Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Witam
Jak dotad ksiegowy ksiegowal w programie FK wszystkie faktury "dla biznesu" oddzielnie, faktury dla osob nieprowadzacych dzialalnosci mialy swoje paragony i ksiegowany jest raport dobowy. Czy do celow JPK musze tez importowac faktury dla osob fizycznych NPD i uwzgledniach je w JPK ?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

Zanim jaszczury wielkie opanowały planetę niebieską, ISP już faktury na osobe prywatną wystawiali!

W skrócie - masz takie prawo. Każdy ISP tak robi. Fvat to dowód sprzedaży.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

wszystkim klientom chyba od 10 lat wystawiam faktury - pytanie zasadnicze brzmi, czy je uwzgledniac w JPK ?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

widi pisze:
wszystkim klientom chyba od 10 lat wystawiam faktury - pytanie zasadnicze brzmi, czy je uwzgledniac w JPK ?

Nie jestem.ksiegowym i daleko mi do tego... nawet bardzo daleko, ale dla mnie faktura to faktura. Im chodzi o wyludzenia vat i karuzele. Chca to sledzic. Nagle wyjdzie ze z jpk masz sprzedane za 20k a w deklaracji vat ze 80k.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Wystawiając FV na kowalskiego ujmujesz to w JPK. Jak kowalski nie ma NIP to w to miejsce pisujesz "BRAK" i JPK przechodzi.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Nad czym wy się w ogóle zastanawiacie? Przecież tu chodzi o vat. Kowalskiemu wystawiasz FV bez vatu?

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

widi pisze:
Witam
Jak dotad ksiegowy ksiegowal w programie FK wszystkie faktury "dla biznesu" oddzielnie, faktury dla osob nieprowadzacych dzialalnosci mialy swoje paragony i ksiegowany jest raport dobowy. Czy do celow JPK musze tez importowac faktury dla osob fizycznych NPD i uwzgledniach je w JPK ?

Nie musisz.
Kazda faktura dla biznesu to osobny wiersz w JPK.
Faktury dla detalu sumujesz i umieszczasz tę sumkę(netto,vat,brutto) w jednym wierszu pt. np Utarg.

Konsultowałem to z moim biurem rach.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

cserf pisze:
widi pisze:
Witam

Nie musisz.
Kazda faktura dla biznesu to osobny wiersz w JPK.
Faktury dla detalu sumujesz i umieszczasz tę sumkę(netto,vat,brutto) w jednym wierszu pt. np Utarg.

Konsultowałem to z moim biurem rach.

Ciekawe skąd masz wiedzieć że "Jan Kowalski " to nie firma może tak się nazywać.
Będziesz przeglądał CEIDG i sprawdzał czy NIP widnieje , czy działalność zawieszona.
Wysyłam wszystkie a księgowa się stawia że tylko firmy (aktywne/nie zawieszone) a jak mam to sprawdzić ja nie jestem US
mam to w d..
Mam obowiązek wystawiać to wystawiam ale obowiązku prześwietlania klientów nie ma.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

My mamy oznaczonych klientow ktorzy podpisali umowe "na firme" i do tych faktur paragony nie sa wystawiane. Problemem moze byc sytuacja, kiedy taki klient zwiesi badz zamknie dzialalnosc i nie poinformuje nas o tym - do faktur nadal nie sa wystawiane paragony, choc staje sie to sprzedaza detaliczna. Wiem o kilku takich sytuach, wsrod moich klientow, ale ze nie ma to wplywu na wysokosc podatkow, olalem sprawe.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

widi pisze:
My mamy oznaczonych klientow ktorzy podpisali umowe "na firme" i do tych faktur paragony nie sa wystawiane. Problemem moze byc sytuacja, kiedy taki klient zwiesi badz zamknie dzialalnosc i nie poinformuje nas o tym - do faktur nadal nie sa wystawiane paragony, choc staje sie to sprzedaza detaliczna. Wiem o kilku takich sytuach, wsrod moich klientow, ale ze nie ma to wplywu na wysokosc podatkow, olalem sprawe.

Ale paragonów przecież nie wystawiasz klientom płacącym przelewem, no chyba że masz 99% klientów płacących gotówką w biurze.

Klient podpisujący umowę "na firmę", oświadcza że prowadzi działalność gospodarczą, oraz że ma obowiązek powiadomić o każdej zmianie statusu prawnego w terminie 14 dni. Jeśli nie poinformował Cię o zmianie to jest jego a nie Twoje zaniedbanie.

Inna sprawa że dla JPK ma to żadne znaczenie, bo to i tak Ty odprowadzasz VAT od wystawionej f-ry a taki klient na zawieszonej/zamkniętej działalności, co najwyżej tego VAT-u nie może odliczyć i to wszystko.

edit
poprawiłem przecinki

paragon fiskalny oznacza przyjęcie gotówki i to tylko jeśli równolegle do działalności telekomunikacyjnej np prowadzisz sklep z częściami komputerowymi - działalność telekomunikacyjna jest zwolniona od wystawiania paragonów nawet przy przyjęciu gotówki - wystawiamy zawsze tylko f-rę VAT

Ostatnio zmieniony sob, 10 lut 2018 17:29:20 przez hub_lan, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

hub_lan : uzywaj prosze przecinkow, o ile brak polskich znakow nie zmienia znaczenia zdania, to brak przecinkow lub ich zle umiejscowienie calkowicie zmienia sens zdania, a wrecz moze odwrocic znacznenie o 180 stopni.
Nie pamietam skad sie to wzielo, ale od zawsze wystawiamy paragony do wszystkich faktur wystawianych na rzecz osob nieprowadzacych dzialalnosci - wlacznie z tymi ktorzy placa przelewem. Teraz prowadzimy ksiegowosc sami, ale przez lata byla w biurze rachunkowym - chyba nawet w ich mysl tak robimy.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

tak jak pisze hub_lan wystarczą same fv. Paragon jest opcjonalny , więc nie widze sensu dokładać sobie roboty.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

zapewne mentalność niektórych księgowych... Mam tak samo.
Poprostu nawet jak pokazałem decyzję o zwolnieniu, to i tak nie bo nie i nie przegadasz, że pod tym względem jesteś na takich samych zasadach jak orange.
Jedynie co to trzeba by zmienić księgową, a tu już zależy od innych czynników... wolę wydrukować dla wszystkich i mam z dyńki sprawy księgowe.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

krasnoludek pisze:
zapewne mentalność niektórych księgowych... Mam tak samo.
Poprostu nawet jak pokazałem decyzję o zwolnieniu, to i tak nie bo nie i nie przegadasz, że pod tym względem jesteś na takich samych zasadach jak orange.
Jedynie co to trzeba by zmienić księgową, a tu już zależy od innych czynników... wolę wydrukować dla wszystkich i mam z dyńki sprawy księgowe.

To chyba jednak twój biznes, a nie księgowej... nie wiem jak byś sobie wyobrażał drukowanie 1000, 2000 czy większej ilości paragonów? Chyba macie niewielkie sieci jeśli chce wam się drukować paragony, podczas gdy przepisy konkretnie mówią o zwolnieniu PT z takiego obowiązku.

Osobiście bałbym się takiej księgowej, jeśli taki temat jest jej obcy, to ciekawe ile błędów popełnia w sprawach o których nawet nie wiesz, a za które może przyjść ci dosłownie zapłacić po kontroli z US.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

"nie wiem jak byś sobie wyobrażał drukowanie 1000, 2000 czy większej ilości paragonów"
Mysle, ze pomocne sa tu drukarki fiskalne i odpowiednie oprogramowanie. My mamy zwykla kase fiskalna i na nabicie paragonow dziewczyna musi poswiecic dniowke.

https://www.gofin.pl/podatki/17,1,62,20 ... jnych.html

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

widi pisze:
"nie wiem jak byś sobie wyobrażał drukowanie 1000, 2000 czy większej ilości paragonów"
Mysle, ze pomocne sa tu drukarki fiskalne i odpowiednie oprogramowanie. My mamy zwykla kase fiskalna i na nabicie paragonow dziewczyna musi poswiecic dniowke.

Mam drukarkę fiskalną, wiem jak działa, tylko po co ją wykorzystywać do drukowania niepotrzebnych dokumentów i do tego tracić czas swoich pracowników. Przepisy prawa w tej sprawie są jasne, zwalniają nas z obowiązku rejestrowania transakcji na urządzeniu fiskalnym. Kontrole z US to potwierdzają.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Dla jasnosci - strone z gofina z informacja o zwolnieniu znalazlem pozniej, dodalem go poprzez edycje posta i moj blad, ze nie wyjasnilem. Artykul jasno mowi, ze nie trzeba drukowac paragonow do uslug dostepu do sieci Internet.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Czasy podpinania paragonów już dawno minęły, kiedyś leciałem do domu z imprezy sylwestrowej, bo zapomniałem, ze nie nabiłem ponad 1k paragonów na kasę fiskalną, siedziałem chyba przez 2h i klikałem paragony :) .

zdążyłem

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

widi pisze:
" My mamy zwykla kase fiskalna i na nabicie paragonow dziewczyna musi poswiecic dniowke.

To chyba nie jest normalne. Na takie marnotrastwo czasu bym sobie nie pozwolił.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

kkulczyk pisze:
Czasy podpinania paragonów już dawno minęły, kiedyś leciałem do domu z imprezy sylwestrowej, bo zapomniałem, ze nie nabiłem ponad 1k paragonów na kasę fiskalną, siedziałem chyba przez 2h i klikałem paragony :) .

zdążyłem
dobre :zlosnik:

Taka ciekawostka, właśnie próbuję "Weryfikować merytorycznie dokument JPK" wykorzystując ich klienta 2.0 i co ciekawe plik JPK_VAT (3) przechodzi bez problemu, a JPK_FA (1) pluje błędem. Tu i tu przy kliencie indywidualnym NIP oznaczam słowem BRAK. Pozostawione puste pole daje ten sam rezultat.
Troche głupieje, już nie wiem jak to w końcu ma być.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

widi pisze:

Ale po co nabijacie paragony?

LMS i automatyczna wysyłka do abonenta + panel klienta do pobrania dokumentu

Ot cała filozofia

Nowy temat  Odpowiedz w temacie