Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Cześć, mam dwie identyczne maszyny składające się z dwóch dysków sas (RAID 1) i dwóch zwykłych (RAID 1).

Na jednej z maszyn postawiłem Debiana i maszyna robi mi za router brzegowy. Ja teraz sprytnie zrobić kopię całości na drugi (identyczny) serwer, podczas kiedy pierwszy serwer pracuje i nie mogę go wyłączyć?

Biorę pod uwagę ewentualnie zrobienie tego w nocy w okienku technicznym także tutaj też możecie podzielić się doświadczeniem jak najszybciej to ogarnąć.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

...

Ostatnio zmieniony pn, 27 lip 2020 11:08:09 przez sabat, łącznie zmieniany 2 razy.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

SCP lub rcp / [email protected]:/

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Odpalasz sobie nowy system z jakiegos live, skladasz raidy, formatujesz partycje, montujesz katalogi tak jak na systemie wzorcowym i pozniej:
rsync -aHv --numeric-ids --progress [email protected]:/* /mnt --exclude=/dev --exclude=/proc --exclude=/sys --exclude=/tmp

Po takiej synchronizacji zalecane jest uruchomienie maszyny wzorcowej z jakiegos live, podmontowanie katalogow i puszczenie rsynca jeszcze raz. Jesli to nie jest mozliwe, to powtorz rsynca jeszcze raz na dzialajacym systemie, ale ze zgaszonymi uslugami korzystajacymi intensywnie z dysku (np. bazy danych) i zaloz pominiete katalogi.

Na koncu na nowej kopii do poprawy /etc/fstab, ewentualnie przegenerowanie initramfs, instalacja gruba i powinno byc ok.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Robisz kopie partycji ( kopie mbr lub gpt) za pomoca dd, sgdisk, fdisk w zależnosci od sytuacji.
potem na włączonym serwerze z live cd np system rescue - robisz kopie blokową dysków.. (dd, ddresciue,dd_rescue, partimage) - albo clon dysków za pomoc plecenia partclone wtedy nawet zgadzają się uuidy partycji.. możesz tez przez sieć to zrobić.
jeśli masz lvm.. możesz zrobić snapshoty i zrobić clonowanie partclonem całych lvm w trakcie działania systemu.

oczywiście wiele możliwości jest.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Ps.
Jest jeszcze taka możliwości ale to raczej musiał byś przetestować na twoich serwerach. Nie na produkcji...

Jeśli to raid 1.. to mozesz jeden dysk wyciągnąć i włożyć 2 czysty dysk i przeprowadzić procedure taką jak by była awaria dysku.
Zazwyczaj kontroler SAS przyjmuje dyski SATA nie wiadomo jaki masz serwer albo jaki kontroler:) .
W ten sposób możesz zrobić tak jakby kopie dysku. potem użyć go w celu postawienia kopi maszyny.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie