Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Jest to instalacja w moim domu rodzinnym, u siebie w mieszkaniu rozwiązałem to trochę inaczej...

W sieci, w biurze pracuje 1 lub 2 komputery podłączone przewodowo. W domu-jak się rodzina zjedzie-dodatkowo kilka osób w ramach pracy zdalnej i/lub zdalnych lekcji. Do tego stałe kilkanaście urządzeń IoT (Netatmo, Tuya, Google Home itp).

Do budynku doprowadzony jest światłowód 320/32 od lokalnego dostawcy. ISP z internetem dostarcza też telewizję i w związku z tym "obowiązkowy" jest dostarczany przez ISP Dasan H660GM. Nie można zmienić Dasana na własny moduł światłowodu. Nie jest też możliwe ustawienie Dasana w tryb bridge jeśli korzysta się z oferty telewizji.
Załącznik:
SOHO (3).jpg
SOHO (3).jpg [ 131.56 KiB | Przejrzano 188 razy ]

Pierwotnie planowałem Dream Machine i kilka Unifi U6. Ale im dłużej czytałem i wybierałem tym mój entuzjazm dla tego rozwiązania spadał. Dasan w sieci i tak musiałby zostać. Brak możliwości całkowitego wyeliminowania routera operatora z konfiguracji przesądził definitywnie o porzuceniu droższych rozwiązań. Gdybym instalacje projektował od zera wówczas uprosiłbym ISP o dwa światłowody-jeden do telewizji a drugi do Internetu, ale teraz było już za późno na takie poprawki :(

Jako, że obrałem opcję budżetową, postanowiłem maksymalnie odciążyć sieć bezprzewodową. 20 lat wcześniej po domu rozprowadziłem instalację telefoniczną/domofonową/antenową w peszlach. Instalacje te są nie używane od lat i obecnie niepotrzebne. Postanowiłem w związku z tym połączyć które się tylko da komputery przewodowo. Starą skrętkę telefoniczną zastąpiłem kablem UTP6. Gniazdka telefoniczne Busch-Jaeger wymagały tylko zmiany "kostek" z telefonicznych na ethernetowe by służyć jako gniazdka sieciowe. Dzięki temu w kilku pokojach powstały stanowiska do pracy zdalnej w oparciu o połączenie przewodowe.
Załącznik:
SOHO (1).jpg
SOHO (1).jpg [ 1.97 MiB | Przejrzano 188 razy ]

Jako, że odciążyłem sieć WiFi, uznałem, że do obsługi WiFi wystarczy 3xTP-Link Deco M4. Decyzję podjąłem również w oparciu o opnie na forum, serdecznie za nie dziękuję.

Finalnie w sieci znajdują się
1x Dasan H660GM jako router
2x switch TP-Linka (TP-Link 5p TL-SG1005D i TP-Link 8p TL-SG1008D)
3xDeco M4 ustawione jako AP, wpięte są one do sieci tak jak inne urządzenia lokalne,
100+mb przewodu UTP CAT6
Załącznik:
SOHO (2).jpg
SOHO (2).jpg [ 34 KiB | Przejrzano 188 razy ]

Jak na razie sieć zdaje egzamin.
Przewodowo wszędzie zestawia się połączenie lokalne na 1000mbps. Na speedteście na komputerach podłączonych przewodowo udaje się uzyskać to co na wejściu. W zasięgu WiFi, w pobliżu routera również.
Są oczywiście pewne bolączki ale biorąc pod uwagę niewielki koszt jestem zadowolony z efektu...

Nowy temat  Odpowiedz w temacie