Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 10 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

A ja się z tym nie zgodzę bo:
Cytuj:
Podstawą zastosowania zwolnień w latach 2011-2012 jest załącznik nr 1 do rozporządzenia z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 10.138.930).

W rozporządzeniu czytamy
Cytuj:
Do dnia 30 kwietnia 2011 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej:
...
b) podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, jeżeli w 2010 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej "ustawą", był wyższy niż 70 %,

A w załączniku w pozycji 22 są Usługi Telekomunikacyjne.

Czyli:
jak z netu masz przychody które stanowią min 70% całości przychodów to nawet po przekroczeniu 40k nie musisz stosować kasy fiskalnej (oczywiście tutaj wliczają się tylko osoby fizyczne bez firm).

i on właśnie to coś robi.

Albert Einstein (1879 - 1955)

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Dokładnie.
Proponuję zamknąć temat :rotfl:

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Aktualnie oferuję tylko internet i nie jestem vatowcem wystawiam rachunki.
Jednak przymierzam się do VOIP-a i mam odnośnie tego pytanie :)
Czy mogę rozliczać się tak jak do tej pory i wystawiać rachunki czy muszę przejść na VAT ?

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Za to jak sprzedacie chociaz jednego windowsa, albo chociaz jeden dekoder TV do IPTV, to wchodzicie w kase z automatu, niezaleznie od wszystkiego innego :) pamietajcie o tym, ze lista rzeczy ktore automatycznie wpuszczaja was w kase jest niemala i sprawy elektroniczne sie tam tez znajduja.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator
Awatar użytkownika

A czy jeśli sprzedaję jakiś sprzęt elektroniczny, ale tylko innym firmom na f-vat, to również muszę mieć kasę fiskalną?

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

www.vat.pl

Niezaleznie od tego komu sprzedajesz i w jakiej ilosci, jest katalog rzeczy, ktore automatycznie wrzucaja cie w kase fiskalna - wlasnie np. sprzet elektroniczny - poczytaj sobie ten katalog.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

najepiej otworzyc osobna dzialanosc na sprzedaz takich bzdetow jak routery i inne badziewia

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

misiekgo pisze:
Czy mogę rozliczać się tak jak do tej pory i wystawiać rachunki czy muszę przejść na VAT ?

Usługi internetowe inaczej dostęp do Internetu = musisz mieć VAT.

Jak sobie ludzie odliczają Twój internet, jak ulga była wprowadzona za to, że VAT poszedł z 7% na 22% ?

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

ustawa nie mowi o tym, że musisz być VATowcem, ale ulgi na net nie odliczysz z rachunku, wyłącznie z faktury. Ale próg wejścia w vat jest tak niski, że bycie nievatowcem to jest kwestia max roku. I na początku na prawdę nie ma znaczenia czy jesteś vatowcem czy nie - i tak generujesz straty przez pierwszych parę lat :)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

lukpiot pisze:
ustawa nie mowi o tym, że musisz być VATowcem, ale ulgi na net nie odliczysz z rachunku, wyłącznie z faktury. Ale próg wejścia w vat jest tak niski, że bycie nievatowcem to jest kwestia max roku. I na początku na prawdę nie ma znaczenia czy jesteś vatowcem czy nie - i tak generujesz straty przez pierwszych parę lat :)

PT nie pamiętam dokładnie zapisu, ale mówi o prowadzeniu pełnej księgowości. Jakimś tylko rozporządzeniem zostało coś zwolnione, bo trzeba było mieć księgi rachunkowe. Jednak PKWiU od razu narzuca VAT i to samo PKWiU zwalnia z rejestracji za pomocą kasy fiskalnej bo PT jednoznacznie określa, że musi być Faktura VAT, a nie ma mowy o rachunku.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

wawer pisze:
lukpiot pisze:
Jednak PKWiU od razu narzuca VAT i to samo PKWiU zwalnia z rejestracji za pomocą kasy fiskalnej bo PT jednoznacznie określa, że musi być Faktura VAT, a nie ma mowy o rachunku.

wg. mojej księgowej jest to usługa i jeśli ktoś na początek chce być na ryczałcie 8% to jego wola... będzie wystawiał normalne rachunki które klientom nic nie dadzą ale będzie legalnie odprowadzał podatki... wiadomo że w tym biznesie VAT można łatwo zbić jednak przy bardzo małej liczbie klientów ryczałt się po prostu lepiej opłaca

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

OloWeb pisze:
wg. mojej księgowej jest to usługa i jeśli ktoś na początek chce być na ryczałcie 8% to jego wola... będzie wystawiał normalne rachunki które klientom nic nie dadzą ale będzie legalnie odprowadzał podatki... wiadomo że w tym biznesie VAT można łatwo zbić jednak przy bardzo małej liczbie klientów ryczałt się po prostu lepiej opłaca

A księgowa czytała Prawo Telekomunikacyjne? Tu są wytyczne oczywiście na podstawie ustawy o rachunkowości i ustawy o VAT.

To podobnie z licencją przewoźnika. Przecież w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym masz wyraźnie napisane, że uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C upoważniają cię do jeżdżenia i kierowania ciężarówką, ale to nie znaczy, że możesz taką usługę fakturować bez spełnienia dodatkowych wymagań o których mowa w ustawie o transporcie towarów.

Jak masz zamiar prowadzić księgowość przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu musisz znać ustawę Prawo Telekomunikacyjne, bo wszystkie media mają VAT, czy tego chcesz czy nie a dodatkowo masz profity z terminem płatności, co oznacza, że gdy FV wystawiasz w czerwcu z terminem na lipiec to VAT możesz zapłacić w miesiącu wystawienia faktury, ale i również w miesiącu TERMINU PŁATNOŚCI, a nie faktycznej zapłaty za fakturę.

Natomiast kupujący usługę może odliczyć VAT tylko i wyłącznie w miesiącu podanym jako TERMIN PŁATNOŚCI. Dlatego też na fakturze za internet czy transmisję danych powinno być wyraźnie napisane, że FV za usługi telekomunikacyjne a w pozycji powinno być, nazwa usługi, którą masz opisaną w umowie bądź regulaminie lub bezpośrednio, że to dostęp do internetu.

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

zasady ogólne definiują to. A nie myl normalnego rozliczania się z pełną księgowością, bo to zupełnie inne sprawy ("kasa przyjmie", "kasa wyda").

Cytuj:
Jak masz zamiar prowadzić księgowość przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu musisz znać ustawę Prawo Telekomunikacyjne, bo wszystkie media mają VAT, czy tego chcesz czy nie a dodatkowo masz profity z terminem płatności, co oznacza, że gdy FV wystawiasz w czerwcu z terminem na lipiec to VAT możesz zapłacić w miesiącu wystawienia faktury, ale i również w miesiącu TERMINU PŁATNOŚCI, a nie faktycznej zapłaty za fakturę.

Natomiast kupujący usługę może odliczyć VAT tylko i wyłącznie w miesiącu podanym jako TERMIN PŁATNOŚCI. Dlatego też na fakturze za internet czy transmisję danych powinno być wyraźnie napisane, że FV za usługi telekomunikacyjne a w pozycji powinno być, nazwa usługi, którą masz opisaną w umowie bądź regulaminie lub bezpośrednio, że to dostęp do internetu.

Ad. 1 - ale pamiętaj, że musisz bardzo uważać, też z tym samym - nie wolno Ci odliczyc podatku przed zapłaceniem swoich faktur kosztowych. Ryzykowne w możliwości pomylenia się.

Ad 2. Bzdura. Może odliczyć VAT w okresie sprzedaży lub następnym (jako okres miesiąc lub kwartał w zależności od metody rozliczania się).

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

wawer pisze:
PT nie pamiętam dokładnie zapisu, ale mówi o prowadzeniu pełnej księgowości. Jakimś tylko rozporządzeniem zostało coś zwolnione, bo trzeba było mieć księgi rachunkowe. Jednak PKWiU od razu narzuca VAT i to samo PKWiU zwalnia z rejestracji za pomocą kasy fiskalnej bo PT jednoznacznie określa, że musi być Faktura VAT, a nie ma mowy o rachunku.

Ale zes pojechal.. costam gdziestam jakimstam...
Proponuje odnosnie tego tematu i kazdego innego - wypowiadanie sie ma sens, jak wiesz o co chodzi i potrafisz podeprzec swoje sądy twarda wiedza. Inaczej tylko czlowiekowi namieszasz i sie pogubi.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

wawer pisze:
misiekgo pisze:

Usługi internetowe inaczej dostęp do Internetu = musisz mieć VAT.

Jak sobie ludzie odliczają Twój internet, jak ulga była wprowadzona za to, że VAT poszedł z 7% na 22% ?

Znalazłem to o co mi chodziło. Rozumiem że nie muszę być vatowcem mając Internet + VOIP. Art.19 ust 14 1)b i Art.19 ust. 18

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/va ... _uslug.pdf

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

panowie, wiem że wątek ma 8 stron i przewijają się praktycznie te same pytania i odpowiedzi, ale... mam księgową 'starej daty', znajoma sprawdza moje wypociny za free.
I nie mogę jej przekonać że kasa nie jest obowiązkowa.
Argumentem jest że w rozporządzeniu pisze 'do dnia.....' czyli jakby obowiązuje, tylko jest obowiązek czasowo 'zawieszony' i nieprzekonuje jej że tak jest co roku od x lat.
Jest jeszcze jakiś dokument w którym pisze wyraźnie że PT jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy (bez adnotacji 'do dnia')??
Nie mam aż tak dużo klientów, a moje uprzedzenia co do kasy są całkiem prozaiczne...
zszywacz+paragon do faktury powoduje że 1 segregator obecnie starcza mi na 2 miesiące (żeby mieć jako-taki porządek nie chcę rozdzielać miesiąca na 2 segregatory).
Czyli jest to 6 segregatorów z fakturami-kopiami rocznie, czyli 30 za okres 5 lat...
A nieraz słyszałem że mimo obowiązku trzymania faktur 5 lat, nieraz komuś uratowało rzyć że starszych nie wywalił... Więc jak na moją małą firemkę, z malutką kanciapką jest tego trochę przestrzeni... Prawdopodobnie bez zszywacza udałoby się wpakować ze 4 miesiące...

Drugie pytanie:
czy zamiast faktury z treścią 'ruter - 90zł' -gdzie mamy ewdentnie doczynienia ze sprzedażą elektroniki, można pisać coś na kształt 'rozbudowa instalacji sieci telekomunikacyjnej (możnaby jeszcze dodać: o bezprzewodowy punkt dostępowy) -90zł' -i w ten sposób ze sprzedaży robi nam się usługa???
-oczywiście nieposiadam sklepu i wszyst5kie rutery 'instaluję' tylko u klientów.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

krasnoludek pisze:
panowie, wiem że wątek ma 8 stron i przewijają się praktycznie te same pytania i odpowiedzi, ale... mam księgową 'starej daty', znajoma sprawdza moje wypociny za free.
Argumentem jest że w rozporządzeniu pisze 'do dnia.....' czyli jakby obowiązuje, tylko jest obowiązek czasowo 'zawieszony' i nieprzekonuje jej że tak jest co roku od x lat.
Jest jeszcze jakiś dokument w którym pisze wyraźnie że PT jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy (bez adnotacji 'do dnia')??
Nie mam aż tak dużo klientów, a moje uprzedzenia co do kasy są całkiem prozaiczne...
zszywacz+paragon do faktury powoduje że 1 segregator obecnie starcza mi na 2 miesiące (żeby mieć jako-taki porządek nie chcę rozdzielać miesiąca na 2 segregatory).
Czyli jest to 6 segregatorów z fakturami-kopiami rocznie, czyli 30 za okres 5 lat...
A nieraz słyszałem że mimo obowiązku trzymania faktur 5 lat, nieraz komuś uratowało rzyć że starszych nie wywalił... Więc jak na moją małą firemkę, z malutką kanciapką jest tego trochę przestrzeni... Prawdopodobnie bez zszywacza udałoby się wpakować ze 4 miesiące...

Drugie pytanie:
czy zamiast faktury z treścią 'ruter - 90zł' -gdzie mamy ewdentnie doczynienia ze sprzedażą elektroniki, można pisać coś na kształt 'rozbudowa instalacji sieci telekomunikacyjnej (możnaby jeszcze dodać: o bezprzewodowy punkt dostępowy) -90zł' -i w ten sposób ze sprzedaży robi nam się usługa???
-oczywiście nieposiadam sklepu i wszyst5kie rutery 'instaluję' tylko u klientów.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jeżeli spełniasz warunki tam wymienione, to nie masz obowiązku rejestrowania na kasie do wyszczególnionego w rozporządzeniu dnia. Tylko tyle i aż tyle. Księgowej powiedz, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

Co do ruterów to rzeczywiście taki myk jest konieczny. Nie musisz się tam specjalnie rozpisywać, ważne żeby była to usługa a nie sprzęt telekomunikacyjny, który po prostu schodzi Ci ze stanu jako materiał.

Pozdrawiam
RW

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

rw pisze:
krasnoludek pisze:

Drugie pytanie:

Obecnie obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jeżeli spełniasz warunki tam wymienione, to nie masz obowiązku rejestrowania na kasie do wyszczególnionego w rozporządzeniu dnia. Tylko tyle i aż tyle. Księgowej powiedz, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

Co do ruterów to rzeczywiście taki myk jest konieczny. Nie musisz się tam specjalnie rozpisywać, ważne żeby była to usługa a nie sprzęt telekomunikacyjny, który po prostu schodzi Ci ze stanu jako materiał.

Pozdrawiam
RW

bo przy inwenturze będziesz sobie rwał kłaki z głowy

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

Nie rozumiem problemu u vatowców. kupuje kase za 800zł najtansza. Odliczamy od tej kwoty 90% nie więcej niż 700zł.

Trzeba jednak pamiętać iż tą kwotę którą chcemy odliczyć musimy miec w przychodzie. Czyli pozycja 46 (to co sprzedaliśmy) - pozycja 51 (to co zakupiliśmy) = maks to co mozemy wpisac w pozycji 56 (odliczenie kas).

Czy 100zł za swięty sokój w razie kontroli to dużo?

Sami sobie odpowiedzcie :)

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Taaak, a potem harmonogram miesiąca:
- od 1 do 5-tego wystawiamy i drukujemy faktury
- od 6 do 12-tego drukujemy paragony
- od 12-tego do 20-tego podczepiamy paragony pod kopie faktur
- od 20-tego pakujemy i wysyłamy faktury, chyba że karzemy je sobie klientom pobierać

żyć nie umierać :)

Lub może...
pozwolić LMS'owi wystawiać faktury, do biura rachunkowego oddać tylko raport sprzedaży, a klientom kazać je pobierać... hmm trudny wybór... cały miesiąc vs 10 minut (zakładając, że biuro nie może sobie samo pobrać rejestru sprzedaży) :P

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

no co wy w życiu nie drukuje paragonów do Faktur. Jeszce podczepiać je do kopii, któs na głowe upadł.
Ba nawet kopii faktur nie drukujemy odkąd mamy ewidencje elektroniczną z Pyxisa.
2 miesiace temu kontrol podatkowa przez Urząd Skarbowy i zero problemów z tym związanym.
Zaglądneli tylko w kilka umów żeby potwierdzić że fakturuje prawidłowo i tyle.
Przeglądneli zestawienie zborcze Jest na jednej stronie około 30 FV i zagladneli do ewidencji elektornicznej wybrane miesiace żeby sprawdzić czy sie zgadza i tyle

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

@Gumiś, a sprzedajesz z tej samej firmy sprzęt elektroniczny? Czy Twój przychód z abonementu za net jest większy niż 85% całej działalności?
"Upadłem na głowę" i podpinam paragony do 800 faktur miesięcznie :)

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

@Gumiś, a sprzedajesz z tej samej firmy sprzęt elektroniczny? Czy Twój przychód z abonementu za net jest większy niż 85% całej działalności?
"Upadłem na głowę" i podpinam paragony do 800 faktur miesięcznie :)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

tak sprzedajamy

a tego nie liczyłem ale w sumie moze byc 20%

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

maniac pisze:
Taaak, a potem harmonogram miesiąca:
- od 1 do 5-tego wystawiamy i drukujemy faktury
- od 6 do 12-tego drukujemy paragony
- od 12-tego do 20-tego podczepiamy paragony pod kopie faktur
- od 20-tego pakujemy i wysyłamy faktury, chyba że karzemy je sobie klientom pobierać

żyć nie umierać :)

Lub może...
pozwolić LMS'owi wystawiać faktury, do biura rachunkowego oddać tylko raport sprzedaży, a klientom kazać je pobierać... hmm trudny wybór... cały miesiąc vs 10 minut (zakładając, że biuro nie może sobie samo pobrać rejestru sprzedaży) :P

Od kiedy to w naszym kraju sie drukuje paragon do faktury???
Oczywiscie jak klient ci przyjdzie z paragonem za towar masz obowiazek wystawic fvat, ale odwrotnie nigdy przenigdy.

Tylko ze my sprzedajemy usługi na podstawie umowy a nie zapałki ze sklepu bolkowi loklowi który wszedł.
A w tpsa, plusie, orange i innych siedzi milion osób i podpina paragony do kopii fvat :)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 10 Następna