Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Żelusie przy buforach wymieniam co 2 lata, nieważne czy za 110zł czy 180zł.
Teorie były różne, a to g..niany aku, a to niedoładowany, a to za zimno, a to za ciepło.

Zainwestowałem w kilka buforów PSB30024100 27,6Vdc/10A podjarany jego prądem ładowania = 4A i ceną - myślałem,że w końcu będzie spokój na 5 lat z akumulatorami.
A tu to samo.

Przeczytałem kartę katalogową i masz: napięcie odcięcia zacisków akumulatora: 19,5V
Wychodzi 9,7V na akumulator. A na trzepaku powtarzają: nie rozładowuj poniżej 10.5V.
W sklepie mówią, że nawet akumulatory HAZE nie wytrzymają takiego rozładowania.

Myślę sobie, napiszę do konstruktora - może wie coś więcej. W odpowiedzi otrzymałem:
"Poziom odcięcia akumulatora jest ustawiony w tym zakresie ze względu na fakt iż zasilacze te wykorzystywane są do szeroko pojętej branży security gdzie istotny jest jak najdłuższy czas podtrzymania. Jest to kompromis ochrony akumulatora i maksymalnego czasu podtrzymania.".
Ręce opadają.

Mean Well AD-155B ma to samo - 19.5V
Wielkość ta nie jest regulowana.

Sprawdziłem cameleona:
Podają zakres napięć wyjściowych zasilacza: 10.2 ... 14.4V; 20.4 ...28.8V ; 40.8 ... 57.6V, ale nie wyszczególniają, że są to napięcia odcięcia.
Poza tym cameleona na na główne stacje można dać, ale nie na pipidówy.No i nie ma zimnego startu ( chyba, że można mu podać napięcie z baterii B+ na zacisk U+ ?)

Może ktoś ma jakiś bufor lub inne rozwiązanie, które spełnia wymaganie Umin=21V ?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Monitoring + dostosowanie buforu do sytuacji.
Moim zdaniem bardzo dobre podejście, przeważnie długi czas braku zasilania zdarza się stosunkowo rzadko, a zależy mi wtedy, żeby jak najdłużej podtrzymać punkt.
Jeśli z monitoringu wynika, że doszło do głębokiego rozładowania - wymieniamy aku.
W miejscach gdy często występuje takie sytuacje, zwiększ bufor, żeby 95 procent przypadków było obsługiwanych z bufora w granicach akceptowanego napięcia, dwie korzyści - zminiejszysz liczbę wymian aku i zmniejszych liczbę awarii.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie