Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam,
Szukam osoby chętnej na doprowadzenie internetu do dwóch leżących obok siebie wiosek - ok. 70 domów. Obojętnie czy drogą radiową, czy kablem, byle by łącze było stabilne i szybkie ~ 50/20, 100/50
Nazwy miejscowości:
Dąbrowa Dzięciel
Trzeciny

3km od naszej wioski, w miejscowości Święck Wielki zostało poprowadzone światło z planów popc przez firmę podlaskie sieci internetowe.

U nas niestety planów popc nie ma i raczej w ogóle nie będzie. Te miejscowości to biała plama pod względem zasięgu, nie ma za dobrego zasięgu z telefonów, a jedyne kable które tu dotarły to stare miedziaki z PRL.

Lte plus rozpędza się maksymalnie do 8Mb/s, ze względu na przeciążone nadajniki. T-Mobile za to ma dobry download, przy takiej samej konfiguracji pasm i tej samej odległości od nadajnika co plus (z Huawei b525 na dachu w obudowie hermetycznej) nawet 20Mb/s, ale za to pingi są niemiłosiernie wysokie.

Zapraszam do kontaktu
Mój email: [email protected]
Jeśli będzie trzeba, to mogę się pobawić w zbieranie podpisów

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Obrazek

Plany popc w miejscowości Święck Wielki były do końca 2019r. Podobno włókno jest już położone.

Jak widać można podłączyć nawet 3 miejscowości (Mścichy), ale akurat przy 3 miejscowości radio raczej odpada
Powód? Ala las po Dąbrowie Dzięciel.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Bez urazy ale mam wrazenie, ze podpisy sobie mozesz zbierac, bez wylozenia wiekszych pieniedzy albo kolejnej rundy dotacji (faktycznie was nie widze w planach 2017 na jednej stronie uke, na drugiej nie moge w ogole odszukac miejscowosci...) nadal bedzie mogli cieszyc sie z ciszy i spokoju zamiast szybszego internetu. Za to pobliskie miasteczko Wysokie Mazowieckie widze zalapalo sie do POPC, tak samo jak wiele budynkow w miastach wojewodzkich, ach te dotacje :sciana: :wpysk: .

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Ja się nie gniewam, tylko chcę mieć internet na zadupiu :D

W sumie to ta nasza wioska zawsze była zacofana, wszystko było dopiero na końcu. No cóż..

Czy ja wiem czy trzeba wykładać tak dużo pieniędzy? Kiedyś nawet rozważałem radiolinię :) biedną, ale jednak swoją własną, lepszą od LTE.
Poza tym, jeśli ktoś chciałby kłaść kable, to na całej długości drogi są słupy telefoniczne, stare, prawie nieużywane, myślę że orange za grosze to udostępni.

Znam osobę w miejscowości obok - Święck Wielki, która ma światłowód i mogła by udostępnić swoje 600/600 w zamian za opłatę rachunków i drobną dopłatę, tak po sąsiedzku

Zrezygnowałem z radia, bo budowa łącza radiowego na taką odległość (załóżmy, że na 5GHz) będzie trochę kosztować, dla jednej osoby (dla mnie) się to nie opłaca, bo to kilka tysięcy. Oczywiście można udostępniać neta sąsiadom i podzielić koszta, ale nie oficjalnie - kwestia legalności
Sprzedawać tego neta też nie można, także liczę że może jakiś ISP sam tutaj wejdzie

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Skoro nie jest tak duzo dlaczego nikt tego nie zrobil, albo nie masz nawet radiowki? Widac sam mozesz kombinowac, bez przesady z tysiacami chyba, ze doliczasz jakis wlasny maszt czy slub, obok na budynku.

Mieszkasz jednak na takiej typowej prowincji, ja mieszkam na skraju miasteczka 10 tysiecy osob, mam okolo 20 kilometrow do stolicy wojewodztwa wiec niby nie tak źle, pomimo, ze sasiedzi 2-3 domy maja Neostrade ja nic nie mam i czekam na dotacje. Ba nawet w miejscowosciach ktore bezposrednio przylegaja do miasta wojewodzkiego kladzione sa swiatlowody tylko z dotacji, zadna firma prywatna nic sama nie postawila... To nie Śląsk żeby firmy kablowały okoliczne wioski, u nich wszystkie miejscowosci sa znacznie blizej.

Teraz jest rozstrzygana kolejna runda dotacji POPC, mozesz spojrzec na https://cppc.gov.pl/.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Patrząc na https://link.ui.com/ mógłbyś zestawić sobie coś z tego Święcika Wielkiego, a może nawet odsprzedać trochę sąsiadom :hmm:

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

A są tam chętni na ten internet? Bo jak przychodzi do podpisania umów to 80% nie ma na to ochoty. Wymagania ostre bo 100 Mbit, radiem, stabilnie, na wsi, itp... Takie łącza chodzą za grubą kasę.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Radiówka była, ale 8/2 za prawie 120zł to przesada. Każdy wolał LTE. Dopóki nie było zapchane, to było 20/10. Jak każdy przeniósł się na LTE z różnych neostrad itp. To prędkości zaczęły drastycznie maleć.

Sam mogę kombinować i zestawić połączenie ze święckiem, ale kompletnie nie wiem jakie urządzenia kupić i jak to skonfigurować. Nigdy tego nie robiłem, bo nie było potrzeby. O ile konfiguracja to raczej nie problem, o tyle sprzet nie wiem jaki wybrać. Na 5GHz?
Jakbyście mi Panowie doradzili co mógłbym wziąć to byłbym wdzięczny.

Popc u mnie nie ma i nie będzie, światło idzie drogą okrężną.

Chętni na internet będą, o ile ceny będą przyzwoite, tak jest zawsze. Wymagania jak wymagania, po prostu fajnie było by odczuć przyrost prędkości między 8/8. Stabilnie tj. Tak by nie trzeba było co tydzień dzwonić po technika/grzebać przy tym.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Skoro jestes w takim miejscu ceny nie beda przyzwoite, czego sie spodziewasz? Wolna radiowka wiec ludzie rzucaja sie na LTE ktore sie zapycha, gdzie to juz slyszalem? Skoro nie wyobrazamy sobie zycia bez uzbrojenia dzialki w prad czy wode moze trzeba zaczynac myslec w tym kontekscie rowniez o internecie a nie kupowac dom czy dzialke na koncu swiata.

Zobacz na urzadzenia Ubiquiti czy Mikrotika, oprocz routerow czy typowego wifi wewnatrz budynkow maja rowniez tansze radiolinie, jest nawet sprzet 60ghz do przerzucania szybkich laczy jednak moze byc gorzej z zasiegiem. Sa jeszcze Mimosa czy Cambium ale to juz drozszy sprzet jednak tez mozesz zerknac. Oczywiscie zwroc uwage na uklad terenu czy drzewa, budynki, radiolinie powinny miec widocznosc, bez przeszkod czy zaslaniajacych obiektow miedzy jednym urzadzeniem na drugim.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Ja to przerabiałem, tyle, że 35 domów, a nie 70.
I tak. Darcie mordy jaka to Neostrada (max 6-8 Mb/s) jest zła.
Zgłaszaliśmy w UKE, konsultowaliśmy z MAiC (tak, tak, kilka lat wstecz dało się jako szary człowiek zgłaszać zapotrzebowanie) by okablowali miejscowość malowniczo położoną 12 km od miasta wojewódzkiego.
Czas mijał. Nic się nie działo.
A potem.
Weszło LTE800 Orange. Wszyscy się rzucili. W tym ja z Huaweiem B315. I szczerze Ci piszę, że z rok miałem 70/25 Mbps niezależnie od pory dnia.
Weszło LTE1800 od Plusa. Rzucili się Ci co usłyszeli jakie to szybkie, a jeszcze nie korzystali.
Plus dodał 800 MHz. Zaczęli wymieniać routery na 2CA.
Orange dodało 1800. Zaczęli testować. Wyszło, że szybciej niż w Plusie. Migrowali.
Teraz jest 800, 1800, 2100 od Orange i korzystają z B715 od Huaweia. Tyle, że dobić do 50 Mbps to wyczyn.
W międzyczasie wszedł światłowód od lokalnej firmy. I co? Może śmieszne, ale słyszę takie teksty: "mi wystarczy LTE", "płacę 39 zł w Playu (nowy maszt 4CA, nie testowałem) i więcej nie zamierzam", "człowieku, kopać podwórko? Wiercić ściany?, "niepoważna firma, kazali router za 400 zł kupić żeby mieć te 300 Mb/s".

Także Kolego. Jeśli umiesz liczyć licz na siebie. Nie patrz na sąsiadów i rób co uważasz skoro masz niedosyt.

Nie wiem jakie masz tam nawierzchnie dróg i kto nimi zarządza. U mnie rozwój nastąpił wtedy, gdy z Funduszu Dróg Samorządowych zaczęli asfaltować drogi gminne przy których ułożono kanały technologiczne. Jakie było moje zaskoczenie, gdy nagle znaleźli się chętni by je wykorzystać. Może to jest jakaś metoda?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

kariam pisze:
Skoro jestes w takim miejscu ceny nie beda przyzwoite, czego sie spodziewasz? Wolna radiowka wiec ludzie rzucaja sie na LTE ktore sie zapycha, gdzie to juz slyszalem? Skoro nie wyobrazamy sobie zycia bez uzbrojenia dzialki w prad czy wode moze trzeba zaczynac myslec w tym kontekscie rowniez o internecie a nie kupowac dom czy dzialke na koncu swiata.

Zobacz na urzadzenia Ubiquiti czy Mikrotika, oprocz routerow czy typowego wifi wewnatrz budynkow maja rowniez tansze radiolinie, jest nawet sprzet 60ghz do przerzucania szybkich laczy jednak moze byc gorzej z zasiegiem. Sa jeszcze Mimosa czy Cambium ale to juz drozszy sprzet jednak tez mozesz zerknac. Oczywiscie zwroc uwage na uklad terenu czy drzewa, budynki, radiolinie powinny miec widocznosc, bez przeszkod czy zaslaniajacych obiektow miedzy jednym urzadzeniem na drugim.

No cudów się nie spodziewam, ale o coś się staram. Czy to taki koniec świata? Nie wiem... Powiatowe miasto 5km stąd, obok droga krajowa przez którą codziennie przetacza się pewnie z setka samochodów, albo i więcej. 4km stąd siedziba Mlekovity, więc i tiry często się tędy przetaczają.

Co do radia... mimosa c5x będzie dobra? Nada się? Ewentualnie jest coś innego tak bym w 1k się wyrobił?
Układ terenu jest w miarę pomyśly, z drzewami też nie tak źle.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Tak, koniec swiata, nawet w miastach powiatowych (to w okolicy przeciez jest malutkie...) nie ma pokrycia, ba ignorujesz to co napisalem... Miasteczko zaraz na granicy z stolica wojewodztwa nie ma zadnego internetu kablowego poza Neostrada wiec czego ty oczekujesz...

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz
Awatar użytkownika

Jakubb pisze:
kariam pisze:

No cudów się nie spodziewam, ale o coś się staram. Czy to taki koniec świata? Nie wiem... Powiatowe miasto 5km stąd, obok droga krajowa przez którą codziennie przetacza się pewnie z setka samochodów, albo i więcej. 4km stąd siedziba Mlekovity, więc i tiry często się tędy przetaczają.

Co do radia... mimosa c5x będzie dobra? Nada się? Ewentualnie jest coś innego tak bym w 1k się wyrobił?
Układ terenu jest w miarę pomyśly, z drzewami też nie tak źle.

Mimosa perfekcyjnie sie nada z dishami 25dbi takze mozesz smialo zamawiac jesli po drugiej stronie bedziesz kogos mial i bedziesz go widzial.

Siec radiowa jest szybko wykonac tanim kosztem, ale jesli ktos ma podejscie typu jak do LTE czyli trylion mbps za 30pln to wszystko upadnie, nie ma takiego neta i nigdy nie bedzie, a pakietowy internet to jest jak lancuch dla psa, chodzic mozesz, ale ma ograniczenia... Taki net to bezsens.

###############

Nowy temat  Odpowiedz w temacie