Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
   Tytuł: Re: LOGI DLA POLICJI
Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

pcela pisze:
Niestety Komendant Wojewódzki Policji nie może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej.

Nie musi ale ma prawo wystąpić do operatora o dane niezbędne do zidentyfikowania użytkownika sieci.
Poczytaj Art. 20c. ustawy o policji.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

HaPe pisze:
Jak to w końcu jest z wydaniem logów, z tego co wiem to policjant musi przedstawić:
-pismo/wniosek o zakres danych, o które żąda
-upoważnienie do występowania z żądaniem o takie dane
-zwolnienie z tajemnicy telekomunikacyjnej.

Pytanie kto owe zwolnienie musi wystawić? Może to zrobić sam policjant, czy musi to być prokurator lub ktoś z wyższym stopniem w policji?

Sorka małe sprostowanie Policja nie zwalnia z zachowania tajemnicy tylko sąd lub prokurator.

Policja i inne uprawnione podmioty żądają bez zwalniania z zachowania tajemnicy, jeśli odpiszesz do nich, że brak jest zwolnienia to potraktują to jako odmowę i napiszą do UKE.

Jak takie pisma się kończą to na tym forum bardzo dużo opisów.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

HaPe pisze:
Ktoś pyta o dane abonenta, bo doszło do oszustwa. KPK mówi:
Cytuj:
Osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej inne niż określone w § 2, a także osoby fizyczne są obowiązane do udzielenia pomocy na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne w zakresie i w terminie przez nie wyznaczonym, jeżeli bez tej pomocy przeprowadzenie czynności procesowej jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.

Czy w takiej sytuacji musimy mieć zwolnienie z tajemnicy+upoważnienie?

Tak jak opisywałem powyżej zacytowany fragment kpk pochodzi z art. 15, czyli nie dotyczy przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni udostępniają dane na podstawie art. 218 kpk w brzmieniu "[i]Urzędy, instytucje i podmioty prowadzące działalność w dziedzinie poczty lub działalność telekomunikacyjną, urzędy celne oraz instytucje i przedsiębiorstwa transportowe obowiązane są wydać sądowi lub prokuratorowi, na żądanie zawarte w postanowieniu, korespondencję i przesyłki oraz dane, o których mowa w art. 180c i 180d ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.), jeżeli mają znaczenie dla toczącego się postępowania. Tylko sąd lub prokurator mają prawo je otwierać lub zarządzić ich otwarcie."
[/i]
W uzupełnieniach do kpk znajduje się również wzór takiego postanowienia i tam jest zapis o zwolnieniu z zachowania tajemnicy zawodowej.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Jurko pisze:
HaPe pisze:
Jak to w końcu jest z wydaniem logów, z tego co wiem to policjant musi przedstawić:
-pismo/wniosek o zakres danych, o które żąda
-upoważnienie do występowania z żądaniem o takie dane
-zwolnienie z tajemnicy telekomunikacyjnej.

Pytanie kto owe zwolnienie musi wystawić? Może to zrobić sam policjant, czy musi to być prokurator lub ktoś z wyższym stopniem w policji?

Sorka małe sprostowanie Policja nie zwalnia z zachowania tajemnicy tylko sąd lub prokurator.

Policja i inne uprawnione podmioty żądają bez zwalniania z zachowania tajemnicy, jeśli odpiszesz do nich, że brak jest zwolnienia to potraktują to jako odmowę i napiszą do UKE.

Jak takie pisma się kończą to na tym forum bardzo dużo opisów.

witam. Rowniez mam podobny problem otzrymalem pismo z prokuratury o udostępnienie logów a logów brak *( wcześniej logowałem ale wysypywał się system .. :( )
W związku z tym czy mogą byc jakies konsekwencja prawne finansowe ze stony prokuratury ?
Oraz czy UKE możne mnie ukarać, zarządzić kontrole ? Prosba o informacej jelsi ktos przez to przechodził ?

[/quote]Jak takie pisma się kończą to na tym forum bardzo dużo opisów.[/quote]

Szukałem informacji i jakoś nie mogę znalezc informacji jak sie to konczny jesli operator nie posiada logów ?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Najgorsze w tym wszystkim jest, że większość z policji, sędziów nie wie co to jest sieć. Jeżeli wystąpił incydent podają czas kiedy było jakieś zdarzenie, czasami
port podadzą, ale zapominają podać z jakim serwer IP się łączył. Oni myślą, że operator ma 10 użytkowników i czasami sobie
na stronę wejdzie, Piszesz to do nich, a oni że to np Allegro było, albo chomikuj. A z tego też jest multum logów. Wszystkich logów to może
być paręset mega dziennie i więcej.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

kerzon pisze:
Najgorsze w tym wszystkim jest, że większość z policji, sędziów nie wie co to jest sieć. Jeżeli wystąpił incydent podają czas kiedy było jakieś zdarzenie, czasami
port podadzą, ale zapominają podać z jakim serwer IP się łączył. Oni myślą, że operator ma 10 użytkowników i czasami sobie
na stronę wejdzie, Piszesz to do nich, a oni że to np Allegro było, albo chomikuj. A z tego też jest multum logów. Wszystkich logów to może
być paręset mega dziennie i więcej.

