Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Witam, na początek chciałem powiedzieć, że z wirtualizacją mam doczynienia bardziej jako user niż admin. Dawno temu testowałem rozwiązania oparte na ESXi oraz KVM (proxmox) i XEN. Ale to bardzo amatorsko. Teraz potrzebuję wrócić do tematu ale mam problem z konfiguracją dysków. Host ma być oparty o PC z i5 oraz 16GB ram, jako storage mam do dyspozycji 2 x SSD 240GB oraz 1 x HDD 500GB. Chciałbym postawić na tym hoście tylko 2 wirtualki (windows 7) na obu będą serwery BD dla niedużych baz - kilka GB. Zależałoby mi aby użyć szybkich dysków do operacji bazodanowych, jednocześnie 2 ssd w programowym raid1 ?. Czy jak postawie powiedzmy proxmoxa na hdd, z 2 ssd zrobie software raid ( nie wiem czy się da z poziomu proxmoxa gui) i na tej macierzy postawie wirtualki to użyje potencjał ssd? Czy może lepiej obie wirtualki przypisać do osobnych dysków ssd ? W gręwchodzi także jakis linux na hoscie + kvm. Ale jeśli chodzi o dyski to nie mam pomysłu jak to ugryźć.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Ja ostatnio stawiałem XenServer 6.5 na Supermicro + 2x2TB HDD z programowym RAID. Działa OK, tylko trzeba się przyzwyczaić do paru niuansów w stosunku do ESXi. Zamiast HDD daj SSD i będzie śmigać.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Ale to hosta też postawić na trzecim dysku ssd ?. W sumie teoretycznie jest opcja dołożenia jeszcze jednego ssd zamist hdd.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Do RAID1 wystarczą ci dwa dyski i masz wydajność i bezpieczeństwo. Host nie musi być na oddzielnym dysku (system może być na dysku, który jest w macierzy i sam siebie replikuje). Tu masz opis jak to ustawić na XenServer 6.5 https://techblog.jeppson.org/2015/02/convert-xenserver-6-5-to-software-raid-1/ (nie da się tego wyklikać z GUI, bo sam XenServer tego oficjalnie nie wspiera). Oczywiście RAID programowy nie jest rozwiązaniem profesjonalnym, ale u mnie działa już lata i radzi sobie z awariami.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

Po 1 to kup płytę z obsługą RAID 1 albo po prostu kontroler z cache. Uważam że RAID programowy obok rozwiązań profesjonalnych nawet nie leżał (oczywiście to moje zdanie).

Hypervisiora zainstaluj na pendrive lub osobnym małym dysku, system operacyjny maszyny wirtualnej na dysku HDD, a na SSD wyrzucasz tylko pliki bazy danych.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Blejdas pisze:
Po 1 to kup płytę z obsługą RAID 1 albo po prostu kontroler z cache. Uważam że RAID programowy obok rozwiązań profesjonalnych nawet nie leżał (oczywiście to moje zdanie).

Hypervisiora zainstaluj na pendrive lub osobnym małym dysku, system operacyjny maszyny wirtualnej na dysku HDD, a na SSD wyrzucasz tylko pliki bazy danych.

Kurcze to juz drugi temat, w ktorym mowisz dokladnie to samo co ja bym powiedzial :)

Podpisuje sie nogami i recami - hypervisior na flash lub malym dysku, kontroler raid sprzetowy z BBU (jesli pod baze danych) czyli z podtrzymaniem bateryjnym kontrolera. Znajdziesz cos z adapteca albo lsi. Generalnie PC jako serwer to slaby pomysl, bo za ta sama kase kupisz np. Della R610 i masz prawdziwy serwerowy sprzet klasy enterprise a nie sprzet dla ksiegowej.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

Qmpeltaty pisze:
Kurcze to juz drugi temat, w ktorym mowisz dokladnie to samo co ja bym powiedzial :)

Jest szansa, że oboje mamy rację ;) Zupełnie nowe zjawisko w "Internetach". ;)

Qmpeltaty pisze:
Generalnie PC jako serwer to slaby pomysl, bo za ta sama kase kupisz np. Della R610 i masz prawdziwy serwerowy sprzet klasy enterprise a nie sprzet dla ksiegowej.

Ja bym zaproponował (jeżeli jest miejsce na RACKa)
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6056343870

Genialne maszyny. Mam taki zwirtualizowany za pomocą ESXi free, a na nim 2x Win srv2012, na jednym MSSQL w wersji enterprise, 5 maszyn " linuxowych" i zwirtualizowany MT. Działa jak talala :) duzo kieszeni, mozna budowac ogromne raidy, jest dobry kontroler z pelna obsluga RAID5 :) o ile wiem to ten procesor z aukcji nie jest najwyzszym mozliwym do wsadzenia, ramu 96GB bez ECC wlozysz. Minus to apetyt na prąd, ale albo rybki albo akwarium. Kolejny minus to backplane obsługuje max. 6Gb ale jeżeli pod uwagę jest brany "desktop z software RAID" to ta propozycja będzie potworem pod względem mocy.

Jak cos mniejszego to sa takie HP Micro servery na AMDkach/celeronach, na takim jednym działa ActiveDirectory z DFS i sobie całkiem przyzwoicie radzi :) tylko w tym wypadku jest ok 2k za samego mikrusa i ok. 1000 za kontroler :)

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz
Awatar użytkownika

Ile to ciągnię prądu w spoczynku i w "pocie" czoła?

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

Nie mierzę per maszyna/zasilacz, rachunek przychodzi wspólny to problem księgowych u mnie ma działać :)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Po długiej przerwie odpowiadam na jakie rozwiązanie się zdecydowałem. Jako hypervisor wybrałem Proxmox 4.2 zainstalowany na 2 dyskach SSD w konfiguracji ZFS Raid 1. W tym malutkim środowisku wirtualnym pracują 2 VM pod kontrolą Windows 7 Pro.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie