Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Drodzy forumowicze,

planuję właśnie zmiany lokatorskie w mieszkaniu, które jest budowane przez dewelopera. W wersji podstawowej dla 4 pokojowego mieszkania zaplanowano tylko jedno gniazdo RJ45 zlokalizowane w salonie. Chciałbym rozbudować sieć LAN tak by w każdym pomieszczeniu mieć możliwość podpięcie się kablem. W standardzie wykończenia zaplanowano skrzynkę teletechniczną do której wprowadzony zostanie przewód antenowy oraz światłowód. Ową skrzynkę zamierzam potraktować jako centrum mojej sieci. Gniazdo RJ45 w każdym pomieszczeniu planuję zrobić we wspólnej puszce wraz z gniazdem antenowym. Nie wiem kto będzie dostawcą telewizji i internetu, natomiast pytanie moje jest:

1. czy w przypadku gdyby sygnał tv i internetowy miałby iść po sieci LAN istnieje konieczność robienia podwójnego gniazda RJ45 i podłączenia go 2 kablami z centrum sieci?

2. czy w przypadku gdy sygnał tv pójdzie klasycznie po kablu antenowym, ale jednocześnie chciałbym podłączyć internet po kablu do tv i komputera, czy muszę mieść podwójne gniazdo RJ45 i w nim 2 kable czy jest możliwość rozdzielenia sygnału z jednego gniazda na kilka urządzeń - tv, komputer i konsola?

Nie znam się na sieciach absolutnie, dlatego pytam o radę czy jest sens robić podwójne gniazda i płacić za podwójne kable czy pojedyncze gniazdo w każdym pokoju obsłuży kilka urządzeń (domyślam się, że potrzebny będzie switch).

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

1) To zależy od konkretnego rozwiązania.
2) Jest taka możliwość, ale raczej urządzeniem aktywnym (switch) z własnym zasilaczem. Pomijam rzeźbę typu pajączki, czyli rozgrzebywanie żył skrętki na dwie RJ.

Ogólnie nie ma dla mnie żadnej wątpliwości - im więcej gniazd tym lepiej. Jak pucha to podwójne, jak pokój to ze 3-4 puchy.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Pod tv w salonie proponuje co najmniej 2 kable
Mozliwe do podlaczenia:
Smart tv
Konsola
Dekoder sat
IPTV.
Serwer plikow

Dobrym rozwiązaniem jest tez zainstalowanie routera z wifi blisko tv. Wtedy urzadzenia ktore sa blisko podlaczysz do niego.

Tak czy siak ja bym 2 kable poprowadził

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

ja z kolei jestem zwolennikiem peszla. do salonu pod tv faktycznie 2 gniazda to wydaje się mało (a w każdym razie napewno bez nadmiaru), natomiast jak masz peszel, to tak naprawdę pociągniesz sobie według potrzeb. Jak nie będzie trzeba skrętki to zawsze wykorzystasz na antenowy lub 230v.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

W ubiegłym roku robiłem swoje poddasze (sześć pomieszczeń). We wszystkich pomieszczeniach oprócz łazienki (nie wiem czy nie błąd) zastosowałem podwójne gniazda do których doprowadziłem po dwa przewody. W salonie mam jednak cztery. Dwa przy TV (dekoder z reguły nie ma WLAN i już jeden zajmujesz) i dwa za kanapą po przeciwnej stronie. Miałem peszel "poelektryczny", ale jego wykorzystanie to był największy błąd. Z racji, że jest karbowany teraz nic przez niego nie przełożę.

TV też rozprowadzałem. Tu mam gniazda 2xSAT oraz TV i Radio. Wszystkim steruje Multiswitch. Na każdym mam SAT oraz DVB-T, DAB+ i analogowe radio. Nie kładź jednego przewodu, bo to fuszerka.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

A czemu uważasz ze nie przelozysz przez ten peszel? ;) to ze nie umiesz nie znaczy ze się nie da 1. Jak peszel to tylko z pilotem stosować bo na większych odcinkach może być właśnie problem z przełożenie 2. Jak nie ma pilota a masz już w nim jakiś kabel można jego jako pilota wykorzystać 3. Jak jest pusty to zawsze można na początku przewodu zrobić oczko i wtedy będzie łatwiej dodatkowo można użyć płynu do mycia naczyń lub po prostu stalki i wtedy o ile nie jest oczywiście gdzieś zgnieciony to przelozysz bez pronlemu

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Wymienić umiem, bo przymocowuję do końcówki starego nowy i ciągnę. Wtedy stary odcinam i w peszlu zostaje tylko nowy.

@gavron to poproszę o instrukcję jak do dwóch przewodów w peszlu dołożyć trzeci.

Taki sam peszel zastosowałem u znajomego do Internetu mobilnego. Z racji, że tam przekładaliśmy przewód RF7 który był sztywniejszy przeszedł bez problemu. Skrętka wygina się po 30 cm.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Napisałem wyżej kilka punktów. Dodatkowo możesz uciąć jeden przewód i dowiazac do niego 2 i wtedy będziesz miał to co chcesz ale albo jeden łączony albo nowy musisz cały. Ja nie jestem specem w tej dziedzinie ale kiedyś przyciskiem i tez stwierdziłem po tygodniu ze się nie da. Przyjechał kumpel i w 2 godziny przecisnal. ...

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

glitzy pisze:
Wymienić umiem, bo przymocowuję do końcówki starego nowy i ciągnę. Wtedy stary odcinam i w peszlu zostaje tylko nowy.

@gavron to poproszę o instrukcję jak do dwóch przewodów w peszlu dołożyć trzeci.

Taki sam peszel zastosowałem u znajomego do Internetu mobilnego. Z racji, że tam przekładaliśmy przewód RF7 który był sztywniejszy przeszedł bez problemu. Skrętka wygina się po 30 cm.

wyciągasz istniejący kabel mając podklejony nowy, a za nim drugi, np. sznurek - mając już nowy kabel i pilota ponownie wciągasz istniejący.Oczywiście peszel musi mieć odpowiednią średnicę

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

są również w sprzedaży specjalne włókna. Idzie nimi jak po maśle, zwłaszcze z załączonymi końcówkami na sprężynce. Coprawda fachowe są drogie (kati-blitz) a niefachowe niezawsze dadzą radę...

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Słowem 2 kable w peszlu :D

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

kabel drogi nie jest a w przyszłości nigdy nic nie wiadomo co będziesz chciał zrobić więc daj minimum 2 kable do jednej puszki

Nowy temat  Odpowiedz w temacie