Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam, na dniach zakupie nowy sprzęt i chciałbym moje 2 serwery zwirtualizować na nowej maszynie. Bede przerzucał 2x winsvr2012std jeden z niewielką baza danych drugi to typowy serwer usług z dc,dhcp,vpn,www etc.. Nie mam dużego doświadczenia jeżeli chodzi o wirtualizacje, prośba o rade w którym kierunku iść na jakiego hypervisora postawić. Swego czasu miałem styczność z hyper-v. Aktualnie testuje kilka rozwiązań, zalezy mi na tym żeby to jakos sprawnie poszło, najlepiej żeby wszystko bachnąć p2v i wrzucic na jakis standalone serwer, słyszałem jednak że czesto sa z tym problemy dlatego zwracam sie z pytaniem z czego najlepiej skorzystać.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Jeśli chodzi o wirtualizację Windowsów to: vmware vSphere, Hyper-V i XenServer (w tej kolejności).
W przypadku maszyn o znaczeniu krytycznym p2v sobie odpuść. Ew jeśli masz na to budżet, próbowałbym Acronis Backup (wersja server); jest tam moduł Universal Restore.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

th0massin0 pisze:
Jeśli chodzi o wirtualizację Windowsów to: vmware vSphere, Hyper-V i XenServer (w tej kolejności).

A ja proponuje XenServer, Hyper-V i vmware. Mozna tez pomyslec o Dockerze.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Znam dobrze vmware i mogę polecić. Pracuje na tym już dobre kilka lat (chyba od wersji 3.0) i praktycznie zero problemów. Mam zwirtualizowane zarówno windowsy jak i linuxy, w tym "ważne" maszyny.

Pamiętaj tylko, że przy darmowym vmware nie da się robić kopii całych maszyn z harmonogramu. Do tego musisz mieć essential.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dzięki za zainteresowanie tematem. Ostatnie dwa dni spędziłem na ostrym testowaniu kilku środowisk vmware,hyper-v,xen i chyba na nich się na razie skupie, zerknąłem też do proxmoxa i kvm na debianie. Co do P2V to na hyper-v nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza w przypadku nowszych systemów z efi na partycjach gpt, nawet przy użyciu dedykowanych narzędzi. Od dd po d2vhd, bare metal restore wszystko bez powodzenia nie wiem jak wyglądałaby sprawa w przypadku backupu offline np. przy użyciu clonezilla/acronisa bo tego nie sprawdzałem. Bez najmniejszych problemów natomiast udała mi sie konwersja na vmware i testowo zwirtualizowałem serwer usług, stąd też w razie czego łatwiej będzie mi przerzucić maszyny do hyper-v lub xena. Własnie odnośnie xena to przy pierwszym kontakcie robi bardzo dobre wrażenie, jest również bezproblemowy nie wiem jak z konwersją p2v bo jeszcze tego nie sprawdzałem. Musze się jeszcze zainteresować możliwościami co do wersji bo np taki esxi jest w wersji trial a później podejrzewam będzie miał ograniczoną funkcjonalność. W hyper-v i xen o ile sie nie myle za free mam pewne funkcjonalności których vmware nie ma np. HA,replikacja itd. a za essentials plus musiałbym wydać grubo ponad 10tys. z tego co widzę. Środki to akurat nie jest problem, bardziej chodzi tu o zasadność wydania tych pieniędzy(czy będzie mi to potrzebne a jeśli w przyszłości będzie, to czy nie lepiej skorzystać z hyper-v albo xena).

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

VMware jest drogi, bardzo drogi... Ja od ponad 10 lat używam xenservera i sobie chwale. Hyper-v jak go testowałem na wersji 2012 był bardzo słabo wydajny, na 2016 podobno mocno poprawili.

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

vmware esxi drogi? No jak ktoś go ściąga płatnymi megabajtami w roamingu to racja, licencja na esxi jest bezpłatna, na esx (które też już chyba się esxi nazywa) była płatna.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Wersji free jest tylko podstawa, tj. brakuje wielu rzeczy, ale w niektórych przypadkach idzie bez tego wytrzymać.
Jeśli chodzi o vmware vs XenServer, to ten drugi wymaga trochę tunningu (w przypadku windowsów), żeby wszystko szło gładko. W vmware instalujesz i koniec (wciśnij enter) :) . Działałem z tym ok 3 lata temu; wydajność sieci była taka sobie, jakkolwiek pomogło wyłączenie wszelkich offload'ów we właściwościach sterownika wirtualnej karty sieciowej. Nie wiem czy zostało to już poprawione.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Ja mam ok. 25 serwerow z Xenem i tez sobie chwale - stabilny, wydajny, bezproblemowy. W darmowej wersji masz wszystkie feature - placisz za licencje na support. W porownaniu z ESXi na ktorym masz limit do 8vCPU per VM, kilka razy mialem problemy z jego stabilnoscia (wylaczanie maszyn, problemy z disk consistency itp.)

Ja wole Xena.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Ja wybierzesz XenServer to polecam XenOrchestre do zarządzania, dodaje masę rzeczy, których mi brakowało w XenCenter, albo trzeba było klepać z konsoli, do tego jest via www.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Andrew_wojownik pisze:
Ja wybierzesz XenServer to polecam XenOrchestre do zarządzania, dodaje masę rzeczy, których mi brakowało w XenCenter, albo trzeba było klepać z konsoli, do tego jest via www.

Daje okejke :) tez uzywam, brakuje tylko veeam do backupow.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

Ale nie bądź w stronę Xen4Centos, jak już Xen to gotowy XenServer + XenOrchestra. O ile administracja Linuksami jest ok to z Windowsem jest dramat.

Przyczyn ja preferuje VMware, nawet w darmowej wersji

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

urbinek pisze:
Ale nie bądź w stronę Xen4Centos, jak już Xen to gotowy XenServer + XenOrchestra. O ile administracja Linuksami jest ok to z Windowsem jest dramat.

Przyczyn ja preferuje VMware, nawet w darmowej wersji

W jakim sensie jest problem z Windowsem ?

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Ja mam kilkadziesiąt windowsów od lat i nie widzę żadnych problemów na xsie.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

Qmpeltaty pisze:
W jakim sensie jest problem z Windowsem ?

Problemy z tworzeniem maszyny, instalacja OS, wydajnością systemu itp.

Natomiast mówię totaj https://wiki.xenproject.org/wiki/Xen4CentOS

XenServer jest w porządku

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Ja używam vmware, od 6 lat, testowałem zarówno hyper-v jak i xen. Mam vmware na 10 serwerach, w sumie około 100 maszyn wirtualnych, większość produkcyjna, zarówno Windows jak i Linux BSD też kilka. Ogólnie bardzo fajnie i bezawaryjnie to działa. W darmowej wersji esxi niestety nie będziesz mógł robić live migracji, Drs, Ha. Ale za to jest to wydajne darmowe narzędzie, do backupu idealnie nadaje się veam backup&recowery free edition.

Ostatnio zmieniony pn, 14 sie 2017 12:21:14 przez waluszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Proxmox jest świetny

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Nowy temat  Odpowiedz w temacie