Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
   Tytuł: Re: Internet 10Gbps
Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

KR2615 pisze:
Zgadza się, im dalszy serwer tym ping rośnie ale wyniki pozostają wciąż satysfakcjonujące:
https://www.speedtest.net/pl/result/c/4 ... e5c8943d4e
https://www.speedtest.net/pl/result/c/4 ... 1de73842f0

A wejdź na https://www.dsl.cz/test-mereni-rychlosti i zrób pomiar?

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Czy ten dsl.cz ma jakąś APkę na Linuxa? Po dojściu do połowy prędkości Firefox mi crashuje. Nawet wyłączenie Adblocka nie pomaga

Obrazek

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

sie podniecacie testami, realnie sprawdzicie ile ciągnie z psstore, ze steama lub z microsoft store. Do tego jakieś testy ładowania plików i sciągania z usług cloudowych typu icloud, google drive czy onedrive, jak tam zapierdziela 1 Gb to znaczy raz że prędkość jest w rzeczywistym środowisku osiągalna a dwa jest użyteczna dla Kowalskiego, bez tego to kupowanie powietrza nawet jeżeli to tylko 20 zł więcej niż 500 Mb czy 30 zł więcej niż 300 Mb. W skali kontraktu tj 24 mc robi się 400-700 zł za coś z czego raz że nie korzystamy dwa że nawet jakbyśmy chcieli skorzystać to realnie nie ma usług które by to w racjonalny sposób zagospodarowywały. Teraz popatrzcie oczami operatora bo jak ma dobrą sprzedaż która namawia ludzi na takie pakiety to dajmy w roku sprzeda 20000 takich Gigowych netów generuje w ciągu dwóch lat dodatkowy względem mniejszych pakietów przychód miliona zł za coś z czego Abonenci albo nie korzystają bo ich profil użytkownika nie wymaga takich pakietów albo nawet jak usługi z których korzystają mogły by zagospodarować taką przepustowość to i tak nie działa to z taką prędkością. Ale kupujcie, kupujcie dla operatorów także dla mnie to czysty zysk bo podłączenie po świetle Abonenta bez względu na pakiet a później jego obsługa to taki sam koszt więc czym więcej on kupi tych Mbitów tym bardziej sie to opłaca dla tego też różnice między pakietem "podstawowym" a tym wypasiony to zazwyczaj 20 maks 30 zł bo w oczach kupującego to stosunkowo nie wiele a dostaje 2 lub 3 razy więcej więc mózg mu podpowiada że robi świetny biznes. Na pewno świetny biznes dla operatora ;)

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Wlasnie tez czekam na swiatlowod i wezme najtanszy pakiet 300mbs bo wolniejszego/tanszego nie da sie wziac u dostepnych operatorow, drozszy to niby minimum 10 zlotych miesiecznie ale to juz 120 zlotych rocznie, placic za to zeby jakas gra czy film sciagala sie w 5 minut zamiast kwadrans, przesada. 600 mbs jest drozsze o 10 zlotych miesiecznie, 900 to juz 20 czy 30 PLN roznicy miesiecznie. 50 czy 100mbs wystarczy nawet dla kilku osob, wazne zeby lacze bylo stabilne a nie zabawa z LTE.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Wszystko zależy od potrzeb. Prywatne kopie zapasowe i dane z pracy mam w chmurze. Dropbox/OneDrive itp synchronizują dane na dysku, ściągając je z chmury. Często to bardzo duże pliki. I tutaj coraz bardziej ważna robi się prędkość uploadu. Ten parametr był wcześniej niedoceniany. Teraz przy pracy zdalnej ma większe znaczenie, gdy wysyłamy efekty naszej pracy czy też uczestniczymy w telekonferencjach. U znajomych podczas pracy i nauki zdalnej wąskim gardłem stawał się właśnie upload...

Mi na ten moment wystarczyłoby 1gbps, przy szybszym łączu wąskim gardłem byłaby domowa infrastruktura...

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

skansen pisze:
Wszystko zależy od potrzeb. Prywatne kopie zapasowe i dane z pracy mam w chmurze. Dropbox/OneDrive itp synchronizują dane na dysku, ściągając je z chmury. Często to bardzo duże pliki. I tutaj coraz bardziej ważna robi się prędkość uploadu. Ten parametr był wcześniej niedoceniany. Teraz przy pracy zdalnej ma większe znaczenie, gdy wysyłamy efekty naszej pracy czy też uczestniczymy w telekonferencjach. U znajomych podczas pracy i nauki zdalnej wąskim gardłem stawał się właśnie upload...

Mi na ten moment wystarczyłoby 1gbps, przy szybszym łączu wąskim gardłem byłaby domowa infrastruktura...

Wiesz co raczej nie sprawdziles tego co opisujesz w praktyce, czy upload rzedu 50/100/200/300 mbs jest niewystarczajacy? Obecnie pracuje zdalnie przy LTE i jakos sobie radze a watpie zebys nonstop sciagal i udostepnial gigabajty danych, do telekonferencji tez 50 czy 100mbs jest nadwyzka a nie wymaganiem, potrzebne jest stabilne lacze ktore obsluzy Netflixa czy Youtube. Kto wrzuca jakies duze pliki, konstruktorzy, inzynierowie, architekci dzialajacy na jakichs rysunkach cadowskich, moze grafik czy fotograf, montazysta ktory i tak musial jakos pliki wysylac do chmury czy klienta zanim zaczal sie obecny boom na prace zdalna w obliczu covida. Moze zaraz napisze, ze ograniczeniem przy gigabicie jest infrastruktura poniewaz masz wszystko podlaczone w domu po kablu, co nie jest rzeczywistoscia wiekszosci domowych uzytkownikow, w wielu firmach zreszta tez.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

skansen pisze:

Czyli rozumiem że spokojnie na chmurę ładujesz i ściągasz z pełną prędkością tj 1 Gb/s? i rozumiem że upload rzędu 100 - 300 Mbps jest za mały i dopiero 1 Gbps wystarcza do pracy zdalnej i ładowania komfortowo plików ? Dopytuje się bo osobiście nigdy nie udało mi się na chmurę przynajmniej z tych wiodących dostawców uzyskać takich prędkości, ponadto w pracy zdalnej na teamsach, zoomach meetach nie widzę różnicy pomiędzy łączem 100 Mbps czy 500 Mbps, problem zawsze jak był to leżał po stronie samych usług które nie wyrabiały

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Bym zapomnial, gdy ktos pracuje niekoniecznie po vpn czy wrzucajac pliki do chmury tylko za pomoca zdalnego pulpitu czy zdalnie wchodzac na maszyne wirtualna (wirtualny pulpit, wiele firm cos takiego oferuje, wtedy twoj komputer jest tylko terminalem), tym bardziej nie potrzebuje gigabita, lacze troche szybsze niz wymagane do youtube, netflixa, wystarczy :).

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

kamikaze pisze:
i rozumiem że upload rzędu 100 - 300 Mbps jest za mały

Przy symetrycznym łączu problemów nie będzie. Sęk w tym, że sporo operatorów oferuje łącze z uploadem na dużo niższym poziomie. I właśnie ten mniejszy upload był problem u znajomych.

Cały czas pobieram/wysyłam duże pliki (kilkaset mb/kilka gb) i na dzień dzisiejszy upgrade do 1gbps (ale nie więcej) bym chętnie zrobił...

kariam pisze:
Moze zaraz napisze, ze ograniczeniem przy gigabicie jest infrastruktura poniewaz masz wszystko podlaczone w domu po kablu, co nie jest rzeczywistoscia wiekszosci domowych uzytkownikow, w wielu firmach zreszta tez.

Dokładnie tak-co się dało mam połączone po kablu. Nawet niektóre urządzenia IoT. Dzięki temu jest tanio, szybko i stabilnie :) W pracy też staraliśmy się łączyć po kablu, choć było stabilne WiFi.

kamikaze pisze:
skansen pisze:

Czyli rozumiem że spokojnie na chmurę ładujesz i ściągasz z pełną prędkością tj 1 Gb/s?

Przecież nie mam jeszcze takiego łącza :) Napisałem o tym gigabicie jako maksimum które by mi na dzień dzisiejszy wystarczyło.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Nie odpowiedziales, jaki niby upload jest problemem? Rozumiem na Neostradzie, LTE czy jakis radiowkach ale kablowka, swiatlowod? Uploadu 40-60mbs to taki problem? Zero konkretow i wiara w magie cyfr ktora dla 99 procent uzytkownikow nie ma znaczenia. Ja na radiowce czy LTE musze sobie radzic z downloadem 10mbs, uploadem 1mbs a tutaj nagle kilku jak niekilkudziesciokrotnie wieksze wartosci nie wystarczaja. Nawet na łączu 50-100 mbs, sciagniecie/upload kilkuset mega to kwestia minut, kilku giga to moze kwadrans. Na pewno nonstop pobierasz takie pliki w pracy, cale 8 godzin bez przerwy.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Mówili o upladzie rzędu 10-15mbps. Jak kilka osób w domu się połączy na telekonferencję (a ktoś jeszcze chce coś wysyłać) to wtedy taki upload zaczyna się robić wąskim gardłem.

Zgadzam się z magią cyfr i o magię cyfr mi chodzi. Przed "epoką pacy zdalnej" nikt nie patrzył na upload a jedynie download. I brał łącze powiedzmy 80/8. Netflix chodził dobrze ale już kilka osób na e-lekcjach/pracy zdalnej i się zaczynał robić tłok.

UPC do domu daje upload do 40 (1000/40) i tu by się przydało szybsze wysyłanie...

Ostatnio zmieniony pt, 11 cze 2021 12:05:09 przez skansen, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

kariam pisze:
Bym zapomnial, gdy ktos pracuje niekoniecznie po vpn czy wrzucajac pliki do chmury tylko za pomoca zdalnego pulpitu czy zdalnie wchodzac na maszyne wirtualna (wirtualny pulpit, wiele firm cos takiego oferuje, wtedy twoj komputer jest tylko terminalem), tym bardziej nie potrzebuje gigabita, lacze troche szybsze niz wymagane do youtube, netflixa, wystarczy :).

Oj nawet taki terminal potrafi trochę przepalić. Pracuję zdalnie, głównie na "zdalnych pulpitach" i bywają wyskoki:
https://imgur.com/4yx0UFD
Patrząc po wykresach pewnie i setka by wystarczyła ale tak samo można by powiedzieć, że do jazdy samochodem wystarczy zwyczajny Fiat 126p z Vmax 105km/h bo w Polsce w większości miejsc mamy ograniczenie do 90km. Ale czy nie przyjemniej wyprzedzać samochodem z większym zapasem mocy?

Z ciekawości zrobiłem test na YT. Pokazało "zaledwie" 175Mbps ale pewnie dlatego, że zanim łącze zdążyło się rozpędzić to zapełniłem cały bufor:
Obrazek

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

skansen pisze:
Mówili o upladzie rzędu 10-15mbps. Jak kilka osób w domu się połączy na telekonferencję (a ktoś jeszcze chce coś wysyłać) to wtedy taki upload zaczyna się robić wąskim gardłem.

Zgadzam się z magią cyfr i o magię cyfr mi chodzi. Przed "epoką pacy zdalnej" nikt nie patrzył na upload a jedynie download. I brał łącze powiedzmy 80/8. Netflix chodził dobrze ale już kilka osób na e-lekcjach/pracy zdalnej i się zaczynał robić tłok.

UPC do domu daje upload do 40 (1000/40) i tu by się przydało szybsze wysyłanie...

Zoomy, Teamsy itp to maks 2Mbit per klient na uploadzie, przy ruchomym obrazie w FHD. Przy statycznym obrazie (prezentacje, gęba z rozmytym tłem itp) to już leci dużo poniżej megabita.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Przemnóż to przez liczbę użytkowników oraz potrzebę wysyłki dużych plików.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

skansen pisze:

Chlopie o czym ty mowisz? Problem jest na laczach ktore ja opisalem 8 czy 40 mega uploadu starczy na kilka teamsow chyba, ze do akcji wkraczasz ty, caly na bialo ktory nonstop uploaduje kilkasetmegowe/kilkugigowe pliki przez 8 godzin?

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

KR2615 pisze:
kariam pisze:

Oj nawet taki terminal potrafi trochę przepalić. Pracuję zdalnie, głównie na "zdalnych pulpitach" i bywają wyskoki:
https://imgur.com/4yx0UFD
Patrząc po wykresach pewnie i setka by wystarczyła ale tak samo można by powiedzieć, że do jazdy samochodem wystarczy zwyczajny Fiat 126p z Vmax 105km/h bo w Polsce w większości miejsc mamy ograniczenie do 90km. Ale czy nie przyjemniej wyprzedzać samochodem z większym zapasem mocy?

Z ciekawości zrobiłem test na YT. Pokazało "zaledwie" 175Mbps ale pewnie dlatego, że zanim łącze zdążyło się rozpędzić to zapełniłem cały bufor:
Obrazek

Jaka setka? Bądź poważny, co ci daje łącze powyżej kilkudziesieciu mega, ba nawet 10-20 w takiej sytuacji? A zdalny pulpit daje to, ze nie przewalasz tych wymyslonych wyzej, nierealnych gigabajtow na swoich laczu. Sam wchodze z komputera sluzbowego po vpn firmowym, przez vpn (ktory przeciez ogranicza mi predkosc) na zdalny pulpit, jakims cudem dziala na LTE nie tylko u mnie.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

skansen pisze:
Przemnóż to przez liczbę użytkowników oraz potrzebę wysyłki dużych plików.

Czyli masz minimum 4 osoby w domu, kazda z nich wysyla cale 8 godzin duze pliki, bez zadnej przerwy? Po co ja odpisuje.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Tak się składa, że taką mam specyfikę pracy - pobieramy i wysyłamy duże pliki. Nie wiem co w tym dziwnego. Nie wszystko możemy/chcemy przewalać przez zdalne maszyny.

Na co dzień z mojego mieszkania pracują dwie osoby, z e-lekcjami było to do 4 użytkowników.
W domu rodzinnym było do 7 osób (4x praca zdalna, 3x e-lekcje).

Niepotrzebne są te złośliwości-napisałem po prostu jakie są moje potrzeby. I nie napisałem o abstrakcyjnych dla mnie 10gigabiajtach tylko właśnie o 1gbps jako maksimum na ten moment dla mnie.

kariam pisze:
Sam wchodze z komputera sluzbowego po vpn firmowym, przez vpn (ktory przeciez ogranicza mi predkosc) na zdalny pulpit, jakims cudem dziala na LTE nie tylko u mnie.

Ustaw tak VPN, żeby Ci nie ograniczał łącza. Albo uruchom go na maszynie wirtualnej. Mam tak ustawionych kilka VPNów do sieci Klienta. Jeśli cały ruch musi iść przez ich sieć, to odpalam sobie ich VPNa na maszynie wirtualnej.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Pokaż wykresy na których realnymi usługami tj chmura, zdalna nauka/praca oraz VOD wykorzystujesz pod korek 1 Gb/s. Bo rozumiem że możesz mieć takie potrzeby problem w tym że łącze dostępowe nie istnieje jako samotna samowystarczalna wyspa po drugiej stronie musi być usługa która pozwoli wykorzystać to łącze skoro takich usług nie ma to płacisz za coś czego nigdy nie wykorzystasz choćby to było tylko 10 zł dla ciebie może nic ale dla operatora który sprzedaje Ci powietrze pomnożone przez tysiące innych daje spory darmowy dodatkowy przychód. To tak jak byś kupił samochód z prędkością maksymalną 400 km/h tylko nie ma dróg w Polsce na które pozwoliły by się rozpędzić do 400 km/h, zapłaciłeś za to auto 1 mln ale mogłeś od dealera kupić model niżej z prędkością maksymalną 300 km/h za 500 k zł reszta identyczna w obu autach.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Pobieranie/wysyłka dużych plików - pisałem już kilka razy. Upload 40mbps (tyle maksymalnie daje UPC do domu) na kilku użytkowników, zwłaszcza przy wysyłce to trochę wg mnie mało.
Zajmuje się IT ale nie sieciami. Zarejestrowałem się na forum żeby się czegoś więcej dowiedzieć w temacie sieci przede wszystkim jak sobie w domu zrobić tanio i dobrze. Bo zestaw od Unifi by mi dobrali koledzy z pracy. Ale skoro nie wierzycie, że mam takie potrzeby, to naprawdę nie zamierzam Was przekonywać, niepotrzebne są tylko te złośliwości.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

skansen pisze:
Pobieranie/wysyłka dużych plików - pisałem już kilka razy. Upload 40mbps (tyle daje UPC) na kilku użytkowników, zwłaszcza przy wysyłce to trochę wg mnie mało.
Zajmuje się IT ale nie sieciami. Zarejestrowałem się na forum żeby się czegoś więcej dowiedzieć w temacie sieci przede wszystkim jak sobie w domu zrobić tanio i dobrze. Bo zestaw od Unifi by mi dobrali koledzy z pracy. Ale skoro nie wierzycie, że mam takie potrzeby, to naprawdę nie zamierzam Was przekonywać, niepotrzebne są tylko te złośliwości.

Ehhh pokaż usługę która Ci realnie skonsumuje 1 Gbps. Twoje oczekiwania/potrzeby są nie istotne, Ja tez mam potrzeby zjadania truskawek wielkości arbuza, ale rynek nie jest w stanie dostarczyć mi takich truskawek, chociaż bez kłopotu mogę kupić reklamówkę która pomieściła by taką truskawę, w tej analogi reklamówka to łącze dostępowe a truskawka to usługi sieciowe

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Ale nie musi być koniecznie 1gbps uploadu. Wystarczy więcej niż jest obecnie. Mniejsza o to czy 100mbps czy 200mbps uploadu, byle więcej niż 40mbps które maksymalnie UPC oferuje. Dlatego napisałem, że zamiast 10gbps wystarczyłby mi 1gbps bo i tak więcej by moja domowa infrastruktura nie obsłużyła.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

skansen pisze:
Ale nie musi być koniecznie 1gbps uploadu. Wystarczy więcej niż jest obecnie. Mniejsza o to czy 100mbps czy 200mbps uploadu, byle więcej niż 40mbps które maksymalnie UPC oferuje. Dlatego napisałem, że zamiast 10gbps wystarczyłby mi 1gbps bo i tak więcej by moja domowa infrastruktura nie obsłużyła.

Ehh dajmy teoretycznie że twój operator będzie miał ofertę łączy symetrycznych:
100 Mbps - 50 zł
300 Mbps - 60 zł
600 Mbps - 70 zł
1000 Mbps - 75 zł

Którą ofertę bierzesz?

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

kamikaze pisze:
[..b] To tak jak byś kupił samochód z prędkością maksymalną 400 km/h tylko nie ma dróg w Polsce na które pozwoliły by się rozpędzić do 400 km/h, zapłaciłeś za to auto 1 mln ale mogłeś od dealera kupić model niżej z prędkością maksymalną 300 km/h za 500 k zł reszta identyczna w obu autach.

Zbytnio upraszczasz. Zwykle z Vmax idzie też przyspieszenie czy też dodatkowe wyposażenie.

Przy tak skonstruowanym cenniku jak przedstawiłeś dorzuciłbym te 25 a nawet 30zł żeby chociaż raz w tygodniu wrzucając gdzieś jakiś backup zajmujący powiedzmy 42GB spędzić na to parę minut a nie całą godzinę. A i przez resztę dni odczuwałbym to wysyłając maile, załączając plik na Teamsie itd, itp.

Wracając do samochodów, dlatego też dołożyłem kilkadziesiąt procent ceny do Audi zamiast miejskiego kompakta czy też segmentu B, żeby raz po raz startując spod świateł czy wyprzedzając zawalidrogę poczuć ten przypływ adrenaliny. Nie muszę non stop jeździć z prędkością maksymalną 194 km/h

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

kamikaze pisze:
Ehh dajmy teoretycznie że twój operator będzie miał ofertę łączy symetrycznych:
100 Mbps - 50 zł
300 Mbps - 60 zł
600 Mbps - 70 zł
1000 Mbps - 75 zł

Na pewno nie brałbym 100mbps bo już teraz pobierając osiągam (realnie przy pobieraniu danych, nie na speedteście) większe transfery.
300 też odrzucam ponieważ teraz mam wszędzie szybszy download a zawsze w ramach upgradów staram się poprawiać wszystkie parametry. Nie po to ciągnąłem kable po domu, odciążałem WiFi żeby robić krok w tył.
Więc pewnie wziąłbym 600 i zobaczył jak się sprawuje tzn. czy realne transfery się przynajmniej zbliżają do tych za które płacę. Jeśli operator dotrzymywałby tych umownych 600mbps to zakładam, że do OneDrive/SharePoint/Google też by upload był na takim poziomie.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna