Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Cześć.

Tak sobie głośno myślę i konceptu / weryfikacji konceptu szukam.

Są sobie dwie lokalizacje, Polanica (rodzice) i Wrocław (ja). Podsieci spięte tunelem VPN, wzajemnie przezroczyste.

Obie lokalizacje (a w nich m. in. telewizory z RaspberryPi i postawionymi na nich LibreElec-ami) korzystają z NAS-a (Open Media Vault) znajdującego się w lokalizacji Wrocław.

Ponieważ lokalizacja Polanica ma łącze radiowe 20 Mbit upload/10 Mbit download, szału nie ma. Filmy nawet odtwarzają się elegancko i bez większych przycinek, o tyle oglądanie zdjęć na Kodi (a raczej pobieranie struktury katalogów) potrafi trwać po kilkanaście / kilkadziesiąt sekund. Mam wrażenie, że kodi najpierw ściąga wszystkie zdjęcia do pamięci, a potem pozwala na płynne ich przełączanie pilotem od TV. We Wrocławiu (lokalnie pobieranie drzewa katalogów trwa ułamki sekund).

Początkowo miałem taki zamysł, żeby w Polanicy mieć desktopa online 24/h z zamontowanymi dyskami o pojemności 18TB na które w czasie rzeczywistym i dwukierunkowym będzie tworzył się duplikat 18 TB danych znajdujących się we Wrocławiu. Czyli dajmy na to, Ubuntu Server z zainstalowanym Syncthingiem i set dysków 18TB).

Aktualnie we Wrocławiu do setu lokalnych dysków 18 TB dostawiony Open Media Vault, a w Polanicy (jak wyżej) planowałem jedynie maszynę na backup w czasie rzeczywistym i nic więcej. Synchronizacja danych w czasie rzeczywistym, np. z użyciem syncthing (https://syncthing.net/).

Ponieważ jednak Polanica będzie musiała na światłowód trochę jeszcze poczekać, myślę, że (by przyspieszyć dynamik i zwiększyć komfort korzystania z multimediów w drugiej lokalizacji) zamiast OMV w jednej lokalizacji dobrze byłoby postawić drugie OMV w zdalnej lokalizacji, korzystające z dysków "backupowych" 18TB (zdalnie zduplikowana zawartość dysków we Wrocławiu).

W takim układzie każda lokalizacja korzysta z własnego OMV i "własnych" dysków, pomiędzy którymi synchronizacja następuje w tle.

Nigdy nie zaglądałem, jakie wtyczki do synchronizacji danych przewidzieli twórcy Open Media Vault, ale jednym z pomysłów jest postawienie w Polanicy serwera maszyn wirtualnych (Proxmox) i postawienia na nim Open Media Vault, który po Sambie udostępni zawartość dysków 18TB nie tylko użytkownikom lokalizacji Polanica ale również drugiej maszynie wirtualnej, którą może być np. Ubuntu Server z zainstalowanym Syncthing-iem.

Zastanawiam się, czy zaprzęgać do tego Syncthinga (najczęściej do synchronizacji zasobów w czasie rzeczywistym używam właśnie jego) czy może użyć wtyczki rsync-a (zapewne są wtyczki rsync-a do OMV, a może i rsync obsługiwany jest natywnie).

Jeśli ktoś widzi jakieś "za" czy "przeciw" chętnie posłucham na etapie konceptu.

Generalnie w obu lokalizacjach znajduje się taki sam set dysków, trzeci set offline, do sporadycznego manualnego backupu manualnego całości.

Chętnie poczytam Wasze rady, opisy doświadczeń, podpowiedzi.

O trzymaniu danych w dwóch lokalizacjach za wiele pisać nie trzeba (czytaj: brzmi rozsądnie). Przepięcie w sieci energetycznej może upalić wszystkie dyski w jednej z lokalizacji, natomiast trudno się spodziewać, by to takiego przepięcia mogło dojść w obu lokalizacjach jednocześnie.

Tutaj benefit może być dwojaki. Po pierwsze backup danych. Po drugie zapewnienie lokalnych transferów Gigabit Ethernet do odtwarzana multimediów, tunel VPN wykorzystywany niejako w tle, do synchronizacji danych między dyskami.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Ja używam unison do synchronizacji + rdiff do robienia backupu przyrostowego.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Tak się zastanawiam czy backupy przyrostowe mają sens jeśli są takie narzędzia jak syncthing, które robią lustro danych w czasie rzeczywistym, gotowe do użycia po obu stronach.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Ja się właśnie tej replikacji boję, bo jeżeli pliki się uszkodzą po jednej stronie i zreplikują do drugiej to nie wiadomo co z tego wyjdzie. Nie mam co prawda pojęcia jaka jest szansa, żeby przy ext4 i takiej synchronizacji takie powielenie uszkodzonych plików wystąpiło, ale wolę dmuchać na zimne, bo to jedna komenda w cronie i trochę miejsca na dysku.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie