Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1104 105 106 107 108 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

bmpte pisze:
Przykro mi, ale jeśli drzewa są wyższe i są lepszymi przewodnikami to bzdury gadasz.
Inaczej nie działałyby instalacje odgromowe które wystają poza obrys budynku (i nad budynek) jako "łapaczki" piorunów - a działają. Właśnie z tego powodu że są lepszymi przewodnikami.

No to przykro mi ale musisz wrócić do podstawówki. Poczytaj sobie trochę fachowych publikacji w internecie i szybko zrozumiesz, że racji nie masz. Piorunochron, w dużym uproszczeniu, ma chronić przed skutkami a nie ściągać. To, że wysokie drzewo czy maszt może zwiększyć prawdopodobieństwo strzału, nie oznacza, że tak będzie.

Nie martw się, ja się też wiele uczę. A jak czytam o tych przepięciówkach czy jak to się tam fachowo nazywa to mi włosy dęba stają. Czym więcej tego czytam to dochodzę do wniosku, że przy źle zrobionych odgromach, GSW, SPD i innych gównach (sorki za wyrażenie), zrobię sobie w razie W niewiele inną krzywdę jakby tego nie było.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

djrobson pisze:
Większych bzdur dawno nie słyszałem, żeby piorun coś "wybierał". Uważaj bo Twoją antenę LTE wybierze pierwszą :)

To jeszcze mało słyszałeś, moje anteny są bezpieczne, bo gdy je wieszam ponad obrys budynku zawsze podłączam do uziemienia, nawet gdy budynek nie ma instalacji odgromowej..., a te sarkazmy kolegi na nic się zdają, zamieszczane nawet tylko w tym wątku foty i przykłady tylko potwierdzają moje opinie (może niektórzy robią nieświadomie takie instalacje TV/SAT/WLAN, ale teraz jak kto tutaj już zajrzy taką nieświadomością nie może się tłumaczyć).
emigrant pisze:
Pioruny nie uderzają tam, gdzie my chcemy.

Po to właśnie wykonujemy instalacje odgromowe, a że to zjawisko jest w znacznym stopniu nieprzewidywalne tj. życie...
emigrant pisze:
Dość blisko rosły i rosną nadal duże drzewa liściaste, topole i dęby. Dwa razy większe od słupa/stojaka transformatora.

Przecież to tylko wszystko potwierdza ww, ładunek zostaje przyłożony z reguły do miejsca najefektywniejszego jego neutralizacji (uziemione żelastwo stacji trafo). A na takie koszta lite mogą sobie pozwolić obiekty przemysłowe z zamkniętą infrastrukturą zasilania 15kV/400V (bo nawet w firmie obracającej mln analizujemy przyczyny powtarzających się awarii). Przykład nadajników sieci komórkowej poza miastami jest ewidentny (w większości przypadków podłączone osobne stacje trafo), bo BTS zużywa 200kW/h?! Nie, stacja ma pracować 24h/24h i nawet burza nie powinna jej wyłączać. A do tego trzeba się odizolować od trefnych instalacji NN ZE.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

djrobson pisze:
No to przykro mi ale musisz wrócić do podstawówki.

Raczej nie muszę. Po to robi się instalacje zbierające (piony, poziomy) aby były skuteczne a nie loterią - jest wręcz odwrotnie niż mówisz - piorun czasem walnie w coś innego niż w zwody (np. w budynek), stąd niektórzy nawet kwestionują ich skuteczność w ogóle. Natomiast sama fizyka prądu (poczynając od baterii) pokazuje że prąd jest kierunkowy na poziomie cząstek i sam do tego dąży.

djrobson pisze:
Poczytaj sobie trochę fachowych publikacji w internecie i szybko zrozumiesz, że racji nie masz.

Fachowe i internet to się prawie wyklucza.

djrobson pisze:
A jak czytam o tych przepięciówkach czy jak to się tam fachowo nazywa to mi włosy dęba stają.

Fachowa wiedza z internetu nie dała rady ;p

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Jesteś miszczem Jarosławie:

- nie walnie bo uziemiony
- nie wiadomo czy walnie, nie wiemy gdzie
- jednak musi walnąć bo uziemiony, konkretnie tu

Humor dnia.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

bmpte pisze:
djrobson pisze:
Poczytaj sobie trochę fachowych publikacji w internecie i szybko zrozumiesz, że racji nie masz.

Fachowe i internet to się prawie wyklucza.

Tu przyznam rację, nie jest łatwo to znaleźć. Ale niby gdzie dzisiaj jak nie w internecie? Fakt, zanim człowiek przebije się przez niezliczone fora i znajdzie co potrzeba, trochę czasu mija. Pierwsze liniki z google to taki bełkot jak w niektórych ostatnich postach w tym wątku.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Trochę lektury: http://www.dehn.pl/publikacje/artykuly.php

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Polecam to przeczytać: http://pe.org.pl/articles/2015/4/33.pdf

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

volatile.pc pisze:
Orin pisze:
Bez połączenia powstanie różnica potencjałów (czyli napięcie) między tymi dwoma instalacjami w momencie uderzenia pioruna.

Powiedziałbym, że nie ma nic złego w różnicy napięcia między tymi dwoma instalacjami. Im bardziej PE ma potencjał zera tym lepiej. Tak przynajmniej się wydaje.

Mogę tylko potwierdzić , że nie ma różnicy.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

TAKA CIEKAWOSTKA :)

mam przewieszkę miedzy blokami, średnio 2 razy w roku była spalona,

od momentu kiedy dołożyłem do niej kabel prądowy (zapas zasilania na blok) , od 6 lat ani jednej awarii lanu :)

W innych miejscach gdzie na dach idzie prąd 230 razem ze skrętką pod sam komin 0 awarii po burzowych

Wnioskiem tego u klientów u których często padały lany, zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )i awaryjność po burzowa spadła do 10% u tej grupy ludzi. (około 20 osób które miały średnio 2 awarie w roku, przede wszystkim ze względu na rozległa siec kablową w domu)

Takie ciekawe coś

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

venthyln pisze:

od momentu kiedy dołożyłem do niej kabel prądowy (zapas zasilania na blok) , od 6 lat ani jednej awarii lanu :)

W innych miejscach gdzie na dach idzie prąd 230 razem ze skrętką pod sam komin 0 awarii po burzowych

Wnioskiem tego u klientów u których często padały lany, zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )i awaryjność po burzowa spadła do 10% u tej grupy ludzi. (około 20 osób które miały średnio 2 awarie w roku, przede wszystkim ze względu na rozległa siec kablową w domu)

Na nieużywane pary w skrętce dokładasz 230V? Stary, za to jest milicja i prorok. Co wy tam palicie/bierzecie?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

djrobson pisze:
venthyln pisze:

Na nieużywane pary w skrętce dokładasz 230V? Stary, za to jest milicja i prorok. Co wy tam palicie/bierzecie?

Osobiście dostałem 230V po łapach przez takiego człowieka z brakiem wyobraźni.
Kto by się spodziewał w skrętce więcej jak 48V....
:sciana: :sciana: :sciana: :sciana:

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Cytuj:
zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )

Ja tam rozumiem, że wzdłuż skrętki leciał jakiś 3x1,5 aż do samego boxa zaterminowany niczym z jednej strony, a z drugim złapany w neutralny / PEN w gniazdku. Raczej pod napięciem go nie zostawiał, raczej na potencjale ziemi.
Wpinaj go moim zdaniem do uziomu/PEN, jeśli uważasz że jego obecność pomaga.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

mi w jednym miejscu ciągle paliło przewieszkę 100m (2 razy w roku) , niewiele pomagały netprotectory. dopiero uziemienie dziewiątej żyły - druta wewnątrz kabla który wzmacniał kabel rozwiązało problemy i od 2 lat spokój

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

piterus90 pisze:
Cytuj:
zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )

Ja tam rozumiem, że wzdłuż skrętki leciał jakiś 3x1,5 aż do samego boxa zaterminowany niczym z jednej strony, a z drugim złapany w neutralny / PEN w gniazdku. Raczej pod napięciem go nie zostawiał, raczej na potencjale ziemi.
Wpinaj go moim zdaniem do uziomu/PEN, jeśli uważasz że jego obecność pomaga.

Tak 230 jest dokładane jako osobny kabel zakończony wtyczką i gniazdkiem - na kablu od zasilacza do anteny, gniazdko 230v zostaje na poddaszu

w instalacji ściennej/domowej , 4 nieużywane kable ze skrętki są podłączane do uziemienia.jak ktoś chce giga to kupuje sobie lan protektory.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

djrobson pisze:
venthyln pisze:

Ja też nie wiem co U was biorą/palą

U nas 230 jest dokładane jako osobny kabel zakończony wtyczką i gniazdkiem - na trasie od zasilacza do anteny, gniazdko 230v zostaje na poddaszu

w instalacji ściennej/domowej , 4 nieużywane kable ze skrętki są podłączane do uziemienia.jak ktoś chce giga to kupuje sobie lan protektory.

nikt by nie wpadł u mnie na pomysł na wkładanie 230v do skrętki.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Dzwoniła klientka, chyba dostała bezpośredni (jednorodzinny wieś). W domu nic nie świeci, w oborach chłodniach też, kable ponoć rozsypują się w ręku wyprute ze ścian. Jutro porobię zdjęć, sama antena ponoć na dachu jest nadal, nie wyparowała. Był też pożar z gniazdek ogień itd.

Więc pytanie, w komin czy w linie? Na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć? Kilka sąsiadów obok TV na śmietnik, chociaż informacje mam niejasne ale to moi klienci więc podejdę i zapytam. :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Jak to na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć?

Rób najbardziej efektowne :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

djrobson pisze:
Dzwoniła klientka, chyba dostała bezpośredni (jednorodzinny wieś). W domu nic nie świeci, w oborach chłodniach też, kable ponoć rozsypują się w ręku wyprute ze ścian. Jutro porobię zdjęć, sama antena ponoć na dachu jest nadal, nie wyparowała. Był też pożar z gniazdek ogień itd.

Więc pytanie, w komin czy w linie? Na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć? Kilka sąsiadów obok TV na śmietnik, chociaż informacje mam niejasne ale to moi klienci więc podejdę i zapytam. :)

Dawaj foty :)

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Ludzie trochę mi "pokoloryzowali" przez tel żebym szybciej przyjechał i wymienił, bo teraz wakacje, dzieciaki drugi dzień bez internetu, armagiedon koniec świata :)

https://photos.app.goo.gl/iGaroNbXvo6U4wuy5

Ogień był z kilku gniazdek, w zasadzie to co było włączone elektronicznego to padło. Płytki TV i zasilacze też i to u sąsiadów obok tak samo. Internet tylko tu na zdjęciach, kawałek mocowania przy antenie jest tak jakby dotknięte spawarką, potem jakoś po ekranowanej skrętce, zasilaczu itd. Skrętka w dwóch miejscach na dachu przepalona. Żeby domowników nie było w domu, byłby pożar, zajęły się firanki przy kontaktach. W gospodarstwie nie działają dojarki i chłodnia.

Skrętki nie wymieniałem, zarobione wtyki i jest ok, kabel jest już poświęcony "odgórnie" więc drugi raz nie walnie :) Z informacji było tylko tyle, że właściciel posesji był na werandzie, błysk i za moment huk. Ponoć waliło obok nonstop, grzmot nie cichł.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

To są efekty braku SPD w rozdzielnicy. Podejrzewam, że prąd udarowy dostał się do instalacji poprzez sieć elektryczną. W domu rozszedł się po instalacji, czego skutkiem było buchnięcie ogniem z gniazdka. Skrętka FTP oberwała bo jej ekran był metalicznie połączony z zerem albo PE w instalacji poprzez zasilacz. Jaki układ sieci odbiorczej ma ten dom? Widzę, że na dach i kominy nowe była kasa a już zabrakło dla instalacji odgromowej i uziom. Dom pewnie nie ma uziomu, nawet dla potrzeb uziemienia samej szyny PE w rozdzielnicy?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Będę tam jeszcze raz to zrobię zdjęcie rozdzielnicy. Jaki rodzaj instalacji nie wiem, nie wiem jak to określić? Słupy z elektrowni zasilają kilka domów na środku zadupia w lesie, wokół są pola, linie napowietrzne ze słupa do domu też. Sama rozdzielnie jaka by nie była to działa nadal, tu się nic nie stało, przed chwilą do właścicieli zadzwoniłem.

Czyli sugerujesz, że nie było to uderzenie w dach?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Dach nie został uszkodzony?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Nic, czyściutko, specjalnie szukałem. Antena oprócz kawałka stopionego plastiku też nic. Rynny metalowe, każda przedłużona po 4 rogach leżą na ziemi na trawniku żeby woda dalej spływała.

A widziałem w zyciu różne, od rozwalonego komina na dachu w drobny mak, wtopione druty zbrojeniowe w płytki ceramiczne w kiblu i rozprutą podłogę bo była tam rura stalowa od grzejników. No i kilka rozwalonych doszczętnie skrzynek rozdzielczych.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Pamiętam odesłałem kiedyś dla draki taki poburzowy, okopcony sprzęt do serwisu z opisem "nie działa LAN".

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Powstaje kolejne pytanie co z kablem w ziemi przy braku SPD? Czy jak jeb.. w stację trafo obok to też prąd bez przeszkód wejdzie na kwadrat? Do mojej skrzynki na zewnątrz podłączone jest jeszcze 2 domy, wszystko blisko siebie. Czyli jak jeb... w dom sąsiada to bez SPD u mnie będą szkody? Nawet jak mam piorunochron?

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1104 105 106 107 108 Następna