Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
   Tytuł: Dzielenie internetu
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam. W przyszłości chciałbym założyć isp na radio. I pytanie polega na tym jak zrobić aby każdy klient miał swój publiczny adres ip. Ktoś mi kiedyś powiedział o cgnat ale nie do końca rozumiem jak to działa. Była by osoba która mogła mi to wytłumaczyć w przystępny sposób?

Z góry dziękuje.
Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

A masz jakiekolwiek publiczne adresy IP? Bo obecnie pozyskanie ich to taka łatwa sprawa nie jest... Możesz nać nat 1:1, albo pppoe i bezpośrednio IP pub działać.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Że co? Mam wrazenie, ze ja odpisywalem na to pytanie i wcale nie sprawdziles tematu. Jak chcesz sprawic zeby kazdy mial swoj adres publiczny skoro nie masz tylu adresow publicznych a wskazowki ktore podalem zignorowales? Albo sam sie doucz albo komus zaplac za konstultacje czy kurs.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Panowie :) mam nadzieję że przeczytaliście pierwszą część pierwszego zdania ze zrozumieniem

Cytuj:
W przyszłości chciałbym założyć isp na radio

;) czyli być może kiedyś coś za co to jeszcze nie wiem bo nie wiem ile za co :)

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

No dobrze ale zadal pytanie, dostal odpowiedz i zamiast pociagnac temat na wlasne reke, ewentualnie wrocic z waptliwosciami, zaklada drugi temat z pytaniem "nic nie rozumiem", jak tu inaczej komentowac.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

kariam pisze:
No dobrze ale zadal pytanie, dostal odpowiedz i zamiast pociagnac temat na wlasne reke, ewentualnie wrocic z waptliwosciami, zaklada drugi temat z pytaniem "nic nie rozumiem", jak tu inaczej komentowac.

"Posty: 1" Po dodaniu tego będzie "Posty: 2"

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

kariam pisze:

jesteś przekonany że on napisał tamten poprzedni post bo autor tego wątku ma tylko 1 post i jest to ten zaczynający ten wątek.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

@lubinet Wydaje mi się że taki pomysł powinien być w przeszłości zrealizowany i to dalekiej.

Po pierwsze łącza dla ISP nie są za 100zł/mc, musisz liczyć że na początek gdzieś w okolicy 1000zł/mc. Następnie to łącze trzeba jakość dostarczyć z punktu styku do własnej serwerowni czy jak tam planujesz budowę swojej sieci. Tutaj oczywiście możesz zapłacić za podłączenie Cię ale to też kwoty w dziesiątkach tysięcy złotych ewentualnie zrobienie tego na własną rękę poprzez usługi transmisji danych innych ISP (tutaj też opłata miesięczna nie mała) i dobudowa brakujących części sieci czyli zaś koszty, pozwolenia, dzierżawy.

Do tego wszystkiego dodaj koszty sprzętu zarówno po twojej stronie jak i klienta (bo chyba nie liczysz że klient będzie chciał opłacić większą sumę za instalacje jak modem LTE dostanie za 1zł). Do tego kwestia twojej wiedzy na ile jesteś w stanie temat ogarnąć sam - i tutaj wiele go nie będzie bo od dostawcy oczekuje się że internet ma działać, inaczej mówiąc zaczną się "zonki" z usługą klienci zaczną uciekać.

I ostatnia kwestia klient który za internet chce płacić 50zł/mc (+/- 10zł) gdzie spora część weźmie najtańszą opcje bo on tylko przegląda www a za miesiąc zgłosi że mu internet słabo działa a podłączonych ma kilkanaście urządzeń. A do tego sobie dodaj koszty serwisu (samochód, urządzenia, ktoś do pomocy) a uwierz mi ludzie Ci zgłoszą awarie nawet przy routerze odłączonym od prądu.

W dzisiejszych czasach kiedy buduje się światłowody, jest LTE i teraz pojawia się 5G rozpoczynanie zabawy w ISP świadczącego usługi radiowo zwyczajnie nie ma sensu. Zanim się zdecydujesz, wybudujesz uruchomisz sieć i zdobędziesz pierwszych klientów upłynie trochę czasu. W każdej chwili może pojawić się konkurencja z kablem. Klienci też są różni, nawet jeżeli złapiesz sporą ilość klientów na start to po okresie zobowiązania na wiele już wpływu nie masz - oczywiście możesz starać się utrzymać klienta obniżając cene czy zwiększając przepływność łącza aczkolwiek to oznacza kolejny cyrograf którego ludzie nie chcą.

Pamiętaj też o tym że ty jako ISP także będziesz miał umowy na czas określony zobowiązujące Cię do płacenia co miesiąc danej sumy za konkretne usługi danym podmiotom, to nie jest netflix który anulujesz z miesiąca na miesiąc. Twoich kontrachentów nie będzie interesowało nic poza tym abyś uregulował swoje zobowiązania.

Potrzebujesz sporego zapasu gotówki aby się utrzymać do czasu kiedy zaczniesz wychodzić na zero, do czasu kiedy to zacznie zarabiać na siebie (o ile zacznie kiedykolwiek) minie sporo miesięcy a poza byciem ISP także dochodzą koszty codziennego życia i utrzymania siebie / rodziny.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

lubinet pisze:
kariam pisze:

Może założył drugie konto albo przeczytał wątek kogoś innego i na tym sie skończyła jego dociekliwość.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

kariam pisze:
lubinet pisze:
kariam pisze:

Może założył drugie konto albo przeczytał wątek kogoś innego i na tym sie skończyła jego dociekliwość.

Jestem autorem poprzedniego tematu viewtopic.php?f=20&t=64152 ponieważ rozumiem że o ten temat chodzi, i wypraszam sobie zakładanie tzw. "Multi kont"

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

br004d pisze:
kariam pisze:
lubinet pisze:

Jestem autorem poprzedniego tematu viewtopic.php?f=20&t=64152 ponieważ rozumiem że o ten temat chodzi, i wypraszam sobie zakładanie tzw. "Multi kont"

Nie da sie ukryc, ze watki zadaja bardzo podobne pytania, jeszcze ten fragment. Na razie to zamiast wypraszania sugeruję może edukację lub kontakt z jakimś integratorem.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

seb235 dobrze napisal, polac mu !!!

Nowy temat  Odpowiedz w temacie