Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Witam! Jaką polecacie dobra lornetkę do ok 500zl. Wiadomo ma służyć do sprawdzania widoczności masztów od klientów i odwrotnie :okularnik: odległość kilka km

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Ja do tego celu kupiłem lornetkę w salonie optycznym Fielman. Koszt 25 zł, wersja kieszonkowa, przybliżenie 10x, dobrej jakości szkło. Żaden chińczyk.

W porównaniu z rosyjską lornetką12x40 subiektywnie - niewiele jej ustępuje. Na 10 km widzę z jednej i drugiej to co chcę (czyli głównie chodzi o kratownice). Acha - znacznie lepsza niż lornetki dostępne w sklepach "hobbydlafacetów" czy jak się to tam pisze, itp. za kilka stówek :)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Używam http://allegro.pl/lornetka-nikon-aculon ... 97688.html
Jestem zadowolony

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Delta Optical za około 2 stówki jest OK.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Ja przestałem używać lornetki a zacząłem używać aparatu (jeśli chcecie potem podam model).

Na nagraniach z 5 kilometrów bez problemu idzie dojrzeć NanoBridge na dachu no i nagranie zostaje a to co zobaczymy lornetką, można zapomnieć :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

djlech pisze:
Ja przestałem używać lornetki a zacząłem używać aparatu (jeśli chcecie potem podam model).

Na nagraniach z 5 kilometrów bez problemu idzie dojrzeć NanoBridge na dachu no i nagranie zostaje a to co zobaczymy lornetką, można zapomnieć :)

Kup mądralo każdej ekipie montażowej lustrzankę i jeszcze zmieść się w 500zł. Ja też mam aparat DX5000 + obiektyw ze stałą ogniskową samyang + zwiększenie dwukrotne ogniskowej (nie pamiętam jak się to dokładnie nazywało, nie jestem fotografem) ale to nie do prostych instalacji, tam wystarczy lornetka.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

kensai pisze:
djlech pisze:

Kup mądralo każdej ekipie montażowej lustrzankę i jeszcze zmieść się w 500zł. Ja też mam aparat DX5000 + obiektyw ze stałą ogniskową samyang + zwiększenie dwukrotne ogniskowej (nie pamiętam jak się to dokładnie nazywało, nie jestem fotografem) ale to nie do prostych instalacji, tam wystarczy lornetka.

Mądralo ? Gdzie dostrzegasz mądrowanie się w mojej wypowiedzi ?

Nie sugerowałem, żeby kupować każdemu aparat, wspomniałem tylko, że jest taka możliwość i sprawuje się to bardzo dobrze.

Aparat, który posiadam kosztował poniżej 1200zł brutto, więc skoro autor wątku chce wydać 500zł na lornetkę, to może dołoży i rozważy moją sugestię.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

agrolan pisze:

właśnie taką zakupiłem mam nadzieję że będzie ok :D

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Orin pisze:
Ja do tego celu kupiłem lornetkę w salonie optycznym Fielman. Koszt 25 zł, wersja kieszonkowa, przybliżenie 10x, dobrej jakości szkło. Żaden chińczyk.

W porównaniu z rosyjską lornetką12x40 subiektywnie - niewiele jej ustępuje. Na 10 km widzę z jednej i drugiej to co chcę (czyli głównie chodzi o kratownice). Acha - znacznie lepsza niż lornetki dostępne w sklepach "hobbydlafacetów" czy jak się to tam pisze, itp. za kilka stówek :)

A świstak siedzi i zawija ;-)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

@ko20, niedowiarku - idź i spróbuj. 25 zł to nie pieniądze a idę o zakład że będziesz zadowolony z zakupu. O lornetkach dowiedziałem się wiele lat temu od mojego dobrego kumpla który tam pracował. Dawniej je sprzedawali po 50 złociszy :) Wcześniej mieliśmy kilka innych lornetek w cenie 150-350 zł, m.in. jakiś Nikon i to była jakaś masakra. W każdej jednej po minucie bolała mnie strasznie głowa. Tego objawu nie mam tylko przy rosyjskiej oraz właśnie przy tym "gadżecie"

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Orin pisze:
@ko20, niedowiarku - idź i spróbuj. 25 zł to nie pieniądze a idę o zakład że będziesz zadowolony z zakupu. O lornetkach dowiedziałem się wiele lat temu od mojego dobrego kumpla który tam pracował. Dawniej je sprzedawali po 50 złociszy :) Wcześniej mieliśmy kilka innych lornetek w cenie 150-350 zł, m.in. jakiś Nikon i to była jakaś masakra. W każdej jednej po minucie bolała mnie strasznie głowa. Tego objawu nie mam tylko przy rosyjskiej oraz właśnie przy tym "gadżecie"

Nie będę zadowolony. Potrafię ocenić w lornetce pole widzenia, ostrośc, abberacje chromatyczna. Na oko da się szacować jakość wyczernienia wewnątrz lortnetki, na oko nie da się określić poziomu transmisji tudzież kolorów, odstępu źrenicy, czy też średnicę źrenicy wejsciowej. Pewnych rzeczy za 25PLN sie po prostu nie da zrobic.
Super, że jesteś zadowolony i lornetka spelnia swoje zadanie. Szkoda że do tej pory miałeś doczynienia wyłącznie z rozkolimowanymi lub posputymi lornetkami. Pół godziny w necie i się dowiesz jak takiej nie kupić. Nawet najlepszym sie wpadki zdarzaja.
Ale jak ktoś piszę że lornetka za 25PLN o nieznanych paramentrach jest lepsza od wszelkich innych lornetek, to można to tylko skomentowac, tak jak skomentowałem.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Szanuję Twoje zdanie i opinię niedowiarku

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

kensai pisze:
djlech pisze:
Kup mądralo każdej ekipie montażowej lustrzankę i jeszcze zmieść się w 500zł.

Na co komu taki klamor? Wystarczy jakiś starszy ulrazoom, a i tak pobije tą lustrzankę, że nie będzie co zbierać :).

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

ko20 pisze:
Nie będę zadowolony. Potrafię ocenić w lornetce pole widzenia, ostrośc, abberacje chromatyczna. Na oko da się szacować jakość wyczernienia wewnątrz lortnetki, na oko nie da się określić poziomu transmisji tudzież kolorów, odstępu źrenicy, czy też średnicę źrenicy wejsciowej. Pewnych rzeczy za 25PLN sie po prostu nie da zrobic.
Super, że jesteś zadowolony i lornetka spelnia swoje zadanie. Szkoda że do tej pory miałeś doczynienia wyłącznie z rozkolimowanymi lub posputymi lornetkami. Pół godziny w necie i się dowiesz jak takiej nie kupić. Nawet najlepszym sie wpadki zdarzaja.
Ale jak ktoś piszę że lornetka za 25PLN o nieznanych paramentrach jest lepsza od wszelkich innych lornetek, to można to tylko skomentowac, tak jak skomentowałem.

Tak, te parametry są najważniejsze kiedy trzeba dojrzeć maszt na horyzoncie. Rozumiem, że w samochodzie serwisowym masz zawieszenie pneumatyczne aktywne, silnik co najmniej v6 bi-turbo, i napęd AWD z płynną wektoryzacją siły ciągu dla każdego koła - bo inaczej nie da się jeździć :).

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

volatile.pc pisze:

Tak, te parametry są najważniejsze kiedy trzeba dojrzeć maszt na horyzoncie. Rozumiem, że w samochodzie serwisowym masz zawieszenie pneumatyczne aktywne, silnik co najmniej v6 bi-turbo, i napęd AWD z płynną wektoryzacją siły ciągu dla każdego koła - bo inaczej nie da się jeździć :).

Tak czytam i czytam i sie zastanawiam gdzie Ty w ponizszym zdaniu znalazles okreslenie "zeby dojrzec maszt".

" Acha - znacznie lepsza niż lornetki dostępne w sklepach "hobbydlafacetów" czy jak się to tam pisze, itp. za kilka stówek".

Ja nawet napisalem ze super ze tak tania lornetka spelnia swoja role, ale nie zgadzam sie z stwierdzeniem ze to jest generalnie swietna lornetka (do wszelkich mozliwych zastosowan)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

ko20 pisze:
(...) nie zgadzam sie z stwierdzeniem ze to jest generalnie swietna lornetka (do wszelkich mozliwych zastosowan)

a czy ktoś wcześniej pisał że szuka lornetki do wszystkich możliwych zastosowań, czy tylko chce sprzętu by wypatrzeć na horyzoncie z kilku kilometrów maszt? nie nadinterpretuj moich odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Może jeszcze jakieś konkretne modele i przybliżone ceny ktoś poda jakiś lornetek, obecnie posiadam lunetę daje radę ale kiedyś miałem okazje używać prawdziwej lornetki na statku masowcu, to się nazywa jakość, nazwy i modelu nie podam, ale naprawdę dawała radę.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Przyłącze się do tematu
Poszukuje lornetki do sprawdzenia widoczności na odległości do 5-7km
Cena do 300-400zł
Czy ktoś ma jakiś sprawdzony model?
Znalazłem coś takiego
https://allegro.pl/lornetka-luger-st-12 ... 39956.html
Może ma ktoś coś podobnego i mógłby się wypowiedzieć

Z góry dzięki

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

https://www.militaria.pl/delta_optical/ ... rownywarka
Wcześniej używałem lunetę ruska 20x.
Tutaj owiele większe pole widzenia jest. Ale wydaje mi się że bardziej w porównaniu do lunety widać bujanie łapy.
Generalnie polecam. Fajnie że do bliższych odległości można zmniejszyć powiększenie

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

neospot pisze:
Przyłącze się do tematu
Poszukuje lornetki do sprawdzenia widoczności na odległości do 5-7km
Cena do 300-400zł
Czy ktoś ma jakiś sprawdzony model?
Znalazłem coś takiego
https://allegro.pl/lornetka-luger-st-12 ... 39956.html
Może ma ktoś coś podobnego i mógłby się wypowiedzieć

Z góry dzięki

Jaka by nie była to trzeba ją wziąśc w rękę i popatrzeć. MOja rada idz do sklepu i wez każda do ręki i popatrz. Czy Ci w ręku leży i czy obraz jest OK.

Najlepszym się zdarzają wypadki i lornetka będzie rozkolimowana, przez coś takiego nie da się patrzeć. Transport potrafi lornetce zrobić kuku.

Im większe powiekszenie, tym trudniej stabilnie ją utrzymać, i w warunkach instalacji siedzać na jakimś kominie możę to stanowić problem. Nie szukałbym niczego powyżej 12x powiekszenia.
Im jasniejsza lortnetka (druga liczba z np 12x50) tym bedzie wieksza i cięzka. Obraz jaśniejszy. Dostrzeganie szczegółów pośród drzew pare km dalej.
Lornetki ze zmiennym powiekszeniem będą raczej ciemne i będą miały male pole widzenia. Coś za coś.

I tyle. Masa, powiekszenie, jasność. To czy kolory sa w 90% czy 91% poprawne to chyba mało istotne. To czy abberacja chromatyczna jest mała czy duża też przy tym zastosowaniu Cię raczej nie interesuje, tudzież czy obraz jest ściety przy przegu itp.

No chyba że lortnetka ma służyć też do czegoś innego, to wtedy poszukujesz jakiegoś kompromisu pomiedzy róznymi zastosowaniami. Ale jak to z kompromisami może być ciężko.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie