Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Hej, mam w tym momencie zainstalowanego, Proxmox na nim wirtualke Ubuntu z Graylogiem i tam zbieram logi (maszyna 2 rdzenie, 2 wątki 20GB ram) zapchana w całości ucina trochę bo nie jest w stanie zebrać wszystkiego... zbieram tcp i udp wychodzi jakieś 30GB dziennie.
Kiedyś korzystałem z funkcji zbieranie logów na NAS Synology, tylko same tcp fajnie to działało, szybko można było wyfiltrować potrzebne dane ale niestety sam z siebie potrafił się zawieszać był tam procek intel atom i 2GB ram.
Pytanie do was na czym wy zbieracie logi ? (urządzenia jaka wydajność) z jakiego oprogramowania korzystacie, co myślicie o zbieraniu na NAS może jakiś mocny QNAP ? , i czy zbieracie jako ISP zarówno tcp jak i udp ??? i jeśli udp to wszystko jak leci czy macie na Mietkach jakąś regułkę która je jakoś losowo wycina.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Trzeba logować każdy protokół. Nie tylko tcp i udp.
U mnie Cisco zbierające netflow
MT zbierające po protokole syslog na Debianie uruchomiony syslog-ng który pakuje pliki codziennie.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

LANowiec pisze:
Hej, mam w tym momencie zainstalowanego, Proxmox na nim wirtualke Ubuntu z Graylogiem i tam zbieram logi (maszyna 2 rdzenie, 2 wątki 20GB ram) zapchana w całości ucina trochę bo nie jest w stanie zebrać wszystkiego... zbieram tcp i udp wychodzi jakieś 30GB dziennie.
Kiedyś korzystałem z funkcji zbieranie logów na NAS Synology, tylko same tcp fajnie to działało, szybko można było wyfiltrować potrzebne dane ale niestety sam z siebie potrafił się zawieszać był tam procek intel atom i 2GB ram.
Pytanie do was na czym wy zbieracie logi ? (urządzenia jaka wydajność) z jakiego oprogramowania korzystacie, co myślicie o zbieraniu na NAS może jakiś mocny QNAP ? , i czy zbieracie jako ISP zarówno tcp jak i udp ??? i jeśli udp to wszystko jak leci czy macie na Mietkach jakąś regułkę która je jakoś losowo wycina.

Synology ma fajną opcje zbierania logów

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

syslog-ng u mnie odpada, ze względu na zmianę IP z miejsca którego ma logować (długi temat po prostu nie będzie działał) , najbardziej bym się skłaniał do powrotu do Synology tylko jaki "udzwignie" taką ilość skoro serwer (2 rdzeinie 2 wątki) i 20gb ram wymięka ? (no chyba że synology w taki sposób zbiera te logi że jest bardziej wydajny i wykorzystuje mniejsze zasoby)

i temat co powinniśmy zbierać według ustawy (ewentualne wydanie logów policji, prokuraturze etc) , TCP, UDP - obowiązkowe ? + co jeszcze?

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Tak jak już wyżej pisałem - nie tylko TCP i UDP. Wszystkie możliwe protokoły.
Syslog-ng i zmienny IP to nie jest problem. Możesz zrobić dowolny filtr.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Wiesz, ze graylog nie tylko zbiera logi? Dlatego Ci to nie wyrabia. Jesli będziesz tylko zbierał to co dostajesz to wymagan co do maszyny praktycznie nia ma.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

W mietku mam dwie regułki dla TCP i UDP, w graylogu mam ustawione aby odbierał z mietka wszystko co idzie po tcp i udp (z tego co widze w logach to raczej zbiera poprawnie) ale faktycznie też mam mieszane uczucia co do niego. Jednym słowem 2 tysiące userów około 30 GB dziennie logów (tak jest na greylogu) jaki sprzęt i oprogramowanie polecacie aby zbierać te logi ?? i czy jakiś NAS do 2 tyś sobie poradzi ?

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Tak jak już wcześniej pisałem.
Logujesz wszystko, nie tylko tcp i udp :)
Kod:
/ip fir fil
add action=log chain=forward comment="LOGOWANIE RUCHU" connection-state=new log-prefix="netlog ->" out-interface=br_WAN1

Ponad 1k klientów na jednym z routerów, obecnie (od północy) plik nieskompresowany ma 7GB. Dzienne skompresowane około 500MB.

Może logujesz też połączenia już zestawione, a nie tylko nowe? (connection-state=new)

Logowanie mam na QNAP TS-453A, na nim wirtualka z Debianem 9 (1vCPU, 256MB RAM) uruchomiony syslog-ng.

Możesz to nawet uruchomić na raspberry-pi, byleby Ci miejsca starczyło. Wymagania zerowe.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Mam tak
action=log chain=forward disabled=no protocol=tcp tcp-flags=syn
action=log chain=forward disabled=no protocol=tcp tcp-flags=fin

oraz dla udp
action=log chain=forward disabled=no protocol=udp
Connection state =new

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Po co się męczycie z syslogiem i zbieraniem logów z firewalla jeżeli można wygodniej robić to za pomocą traffic flow? Do tego nfsen i macie narzędzie z gui do wygodnego przeglądania danych z ruchu w dowolnym kierunku:

https://www.dropbox.com/s/d2sfy9pfxcn4i ... 6.png?dl=0

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

loockas pisze:
Po co się męczycie z syslogiem i zbieraniem logów z firewalla jeżeli można wygodniej robić to za pomocą traffic flow? Do tego nfsen i macie narzędzie z gui do wygodnego przeglądania danych z ruchu w dowolnym kierunku:

https://www.dropbox.com/s/d2sfy9pfxcn4i ... 6.png?dl=0

A kompresuje teź logi?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Tak, domyślnie nfdump ma włączoną kompresję. Nie kompresuje się to tak dobrze jak pliki tekstowe, bo zajętość miejsca wzrosła o ok 20% w stosunku do sysloga, ale komfort w wyszukiwaniu i przeglądaniu to rekompensuje :) Poza tym jest to bardziej uniwersalne bo flowy obsługuje prawie każdy sprzęt sieciowy, np z Cisco w inny sposób zrzutów z ruchu nie zrobisz.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie