Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
   Tytuł: Re: LOGI DLA POLICJI
Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Odgrzewam kotleta - nikt UDP nie loguje ?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Qmpeltaty pisze:
Odgrzewam kotleta - nikt UDP nie loguje ?

powinno się logować każdy protokół
art mówi, że logi mają też pozwolić określić "rodzaj połączenia"

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

icmp :D - są programy co można po icmp puścić tunel

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

GieTe pisze:
No dobrze, ale jeśli każdy użytkownik ma własny publiczny adres IP to co z logami?

Zgodnie z ustawą masz przechowywać dane generowane w sieci

Publiczny adres IP "trochę" może pomóc w ustaleniu delikwenta ale nie możesz nie mieć logów! Jak wpada uke i poprosi o logi to co im powiesz jak w ustawie jest, że masz przechowywać dane generowane w sieci?
Tu problemem jest to, że jak wyskoczy twój adres IP masz stać po stronie swojego klienta i sprawdzić w logach czy to prawda co podsyła prokurator, sąd czy inny uprawniony podmiot a nie zerkać w LMS i podawać dane abonenta. Bez logów grzebiesz swojego klienta i siebie samego.
Inna sprawa, że "mądry" użytkownik sieci można na kilka sposobów wyjść innym adresem IP na zewnątrz ale to zapewne już zabezpieczyłeś :D

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Też właśnie się zastanawiałem na tym żeby każdemu swojemu userowi ustawić zewnętrzny adres IP ale uzyskałem informację od naczelnika UKE że no niestety ale trzeba mieć.

Dotarłem nawet do informacji iż dyrektywa UE na temat gromadzenia danych na podstawie której działa w PL przepis o "zbieraniu logów" została zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE i przez ten trybunał uznana jako niezgodna z prawem bla bla bla i jest nie ważna. (o czy mowa na poprzedniej stronie) Czyli przepis jest martwy ale zdaniem Naczelnika UKE Wyrok zapadł bodajże 6 czy 8 sierpnia zeszłego roku. Przepis będzie jeszcze obowiązywał przez 18miesięcy bo tyle czasu jest przewidziane na wprowadzenie zmian, jeśli do tego czasu nic nie zmienią przepis stanie się nieważny.... i wtedy będziemy mogli się cieszyć

Reasumując jesteś ISP musisz zbierać logi :D (póki co)

Ja też zacząć zbierać logi muszę więc i się doktoryzuję na ten temat dość ostro... Zbieram informacje po trochę :D CHoć przyznam że mi to słabo idzie...

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

ericsson pisze:
Też właśnie się zastanawiałem na tym żeby każdemu swojemu userowi ustawić zewnętrzny adres IP ale uzyskałem informację od naczelnika UKE że no niestety ale trzeba mieć.

Dotarłem nawet do informacji iż dyrektywa UE na temat gromadzenia danych na podstawie której działa w PL przepis o "zbieraniu logów" została zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE i przez ten trybunał uznana jako niezgodna z prawem bla bla bla i jest nie ważna. (o czy mowa na poprzedniej stronie) Czyli przepis jest martwy ale zdaniem Naczelnika UKE Wyrok zapadł bodajże 6 czy 8 sierpnia zeszłego roku. Przepis będzie jeszcze obowiązywał przez 18miesięcy bo tyle czasu jest przewidziane na wprowadzenie zmian, jeśli do tego czasu nic nie zmienią przepis stanie się nieważny.... i wtedy będziemy mogli się cieszyć

Reasumując jesteś ISP musisz zbierać logi :D (póki co)

Ja też zacząć zbierać logi muszę więc i się doktoryzuję na ten temat dość ostro... Zbieram informacje po trochę :D CHoć przyznam że mi to słabo idzie...

Chyba z tym wyrokiem trochę trzeba pojaśnić. Wyrok ETS (UE) nie ma wpływu na nasze prawo jeśli nie będzie implementowany przez naszych dobroczyńców na Wiejskiej.
A ten drugi wyrok z sierpnia, to jest orzeczenie naszego rodzimego TK, dotyczy zgodności z konstytucją uprawnień Policji itd. do żądania danych retencyjnych.

Ale pocieszę Cię, że nawet jak nie będą uprawnieni do żądania to musisz to zatrzymywać bo sam przepis o zatrzymywaniu nie był skarżony do TK. I jak się nie odwrócisz to D.... z tyłu, koszty pozostają chociaż nikt z nich nie skorzysta.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

marbi pisze:
GieTe pisze:
No dobrze, ale jeśli każdy użytkownik ma własny publiczny adres IP to co z logami?

Zgodnie z ustawą masz przechowywać dane generowane w sieci

Publiczny adres IP "trochę" może pomóc w ustaleniu delikwenta ale nie możesz nie mieć logów! Jak wpada uke i poprosi o logi to co im powiesz jak w ustawie jest, że masz przechowywać dane generowane w sieci?
Tu problemem jest to, że jak wyskoczy twój adres IP masz stać po stronie swojego klienta i sprawdzić w logach czy to prawda co podsyła prokurator, sąd czy inny uprawniony podmiot a nie zerkać w LMS i podawać dane abonenta. Bez logów grzebiesz swojego klienta i siebie samego.
Inna sprawa, że "mądry" użytkownik sieci można na kilka sposobów wyjść innym adresem IP na zewnątrz ale to zapewne już zabezpieczyłeś :D

Niestety samo podanie usera to zbyt mało bardzo często, uprawnieni pytają się o to czy rzeczywiście z tego adresu było połączenie. Jak słusznie zauważyłeś ktoś "mądry" może zmienić dane logowania i Twoje dane mogą ocalić Twojego płatnika przed kłopotami.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam wszytskich
Odświeżę trochę temat.
A wiec tak, dostalem dzisiaj uwaga na maila skan dokumentu w formacie jpeg na temat "wniosek o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych" od policji, a dokladnie podisany jest "zastępca komendanta".
Jak sie zachować w takiej sytuacji? Nie chce odmówić no ale według mnie to troszkę przesada, albo jakieś jaja.
Powołują się na artykuły art23ust1 pkt 2 Ustawy o ochronie danych osobowych, oraz art14pkt1 i art15pkt1 ust6 Ustawy o policji.
Międzyczasie znalazłem coś takiego:
3) art. 18 zakres danych osobowych przetwarzanych przez usługodawcę ust. 1–5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422 oraz z 2015 r. poz. 1844), zwane dalej „danymi internetowymi”
– oraz może je przetwarzać bez wiedzy i zgody osoby, której dotyczą.
2. Przedsiębiorca telekomunikacyjny, operator pocztowy lub usługodawca świadczący usługi drogą elektroniczną udostępnia nieodpłatnie dane, o których mowa w ust. 1:
1) policjantowi wskazanemu w pisemnym wniosku Komendanta Głównego Policji, Komendanta CBŚP, komendanta wojewódzkiego Policji albo osoby przez nich upoważnionej;
2) na ustne żądanie policjanta posiadającego pisemne upoważnienie osób, o których mowa w pkt 1;

Pomijając fakt ze powinno to raczej być przysłane oficjalnie poczta.
Co o tym myślicie? Czy to ma wo gule jakieś prawo bytu? Podstawianie danych pod gotowy wzór bo tak to wygląda?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Jak nie jest podpisany elektronicznie to odsyłasz ich na drzewo. Jak inaczej masz zweryfikować, że to faktycznie od komendanta i że nikt się nie podszywa?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

90% dostawców na naszym rynku nie przechowuje takich danych bo to za dużo roboty i kosztów.
Praktyka jest taka ,że przy wnioskach o dość stare logi (choć stare to pojęcie dość płynne), odsyłają policję na drzewo twierdząc ,że dyski przechowujące archiwa uległy uszkodzeniu i danych nie da się odzyskać.
Ot złośliwość rzeczy martwych więc nikt za to nie może odpowiadać :)
Dlatego ten przepis sam z siebie jest po prostu głupi jak większość w tym kraju.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Ja ostatnio miałem podobny temat z udostępnieniem danych osobowych osób korzystających ze strony X w godzinach Y.
Na początku zadzwonił do mnie policjant, że prowadzi taką sprawę po czym po krótkiej rozmowie zapytał czy mogę udostępnić mu dane bez wniosku z prokuratury... - odpowiedziałem, że nie.
No i po paru dniach przyszło pismo z prokuratury o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej i prośbie o udostępnienie danych... :)

Ja logi posiadam i z każdym klientem umowę podpisaną mam.
PS Jak ktoś posiada takie logi to wie jak wygląda szukanie i znalezienie czegoś w tym... no ale nic ja jako administrator udostępniłem, a co dalej się z tym dzieje to inna sprawa ;)

Płętując sprawę:
ja proszę zawsze o wniosek od prokuratury o zwolnienie z tajemnicy (gdzieś to pismo mam jak by ktoś chciał pogadać priv)

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

Czy otrzymał może ktoś kiedyś skan pisma wysłany formą mailową z komisariatu policji odnośnie udostępnienia miejsca logowania danego adresu IP na podstawie art . 15 par.3 Kodeks Prawa Karnego
tj.

Art. 15.
§ 1. Policja i inne organy w zakresie postępowania karnego wykonują polecenia sądu i prokuratora oraz prowadzą pod nadzorem prokuratora śledztwo lub dochodzenie w granicach określonych w ustawie.

§ 2. Wszystkie instytucje państwowe i samorządowe są obowiązane w zakresie swego działania do udzielania pomocy organom prowadzącym postępowanie karne w terminie wyznaczonym przez te organy.

§ 3. Osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej inne niż określone w § 2, a także osoby fizyczne są obowiązane do udzielenia pomocy na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne w zakresie i w terminie przez nie wyznaczonym, jeżeli bez tej pomocy przeprowadzenie czynności procesowej jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.

Ponadto w wiadomości jest brak podpisu elektronicznego, brak potwierdzenia odbioru, skan słabej jakości podpisany przez komendanta komisariatu nie wojewódzkiego :)
Jak tak to jaką formę przyjmujecie w przypadku pisma w tej formie elektronicznej, odpowiadacie aby przesłali zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym przez prokuraturę łącznie z zwolnieniem z tajemnicy i wskazaniem kierunku połączenia, znacznika czasowego, portu, adresu docelowego , czy traktujecie to jako tzw. spam i czekacie na dalsze kroki jakie nasza władza podejmie ?

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

@jetrules zadzwoń do nich, najwyżej dowiesz się że ktoś podszywa się pod komendanta i będą szukać cwaniaka.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

No właśnie wyglada ze nie jest to podszycie i jest to oficjalne pismo ale w zupełnie innej formie jakie otrzymywałem dotychczas. Jest to wersja maksymalnie ekonomiczna i uproszczona czy ktoś już cos takiego otrzymał ?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Jak nie ma podpisu elektronicznego to do śmietnika

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

maestro00 pisze:
90% dostawców na naszym rynku nie przechowuje takich danych bo to za dużo roboty i kosztów.
Praktyka jest taka ,że przy wnioskach o dość stare logi (choć stare to pojęcie dość płynne), odsyłają policję na drzewo twierdząc ,że dyski przechowujące archiwa uległy uszkodzeniu i danych nie da się odzyskać.
Ot złośliwość rzeczy martwych więc nikt za to nie może odpowiadać :)
Dlatego ten przepis sam z siebie jest po prostu głupi jak większość w tym kraju.

To chyba Twoja praktyka i radze zaprzestac takie dzialanie bo sie zdziwisz w koncu :) Jesli 2-3 razy odeslesz pismo o tej samej tresci, zglosza Cie do UKE i dostaniesz kontrole.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

wino pisze:

Dzięki za info, czy ktoś miał zawiadomienie o przekazanie logów wysłanych drogą mailową i jak postąpił w takim przypadku ?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Miałem raz przypadek gdy prokuraturze w Waw-ie zależało szybko na danych wiec pierwsze telefon czy mogą przesłać mejlem wezwanie (papierowe już zostało wysłane) mówię ok. znalazłem delikfenta tylko przedzwoniłem na prokuraturę powiedziałem nazwisko (pewnie mieli już jaki trop na gościa bo imię i adres dopowiedział prokurator) za dwa dni pismo przyszło i już w oficjalnym tonie odpowiedziałem pisemnie.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

jetrules pisze:
wino pisze:

Dzięki za info, czy ktoś miał zawiadomienie o przekazanie logów wysłanych drogą mailową i jak postąpił w takim przypadku ?

Jeśli żądanie przychodzi drogą mailową to i tak wysyłać trzeba papierowo.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której masz policjanta na 100 % ustalonego, wcześniej z nim miałeś kontakt ustaliłeś sposób krycia tekstu w mailach wtedy odpowiedź mailem jest OK.

Inna sprawa, że art. 15 usatwy o policji to nie jest podstawa do udostępnienia danych telekomunikacyjnych .

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

jetrules pisze:
Czy otrzymał może ktoś kiedyś skan pisma wysłany formą mailową z komisariatu policji odnośnie udostępnienia miejsca logowania danego adresu IP na podstawie art . 15 par.3 Kodeks Prawa Karnego
tj.

Art. 15.
§ 1. Policja i inne organy w zakresie postępowania karnego wykonują polecenia sądu i prokuratora oraz prowadzą pod nadzorem prokuratora śledztwo lub dochodzenie w granicach określonych w ustawie.

§ 2. Wszystkie instytucje państwowe i samorządowe są obowiązane w zakresie swego działania do udzielania pomocy organom prowadzącym postępowanie karne w terminie wyznaczonym przez te organy.

§ 3. Osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej inne niż określone w § 2, a także osoby fizyczne są obowiązane do udzielenia pomocy na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne w zakresie i w terminie przez nie wyznaczonym, jeżeli bez tej pomocy przeprowadzenie czynności procesowej jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.

Ponadto w wiadomości jest brak podpisu elektronicznego, brak potwierdzenia odbioru, skan słabej jakości podpisany przez komendanta komisariatu nie wojewódzkiego :)
Jak tak to jaką formę przyjmujecie w przypadku pisma w tej formie elektronicznej, odpowiadacie aby przesłali zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym przez prokuraturę łącznie z zwolnieniem z tajemnicy i wskazaniem kierunku połączenia, znacznika czasowego, portu, adresu docelowego , czy traktujecie to jako tzw. spam i czekacie na dalsze kroki jakie nasza władza podejmie ?

Takie żądanie trzeba odsyłać do policji aby poprawili, zła podstawa prawna żądania, niewłaściwa osoba. To jest tak jakbyś przekazał dane każdemu kto się zwróci.

W przypadku kontroli z UKE Mogą być kłopoty.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

Jurko pisze:
Takie żądanie trzeba odsyłać do policji aby poprawili, zła podstawa prawna żądania, niewłaściwa osoba. To jest tak jakbyś przekazał dane każdemu kto się zwróci.
W przypadku kontroli z UKE Mogą być kłopoty.

Ktoś napisał na forum że taka informacja mailowa może być zignorowana i myślę że miał rację. Po pierwsze mail przesłany bez podpisu kwalifikowanego, po drugie czy mail który został wysłany został odebrany i odczytany przez odbiorcę, tego nadawca nie wie i technicznie tego nie sprawdzi bo potwierdzenia nie otrzymał. Telefonicznie także się nie kontaktował.
Kontrola z UKE niech lepiej skontroluje tych co wysyłają takie wiadomości aby zapoznali się z prawem telekomunikacyjnym, a jeśli od Nas wymaga się przestrzegania prawa, raportowania itp... to niech druga strona też z tym się zapozna i to respektuje.
Dla mnie temat na chwile obecną zamknięty :aqq:

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Jak to w końcu jest z wydaniem logów, z tego co wiem to policjant musi przedstawić:
-pismo/wniosek o zakres danych, o które żąda
-upoważnienie do występowania z żądaniem o takie dane
-zwolnienie z tajemnicy telekomunikacyjnej.

Pytanie kto owe zwolnienie musi wystawić? Może to zrobić sam policjant, czy musi to być prokurator lub ktoś z wyższym stopniem w policji?

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

HaPe pisze:
Pytanie kto owe zwolnienie musi wystawić? Może to zrobić sam policjant, czy musi to być prokurator lub ktoś z wyższym stopniem w policji?

Z tego co się orientuję to :
-sąd
-prokurator
-komendant wojewódzkiej komendy policji

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Ktoś pyta o dane abonenta, bo doszło do oszustwa. KPK mówi:
Cytuj:
Osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej inne niż określone w § 2, a także osoby fizyczne są obowiązane do udzielenia pomocy na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne w zakresie i w terminie przez nie wyznaczonym, jeżeli bez tej pomocy przeprowadzenie czynności procesowej jest niemożliwe albo znacznie utrudnione.

Czy w takiej sytuacji musimy mieć zwolnienie z tajemnicy+upoważnienie?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

vcr pisze:
Z tego co się orientuję to :
-sąd
-prokurator
-komendant wojewódzkiej komendy policji

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Niestety Komendant Wojewódzki Policji nie może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej. Wyłącznie sąd lub prokurator (najczęściej robi to prokurator). Wyjątkiem jest dostęp do skrzynki emailowej, tutaj potrzebna jest zgoda co najmniej Sądu Okręgowego.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna