Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Czy coś sie w przepisach pozmieniało ostatnim czasem ??
Dawniej o wydanie danych adresowych wnioskował zawsze prokurator , dostawałem stosowne pismo i było ok.

Ostatnio otrzymałem dwa maile od policji - wydział do walki z cyberprzestępczością . Mail zawiera dwa skany z pieczęciami jedno to wniosek o wydanie danych adresowych a drugi skan to upoważnienie do dostępu do danych policjanta który podpisał się pod mailem

W oby skanach powołują się n art.20c ust.2 pkt 1 ust. o policji z dnia 6 Kwietnia 1990 r. z późniejszymi zmianami

Mieliście takie przypadki może ?

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

karrrol pisze:
Czy coś sie w przepisach pozmieniało ostatnim czasem ??
Dawniej o wydanie danych adresowych wnioskował zawsze prokurator , dostawałem stosowne pismo i było ok.

Ostatnio otrzymałem dwa maile od policji - wydział do walki z cyberprzestępczością . Mail zawiera dwa skany z pieczęciami jedno to wniosek o wydanie danych adresowych a drugi skan to upoważnienie do dostępu do danych policjanta który podpisał się pod mailem

W oby skanach powołują się n art.20c ust.2 pkt 1 ust. o policji z dnia 6 Kwietnia 1990 r. z późniejszymi zmianami

Mieliście takie przypadki może ?

Od kiedy pamiętam to zawsze było tak: sąd, prokurator lub komendant wojewódzki bądź upoważniona przez niego osoba.

http://tvk.smnt.pl

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Ale w 2016 roku się zmieniło. Teraz masz obowiązek to udostępnić na podstawie tego wniosku. Zresztą masz podstawę prawną podaną na tacy

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Pismo mam podpisane przez naczelnika wydziału cyberprzestępczości , dodatkowo jest upoważnienie załączone podpisane przez komendanta wojewódzkiej...

Nie zmienia to faktu, czy oni przez maila mogą mi skany przesyłać ??
Czy tych dokumentów nie powinienem dostać w papierze ?

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

a czy jest podpisane podpisem kwalifikowanym? Skan podpisu to nie podpis.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Nie
Jedynie zwykły mail dwa pdfy z skanami w załączniku , PDF nie podpisane żadnym certem

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

email z łatwością można sfałszować. Polecam odpisać, że oczekujesz procedury zapisanej w prawie.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

email może zostać wychwycony przez spam, i tym podobne historie.
Z tego co jakoś kiedyś czytałem, 'wysłanie emaila nie jest równoznaczne z skutecznym doręczeniem poczty' czy jakoś tak to leciało. tak było kiedyś.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator
Awatar użytkownika

do mnie też w ten sposób przesyłali, do tego pani od cyberprzestępczości z Warszawy pozwoliła sobie co chwile dzwonić bo jak to mówi "to jest wyższa konieczność, istnieje podejrzenie zagrożenia życia" jak sie poźniej okazało ktoś na snapczacie wypisywał, że sie zabije.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

ok, jak wspomniał orin cośtam się mogło pozmieniać, i skoro faktycznie się zmieniło, to powinniśmy współpracować, bo nam niczego nie ubędzie, a może to być faktycznie kwestia czyjegoś życia i śmierci -i pewnie tylko w takich wypadkach decydują się na takie 'odbiegające od standardów' działania.
Co niezmienia faktu, że ukarać za brak reakcji zabardzo niemogą (jeśli wyślą tylko maila) bo:
a) niemusisz sprawdzać maila kilka razy dziennie (znam przedsiębiorców co sprawdzają mniej/więcej raz na tydzień)
b) możesz być na wczasach
c) mail mógł trafić do spamu czy tam zaginąć w innych okolicznościach.
Pozostaje pytanie, czy da się potwierdzić jakoś prawdziwość takiego pdf'a i dlaczego to leży po stronie przedsiębiorcy tu pewnie odpowiedź - tak stoi w ustanowionym przepisie...

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

krasnoludek pisze:
Pozostaje pytanie, czy da się potwierdzić jakoś prawdziwość takiego pdf'a
Da się. Służy do tego tylko i wyłącznie kwalifikowany podpis elektroniczny. Bez powodu go nie wymyślono, jest to jedyna skuteczna metoda potwierdzenia autentyczności maila.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

A nie prościej zadzwonić do nadawcy i zapytać ?
Tam tez pracują ludzie.

Do mnie kiedyś zadzwonili , i jak poprosiłem o papier to byli bardzo zdziwieni bo jak to powiedział mój rozmówca "lokalni operatorzy na telefon takie rzeczy robią"
Ale pismo wysłać - wysłali. Telefon stosują bo szybciej, a papier zdąży przyjść.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

W zeszłym roku jak zmieniło się prawo komu mamy udostępniać dane, to miesiąc później miałem zabawną sytuację (zabawna stała się dopiero jak wyjaśniłem to w trakcie rozmowy).

Mianowicie z Komendy Wojewódzkiej zostało przesłane do Komendy Powiatowej info o wydanie logów + zabezpieczenie sprzętu + zatrzymanie podejrzanego (3 w 1). Policjanci zamiast mi przysłać choćby maila jak to zwykle robi Prokuratura, przyjechali osobiście (2 w cywilu z działu kryminalnego) i i na dzień dobry usłyszałem zarzut rozpowszechniania pedofilii... Dopiero po chwili się cała sytuacja wyjaśniła i policjanci pojechali w odpowiednie miejsce które im wskazałem na podstawie logów.

Zabawne w tym wszystkim było to, że Policja już w drodze do firmy dostała wykaz czym się moja firma zajmuje (w CEIDG mam z 50 różnych PKD). Wtedy zaczęli się zastanawiać czy zamiast sedana którym ich wysłali nie wezwać od razu ciężarówki do zajęcia całego sprzętu IT...

A najświeższe logi z ranka tego dnia co mnie odwiedzili więc chcieli kogoś zgarnąć naprawdę na "gorącym" uczynku. Tutaj nie ma za bardzo czasu na wysyłanie listów, maili, itp.

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Jak jest zagrożenie życia to generalnie wpadają bezpośrednio osobiście bo takie dane potrzebne są na wczoraj bo każda minuta i faktycznie może toś popełnić głupotę.
Ja już miałem 2 takie przypadki... jeden grubszy jak dziewczynka z domu uciekła i ostatnią wiadomość napisała, że się zabije nad ranem w xxx... to pismo na mailu było zaraz policjanta upoważnionego i 2 ekipy różnych komend tajniaków w biurze... a potem telefoniczna pomoc do wieczora :P

Generalnie wiecie... nie ma co się napinać... wiadomo, że papier musi być ale gdyby to była wasza córka...?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Chciałem się dzisiaj skontaktować ale telefony podane w skanach pisma jako kontaktowe są wyłączone (komórka poza zasięgiem , a stacjonarny "nie ma takiego numeru" ).
Odpisałem więc na maila a tutaj zdzwienie bo po chwili dostałem

Undelivered Mail Returned to Sender z komuniaktem

Helo command rejected: Host not found (in reply to RCPT TO command)

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

No to albo atak terrorystyczny albo wałek ;)

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Patrząc w źródło wiadomości mozna się czasem wiele dowiedzieć o faktycznym pochodzeniu wiadomości.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

panowie wszystko pięknie i ładnie - oczywiście że nalezy pomagać ale przede wszystkim musicie chronić własną dupę a bez upoważnienia i pisemnego wniosku prawodawca nie dopuszcza udzielania żadnych danych chronionych tajemnica telekomunikacyjną

jak was klient będzie potem chciał zjeść z butami w ramach odszkodowania to będziecie mogli mieć pretensje tylko do siebie

jeśli sprawa jest szczególnie pilna to włączą bomby i będą u was za 10 min wraz z wnioskiem papierowym i upoważnieniem od wojewódzkiego i wtedy wy macie czystą sprawę a oni mają to czego potrzebują

wybaczcie dygresję ale nie mamy w zakresie działalności szkolenia z prawa dla funkcjonariuszy służb publicznych i wszelkie naprowadzanie co powinno być na papierach nie należy do nas

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Jaki jest czas odpowiedzi zgodnie z regulacjami prawnymi gdy na piśmie mamy "art.20c ust.2 pkt 1 ust. o policji z dnia 6 Kwietnia 1990 r. z późniejszymi zmianami" ?
Zapytanie oczywiście przyszło mailowo bez podpisu elektronicznego, czekać na wersję papierową z podpiętym ZPO ?

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

jetrules pisze:
Jaki jest czas odpowiedzi zgodnie z regulacjami prawnymi gdy na piśmie mamy "art.20c ust.2 pkt 1 ust. o policji z dnia 6 Kwietnia 1990 r. z późniejszymi zmianami" ?
Zapytanie oczywiście przyszło mailowo bez podpisu elektronicznego, czekać na wersję papierową z podpiętym ZPO ?

Odpisz ze potrzebujesz albo na papierze albo podpisane kwalifikowanym certyfikatem przez komendanta wojewodzkiego.

http://tvk.smnt.pl

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

zgodnie z prawem musisz mieć możliwość zweryfikowania nadawcy wezwania do wydania danych oraz musisz mieć pewność że dane trafią TYLKO I WYŁĄCZENIE do osoby uprawnionej do ich otrzymania

jaką masz możliwość zweryfikowania czy tego maila otrzyma właściwa osoba a nie kolega pracujący na tym samym komputerze?

Takie tematy TYLKO na papierze, na maila to mu możesz wysłać adres korespondencyjny do Twojego biura

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Zakładam że za jakiś czas dostanę pocztą odpowiednie pismo , wcześniej pan Policjant dzwonił ale nie miałem czasu rozmawiać. Pewnie zadzwoni za jakiś czas jak mu się papier kurzem osiądzie, to mu na telefon powiem co i jak. Narazie cierpliwie poczekam jak przyjdzie pismo pocztą, terminy żadne nie zostały podane.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

jetrules pisze:
Zakładam że za jakiś czas dostanę pocztą odpowiednie pismo , wcześniej pan Policjant dzwonił ale nie miałem czasu rozmawiać. Pewnie zadzwoni za jakiś czas jak mu się papier kurzem osiądzie, to mu na telefon powiem co i jak. Narazie cierpliwie poczekam jak przyjdzie pismo pocztą, terminy żadne nie zostały podane.

Nie wolno Ci udzielać takich informacji przez telefon bo nie masz możliwości identyfikacji rozmówcy (nie numeru telefonu)

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Na telefon to mogę mu podać informacje aby przysłał to odpowiednio czyli listem. Wiadoma sprawa że danych nie można udostępniać

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Tak na prawde wezwanie na papierze też nie jest jakoś tam wiarygodne, też da się podrobić.
Dostałeś maila szukasz nru tel w innym źródle, dzwonisz i weryfikujesz.
Choć można też stać za ścianą z fałszywym bts`em i przechwycić rozmowę :D

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna