Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Otrzymałem pismo z sądu o ujawnienie danych abonenta. Większość klientów oczywiście za NATem. Ruch loguje zgodnie z przepisami. Sprawa karna dotyczy okresu maj 2017r.
Jedno pismo otrzymałem w grudniu gdzie była prośba o podanie danych i wskazany adrez źródłowy w mojej sieci. W piśmie wyjaśniłem że to za mało danych do określenia jednoznacznie osoby i konieczne jest podanie adresu IP i portu docelowego.
Kolejne pismo w tej sprawie otrzymałem po 3 miesiącach, gdzie nadal nie ma docelowego IP, jest natomiast nazwa domeny. Nie ma jednak pewności czy w 2017 r miała ten sam adres co dzisiaj.
Odpisałem więc że nadal nie mam wystarczających informacji żeby wskazać użytkownika.

Pytanie - Zgodnie z ustawą operator ma przechowywać logi przez 12 miesięcy. Jeśli otrzymam pismo z sądu w czerwcu 2018r. logów już nie będę miał (Zgodnie z art. 180a ust. 1 i ust. 7 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Czy mam obowiązek zabezpieczyć bez wyraźnego wniosku sądu? Czy może będąc nadgorliwy zachowam je i tym samym nie dotrzymam obowiązku usuwania danych o ruchu?

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Jeżeli nie masz postanowienia o zabezpieczeniu logów, to po co je chcesz przechowywać dłużej jak 12m-cy?

No i skąd wiesz, że dostaniesz pismo w czerwcu? to jak wróżenie z fusów.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziękuje za poradę.
Nie mam doświadczenia, dlatego pytam doświadczonych. Postanowienia o zabezpieczeniu logów nie było.
A co do terminu - widzę że tam nikomu się nie spieszy (pismo datowane z początkiem marca dotarło po trzech tygodniach) więc wydaje mi się że raczej nie zdążą przed majem.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

A czy podali Ci czas dostępu do danej strony z dokładnością do sekundy? Czy ty i oni mają zsynchronizowane zegary z NTP?

http://tvk.smnt.pl

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

dedi2 pisze:
Otrzymałem pismo z sądu o ujawnienie danych abonenta. Większość klientów oczywiście za NATem. Ruch loguje zgodnie z przepisami. Sprawa karna dotyczy okresu maj 2017r.
Jedno pismo otrzymałem w grudniu gdzie była prośba o podanie danych i wskazany adrez źródłowy w mojej sieci. W piśmie wyjaśniłem że to za mało danych do określenia jednoznacznie osoby i konieczne jest podanie adresu IP i portu docelowego.
Kolejne pismo w tej sprawie otrzymałem po 3 miesiącach, gdzie nadal nie ma docelowego IP, jest natomiast nazwa domeny. Nie ma jednak pewności czy w 2017 r miała ten sam adres co dzisiaj.
Odpisałem więc że nadal nie mam wystarczających informacji żeby wskazać użytkownika.

Pytanie - Zgodnie z ustawą operator ma przechowywać logi przez 12 miesięcy. Jeśli otrzymam pismo z sądu w czerwcu 2018r. logów już nie będę miał (Zgodnie z art. 180a ust. 1 i ust. 7 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Czy mam obowiązek zabezpieczyć bez wyraźnego wniosku sądu? Czy może będąc nadgorliwy zachowam je i tym samym nie dotrzymam obowiązku usuwania danych o ruchu?

Logi masz przechowywać 12 miesięcy i ani dnia dłużej jeśli nie było zabezpieczenia. Niestety, z UKE miałem kontrolę, z 6 razy byli u mnie i zostałem dokładnie prześwietlony. Policja wcześniej u mnie węszyła, podali adres mój IP i port na którym idzie zapytanie DNS :sciana: Jeśli będziesz nadgorliwy to zobaczysz ile to kosztuje. Na każde pismo z sensem odpowiadaj. Może ciebie też podpierniczą do UKE i będziesz miał kontrolę. Retencja danych :sciana: , po 12 miesiącach w kosmos dane każdego dnia o północy :zlosnik:

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

zuhjk pisze:
Retencja danych :sciana: , po 12 miesiącach w kosmos dane każdego dnia o północy :zlosnik:

jakie o północy!!!!! masz przechowywać dane retencyjne dokładnie 12 miesięcy czyli jesli dane wygenerowały się
2017.01.25 o godzinie 13.14.27
to
2018.01.25 o godzinie 13.14.27 nie wolno Ci ich już posiadać
a jeszcze
2018.01.25 o godzinie 13.14.26 masz obowiązek je posiadać i udostępniać
(ewentualnie zabezpieczyć dla potrzeb późniejszych) jeśli dostaniesz taką decyzję prokuratury, sądu bądź policji

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Po kontroli UKE, która trwała u mnie kilka razy po kilka dni, gdzie ich informatyk grzebał kilkukrotnie na moim serwerze z logami stwierdzono, że dane mają byś przechowywane 365 dni i ani dnia więcej. Nie musi to być dokładnie tak jak piszesz co do sekundy. Ja mam skrypt, który kasuje o północy logi powyżej 365 dnia. Ważne dla UKE było także z jakim serwerem czasu się synchronizuje mój sprzęt. Mam z Głównego Urzędu Miar. W protokole pokontrolnym napisali, że spełniam wszelkie wymagania odnośnie retencji danych.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

digitrax pisze:
Po kontroli UKE, która trwała u mnie kilka razy po kilka dni, gdzie ich informatyk grzebał kilkukrotnie na moim serwerze z logami stwierdzono, że dane mają byś przechowywane 365 dni i ani dnia więcej. Nie musi to być dokładnie tak jak piszesz co do sekundy. Ja mam skrypt, który kasuje o północy logi powyżej 365 dnia. Ważne dla UKE było także z jakim serwerem czasu się synchronizuje mój sprzęt. Mam z Głównego Urzędu Miar. W protokole pokontrolnym napisali, że spełniam wszelkie wymagania odnośnie retencji danych.

to że uke nie dowaliło Ci domiaru o niczym nie świadczy (podobnie jak ten ich protokół)
ustawodawca jasno zapisał że dokładnie 12 miesięcy a nie 12 m-cy i 12h oraz 35 min

i takie pytanie na boku jakim prawem zezwoliłeś uke na grzebanie na serwie?
pamiętaj że oni nie mają prawa tych logów widzieć mają jedynie prawo sprawdzić czy masz te co potrzeba i czy nie masz tych co nie wolno ale już zaglądnąć do tych logów nie mają prawa

ja u siebie grzecznie posadziłem kontrolujących przed konsolą która miała dostęp do widoku plików z logami ale bez uprawnień do odczytu/zapisu i dałem im pisemną instrukcję co i jak mogą a czego nie do podpisania

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Najważniejsze jest protokół pokontrolny a w nim jasno jest stwierdzone że spełniam warunki ustawy.
Informatyk UKE nie dotykał fizycznie klawiatury serwera ale wydawał polecenia i analizował co z czym i jak jest rozwiązane i najważniejsze czy logi z dnia 366 są czy nie. Na podstawie tego co zweryfikował "spłodził" protokół z kontroli, pod którym podpisało się jeszcze dwóch z UKE (było ich w sumie trzech). Panowie byli spokojni nie szukali dziury w całym aby dowalić karę. Nawet gdyby były jakieś nieścisłości to otrzymujesz zalecenie pokontrolne aby wyeliminować błąd i masz na to określony czas. Po tym czasie panowie pojawiają się ponownie i stwierdzają czy zalecenia pokontrolne zostały wdrożone. UKE to nie gestapo czy młodzieżówka z Hitlerjugend. Szanuj ich oni będą szanować Ciebie. Od 1998 roku mam z nimi co pewien czas jakiś temat do ogarnięcia. Nie jednokrotnie pojawiali się z pomocą autem pomiarowym by wyeliminować zakłócenia czy to w DVB-T, DVB-S czy nawet w paśmie 5 GHz.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

digitrax pisze:
Najważniejsze jest protokół pokontrolny a w nim jasno jest stwierdzone że spełniam warunki ustawy.
Informatyk UKE nie dotykał fizycznie klawiatury serwera ale wydawał polecenia i analizował co z czym i jak jest rozwiązane i najważniejsze czy logi z dnia 366 są czy nie. Na podstawie tego co zweryfikował "spłodził" protokół z kontroli, pod którym podpisało się jeszcze dwóch z UKE (było ich w sumie trzech). Panowie byli spokojni nie szukali dziury w całym aby dowalić karę. Nawet gdyby były jakieś nieścisłości to otrzymujesz zalecenie pokontrolne aby wyeliminować błąd i masz na to określony czas. Po tym czasie panowie pojawiają się ponownie i stwierdzają czy zalecenia pokontrolne zostały wdrożone. UKE to nie gestapo czy młodzieżówka z Hitlerjugend. Szanuj ich oni będą szanować Ciebie. Od 1998 roku mam z nimi co pewien czas jakiś temat do ogarnięcia. Nie jednokrotnie pojawiali się z pomocą autem pomiarowym by wyeliminować zakłócenia czy to w DVB-T, DVB-S czy nawet w paśmie 5 GHz.

Nie wiem z jakim uke miałes do czynienia w 1998 bo wtedy jeszcze uke nie istniało.

Co do kontaktów z uke to mam zdecydowanie odmienne zdanie na ich temat
i to niezależnie czy z centrali czy z krakowskiej delegatury
od zawsze czepiali się do wszystkiego co przez pewien czas znosiłem ze stoickim spokojem aż kiedyś zmuszony zostałem do tego żeby ich poprosić o jakieś dwa drobiazgi (nie o działania tylko o informacje) i wtedy miarka się przebrała bo sposób w jaki mnie potraktowali zasługiwał żeby od ręki chamów odstrzelić.
od tej pory przychodzą do mnie jak muszą i robią to co muszą po czym wychodzą i nawet nie próbują dywagacji na żaden temat bo dobrze wiedzą że każda nawet najdrobniejsza uwaga bez żelaznej podstawy skończy się z mojej strony pozwem o odszkodowanie (imiennym nie przeciwko urzędowi)
o dziwo teraz jak o coś pytam (tylko na piśmie i bardzo szczegółowo) to odpowiadają najdokładniej na ile jest to możliwe żebym przypadkiem nie miał podstawy do skargi sądowej na nie udzielenie i bądź udzielenie niepełnej odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Dawno dawno temu gdy nie było UKE był URTiP z którego obecna kadra UKE powstała.
Widać, że młodej daty jesteś i jeszcze masz bojowe nastawienie do życia :zlosnik:

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

digitrax pisze:
Dawno dawno temu gdy nie było UKE był URTiP z którego obecna kadra UKE powstała.
Widać, że młodej daty jesteś i jeszcze masz bojowe nastawienie do życia :zlosnik:

no nie wiem czy młodej bo 72
a co do bojowego nastawienia to tylko i wyłącznie stosowanie zasady że to urzędasy są naszymi sługami bo za to właśnie im płacimy

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

digitrax pisze:

PAR - :) to było. Pewnie nie do jednego jeszcze z nas przyjadą. Ja tam wolę pokojowo. :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

zuhjk pisze:
Pewnie nie do jednego jeszcze z nas przyjadą. Ja tam wolę pokojowo. :)

Pokojowo było przez prawie 6 lat i mi się znudziło to oni wytoczyli działa więc teraz muszą się liczyć z atakiem wyprzedzającym za każdym razem.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Panowie, a propos terminów. Kodeks Cywilny opisuje to dokładnie:
Cytuj:
Termin
Art. 110. Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy poniższe.
Art. 111. § 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.
§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Art. 112. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie