Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Wyjaśnijcie mi proszę taką rzecz, mianowicie ruszyła ustawa OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna) a w jej ramach wszystkie szkoły mają mieć dostęp do szybkiego Internetu ale jedna rzecz nie daje mi spokoju...

Bo zobaczcie ustalili konkretne kwoty 200 netto na tranzyt i z tego co pamiętam chyba 400 zł ryczałtowo za przyłącze, gdzie wybudowanie przyłącza to koszt od 4000 zł w górę (projekt, materiał, robocizna, geodeta)! Tutaj chodzi mi o takie placówki, gdzie nie ma widoków za zwrot z takiej inwestycji. Zapłacimy za całe przyłącze, kupimy np. w ramach Sieci Szerokopasmowej port za 250 zł http://szerokopasmowe.lubelskie.pl/wp-c ... SPW-WL.pdf
a znam przypadki, że 100 zł za łącze internetowe dla szkoły to są kosmiczne pieniądze. Do tego dojdą ewentualne koszty zajęcia pasa drogowego. Z tego wychodzi, że mamy dokładać?

Co my operatorzy będziemy z tego mieli?? Gdzie nasz zysk nawet ten minimalny??

Dodam pewien akapit z pisma "Jeszcze raz zaznaczam, że możliwość korzystania przez szkoły z usług OSE zależeć będzie od podłączenia szkoły do infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej korzystanie z usług szybkiego internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100Mb/s. Ponadto informuję, że jeśli szkoła nie umożliwi operatorom instalacji niezbędnej infrastruktury, to zgodnie z ustawą OSE, będzie musiała to zrobić we własnym zakresie..."

Czyli przerzuca się koszty na operatorów i jednocześnie zaleca aby umożliwić nam budowę przyłączy.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Te stawki są tylko dla lokalizacji w których masz już szkło albo masz zrobiony projekt na to szkło przy większym projekcie

jak nie masz to wygra ten który ma lub jeśli nikt nie z\deklaruje danej placówki w cenie ryczałtowej
to będzie robiony konkurs ofert kto za najtaniej i najszybciej podepnie daną placówkę
tu stawki już będą zależne od wycen

istotne jest jeszcze to że szkoła będzie pokrywać tylko część tych opłat a resztę będzie pokrywał budżet

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

hub_lan pisze:
Te stawki są tylko dla lokalizacji w których masz już szkło albo masz zrobiony projekt na to szkło przy większym projekcie

jak nie masz to wygra ten który ma lub jeśli nikt nie z\deklaruje danej placówki w cenie ryczałtowej
to będzie robiony konkurs ofert kto za najtaniej i najszybciej podepnie daną placówkę

istotne jest jeszcze to że szkoła będzie pokrywać tylko część tych opłat a resztę będzie pokrywał budżet

Czyli wyrwałem się przed szereg? Bo szkoda mi było, że tak blisko mam szkołę (ok 170 m) a nie mam tam przyłącza więc postanowiłem je wybudować.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sieciowiec1900 pisze:
hub_lan pisze:

Czyli wyrwałem się przed szereg? Bo szkoda mi było, że tak blisko mam szkołę (ok 170 m) a nie mam tam przyłącza więc postanowiłem je wybudować.

a zrobiłeś zgłoszenie możliwości technicznych do NASK ? bo jak oni nie wiedzą że masz tam przyłącze to nawet nie wezmą Cię pod uwagę. No i jeśli zrobiłeś to gdzie podałeś punkt styku?

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

"a zrobiłeś zgłoszenie możliwości technicznych do NASK ? bo jak oni nie wiedzą że masz tam przyłącze to nawet nie wezmą Cię pod uwagę. No i jeśli zrobiłeś to gdzie podałeś punkt styku?"

Nie robiłem czegoś takiego bo jestem w trakcie realizacji.

Nasuwa mi się takie pytanie a jak wykażę to w inwentaryzacji to czy UKE nie powinna przekazać takich danych do NASK? Dlaczego mamy dwa razy wykazywać ten sam punkt adresowy?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Pewnie dlatego, że jest to w naszym interesie, a nie ich.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sieciowiec1900 pisze:
"a zrobiłeś zgłoszenie możliwości technicznych do NASK ? bo jak oni nie wiedzą że masz tam przyłącze to nawet nie wezmą Cię pod uwagę. No i jeśli zrobiłeś to gdzie podałeś punkt styku?"

Nasuwa mi się takie pytanie a jak wykażę to w inwentaryzacji to czy UKE nie powinna przekazać takich danych do NASK? Dlaczego mamy dwa razy wykazywać ten sam punkt adresowy?

misiekgo pisze:

Dokładnie tak

Widzisz... urzędas ma do rozwiązania problem jaki wymyślił ustawodawca i jak myślisz on będzie wolał rozmawiać z 3000 isp czy z 4 molochami?

Jesli jesteś w Epix napisz do Krszysia Czuszka on Cię pokieruje jeśli nie jesteś to się zarejestruj na ispforum
i tam jest cały wątek na ten temat oraz coś w rodzaju FAQ

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

hub_lan pisze:
sieciowiec1900 pisze:

misiekgo pisze:

Dokładnie tak

Widzisz... urzędas ma do rozwiązania problem jaki wymyślił ustawodawca i jak myślisz on będzie wolał rozmawiać z 3000 isp czy z 4 molochami?

Jesli jesteś w Epix napisz do Krszysia Czuszka on Cię pokieruje jeśli nie jesteś to się zarejestruj na ispforum
i tam jest cały wątek na ten temat oraz coś w rodzaju FAQ

No tak z małymi nikt nie chce gadać tylko coraz więcej wymagać...

Na ispforum jestem ale w Epix już nie. Tu też miałbym pewne zastrzeżenia (pewnie do ustawodawcy) bo wymaga się od nas małych ISP aby mieć porty VLANowe a tym samym być w Epix, Tpix czy gdzie tam jeszcze.... ale na co chcę zwrócić uwagę, że każde nasze działanie (mam tu na myśli budowa światła czyli projekt, geodeta, sprzęt, robocizna, zajęcie pasa drogowego, zapłata za dzierżawę słupa, kanalizacji lub budowa swojej i teraz dochodzi do tego jeszcze opłata za bycie w Epix) wymaga od nas angażowania środków własnych, czyli koszty rosną, i tu każdy z Was zadaje sobie to pytanie "kiedy to się zwróci?" a przecież nasze usługi nie drożeją, a zapewne często słyszycie od klientów jeszcze przed podpisaniem umowy "proszę Pana a zniżka jakaś będzie?"

Mógłby w końcu ktoś dostrzec naszą pracę i pomóc lub chociaż nie przeszkadzać ustawami. Byłem na jednej konferencji, gdzie przedstawicielka władz rządowych podajże, była wielce poirytowana faktem, że operatorzy ISP nie starają się o środki w ramach POPC, że nie wpłynął żaden wniosek w ostatnim konkursie, żebyśmy więcej inwestowali. A kolega z branży wstaje i mówi tak: "my mamy inwestować? może najpierw niech władze wpłyną na samorządy aby obniżyły stawki za zajęcie pasa drogowego. Będziemy musieli wypruwać światłowód bo dokładamy do inwestycji bo po otrzymaniu środków unijnych samorząd powiatowy podniósł stawki."

Ja jeszcze widzę jeden istotny argument, urzędnik nie musi się zastanawiać nad kolejną inwestycją czy warto. Miesiąc minie i pensja wpłynie na konto.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Nie jest chyba dla nikogo żadną nowiną że władze centralne najchętniej widziały by taką sytuację że jest jeden państwowy dostawca wszystkiego (prądu, gazu, wody, kanalizacji, ogrzewania, internetu itp)
ale że muszą przynajmniej udawać że jest jakaś konkurencja to docelowo ma zostać 2 operatorów telekom na bazie GSM/LTE i 2 operatorów telekom stacjonarnych przy czym ideałem byłoby gdyby w obu przypadkach byli co ci sami dwaj operatorzy.

Wtedy urzędasy mają spokój bo da dwójka dostosuje się do każdego idiotyzmu który urzędasy wymyślą bo co najwyżej obaj podniosą ceny co nie będzie dla nich problemem bo będą mieli monopol a klient i tak zapłaci bo nie będzie miał innego wyjścia.

Co do OSE to nie musisz być w EPIX wystarczy że dociągniesz czarne włókno/transmisję z obsługą VLANów do wojewódzkiego punktu styku w WSS a z tamtąd już poleci łączami WSS

Co do EPIX to nie wiem w jakiej działasz skali ale jeśli masz minimum 350 klientów to bycie w EPIX jest opłacalne

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

hub_lan pisze:
Nie jest chyba dla nikogo żadną nowiną że władze centralne najchętniej widziały by taką sytuację że jest jeden państwowy dostawca wszystkiego (prądu, gazu, wody, kanalizacji, ogrzewania, internetu itp)
ale że muszą przynajmniej udawać że jest jakaś konkurencja to docelowo ma zostać 2 operatorów telekom na bazie GSM/LTE i 2 operatorów telekom stacjonarnych przy czym ideałem byłoby gdyby w obu przypadkach byli co ci sami dwaj operatorzy.

Wtedy urzędasy mają spokój bo da dwójka dostosuje się do każdego idiotyzmu który urzędasy wymyślą bo co najwyżej obaj podniosą ceny co nie będzie dla nich problemem bo będą mieli monopol a klient i tak zapłaci bo nie będzie miał innego wyjścia.

Co do OSE to nie musisz być w EPIX wystarczy że dociągniesz czarne włókno/transmisję z obsługą VLANów do wojewódzkiego punktu styku w WSS a z tamtąd już poleci łączami WSS

Co do EPIX to nie wiem w jakiej działasz skali ale jeśli masz minimum 350 klientów to bycie w EPIX jest opłacalne

A możesz bardziej rozwinąć ...bycie w EPIX jest opłacalne... bo kryterium 350 spełniam :) mniemam, że trzeba mieć łącze światłowodowe (mam od Orange i od OLSS) ale za pośrednictwo też trzeba zapłacić więc gdzie jest oszczędność?

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

A co wam tak się chce srać z tymi osami. :rotfl:
Największy debilizm pochodzi od urzędasów.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

zuhjk pisze:

pewnie dlatego że mu klienci (szkoły) uciekną do konkurencji? i kto wie ile jeszcze po drodze do tej szkoły klientów (bo pewnie będą podłączać jak leci po drodze) na np. innych włóknach.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sieciowiec1900 pisze:
hub_lan pisze:

A możesz bardziej rozwinąć ...bycie w EPIX jest opłacalne... bo kryterium 350 spełniam :) mniemam, że trzeba mieć łącze światłowodowe (mam od Orange i od OLSS) ale za pośrednictwo też trzeba zapłacić więc gdzie jest oszczędność?

Zarejestruj się, zobaczysz ceny i sam się domyślisz. To nie żadna reklama rejestracja jest bezpłatna.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

zuhjk pisze:

Mi osobiście nie chce się ani trochę bo 3 szkołysą za daleko aby inwestycja była opłacalna a 4 szkoły są w miarę blisko i jak wejdzie ktoś inny, to mogę później pluć sobie w brodę. A w dodatku na trzech mam nadajniki...

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sieciowiec1900 pisze:
zuhjk pisze:

Mi osobiście nie chce się ani trochę bo 3 szkołysą za daleko aby inwestycja była opłacalna a 4 szkoły są w miarę blisko i jak wejdzie ktoś inny, to mogę później pluć sobie w brodę. A w dodatku na trzech mam nadajniki...

Skąd wiesz że inwestycja będzie nieopłacalna jeśli nawet nie ruszyłeś się żeby sprawdzić jakie mogą byś stawki?
Ja zaraportowałem możliwość uruchomienia transmisji w 94 lokalizacjach (około 113 placówek) z czego tylko 34 w cenie zryczałtowanej a reszta w negocjowanej.

Rozumiem że Trzepak jest naprawdę fajnym miejscem ale nie jedynym a w dzisiejszych czasach wiedza jest konieczna i trzeba jej szukać wszędzie. Rusz 4 litery zarejestruj się na EPIX i na ISPFORUM a będziesz miał dodatkowe info z pierwszej ręki negocjacji z NASK

Mam nadzieję że nie łamie regulaminu Trzepaka polecając inne forum :) ale nie wszystkie info pojawiają się w obu miejscach
a im więcej ma się info tym łatwiej się poruszać.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

hub_lan pisze:
sieciowiec1900 pisze:
zuhjk pisze:

Skąd wiesz że inwestycja będzie nieopłacalna jeśli nawet nie ruszyłeś się żeby sprawdzić jakie mogą byś stawki?
Ja zaraportowałem możliwość uruchomienia transmisji w 94 lokalizacjach (około 113 placówek) z czego tylko 34 w cenie zryczałtowanej a reszta w negocjowanej.

Rozumiem że Trzepak jest naprawdę fajnym miejscem ale nie jedynym a w dzisiejszych czasach wiedza jest konieczna i trzeba jej szukać wszędzie. Rusz 4 litery zarejestruj się na EPIX i na ISPFORUM a będziesz miał dodatkowe info z pierwszej ręki negocjacji z NASK

Mam nadzieję że nie łamie regulaminu Trzepaka polecając inne forum :) ale nie wszystkie info pojawiają się w obu miejscach
a im więcej ma się info tym łatwiej się poruszać.

Skąd wiem? Bo może potrafię pomnożyć i nie muszę nawet ruszać czterech liter z miejsca bo 30 tys zł (przyjmując za 1 km budowy światłowodu w mikrokanalizacji) x 8 km a na końcu wioska tzw kolonie gdzie jest 30 odbiorców, każdy oddalony od siebie od 100 do 500 m. Do tego olta i inny osprzęt i wychodzi, że na per klienta trzeba wyłożyć "tylko" ponad 8 tys, zakładając, że domek byłby koło domku a abonament na poziomie 40-70 zł to przepraszam ale czegoś nie kumam. Kiedy to się zwróci??? Od 118 do 208 miesięcy?? No faktycznie czysty zysk.

Inny przykład placówka oddalona od węzła niecałe dwa kilometry po drodze kilka, kilkanaście domków, gdzie neta już mają i nie chcą zmieniać bo po co. Nie każdy ulega "modzie" na światło.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sieciowiec1900 pisze:

Skąd wiem? Bo może potrafię pomnożyć i nie muszę nawet ruszać czterech liter z miejsca bo 30 tys zł (przyjmując za 1 km budowy światłowodu w mikrokanalizacji) x 8 km a na końcu wioska tzw kolonie gdzie jest 30 odbiorców, każdy oddalony od siebie od 100 do 500 m. Do tego olta i inny osprzęt i wychodzi, że na per klienta trzeba wyłożyć "tylko" ponad 8 tys, zakładając, że domek byłby koło domku a abonament na poziomie 40-70 zł to przepraszam ale czegoś nie kumam. Kiedy to się zwróci??? Od 118 do 208 miesięcy?? No faktycznie czysty zysk.

Myślałem że piszemy to o ose...

Tak poza wszystkim to jakoś tam dociera prąd i jakoś docierały telefony (pewnie nadal docierają) więc z jakiegoż to powodu
musisz koniecznie wybudować tam mikrokanalizację?

sieciowiec1900 pisze:
Inny przykład placówka oddalona od węzła niecałe dwa kilometry po drodze kilka, kilkanaście domków, gdzie neta już mają i nie chcą zmieniać bo po co. Nie każdy ulega "modzie" na światło.

Do tej placówki ktoś dojdzie i dostanie za to kasę nie musisz to być Ty jak nie chcesz a że przy okazji położonego tam światła prędzej czy później zgarnie tych klientów co dziś nie chcą cóż ....

Nowy temat  Odpowiedz w temacie