To ameryke odkryles.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam :)

Przeczytałam cały wątek, bo mam można powiedzieć podobny problem, tyle że stoję po drugiej stronie barykady... mianowicie pracuję w sądzie. Mamy tam sprawę nieletniego, który miał wysyłać groźby. Sędzia chciałaby dowiedzieć się czy w podanych dniach i godzinach w ogóle z jego komputera łączono się z Internetem. Wiemy z jakiej firmy korzystają i napisaliśmy do nich pismo o "przesłanie logów komputera za okres X do Y". Dostaliśmy odpowiedź, że nam ich nie udostępnią, bo nie dysponują komputerem tego chłopaka... Na drugie pismo o wskazanie czy z IP przydzielonego temu komputerowi łączono się w danych dniach z Internetem odpisano nam, że ten klient ma publiczne IP i nie są w stanie tego określić... Jak to w końcu jest? Czy możliwe jest uzyskanie od nich tego co potrzebujemy? I jeśli tak to jak powinniśmy zredagować do nich to pismo, abyśmy otrzymali wystarczające informacje?

A to że sędziowie i policjanci nie wiedzą co to sieć to potwierdzam z czystym sumieniem :) poniekąd nasi informatycy również... dlatego piszę tutaj z nadzieją, że dowiemy się co i jak.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

domyślam się, że w tym przypadku jest tak, że logi zbierane są tylko z wewn adresów IP (nat),
a ci co mają zewn IP to nie, bo szkoda zawalać sobie miejsce logami ludzi z zewn IP
przypisanym na sztywno tylko dla 1 klienta.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

czyli idąc tokiem rozumowania ISP powinien przysłać info nie że "nie mamy logów" a że "dany adres IP jest przez cały okres umowy przypisany do Abonenta o danych xxx i cały ruch od niego w tym okresie pochodzi z urządzenia wskazanego w piśmie Abonenta".

A to że nie logują połączeń z zewnętrznych IP to już jest ich błąd - właśnie z w/w powodu. Wg mnie tylko za odpisanie w stylu "nie mamy takich informacji" sami przyznali się do niewykonania obowiązku jasno określonego w przepisach. ISP ma obowiązek logowania takiego ruchu, właśnie na wypadek potwierdzenia czy z tego IP wyszło jakieś połączenie. A to że to adres zewnętrzny nie ma tu znaczenia. Ustawa tego nie określa więc w domyśle trzeba przyjąć logowanie wszystkich połączeń :)

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

No nie zgodzę się. My tak samo nie logujeny publikow. Odpisujemy tylko do kogo należy i ze jest to publik i tyle.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Tylko to że adres jest przypisany do abonenta nie jest żadnym dowodem na to że zostało nawiązane określone połączenie. Równie dobrze druga strona mogła sobie spreparować logi. ISP nie wywiązał się z obowiązku i jeśli gość ma trochę "oleju" w glowie to się wybroni.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Za brak.logow sad powinien ich scignac. Co to znaczy zew Nie ma. Obowiazek.jest i tyle.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

gavron pisze:
No nie zgodzę się. My tak samo nie logujeny publikow. Odpisujemy tylko do kogo należy i ze jest to publik i tyle.

Odważnie.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Ale dlaczego odważnie? ? Nie rozumiem czego się obawiacie ponieważ założenie jest ze " ISP i itp mówią prawdę " Czy z logami czy bez. Wiec skoro Policja ma namiar na dane ip delikwenta (nie ma opcji podrobienis logów bo ktoś im powiedział prawde) to z naszej strony ten ip odpowiada jednemu komputerowi wiec mówimy ze należy do tej i tej osoby.

Nigdy nikt się nie dosapal...

Ps. Kupiliśmy kilka lat temu sieć gdzie wszyscy maja publika i w ogóle nie ma logów. .. i jakoś żyją ;)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Poniewaz masz obowiazek z ustawy. Niewazne jaka.masz.adresacje .... masz miec logi i.tyle. narazie.nie trafiles na.jakas duza.sprawe . .... ja loguje wszystko zew/wew i dupe sobie tym uratowalem

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Logi określone w ustawie mają nam umożliwić wskazanie konkretnego użytkownika sieci. Jeżeli mamy NAT to wiadomo, że trzeba wszystko logować. Adres źródłowy, docelowy włącznie z portami. Gdy mamy natomiast na stałe przydzielony adres IP dla konkretnego użytkownika to naszym logiem będzie fakt uzyskania połączenia z jego adresu IP. Nie trzeba rejestrować jego ruchu. Uprawnionych służb nie interesuje jak kto się łączy tylko kto był posiadaczem określonego adresu IP w określonym czasie. Jak mamy więc stały adres IP to nie ma z tym najmniejszego problemu bo zapewne każdy z nas posiada jakiś tam system do ewidencji użyszkodników gdzie mamy podane, że taki to a taki posiada zawsze ten sam adres IP. Od początku funkcjonowania mojej sieci a będzie to już z 20 lat nigdy żadna służba nie wymagała z mej strony więcej danych jak dane osobowe użytkownika sieci. Jak user coś przeskrobał to idą sobie do niego rekwirują kompa i mają w cholerę logów co robił. Na nas spoczywa jedynie obowiązek wskazania tego użytkownika bezbłędnie. Przydzielam na stałe adresy IP.

Pamiętajcie, że nie wszyscy policjanci mają prawo występować do nas o powyższe dane. Nawet jeżeli prowadzą śledztwo i się tym zasłaniają, że muszą je mieć. Nie raz spławiłem takiego na drzewo by zapoznał się z ustawa o policji art 20 c. Gdy poczytał prawo to za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego występował o tego typu dane. Ten wpierw zweryfikuje zasadność wystąpienia.

W moim województwie raz do roku komendant wojewódzki policji przysyła wykaz osób uprawnionych do występowania o dane osobowe. Są podani z imienia, nazwiska, nr służbowy, nr telefonu adres e-mail. Jak czas im nagli to dzwonią ja ich weryfikuje i wysyłam np dane emailem. Nie zwalnia ich to wtedy i tak od złożenia formalnego wniosku o identyfikację użytkownika. Nigdy nie robili z tym problemu. Kiedyś szukali jakiegoś samobójcy. Policja po mieście jeździła aby mnie znaleźć tak im zależało na danych. Dostali je szybko a ja w ciągu tygodnia miałem pisemną podkładkę.

Drugi przykład. Lokalna prokuratura zamiast skierować zapytanie bezpośrednio do nas to wysyłała zlecenie do komendy powiatowej by ta wysłała do nas policjanta po dane osobowe. Ja wtedy pokazuje mu wykaz osób z komendy wojewódzkiej i pytam by wskazał siebie gdzie się znajduje. Oczywiście go nie ma więc odsyłam z kwitkiem. Po rozmowie z prokuratorem już wie gdzie popełniał błąd i teraz bezpośrednio do nas pisze wnioski i zwolnienia z zachowania tajemnicy.

Można ? można !

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Oj, dziękuję za wyczerpujące informacje, ale niestety mój humanistyczny umysł nie do końca to wszystko ogarnia :)

Czyli teraz napisać do niego czy ta osoba ma stałe IP? Czy mu zagrozić tym rozporządzeniem i ewentualnym zawiadomieniem UKE? Czy raczej posiłkować się tym tematem? Można jakoś tak sformułować żądanie żeby dał co trzeba, i żeby wilk był syty i owca cała, czyli aby nie trzeba było mu niczym grozić?

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Mogę Ci podesłać skan z dokumentu który my dostajemy ;) oczywiście bez D.O. ; p

Zmienisz sobie co tam chcesz i wyślesz im ;)

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

digitrax pisze:
Jak czas im nagli to dzwonią ja ich weryfikuje i wysyłam np dane emailem.

Szyfrujesz? Wg GIODO powinieneś...

http://tvk.smnt.pl

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

gavron pisze:
Mogę Ci podesłać skan z dokumentu który my dostajemy ;) oczywiście bez D.O. ; p

Zmienisz sobie co tam chcesz i wyślesz im ;)

Byłabym niezwykle dźwięczna :) pau_grzybowska@o2.pl dziękuję.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

kayo pisze:
digitrax pisze:

Nie. Wiele rzeczy inaczej robimy niż powinniśmy. Rząd nas okrada pod przykrywą podatków, więc ...

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

digitrax pisze:
kayo pisze:
digitrax pisze:

Nie. Wiele rzeczy inaczej robimy niż powinniśmy. Rząd nas okrada pod przykrywą podatków, więc ...

Ja na Twoim miejscu poprosiłbym o klucz publiczny policjanta… Ja tak zrobiłem, zawsze to dodatkowy dupochron w przypadku kontroli.

http://tvk.smnt.pl

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Czy istnieje coś takiego, że logi są obowiązkowe dopiero od posiadania pewnej ilości klientów?

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

mys pisze:
Czy istnieje coś takiego, że logi są obowiązkowe dopiero od posiadania pewnej ilości klientów?

Jesteś profesjonalnym Operatorem Telekomunikacyjnym czy ...
Istnieje coś takiego jak ustawa. rozporządzenie itp
przeczytaj, postaraj się zrozumieć a dopytuj o szczegóły, interpretacje.i rozwiązania
Ja wszytko rozumiem i wiem że ustawy i rozporządzenia są pisane mało czytelnym językiem ale żeby nawet nie spróbować przeczytać i zrozumieć?
To forum czytają też Klienci i jakie mają mieć o nas (ISP) zdanie po takim pytaniu?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

mys pisze:

Tak od pierwszego w górę.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna