Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik
Awatar użytkownika

https://www.money.pl/gospodarka/koronaw ... 0225a.html

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Jakość gorsza, ale kasa oczywiście ta sama :P Choć problem mnie nie dotyczy, nie oglądam Netflixa, to jeśli obniżą jakość, nie obniżając ceny, to będzie nieuczciwe z ich strony

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

nie wiem, czy nieuczciwe.. to takie jakby działanie w stanie wyższej konieczności.. Zauważ, że to nie netflix proponuje zmiany żeby zaoszczędzić na czymkolwiek, tylko jest proszony o wprowadzenie zmian...

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

Ciekawe to jest w sumie - to z obawy o swoje serwery, które mogą nie wyrobić? Co może dać takie zachowanie odbiorcy końcowemu?
Abonentem nie jestem, ale temat interesujący ;P

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Nagle się okazało w praktyce, że sieci mobilne dawno temu zmieniły priorytety głosu na rzecz netu i dla niego po prostu zabrakło miejsca. Skąd te wszystkie przeciążenia sieci itp?

Teraz każda sieć dostaje mocno po czterech literach, a czasy jakie są takie są. Komunikację trzeba jednak zachować, no chyba że chcemy wrócić do krótkofalówek...

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

prezesy dużych jednokomórkowców się pewnie zgadali że wszyscy są w czarnej d..pie na własną prośbę i "przekonali" jednego matoła odpowiednio grubą kopertą z "argumentami" żeby poprosił netflixa i YT o przycięcie...

netfliks, jako że też był już lekko w czarnej d..pie z powodu przeciążenia serwów, ochoczo przyklasnął uszami i oficjalnie na prośbę UE

zastanawiam się tylko ile dostaną wniosków o zwrot abonamentu HD z tytułu nie dotrzymania umowy...

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Wkurza mnie to że najpierw molochy sprzedają wirtualne MB a teraz gdy ludzie chcą skorzystać z kupionego Pakietu nagle się okazuje że nie mają tyle za ile płacą i jest wielkie halo.
U mnie wszystko działa bez problemu chociaż obciążenie jest prawie 50% większe niż normalnie ale i tak jeszcze jest zapas łącza. Może teraz ludzie docenią małych ISP bo jak się okazuje w trudnych czasach biją "dużych" oraz "komórkowych" jakością na głowę.

i on właśnie to coś robi.

Albert Einstein (1879 - 1955)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

Nie docenią, bo są tacy mali, u których wieczorami leżą niektóre usługi (Shentel ze Szczecina najlepszym przykładem).
Co co samego Netflixa, to zastosowali za duży overbooking i powinni za to (dosłownie) zapłacić swoim klientom. W końcu, to oni nie dotrzymują umowy i ich serwery nie wyrabiają. Nikt im nie bronił zawiesić sprzedaży nowych subskrypcji, bo infrastruktura nie jest gotowa na taką liczbę klientów.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

A czytałeś dokładnie ich regulamin zakładając konto? :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

zajadacz pisze:
Nie docenią, bo są tacy mali, u których wieczorami leżą niektóre usługi (Shentel ze Szczecina najlepszym przykładem).
Co co samego Netflixa, to zastosowali za duży overbooking i powinni za to (dosłownie) zapłacić swoim klientom. W końcu, to oni nie dotrzymują umowy i ich serwery nie wyrabiają. Nikt im nie bronił zawiesić sprzedaży nowych subskrypcji, bo infrastruktura nie jest gotowa na taką liczbę klientów.

Jestes osoba techniczna. Jak chcesz im to udowodnic?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik
Awatar użytkownika

Oni sami to udowodnili przez obniżenie jakości wideo, bo łącza się im przytykały. Epix twierdzi, że problem jest po stronie Netflixa, a nie u nich. Najprostsze wyjście, to zwyczajnie nie dać im zarobić: zrezygnować z subskrypcji i wrócić do piracenia seriali.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Zycho pisze:
Może teraz ludzie docenią małych ISP bo jak się okazuje w trudnych czasach biją "dużych" oraz "komórkowych" jakością na głowę.

Platforma Canal+ podniosła mi bezpłatnie pakiet do końca marca (podobnie robia na święta)
Orange - Dało mi mi Video Pass do końca marca (YT, Netflix i podobne serwisy poza pakietem danych)
Netia - zwiększyła pasmo do maksymalnej prędkości wszystkim klientom na GPON, HFC, ETTH
Inni dostawcy mobilni dali tam jakieś GB ale to już mało istotne.

Ja od swojego dostawcy internetu nie dostałem żadnego gratisu - nie oczekuje go bo puszczenie mi 1Gb/s nie rozwiązuje w żaden sposób mojej sytuacji, jakość ich usług się ani nie pogorszyła ani nie polepszyła. Co do reszty na szczęście na telefonie mam LTE do korzystania w domu, a w pracy wifi dla pracowników które pozwala łatwo i szybko zaktualizować aplikacje na telefonie czy pobrać inne materiały. W domu internet działa jak zawsze średnio w najniższym znaczeniu tego słowa.

Nie odczułem nigdzie degradacji poziomu usług związanej z koronawirusem u żadnego z usługodawców.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

seb235 pisze:
Zycho pisze:
Może teraz ludzie docenią małych ISP bo jak się okazuje w trudnych czasach biją "dużych" oraz "komórkowych" jakością na głowę.

Platforma Canal+ podniosła mi bezpłatnie pakiet do końca marca (podobnie robia na święta)
Orange - Dało mi mi Video Pass do końca marca (YT, Netflix i podobne serwisy poza pakietem danych)
Netia - zwiększyła pasmo do maksymalnej prędkości wszystkim klientom na GPON, HFC, ETTH
Inni dostawcy mobilni dali tam jakieś GB ale to już mało istotne.

Ja od swojego dostawcy internetu nie dostałem żadnego gratisu - nie oczekuje go bo puszczenie mi 1Gb/s nie rozwiązuje w żaden sposób mojej sytuacji, jakość ich usług się ani nie pogorszyła ani nie polepszyła. Co do reszty na szczęście na telefonie mam LTE do korzystania w domu, a w pracy wifi dla pracowników które pozwala łatwo i szybko zaktualizować aplikacje na telefonie czy pobrać inne materiały. W domu internet działa jak zawsze średnio w najniższym znaczeniu tego słowa.

Nie odczułem nigdzie degradacji poziomu usług związanej z koronawirusem u żadnego z usługodawców.
"internet działa średnio".... Oczywiście mówisz o swoim własnym wifi bo 99% problemów jest właśnie przez to a nie wina isp.

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

gavron pisze:
"internet działa średnio".... Oczywiście mówisz o swoim własnym wifi bo 99% problemów jest właśnie przez to a nie wina isp.

Oczywiście pisze o WIFI i oczywiście wiem że za to nie odpowiada operator itd ... Do tego momentu się zgadzamy.

Teraz troche o WIFI w domu AP mam dokładnie za ścianą, w zasadzie jestem jedynym klientem na nim. Robiąc speedtest na telefonie to w moim pokoju osiągam 100 - 120Mb/s. W pracy przy stanowisku gdzie siedzę na firmowym WIFI gdzieś w okolicy 50Mb/s. Teraz wchodząc w sklep play naciskam przycisk aktualizuj (na telefonie mam standardowe aplikacje plus apka banku, FB lite, token w zasadzie nic specjalnego) w pracy chwila moment mam wszystko ściągnięte i problem z głowy, w domu ten proces trwa kilkanaście razy dłużej bo ściąga później myśli (nie wiem o czym) później zaś ściąga i taka zabawa od zawsze. Aplikacje które mam ważą po 100MB maksymalnie więc nie uważam tego za prawidłowe działanie sieci.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

seb235 pisze:
gavron pisze:
"
Teraz troche o WIFI w domu AP mam dokładnie za ścianą, w zasadzie jestem jedynym klientem na nim. Robiąc speedtest na telefonie to w moim pokoju osiągam 100 - 120Mb/s. W pracy przy stanowisku gdzie siedzę na firmowym WIFI gdzieś w okolicy 50Mb/s. Teraz wchodząc w sklep play naciskam przycisk aktualizuj (na telefonie mam standardowe aplikacje plus apka banku, FB lite, token w zasadzie nic specjalnego) w pracy chwila moment mam wszystko ściągnięte i problem z głowy, w domu ten proces trwa kilkanaście razy dłużej bo ściąga później myśli (nie wiem o czym) później zaś ściąga i taka zabawa od zawsze. Aplikacje które mam ważą po 100MB maksymalnie więc nie uważam tego za prawidłowe działanie sieci.

Czyli nie wiesz gdzie jest problem, ale obarczasz wina ISP :)

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

czolo pisze:

Skoro ten sam telefon na WIFI gdzie parametry są grosze działa lepiej, a speedtest nie wykazuje problemów i przepływność jest na odpowiednim poziomie to gdzie może być problem? Na moje oko tylko u ISP.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

seb235 pisze:
czolo pisze:

Skoro ten sam telefon na WIFI gdzie parametry są grosze działa lepiej, a speedtest nie wykazuje problemów i przepływność jest na odpowiednim poziomie to gdzie może być problem? Na moje oko tylko u ISP.

Zrób certyfikowany speedtest :)
Będzie on Ci kazał:
- połączyć się kablem
- wyłączyć inne urządzenia w sieci
- powyłączać wszystkie aplikacje na komputerze

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Mnie speedtesty wszystkie dobrze wychodząc bez względu na typ połączenia oraz speedtest.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

seb235 pisze:
czolo pisze:

Ciekawy wniosek, ale niestety nie musi byc to prawda ;)

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator
Awatar użytkownika

seb235 pisze:
Teraz wchodząc w sklep play naciskam przycisk aktualizuj (na telefonie mam standardowe aplikacje plus apka banku, FB lite, token w zasadzie nic specjalnego) w pracy chwila moment mam wszystko ściągnięte i problem z głowy, w domu ten proces trwa kilkanaście razy dłużej bo ściąga później myśli (nie wiem o czym) później zaś ściąga i taka zabawa od zawsze. Aplikacje które mam ważą po 100MB maksymalnie więc nie uważam tego za prawidłowe działanie sieci.

Też tak miałem w pewnym momencie i zmiana routera załatwiła problem.
Teraz na jednym z telefonów nie mam np. połączenia na zewnątrz przez główną sieć Wi-Fi, i specjalnie dla niego włączam dodatkowy AP, gdy chcę skorzystać ;P

Czasami się urządzenia 'nie dogadują' i pozostaje wymieniać do skutku, albo przywyknąć.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Netflix jest jednym (może i głupim ale jednak) przykładem, jak to jest jak się leci razem z tłumem.
Od ładnych paru lat nawet nie czytam recenzji filmów/seriali, bo to po prostu samo gówno. Oczywiście zdaje sobie sprawę z wygody netflixa bo sam piracę na Kodi ;) ale to raczej w celu oglądania niektórych rzeczy z TV bez reklam a nie w celu ślinienia się na nowości.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Mnie zastanawia jedna rzecz skoro dzisiaj na rynku najmniejszy pakiet to tak na prawdę 300Mb/s oczywiście w lokalizacjach gdzie są na to warunki. Zaczyna się trochę zamieszania i czasy kiedy ludzie zaczynaja siedzieć w domu i oglądać filmy a wtedy zaczyna się na świecie płacz że przestają wyrabiać łącza, a portale VOD zaczynają planować obniżenie jakości materiałów aby je odciążać. Z tego co wiem to twich też obniża jakość do 720p albo planuje - nie śledziłem tego aż tak dokładnie.

Załóżmy że taki film 1080p wymaga łącza 15Mb/s (wartość zawyżyłem i to bardzo bo netflix deklaruje potrzebę 5Mb/s a twitch 6Mb/s). W świetle dzisiejszych reklam, artykułów branżowych jak i sponsorowanych co to jest 15Mb/s w świetle nieskończonych możliwości światłowodu i czy aby na pewno "bez problemu porozmawiam w tym czasie z babcią (nawiązuje do popularnego spotu o FTTH)?" Ale ok, dodajmy troszkę matematyki. Jeżeli u operatora który najniższy pakiet ma 300Mb/s każdy z abonentów (co jest fikcją) puści sobie film czy cokolwiek wykorzystujące te założone wcześniej 15Mb/s to tak na prawdę sumarycznie wykorzystują oni 5% sprzedawanego pasma (dla najniższego pakietu, a dzisiaj bez problemu wykupimy łącza 1Gb/s i szybsze).

Inna sprawa, dzisiaj również bardzo popularna czyli praca zdalna która tak strasznie obciąża łącza. Tylko powiedzmy sobie prawdę ten VPN wbrew pozorom nie wymaga ani szybkiego łącza, ani olbrzymiej ilości danych. Koledzy z pracy którym padł internet domowy robili dniówkę na thetheringu z smartfona tracąc przy tym jakieś 1,5GB z pakietu danych.

Wydaje mi się iż dzisiejsza sytuacja pokazuje na ile na prawdę jesteśmy przygotowani na pracę i życie w chmurze. A pomysły z forów i nie tylko że w domu będziemy mieli tylko prosty terminal a cała moc obliczeniowa oraz nasze dane znajdą się w chmurze to raczej ciekawostka której realnie nie da się wprowadzić, no chyba że na małą skale w specjalnie przygotowanych pod to warunkach.

Mamy w domach szybkie łącza które się sprawdzają do momentu kiedy życie biegnie swoim rytmem i na podstawie statystyk można kreować usługi tak aby każdy był zadowolony. Jeżeli cokolwiek sprawi że użycie łączy wyjdzie poza codzienny schemat - zaczynają się problemy. Nie pisze tutaj w kontekście ISP tych większych czy tych mniejszych bo problemem jest sieć w kontekście globalnym która nie jest na to gotowa.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

seb235 pisze:
Mnie zastanawia jedna rzecz skoro dzisiaj na rynku najmniejszy pakiet to tak na prawdę 300Mb/s oczywiście w lokalizacjach gdzie są na to warunki. Zaczyna się trochę zamieszania i czasy kiedy ludzie zaczynaja siedzieć w domu i oglądać filmy a wtedy zaczyna się na świecie płacz że przestają wyrabiać łącza, a portale VOD zaczynają planować obniżenie jakości materiałów aby je odciążać. Z tego co wiem to twich też obniża jakość do 720p albo planuje - nie śledziłem tego aż tak dokładnie.

Albo masz bardzo krótką pamięć, albo od niedawna korzystasz z sieci-to że realnie nawet duzi nie są w stanie świadczyć takich przepustowości jest oczywiste, a mali to już fantazjują na maxa aby cyferkami konkurować. To że ruch rośnie, realnie łącza zwiększają prędkości z roku na rok ma się nijak do realnego ich wysycenia jakie miało miejsce 10-15 lat temu (powiedzmy przy ówczesnych prędkościach 5-10Mbps), bo większość siedzi na FB, I, T... generując śmieszny ruch względem teoretycznych możliwości łącz, Netflix nie jest za free, Vod, Ipla itd... . W przeciwieństwie to ówczesnych czasów "radosnej twórczości"-gdy na ukraińskich serwerach można było ściągać do woli za free filmy, seriale, oprogramowanie... wysycając łącza.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

[quote="seb235"][/quote]
Ja tak zadam pytanie, wiesz jak dziala ten oslawiony swiatlowod? Na jednym porcie z przeplywnoscia 2,4 giga download i 1,2 upload siedziec ci moze przecietnie od 30 do 60 abonentow, w skrajnych przypadkach 128, nie wiem jak rzadko sie to zdarza. Nawet w przypadku 300 mega srednio sie to spina jesli wszyscysy sciagaja z maksymalna predkoscia a te 15mbs na netfliax. Po pierwsze ludzie siedza na wifi ktore dodatkowo spowalnia, po drugie to co opisalem to tylko przeplywnosc podlaczenia do klienta. Przeciez w górę sieci operatora rowniez przeplywnosc nie bedzie 1 do 1 (na OLT operator moze miec takich portow 8 a moze miec 8 czy 16 kart z ktorych kazda ma wlasnie 8 czy 16 portow), plus jeszcze przeplywnosc do internetu na stykach czy do Netflixa moze byc ograniczeniem.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

@kariam Wiem jak działa GPON, aczkolwiek tutaj sieć dostępowa w znaczeniu ONT <-> OLT nie ma wiele wspólnego z sytuacją.
@jarek7714 Problem sprzedaży "cyferek" to już znacznie większy problem od samego rynku ISP, wejdź do sklepu z elektroniką i okazuje się że patrzenie na dane techniczne w zasadzie nie daje nic bo w odniesieniu do produktów z różnej półki cenowej te cyferki wyglądają bardzo podobnie ale znaczą już coś innego.

Co do GPONa, sprzedawania łączy których jak to jarek7714 napisał ISP nie są w stanie świadczyć - ja na to patrzę inaczej. Z chwilą kiedy potrzebuje tej przepływności za którą płacę "całe" 49zł/mc - to ją mam. Czy to jest rano w poniedziałek czy w piątek po południu, ile osób mają na porcie jakie łącze do OLT ile kart z jaką ilością portów - nie popadajmy w paranoje (bynajmniej płacąc 50zł/mc). To że sprzedaje się więcej niż posiada jest to normalne w segmencie SOHO jeżeli ktoś chce łącze gwarantowane może sobie wykupić - nie ma problemu. Swoją drogą ten GPON w zestawieniu np z kablówkami i tak ten overbooking ma bardzo mały, o LTE już nie wspomnę.

Mój wcześniejszy post dotyczył tak na prawdę już praktycznie łączy szkieletowych które mają problem ten cały już ruch przepchnąć dalej w świat. Tego problemu nie rozwiąże mały ISP czy nawet cały "Orange" to dostawcy treści muszą podchodzić co raz to bliżej abonenta aby odciążać łącza.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna