Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
   Tytuł: Re: LOGI DLA POLICJI
Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

:polacmu:

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

Nie musisz, ponieważ jesteś w stanie wskazać jednoznacznie kto to zrobił.
Musisz jedynie przechowywać informację o tym kiedy i kto używał tego ip np. przydzielasz klientowi A adres IP 1.2.3.4 jednak z jakiegoś powodu zmieniłeś mu je na 2.3.4.5 to musisz zachować informację że IP 1.2.3.4 miał je od np stycznia do maja, a IP 2.3.4.5 ma od maja.[/color][/quote]

:aqq: Nic bardziej mylącego logi służą nie tylko do ustalenia kogoś niegrzecznego. Są to dowody również dla pokrzywdzonego, a konia z rzędem jeśli sąd przy orzekaniu uzna za dowód stwierdzenie, że ktoś mógł wykonać połączenie bo ma przydzielony adres.
Jeśli nie dasz sądowi oświadczenia, że delikwent w danym czasie w 100% był w sieci to sąd odpyta się UKE, a oni przyjdą i będzie nieprzyjemnie.....
:sciana:

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

tuksmr pisze:
Gathe pisze:
Do mnie ostatnio też przyszło, .....

To zależy skąd przyszło. Jeśli przyszło z prokuratury, lub z Policji (tu musi być upoważnienie Komendanta Wojewódzkiego, żadne Stołecznego czy Miejskiego, albo Komendanta Głównego albo Wojewódzkiego) to musisz udzielić informacji, których żądają.
Jeśli przyjdzie do Ciebie sam policjant, jakiś prawnik z WIELKIEJ kancelari to możesz go odesłać na szczaw.

:polacmu: Z Komendantem Wojewódzkim i Głównym to prawda, ale niestety Stołeczny Komendant jest odpowiednikiem Komendanta Wojewódzkiego i jemu też trzeba udostępnić.
Natomiast co do prawnika z kancelarii (najczęściej amerykańskiej) to proponuję dać mu szczawiu. :ok:

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

gmotyw pisze:
Gathe pisze:
Do mnie ostatnio też przyszło, że ściągają z torrentów był podane adres maszyny NATującej port i data co do sekundy. Pliki logów mam na każdy dzień jeden więc użycie wyszukaj ":1234" dało od razu delikwenta gdzie czas połączenia zgadzał się (z rozbieżnością 6s).

no właśnie u mnie na piśmie podają IP maszyny NATującej i port do torrentowy data czas lecz w logach nie mam tego portu w tym dniu ani + / - 1 dzień wstecz z żadnego klienta o.O i to jest dla mnie dziwne, albo się machneli albo coś u mnie nie zbiera dokładnie ???

:oszalal: może warto im zwrócić uwagę na ten błąd. bo jak będą nerwowi to znowu napiszą laurkę z twoją firmą.
A po takiej laurce to goście na mur przyjdą i będą grzebać aż coś znajdą a wtedy dalsza polka.
Chociaż teraz bez przychodzenia mogą rozpocząć polkę i nawet dobry boże nie pomoże :hmm:

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

A gdyby zrobić bezpłatnego hotspota, gdzie każdy sie może podłaczyć na 10 min aby sprawdzić działanie sieci i dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze z tego nadajnika będzie log dla policji :D
wtedy podac jakiś mac z jakiego było połaczenie a reszty brak, log jest zgodnie z wymogami, a że nieznany klient więc nikt nie będzie grzebał w sieci :)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

Lukasz1982 pisze:
A gdyby zrobić bezpłatnego hotspota, gdzie każdy sie może podłaczyć na 10 min aby sprawdzić działanie sieci i dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze z tego nadajnika będzie log dla policji :D
wtedy podac jakiś mac z jakiego było połaczenie a reszty brak, log jest zgodnie z wymogami, a że nieznany klient więc nikt nie będzie grzebał w sieci :)

Jeśli potrafisz udowodnić, że to był darmowy hotspot to wystarczy to co się generuje bez danych klienta.
Numer Mac dokładny czas i niech martwi się Policja lub ktoś inny. Ale jeśli sprawdzą, a zdarzają się przypadki, że sąd powołuje biegłego w zakresie telekomunikacji, który po logach stwierdzi coś innego to sąd może przywalić nawet 10 tausenów i jeszcze się poskarżyć do uke.

Ale jak będziesz miał pecha to za niszczenie danych telekomunikacyjnych może nawet coś w zawiasach przywalić.
Jeśli wystawiasz hotspota to daj jeden stały adres i trzymaj go tylko na hot spota, bo może być nieprzyjemnie szczególn9ie jak coś w sieci walnie i będą musieli po jakimś czasie odtwarzać dane. :foch:

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Natknąłem się na podobny problem. Administruje siecią w szkole. Pierwsze moje pytanie - w jaki sposób w ogóle logujecie ruch? Czy tylko z iptables?

A druga kwestia, to zastanawiam się nad postawieniem FreeRadiusa i bazy mysql. Wtedy mogę logować ruch konkretnych użytkowników?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób
Awatar użytkownika

Chciałbym zapytać jak często dostajecie pisma od prokuratury/policji w celu udostępnienia logów tudzież jakichkolwiek informacji związanymi z użytkownikami. Jak dużą macie sieć, ilu użytkowników? Są jeszcze jakieś informacje (poza logami) nt. działania użytkowników w sieci które dostawca internetowy ma obowiązek zbierać?
Interesuje się sieciami i to dość intrygujące dla mnie.
Ile te logi zajmują rocznie? Są jakieś skrypty do automatycznego kompresowania tego wszystkiego?
Skrajnie policzyłem że to może bez kompresji zająć nawet 1800gb rocznie, skoro dziennie wychodzi do 7 GB, a można kasować po 12 miesiącach. Masakra.

Pozdrawiam
nowy użyszkodnik

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

@ nowy

Chciałbym zapytać jak często dostajecie pisma od prokuratury/policji w celu udostępnienia logów tudzież jakichkolwiek informacji związanymi z użytkownikami.
to raczej nie jest publiczną informacją,
Jak dużą macie sieć, ilu użytkowników? Są jeszcze jakieś informacje (poza logami) nt. działania użytkowników w sieci które dostawca internetowy ma obowiązek zbierać?
Interesuje się sieciami i to dość intrygujące dla mnie.

u mnie sieć średnia, log logiem, a co ten log ma zawierać precyzuje prawo telekomunikacyjne, zerknij tam masz dokładnie co ma zawierać, bodajże art 180, nie pamiętam
Ile te logi zajmują rocznie? Są jakieś skrypty do automatycznego kompresowania tego wszystkiego?
Skrajnie policzyłem że to może bez kompresji zająć nawet 1800gb rocznie, skoro dziennie wychodzi do 7 GB, a można kasować po 12 miesiącach. Masakra.

są skrypty, jest ręczna kompresja, lub bez wszystko zależy od wielkości sieci oraz ilości połączeń jake generuje.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Logi z trzech lat - 150GB. Wliczam w to logi spamerów ale jak się pilnuje szkodników to wartość pomijalna.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób
Awatar użytkownika

Jest może jakiś program którym sam mógłbym zbierać sobie takie logi?
Nie mam żadnego serwera, OS to Windows.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Klakier001 pisze:
Jest może jakiś program którym sam mógłbym zbierać sobie takie logi?
Nie mam żadnego serwera, OS to Windows.

nxlog

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Witam.
Czy mogę prosić kolegów o pomoc gdzie znajdę informacje mówiącą że logi trzymamy teraz 12 miesięcy.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Zobowiązuje Cię do tego USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne
Kod:
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-16-lipca-2004-r-prawo-telekomunikacyjne/

a dokładniej artykuł 180.
Kod:

Art. 180a. 430) 1. Z zastrzeżeniem art. 180c ust. 2 pkt 2, operator publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych są obowiązani na własny koszt:

1) 431) zatrzymywać i przechowywać dane, o których mowa w art. 180c, generowane w sieci telekomunikacyjnej lub przez nich przetwarzane, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia, a z dniem upływu tego okresu dane te niszczyć, z wyjątkiem tych, które zostały zabezpieczone, zgodnie z przepisami odrębnymi;

P.S.
30 sekund w google... ludzie naprawdę stają się leniwi.
Pozdro
Zycho

i on właśnie to coś robi.

Albert Einstein (1879 - 1955)

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Dzięki.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

http://panoptykon.org/wiadomosc/dyrektywa-retencyjna-jest-niewazna

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

gienek99 pisze:

Ciekawe info, lecz niestety nawet PANOPTYKON na końcu deklaruje, że koniec dyrektywy to nie koniec retencji w Polsce.

Trzeba poczekać co przyszłość przyniesie być może po wyborach coś się zmieni???

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Mam takie pytanie, czy szkoła jako instytucja publiczna która udostępnia internet uczniom w pracowniach komputerowych i poprzez WIFI powinna posiadać takie logi?

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Trybunał Sprawiedliwości: dyrektywa o retencji danych nieważna

http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs ... 0054pl.pdf

http://niebezpiecznik.pl/post/trybunal-sprawiedliwosci-dyrektywa-o-retencji-danych-niewazna/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+niebezpiecznik%2Flinkblog+%28Niebezpiecznik.pl+LinkBlog%29&utm_content=FaceBook

Europejscy ISP, musza zrezygnowac z retencji.

Hip Hip hurra :polacmu:

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

cabana pisze:
Mam takie pytanie, czy szkoła jako instytucja publiczna która udostępnia internet uczniom w pracowniach komputerowych i poprzez WIFI powinna posiadać takie logi?

Jeśli szkoła nie jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, a chyba tak jest to obowiązek zatrzymywania i przechowywania daanych o aktywności w sieci internet spoczywa na dostawcy usługi na rzecz szkoły czyli przedsiębiorcy, który daje łącze.

Odnośnie hot-spota poczytaj

http://www.uke.gov.pl/stanowisko-prezesa-uke-10964

Chyba to jerst o Tobie.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Jurko pisze:
cabana pisze:

Jeśli szkoła nie jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, a chyba tak jest to obowiązek zatrzymywania i przechowywania daanych o aktywności w sieci internet spoczywa na dostawcy usługi na rzecz szkoły czyli przedsiębiorcy, który daje łącze.

Chyba to jerst o Tobie.

Z tego wynika ze kazdy operator telekomunikacyjny musi gromadzic tez dane z publicznych hotspotow, tak samo jak z normalnych userow. Rzecz w tym ze nie majac ewidencji tych uzytkownikow, na co komu te logi :hmm:

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

@up w ostateczności jak by sprawdzał można maki porównać jak ktoś na tyle ynteligenty co by trzymać hardwarowy

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

Qmpeltaty pisze:
Jurko pisze:
cabana pisze:

Byłem na konferencji KIGEiT i tam przedstawiciele UKE wyraźnie określili, że te dane, które są w sieci muszą być zatrzymywane. Ocena ich przydatności (cokolwiek to znaczy) leży po stronie policji itp.
Według wypowiedzi tych Panów operator ma zatrzymać i koniec mogą to być dane cząstkowe.

Chyba to jerst o Tobie.

Z tego wynika ze kazdy operator telekomunikacyjny musi gromadzic tez dane z publicznych hotspotow, tak samo jak z normalnych userow. Rzecz w tym ze nie majac ewidencji tych uzytkownikow, na co komu te logi :hmm:

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Qmpeltaty pisze:

Dobrze dedukujesz - hotspot musi tez miec logi.
Jak poglowkujesz jeszcze troche to domyslisz sie ze jednak moga byc pomocne "Organom". To i tak dowod poszlakowy, ale zawsze.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

A mógłby ktoś wrzucić przykład takiego pisma o dokładniejsze dane, bo też dostałem i był tylko IP na którym jest NAT.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna