Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Były sobie 2 stare serwery, na nich XenServer 6.5SP1 + ha-lizard (RAID1 przez sieć oparty na DRBD) kilka maszyn wirtualnych głównie z Debianem (PV), niestety jeden serwer sobie padł (sprzętowo) - ha-lizard spełnił swoje zadanie i chwilowo wszystko działa na jednym pozostałym sprawnym.
Teraz uruchamiam 2 nowsze maszynki i przymierzam do stawiania od nowa całego środowiska, ale Citrix nagle wymyślił że bez licencji nie ma aktualizacji, albo wymuszać upgrade wersji Free co kwartał (obecnie do wersji 7.3, już dość okrojonej) - wcześniej wszystko było darmowe (o ile nie był potrzebny komercyjny support). A do starej wersji 6.5SP1 (długo nie ruszanej, bo działała - a że teraz chwilowo na jedynej maszynie, też w obawie by nie zepsuć przy okazji jakiejś aktualizacji) nie ma i nie będzie poprawek na dziurawe CPU.
Zakładając że nie chcę czekać na rozwój XCP-ng (choć może to najlepsze wyjście?) - na co najbardziej bezboleśnie się przesiąść? Istotne w miarę łatwe przeniesienie VM z XenServer-a (poza tym mam do zwirtualizowania jeszcze 2 stare fizyczne maszynki na Pentium III - zwykłe blaszaki na tanich płytach głównych w roli serwerów działają już 15 lat i się nie psują, ale zajmują miejsce i ciągną te 100W).

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

Mysle ze jednoznacznej odpowiedzi nie ma na twoje pytanie. Moim zdaniem jak masz chec i mozliwosc to VMware a jak nie to VMware ale z ogranicseniami. Proxmox jak nie chcesz placic i masz widze i czas na dopracowanie srodowiska pod siebie. Proxmox ma ta zalete ze wszystko mozna sobie dokonfigurowac i jest w tej chwili na tyle dopracowany ze nadaje sie moim zdaniem na produkcje. Citrixa znasz pewnie to sam wiesz co jest ok a co nie. Na trzepaku bylo sporo podobnych tematow i mozesz poczytac ze kazdy mial jakies ale do xena vmware czy proxmoxa, nie ma idealnego rozwiazania. Jest jeszcze MS HyperV zadko stosuje i dlatego tez go zbytnio nie znam to sie nie wypowiem. Proponuje zrobic laba i potestowac co bardziej Ci lezy. Ja kiedys uzywalem citrixa przesiadlem sie na proxmoxa i jestem zadowolony ale jednoczesnie uzywam vmware. Vmware prostrze w obyciu i ladniejsze :D (wersja free) proxmox troche wiecej grzebania ale wiecej opcji. Ale to wszystko tylko moja subiektywna ocena, moze ktos inny sie wypowie?

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Pozostaje albo XenServer 7.2, albo czekanie na ng-xs (czyli powrót XCP), https://xen-orchestra.com/blog/xcp-ng-on-tracks/
Ja aktualnie testuje proxmoxa, kvm raczej nie przestanie być darmowy, a możliwości rozbudowy i customizacji są sporo lepsze, nie jestem jednak nadal pewny stabilnosci.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie