanie tylko po co. Onu kosztuje ponad 1k pln. Pierwsze wdrożonie tego na trzepaku było rok temu.

_________________
www.fiberion.pl


Na górę
Post: pn, 29 kwie 2019 20:45:13 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
Orin pisze:
Obecnie nie ma żadnego problemu by oferować 10gbit klientowi. Sprzęt jest. Pytanie tylko po co. Onu kosztuje ponad 1k pln.

Dla biznesu to żaden problem żeby zapłacić 1k za ONU. A zaawansowany klient jeśli naprawde chce to niech płaci za sprzęt z własnej kieszeni.

Orin pisze:
Pierwsze wdrożonie tego na trzepaku było rok temu.

Domyślam się że chodzi o ten wątek?:
viewtopic.php?f=20&t=55344&start=25

Od tego czasu wiele się zmieniło. W 2018 duży operatorzy w Europie i Stanach przeprowadzali testy technologii PON i wygląda że na najbliższe kilka lat, to XGS-PON będzie obowiązującym standardem.
Cytowałem Orange które chce oferować XGS-PON w limitowanym zakresie za 299PLN/miesiąc nie zauważając że INEA w Poznaniu już ma 10Gb w ofercie dla około 30k abonentów.

1 Gb/s - 69,90 zł
10 Gb/s -199,90 zł (cena w listopadzie była 399zł)
Umowa na 24 miesiące i 300zł aktywacja za 10Gb
https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet
Dla kogoś kto zarabia dobrze powyżej średniej krajowej to żaden wydatek.

OLT dla INEI dostarczyła Nokia a jako końcówki używają Arris NVG578S z wejściem na moduły SFP+ lub XFP
https://www.arris.com/products/nvg578-gpon-gateways/

Technologia idzie do przodu. Dzisiaj nawet producent routerów dla graczy Netgear ma modele R9000, R8900 and XR700 z wejściem na moduł SFP+ dlatego dobrze jest wiedzieć co jest dostępne na rynku i jak to się sprawuje w popularnym sprzęcie.


Załączniki:
R9000_SFP10Gb.jpg
R9000_SFP10Gb.jpg [ 69.18 KiB | Przejrzano 1221 razy ]
NVG578S.jpg
NVG578S.jpg [ 29.31 KiB | Przejrzano 1221 razy ]
Na górę
Post: śr, 01 maja 2019 21:22:41 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Subskrybent
Subskrybent

Rejestracja: pn, 04 paź 2010 0:26:30
Posty: 388
Co mi po tym jak operator udostępni 10Gbit PON jak zakończy to terminalem który ma port ETH 1Gbit.
Drugi problem to 10gbit ETH jest mało popularny przez co drogi.
Switchow w normalnej cenie dla Kowalskiego brak, karty sieciowe drogie. Chyba tylko w paru płytach glownych widziałem 10gbit, a może to było 2,5/5gbit


Na górę
Post: śr, 01 maja 2019 23:59:59 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy master
trzepakowy master

Rejestracja: śr, 12 mar 2008 16:12:35
Posty: 8599
Czyli Tobie się to nie przyda. Najważniejsze jednak w tym jest to że inaczej niż Ty myśli duży odsetek naszego społeczeństwa. Im też się nie przyda, ale przynajmniej się sąsiadowi pochwalą ile to płacą za takie łącze...

_________________
www.fiberion.pl


Na górę
Post: czw, 02 maja 2019 16:15:19 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator

Rejestracja: pn, 08 sty 2018 9:37:49
Posty: 33
Cos tam sie dzieje, karty PCIE typowo konsumenckich marek (na przyklad Asus) na 10g kosztuja okolo 400 zlotych, jest rowniez maly switch z dwoma portami miedzianymi 10g rowniez od Asusa, Mikrotik chyba wprowadzil rowniez cos tanszego jednak dla odmiany z portami sfp wiec dochodzi koszt modułów.


Na górę
Post: pt, 03 maja 2019 4:31:37 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
Najpierw na temat. Następny 10Gb SFP+ moduł do sprawdzenia.

Calix XGS-PON SFP+ PN:100-04531 XGP-55-A3B2T-X


Załączniki:
CalixXGSPON.jpg
CalixXGSPON.jpg [ 57.22 KiB | Przejrzano 981 razy ]
Na górę
Post: pt, 03 maja 2019 4:54:56 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
Szczotek pisze:
Co mi po tym jak operator udostępni 10Gbit PON jak zakończy to terminalem który ma port ETH 1Gbit.

"The LAN can make full use of the 10Gb/s access speeds with a 10Gb/s Ethernet port"
Jeżeli dobrze zrozumiałem patrząc na zdjęcie powyżej i czytając opis ze strony Arris'a, do ONT od strony LAN można się podłączyć jako 4x1Gb albo 1x10Gb.




Przejrzałem też naprędce oferty sklepów internetowych.
W zależności od konfiguracji i miejsca zakupu (Polska, Chiny) można koszta domowej sieci 10Gb ogarnąć za 900-1200 PLN

Mikrotik CRS305 10Gb switch 550PLN
https://www.wisp.pl/p6521,cloud-router- ... 4s-in.html
https://www.cyberbajt.pl/produkt/11028/ ... g4sin.html

2 x Moduł SFP+ 10Gb MM 850nm 300m 80PLN/szt.
https://www.cyberbajt.pl/produkt/4851/c ... x-ddm.html

CBF Patchcord LC-LC OM3 MM 5m 25PLN
https://www.cyberbajt.pl/produkt/7295/c ... ex-5m.html

2X Karty sieciowe 10Gb PCI-e SFP+ 290PLN
https://www.amazon.de/dp/B07NP3HRQF/ref ... YCb2RA12ZC
https://www.aliexpress.com/item/10GB-Me ... 23801.html

Mikrotik SFP+ RJ45 moduł S+RJ10 250PLN
https://www.cdr.pl/p5961,mikrotik-s-rj1 ... odule.html

Mikrotik SFP+ DAC 110PLN
https://www.cyberbajt.pl/produkt/6616/m ... a0001.html


Na górę
Post: czw, 09 maja 2019 15:53:35 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Rejestracja: ndz, 22 lis 2009 18:13:48
Posty: 3079
Na tą chwile to raczej ciekawostka, zresztą w domach kabel przeszedł do lamusa, wszyscy chcą mieć wszystko po WIFI co najwyżej konsola i TV jeszcze są po kablu, i zapewne ten trend będzie się pogłębiał więc 10 Gb spopularyzuje dopiero szeroko dostępne WIFI które pociągnie 10 Gb. Do tego czasu można sobie tym nie zawracać głowy oferty za paręset zł dla szpanerów lub pasjonatów nie licząc biznesu - pewnie to będzie jakieś dziesiąte procenta polskich Konsumentów na tą chwilę 1Gb to jest przyszłość rynku i do tego trzeba dążyć


Na górę
Post: wt, 28 maja 2019 7:31:58 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Czytelnik
Czytelnik

Rejestracja: pn, 10 cze 2013 9:00:41
Posty: 112
Lokalizacja: Rzeszów / Warszawa
kamikaze pisze:
wszyscy chcą mieć wszystko po WIFI

No serwer czy infra od IB po wifi to trochę rzeźba :)


Na górę
Post: wt, 28 maja 2019 7:59:34 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy master
trzepakowy master

Rejestracja: śr, 12 mar 2008 16:12:35
Posty: 8599
No i co zrobisz że rzeźba. Klient wie lepiej.

Ostatnio mi też opadły ręce do samej ziemi jak klient wziął duże łącze na potrzeby jakiegoś serwerka, a później się przyznał że zażyczył sobie router dokładnie po przekątnej budynku i go podłączy po wifi...

A teraz płacz i lament bo wyciąga 5% z wartości w umowie.

_________________
www.fiberion.pl


Na górę
Post: śr, 29 maja 2019 13:07:16 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Rejestracja: ndz, 22 lis 2009 18:13:48
Posty: 3079
Lukasz032 pisze:
kamikaze pisze:
wszyscy chcą mieć wszystko po WIFI

No serwer czy infra od IB po wifi to trochę rzeźba :)

Ale ja mówię o statystycznym kowalskim tj 95% potencjalnych Abonentów detalicznych którzy nawet nie wiedzą co to serwer, mają srajfony, tablety, lodówki, konsole. laptopy, smart TV, stacjonarek często już nie mają chyba że grają......... i to wszystko ma latać po WIFI i ma zapierdal..... jak po kablu na całej chacie, ogródku i w piwnicy swojej i sąsiada - tego chcą ludzie i tutaj szukajcie rozwązań które pozwolą sprzedać w ten sposób stabilny i ogólnie dostępny internet gigabitowy, a nie zawracacie sobie dupę kablami 10 Gb których nikt nawet nie chce a za parę lat jak mu zaproponujesz kabel do czegokolwiek w domu to pójdzie do innego dostawcy a Ciebie odeśle do muzeum. I ludzie w dupie mają wasze argumenty że kable srabel ma być WIFI i hu...... Mam znajomych co się budują i nawet jednego gniazdka eth nie montują ino kable na sufit by powiesić unifi


Na górę
Post: pn, 10 cze 2019 17:32:15 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Czytelnik
Czytelnik

Rejestracja: pn, 10 cze 2013 9:00:41
Posty: 112
Lokalizacja: Rzeszów / Warszawa
Nie zmienia to faktu, że podpinanie "na wifi" wszelkiego rodzaju budynkowych IoT, części IB czy sterowników m.in. oświetlenia to rzeźba i proszenie się o kłopoty w przyszłości. Nie bez przyczyny QoS najlepiej działa w sieciach kablowych, a Dante czy AVB na wifi to nawet nie odpali.

Pewien świeżo upieczony magister budując dom, zakupił sobie Netleda do sterowania światłem. Wielce się zdziwił, że "to ma erjotkę?" :zlosnik:


Na górę
Post: wt, 11 cze 2019 15:00:22 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Rejestracja: ndz, 22 lis 2009 18:13:48
Posty: 3079
Lukasz032 pisze:
Nie zmienia to faktu, że podpinanie "na wifi" wszelkiego rodzaju budynkowych IoT, części IB czy sterowników m.in. oświetlenia to rzeźba i proszenie się o kłopoty w przyszłości. Nie bez przyczyny QoS najlepiej działa w sieciach kablowych, a Dante czy AVB na wifi to nawet nie odpali.

Pewien świeżo upieczony magister budując dom, zakupił sobie Netleda do sterowania światłem. Wielce się zdziwił, że "to ma erjotkę?" :zlosnik:


Super ale jaki procent populacji w swoich mieszkaniach / domach inwestuje w takie technologie??? Jak będzie to 50% i będzie parcie z rynku to będą też sieci / usługi odpowiadające na to zapotrzebowanie, na razie to niesza nisz :) Z biznesowego punktu widzenia szkoda zachodu na tworzenie usług na które nie ma zapotrzebowania, zwłaszcza jako mały operator który niema mocy sprawczej tj machiny marketingowej która potrafi w ludziach wytworzyć potrzeby których by nie mieli gdyby nie odpowiednio przygotowany i masowy przekaz marketingowy. Więc jak ktoś ma ochotę jako lokomotywę biznesową wykorzystać w swoje firmie usługę 10 Gb z instalacją po kilkaset zł i jeszcze wymaganiem po stronie Abonenta by zaktualizował swoją sieć domową i końcówki także do tego standardu na co wyda pewnie kolejny 1000 lub więcej w zamian za to że sobie podłączy do tego "Inteligentny Dom" co dla 90% oznacza tyle że to taki dom gdzie mieszkają inteligentni ludzie. Do tego wartością dodaną do tego będzie taka że różnicy do łącza 1 G nie odczuje żadnej ale będzie biedniejszy o kilka tysi :) I o ile dla dużego może być to jakiś wyróżnik w przekazie marketnigowym nawet jak to będzie ułamek sieci w zasięgu to już można w całej Polsce trąbić o 10G itd. Pytanie tylko czy mały isp ma jakikolwiek sensowny przekaz marketingowy który by taką usługę przełożył na jakaś wartość dodaną?


Na górę
Post: śr, 12 cze 2019 17:48:59 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
Taka sobie wkładka XGPON RTXM166-602. Tylko 150zł z przesyłką z ChRL


Załączniki:
RTXM166-602.jpg
RTXM166-602.jpg [ 64.72 KiB | Przejrzano 298 razy ]
Na górę
Post: śr, 12 cze 2019 18:24:41 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Moderator
Moderator

Rejestracja: ndz, 06 lip 2014 2:01:20
Posty: 210
Lokalizacja: Wrocław
C0FFEE pisze:
Taka sobie wkładka XGPON RTXM166-602. Tylko 150zł z przesyłką z ChRL

Testowałeś?


Na górę
Post: śr, 12 cze 2019 19:24:30 
   Tytuł: Re: xgpon onu.
Odpowiedz z cytatem
Offline
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr, 06 lut 2019 1:42:58
Posty: 46
ams pisze:
C0FFEE pisze:
Taka sobie wkładka XGPON RTXM166-602. Tylko 150zł z przesyłką z ChRL

Testowałeś?

Dopiero co ją zauważyłem na ebay.pl
Jest jeszcze symetryczna XGS-PON RTXM166-702 ale zdecydowanie droższa (430zł)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Dzisiaj jest wt, 25 cze 2019 1:54:38

Strefa czasowa UTC+02:00

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
SubSilver2 modified for Trzepak.pl by Colir
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl