Trzepak.pl

Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę 1 2 3 4 513 Następna
Autor Wiadomość
   Tytuł: Wybór spawarki
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Zamierzam kupić spawarkę na własne potrzeby. Będę kładł sieć światłowodową w blokowisku - ok 100 bloków.

Wybór padł na:

http://allegro.pl/dvp-730-spawarka-swiatlowodowa-od-dystrybutora-i1480511306.html

Co sądzicie o tej spawarce? Co jeszcze potrzebuję poza spawarką do robienia u siebie spawów?

Tytuł: Re: Wybór spawarki
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Najtańsza chińska spawarka.

Jeżeli 100 bloków to chyba możnaby dodać ciut więcej i kupić jakiś japoński sprzęt??

chociaż używany?

tanio można już kupić fitela 177-a (bardzo porządny sprzęt)

Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

Cały sprzęt jaki Ci potrzeba podaję poniżej.

1. Stripper do nacinania i zdejmowania luźnej tuby.
Obrazek

2. Stripper do zdejmowania powłoki pierwotnej 250um.
Obrazek

3. Nóż do zdejmowania izolacji.
Obrazek

4. Nóż do włókien światłowodowych.
Obrazek

5. Nóż klasyczny.
Obrazek

6. Cążki boczne.
Obrazek

7. Alkohol izopropylowy.
Obrazek

8. Chusteczki bezpyłowe do czyszczenia włókien światłowodowych.
Obrazek

9. Waciki.
Obrazek

10. Osłona spawu światłowodowego.
Obrazek

11. Spawarka światłowodowa.
Obrazek

12. Reflektometr optyczny. (Jeśli będziesz wykonywał pomiary)
Obrazek

13. Skrzynka na narzędzia.
Obrazek

14. Mikroskop. (Przydatne lecz nie konieczne)
Obrazek

Wydaje mi się, że to wszystko. Trochę tego jest. Nie wiem czy warto to kupować do wykonania jednej sieci, warto jeśli będziesz chciał na stałe wejść w ten biznes.

Czytelnik
Czytelnik

dominiaz pisze:
Zamierzam kupić spawarkę na własne potrzeby. Będę kładł sieć światłowodową w blokowisku - ok 100 bloków.

Wybór padł na:

http://allegro.pl/dvp-730-spawarka-swiatlowodowa-od-dystrybutora-i1480511306.html

Co sądzicie o tej spawarce? Co jeszcze potrzebuję poza spawarką do robienia u siebie spawów?

Oby wytrzymała i spełniła swoją role.
Ja osobiście wolałbym wypożyczyć z możliwością wykupienia w firmie Livingston.
Sprzęt porządny, sprawdzony i co najważniejsze posiadający wszystkie papiery, które są wymagane przy pracach dla "innych" firm. Tą spawarką z allegro raczej nie popracujesz dla kogoś, kto będzie wymagał certyfikatu CE i RoSH....

Obserwator
Obserwator

Myślę że spokojnie ci taka wystarczy, różnica w cenie między nią a Fujikura spokojnie pozwoli ci na kupienie dwóch, lub trzech spawarek (na podmiankę :zlosnik: ), poza tym japońskie spawarki również się psują (miałem kilka telefonów w sprawie zepsutych spawarek Fujikury ), następna kwestią jest jakość spawów w obu przypadkach "porównywalna" tak napisał instytut optoelektroniki -natomiast jeżeli chodzi o pomiary w jakości spawu to brane są "z kosmosu", ale tym się proszę nie przejmować bo, problem ten dotyczy większości spawarek na rynku. Jedyne które rzeczywiście mierzą jakość spawów to spawarki Siemensa-Corninga.
Ciekawe jest to że, Fujikura na rynek chiński wypuszcza spawarki z serii 60s w cenie 7 000 USD ( mają tylko chińską wersję softu).
Osobiście wychodzę z założenia ( nie każdy musi się tu ze mną zgodzić) że lepiej mieć tańszą spawarkę i reflektometr niż kupić drogą spawarkę bez reflektometru. Często się zdarza że źle przeciągnięty kabel ma "potłuczone" włókna w środku i wtedy żadna spawarka nie pomoże, a czerwone światło bardzo ładnie przechodzi.

Aż mnie zaciekawiła sprawa z certyfikatami. Chyba raczej certyfikaty należy wydać na wykonaną robotę i tutaj chyba największą rolę odgrywa reflektometr.
Chyba że się mylę?

Możesz oglądnąć jeszcze spawarki z linku w sygnaturze może coś ci się spodoba.

e: Nie przeczytałem końcówki twojego posta, na pewno będziesz potrzebować zestawu narzędzi do obróbki kabli (szczypce do metalu, stripery etc. etc.), jeżeli będziesz chciał mieć rzetelny obraz jakości spawu to reflektometr, dużo spirytusu!! =), z całą pewnością przyda się jeszcze anielska cierpliwość i nerwy ze stali na samym początku :)

Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Popytaj o INNO IFS-9 - po kradzieży Fitela musieliśmy na szybko kupić coś taniego (ale nie aż tak taniego jak allegrowe cosie), napatoczyło się toto i nawet sobie nieźle radzi. Moi serwisanci na początku kręcili nosem ale się prędko przekonali (chociaż Fitela i tak kiedyś znowu kupimy ;) ).
W zestawie ze spawarką ZAWSZE MUSI być łamak (nóż) do włókien, zestaw narzędzi monterskich może ci się uda wycyganić np. jako rabat :)
Reflektometr to już konkretny koszt, tanie badziewie nie ma najmniejszego sensu (dokładność i kwity), poszukaj w okolicy kogoś, kto dysponuje takim sprzętem bo zwłaszcza na początek pasuje, żeby Ci zweryfikował wykonane trakty

trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Mialem okazje bawić się Coringiem oraz Siemensa RXS'em. Na chwile obecną używam chińskiego Jilong'a KLT-300. Jilong jest tani a spawa moim zdaniem o wiele lepiej niż Siemens RXS (szybciej i dokładniej). Coring wydaje sie lepiej wykonany. Ale jesli mam byc szczery to taki Jilong spokojnie wystarczy - klon Fujikury 60S.

Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Broken to spawarki nie z tej epoki :)

Wiadomo że jak porównasz taką starą co najmniej 10 lat (siemens rxs ) do nowej chińskiej to jasne że chińczyk wychodzi całkiem nieźle.

Porównaj takie które mają zdeklarowane najbardziej zbliżone parametry np. Sumitomo t-39 i odpowiednika Fujikura Fsm-50s (też leciwe) i tu można bardzo się zdziwić.

Ja użytkuję fitela 177 i 178 - nie dam złego słowa powiedzieć...

broken pisze:
... Ale jesli mam byc szczery to taki Jilong spokojnie wystarczy - klon Fujikury 60S....

Fujikury -fsm 50s

trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

No dobra masz rację. Ale co to za różnica - ważne żeby taka maszynka dobrze spawała i była tania w eksploatacji - Jilong spełnia te założenia. Mimo, że budowa może być trochę archaiczna. Pytanie tylko po co wydawać 40-60k za Fujikurę, Coringa itd. Skoro chinol zespawa włókno przy podobnych parametrach (tj. straty 0.01-0.02dB) co jakakolwiek inna droga spawarka.

Jeśli cokolwiek ma wpływ na jakość spawów to prędzej kwestia noża, oczyszczenia włókien (jakości włókna) i osprzętu niż zrobienie samego spawu.

http://devices.pl/

Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Jakość otrzymanego spawu to nie tylko jego tłumienność...

Jacek, a te "pomiary" które podałeś to mierzone jakimś reflektometrem? czy z danych podanych przez spawarkę.

trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Sprawdzalismy spawy reflektometrem i spawarką. Spawarka pokazywała 0.02dB. Na reflektometrze to było jak pamietam 0.03db.

Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Warto zaznaczyć że spawarka to tylko "szacuje spaw" swego czasu (jakieś 2, 3 lata temu) Corning przy okazji wypuszczenia swojej spawarki twierdził że ich spawarka mierzy nie szacuje, jednak bujda jakich mało.

Masz jakiś reflektogram może z tych spawów? - z ciekawości chciałbym se coś porównać...

trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Niestety nie mam. Nie mam też własnego reflektometru żeby to pomierzyć. Ale wiem, że to co pokazuje spawarka to niezła bujda czasami.

Obserwator
Obserwator

imho jedyny minus jilonga to brzydki co by nie powiedzieć że g****** design (wygląd) przynajmniej dla mnie :P

Żółtodziób
Żółtodziób

Witam.
Postanowiłem dołączyć do Waszej dyskusji. Światłowodami zajmuję się już ponad 12 lat i może będę mógł coś pomóc.

Co do spawarki, to pracowałem na różnym sprzęcie. Były to i firmowe modele jak i chińskie. Kiedyś może miało to znaczenie, ale dzisiaj wszystkie spawają tak samo. Jeśli mają funkcje spawania do rdzenia i w 2 płaszczyznach, to wartość tłumienia jest porównywalna. W każdej czasem jest to lepiej, czasami gorzej i tak jak ktoś już wspomniał nie same spawarki mają tu znaczenie, ale również samo przygotowanie włókien i jak dbamy o sprzęt. Należy pamiętać, że sprzęt trzeba czyścić, powinien być odpowiednio wyregulowany (ważne jest, żeby nóż do włókien dobrze przycinał) i Panowie - kalibracja!!!. Każda spawarka ma coś takiego jak kalibrację i nie po to, żeby była, ale żeby spawy wychodziły dobrze i nie było problemów. Elektrody też mają swoją żywotność i należy tego pilnować. Jak będziemy dbali o to, to wszystkie spawarki będą spawały bez zarzutów.

W tej chwili używam chińskiej DVP-730, mam reflektometry i nikt nie zakwestionował mi jakości spawów.
Co do certyfikatów, to ta moja też ma CE. Kupiłem ją przez firmę seit.pl i certyfikat jest do ściągnięcia na ich stronie. Takie papierki nie są potrzebne, jakość i cena spawów się liczy na rynku. Jeśli ktoś je wymaga, to szuka tylko pretekstów, żeby zlecić roboty komuś innemu. Nie raz spotkałem się z instalacjami wykonywanymi na starym sprzęcie pracującym jeszcze do płaszcza, gdzie jest mnóstwo poprawek i nikt nie pyta o papierki, a jak ma wejść na obiekt nowa firma, to wymagają nie wiadomo czego. (KASA i STARE UKŁADY MAJĄ TAM ZNACZENIE !!!)

Co do wyboru sprzętu, to te znane jak Fitel czy Fujikura, to ładny sprzęt. Mają jednak wady - cenę, koszty utrzymania i za bardzo rozbudowana elektronika jak dla mnie. Mnóstwo czujników, różnych funkcji i jak działa, to wszystko gra, jak zaczyna im coś nie pasować, to k...... . Chińskie są tanie, proste w obsłudze i mają tylko to, co jest potrzebne do wykonania spawów. Jak kogoś stać na drogie i ma mu się to zwrócić, to proszę. Jeśli zależy nam tylko na tym, że mają spawać - to chińskie polecam.

Polacy mają taką wadę, że kupują sprzęt a później zapominają o wymianie elementów, przeglądach i serwisie. Jak sprzęt zaczyna odmawiać posłuszeństwa, to tylko narzekają. Znane marki pod tym względem kosztują i należy o tym pamiętać.

W sprawie wartości tłumienia jaka jest podawana przez spawarki, to tak jak wcześniej zostało napisane, tylko jedna spawarka pokazuje naprawdę zbliżoną wartość do rzeczywistości. Wszystkie inne (te znane i chińskie) pokazują wartość na podstawie analizy obrazu. Jakość spawów jest na podobnym poziomie, więc nie trudno oszacować tłumienie.

Dzisiaj włókna są wykonane bardo dobrze i nie mam problemu, że rdzeń nie jest centrycznie ustawiony względem płaszcza, co było udręką spawarek centrujących do płaszcza w 1 płaszczyźnie. Jeśli nawet pojawi się ten problem, to nowe spawarki radzą sobie z nim dzięki centrowaniu do rdzenia i w 2 płaszczyznach.

Teraz małą reklamę, ale zasłużyli, bo fajni goście. Tak jak wspomniałem kupiłem sprzęt w firmie SEiT. Jak ktoś chce porozmawiać o spawarkach to zadzwońcie do nich i porozmawiajcie. Zawsze chętnie pomogą, doradzą i znają się na sprawie. http://www.seit.pl
Przekonali mnie do tej chińskiej + reflektometr i nie żałuję. Dzięki.

Obserwator
Obserwator

@marioFO zgadzam się z Tobą, również od jakiegoś czasu operuję na DVP-730 i nie mam do niej żadnych zastrzeżeń

Obserwator
Obserwator

KL-300 jest lepsza. :)

Żółtodziób
Żółtodziób

dersen pisze:
KL-300 jest lepsza. :)

dersen przecież nie będziesz chwalił sprzętu innych firm tylko swoją ofertę :oczko:

Obserwator
Obserwator

to jest obiektywna wypowiedź. KL 300 jest po prostu pod każdym względem bardziej dopracowana. Mam możliwość kupowania i DVP-730,DVP-750, KL 280C i KL300T.
DVP - to odpowiednik KL280C ( wcześniejsza wersja KL260C). Znam osobiście producenta obydwu spawarek. Tak naprawdę robią te spawarki w kooperacji a trzecia firma wykonuje dla nich obcinaczki. Reszta firm nakleja swoje logo. Z KL300T były problemy jeszcze w zeszłym roku dlatego ich nie sprzedawaliśmy.
Rozmawiajmy obiektywnie. Jest jeszcze spawarka KL300 -ale jeszcze nie jest dopracowana i pokazywali mi spawarkę bez centrowania do rdzenia ale też jeszcze nie dopracowana.
Staram się być obiektywny chociaż sprzedaję te towary.
O tym że wersja KL300T jest lepsza świadczą wynik sprzedaży na 5 KL300T sprzedajemy jedną KL280C.

DVP-750 = KL300T,
DVP-730 = KL280C

Żółtodziób
Żółtodziób

Witam.
Zaciekawiła mnie ta KL300T i postanowiłem sprawdzić, zwłaszcza po przeczytaniu obszernej instrukcji. Dodatkowo sprawdziłem jak się ma do jej odpowiednika u konkurencji DVP-750. Wniosek jest taki, że KL jak i DVP to praktycznie te same spawarki z drobnymi zmianami kosmetycznymi z zewnątrz i każda firma przygotowuje swój soft do nich. Najważniejszy "motor" spawarki jest taki sam. KL ma owszem bardziej rozbudowany soft w stosunku do DVP, ale mam mieszane uczucia co do tego. Soft po prostu analizuje obraz otrzymany z kamer i na jego podstawie otrzymujemy wszystkie te dostępne funkcje i odbywa się sterowanie "motorem" spawarki. Nie wiem czy jest taka potrzeba, żeby te same parametry przedstawiać na kilka sposobów, ustawiać parametry, które i tak są teoretyczne i nikomu nie potrzebne. Mnóstwo funkcji, ustawiania i po co to wszystko. Kto tym się będzie bawił. Spawarka ma spawać, a tutaj przykro. Nowe modele KL jak i DVP mają jeszcze niedopracowane softy. Są to nowości, więc producenci muszą nad nimi jeszcze popracować. Jak miałbym jednak wybierać pomiędzy tymi dwiema spawarkami, to wybrał bym jednak DVP.
Czemu za pewne zapytacie. Obie testowałem na spokojnie w różnych sytuacjach (ok. 180 spawów na każdej). Jak wspomniałem KL mnóstwo funkcji, parametrów, na które nikt nie zwraca uwagi, ponieważ nic nie wnoszą tylko mieszają w głowie. DVP skromniej, posiada przeważnie istotne funkcje, ale to co jest najważniejsze i najistotniejsze w nowych modelach jest. W rezultacie producenci KL tak rozbudowali menu, że trochę się zamieszali i spawarka ma czasami problemy (niestabilne oprogramowanie). Ustawimy różne parametry, czasami w niewłaściwy sposób i problem. Należy pamiętać, że spawarki wszystko analizują na podstawie obrazów i nie zawsze jest to tak dokładnie jak w rzeczywistości czego najlepszym dowodem są pomiary tłumienności spawów. Bardziej zwrócił na mnie uwagę drugi piecyk do wygrzewania osłonek, który jest w DVP750 a nie ma go w KL. Taki drobiazg, a przydaje się, zwłaszcza jak pracuję się w 2 osoby i przygotowanie spawów idzie szybciej i przy jednym piecyku trzeba czekać a tak mamy drugi do dyspozycji. W DVP też zrezygnowano z wyjścia VGA (dostępne w KL300) i zainstalowano w jego miejsce port do zasilania z 12V (do zapalniczki w samochodzie przez dodatkowy kabel). Taka zmiana była już we wcześniejszych modelach. Nie znam nikogo, kto na instalację zabiera jeszcze dodatkowy monitor. Już bez tego jest sporo gratów do zabierania i nie trzeba ich więcej. Zasilanie z zapalniczki samochodowej jest za to przydatne, zwłaszcza w pracy w terenie.
Porty USB w obu modelach są tak na prawdę do niczego. Żadne aktualizacje, czy zgrywanie wyników - na co to komu i czy ktoś robi do tych spawarek jakieś aktualizacje. Przeważnie zmiany softu wiążą się z koniecznością wysłania spawarki do producenta i wymianą dodatkowych elementów - układu.
Podsumowując. KL skupił się na wielkim marketingu, stworzył spawarkę, która miała jak najbardziej przypominać funkcjami 50s. Zapomniał jednak o tym, do czego ona służy i kto będzie z niej korzystał. Do prezentacji i pokazów jest świetna i wyprzedza w tej kwestii DVP. Natomiast DVP jak by bardziej skupili się na tym co jest istotne w pracy ze spawarką i z czego będą korzystali przyszli użytkownicy. Ma również swoje błędy, ale jest ich mniej niż w przypadku KL. Obie firmy muszą jeszcze popracować nad zmianami.
Do najważniejszych funkcji, które są dostępne w obu modelach i są najważniejszym atutem to możliwość przełączania widoków z poszczególnych kamer i tym samym powiększania obrazu, żeby zobaczyć ten "właściwy rdzeń" i poprawione funkcje samego spawania. Na plus KL jest wyświetlanie informacji na ekranie o stanie baterii (czasami zapomina się zobaczyć na wskaźnik przy baterii jak to jest w DVP). Na plus DVP jest podwójny piecyk, wejście do zasilania z samochodu i skromniejsze menu - stabilniejsze, bez zbędnych szopek).
To jest oczywiście moje zdanie, którym postanowiłem się z Wami podzielić. Proszę pamiętać, że nie porównuję tych spawarek do modeli Fujikura czy Fitel, bo to jest sprzęt z innej półka.
Jak komuś nie zależy na nowych funkcjach, to proponuję kupić starszy model. Poczekajmy na poprawki w nowych modelach.

Obserwator
Obserwator

Szanowny kolega zapomniał tylko napisać o różnicy cenowej a wynosi ona kilka tysięcy.

Żółtodziób
Żółtodziób

Witam.
Trafiłem na to forum przypadkowo, i po przeczytaniu opinii kolegi marioFO nie mogłem się powstrzymać przed krótkim komentarzem.
Zainteresowany pozytywną opinią na temat zakupu na www.seit.pl postanowiłem zerknąć okiem na oferowany tam sprzęt. Kolega marioFO wspomina że zakupił od tej firmy spawarkę i reflektometr i jest zadowolony. Pierwszy rzut oka na specyfikację reflektometru (wnioskuję że mowa tu o AE3000) rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jeżeli ktoś zadowolony jest ze sprzętu ze strefą martwą tłumieniową (podawaną dla najkrótszego impulsu pomiarowego) na poziomie <20m, to jakoś pachnie mi to za bardzo marketingiem.
Po drugie, jeżeli czytam na stronie że sprzęt z dynamiką 35/33 dB ma zasięg 200 KM, to jasnym jest że ktoś tu nie wie o czym mówi (a podobno handlowcy znają się na sprawie - tylko zastanawiam się na jakiej).
Przy założeniu średniego tłumienia włókna światłowodowego dla fali 1310 na 0,3 dB/KM, przy dynamice 35dB reflektometr jest w stanie zmierzyć 96,6 KM włókna na szpuli (bez żadnego spawu/konektora w linii). Na rzeczywistej linii będzie to jakieś 80 KM max przy dobrych warunkach.

A co do Chińskich spawarek, to z mojego doświadczenia raczej bym odradzał tego typu sprzęt do poważniejszych zastosowań. Różnica pomiędzy Fujikurą a DVP/INNO/Jilong/Techwin/Ilsintech etc. etc. jest kolosalna. Spawarki te kiepsko radzą sobie z nie centrycznym oraz nie osiowym rdzeniem. Poza tym spawy są dużo mniej wytrzymałe (pękają w przełącznicach/mufach). Koszty usuwania tego typu usterek mogą być ogromne.

Tyle ode mnie.
Pozdrawiam

Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator
Awatar użytkownika

A ja mam KT310 (wygląda na to, że odpowiednik Waszej KL300, tak czy inaczej chińszczyzna) oraz Siemens RSX B60 (używana w DT) i ku mojemu zdziwieniu ta pierwsza nigdy nie miała problemów ze spawaniem oraz nie miała realnych problemów ze spawami. Ta druga już zrobiła nam parę klocków, że... spaw miał ogromne tłumienie, pomimo tego, że jej pomiar optyczny "wyszedł ok".

Jeśli zamierzasz zacząć zabawę ze światłowodami i spawać (ale nie zlecenia tylko dla siebie!) bierz albo nową najtańszą (tą KL300) i dodatkowo, jeśli jest taka możliwość, wykup dłuższą gwarancję.

A jak coś sporadycznie, to można złapać spawarki Siemensa półautomatyczne w granicach 3000 PLN.

Tak czy inaczej, ja sobie chwalę i chińszczyznę, i tego Siemensa, bo mam przynajmniej backup :) A po tuningu w opcjach Siemens sprawa prawie tak samo szybko jak chińszczyzna :)

Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

No wlasnie, co sadzicie o zakupie uzywki
np
http://allegro.pl/spawarka-swiatlowodow ... 77066.html

?

Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator
Awatar użytkownika

Napisałem powyżej, to jest dokładnie taka sama jaką ja mam.

Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę 1 2 3 4 513 Następna