Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Otrzymałem na testy radiolinie Racom: RAy 17 http://www.racom-ray.pl/ray17 . Tak więc chciałem się podzielić testami jakimi zaproponowałem wykonać w innym wątku dot. innej radiolinii (a więc już mamy plus, że producent nie boi się jakości swojego produktu).
Jak nazwa wskazuje na 17 GHz a więc pasmo wolne u nas w Polsce a więc z jednej strony mamy plus i minus rozwiązania. Plus to brak opłat za pasmo ale trzeba się liczyć minusem czyli możliwością zakłócenia przez inny podmiot. Na szczęście wiązka jest na tyle mała, że to mało prawdopodobne ale trzeba pamiętać, że jednak możliwe.
Na początku zainteresuje was kalkulatorem:

http://www.racom-ray.pl/kalkulator

bo od tego trzeba zacząć robienie linku radiowego. W końcu parametry linku są bardzo ważne i nie chcemy wydać nie małych pieniędzy jak na budżet małego isp na coś co nie spełni naszych oczekiwań. Jako ciekawostka trzeba dodać, że można tam wpisać inna częstotliwość i wyliczy nam parametry dla innych radiolinii a co ważniejsze mamy rzeźbę terenu linku i od razu widać, czy optyka będzie zachowana (a to pewnie się przyda nie jednemu z nas) w banalny sposób (praktyczna rzecz która osobiście mogę polecić do robienia choćby zwykłych lików na 5 GHz).

Zachęcam do przejrzenia instrukcji obsługi jest naprawdę dobrze zrobiona: http://racom-ray.pl/manual_ray17_index a więc każdy na pewno sobie poradzi z jej uruchomieniem.

Na początek może kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać nie ma tu podziału IDU/ODU tylko wszystko jest w jednym co też jest plusem i minusem... wszystko zależy od konkretnych sytuacji, osobiście wolę raczej rozwiązanie z podziałem idu odu bo często na stacjach bazowych mam szafę lub kontener „na ziemi” i spokojnie 1U można wsadzi półkę którą można łatwo wymienić i sama w sobie może być switchem (jak w przypadku NEC-a którego stosuje) Dodatkowo od razu siłownia z akumulatorami obok więc zasilanie awaryjne jest mniej problematyczne. Ale nie zawsze jest miejsce i jest sens tak robić więc to już każdy pod swoją sieć musi przemyśleć. Dodatkowo brakuje portu SFP na co wszyscy narzekamy i faktycznie była by to przydatna rzecz (zwłaszcza, że u mnie „na górę” zawsze leci światłowód). O ethernet i burze specjalnie raczej nie ma się co przejmować bo dobrze zrobiona instalacja i powinno byś spalonych portów co burze ;-) zwłaszcza, że producent zadbał o grounding kabla:

Obrazek

którego NALEŻY uziemić aby nie było problemów.

Zwróćcie uwagę na rj-tkę:
Obrazek

W zestawie jest do zarobienia RJ-ka kategorii 7 do kabla S/FTP! Nie trzeba mieć do tego specjalnej zaciskarki, jest to na tyle ciekawie zbudowane, że zaciska się sama w dodatku mamy waterproof :)

Wyposażenie dodatkowe:

zasilacz PoE:
Obrazek

Tutaj od razu jak wiemy rzuca się problem gigabitowego PoE jeśli chcemy zasilić z buforówki bo trzeba mieć „specjalne” PoE ale to nie jest jakiś znaczny problem. Oraz ew. kolejny problem to zasilanie 48V... jednak często WISP mają buforówki 24V a więc wprowadzając tą radiolinię trzeba się liczyć z kupnem osobnej buforówki lub siłowni + dodatkowe 4 akumulatory. No ale to akurat nie działa na niekorzyść tylko RAy 17 bo każdą inna radiolinie jak założymy to musimy się z tym liczyć.

Uchwyt:

Obrazek

Pomyśleli nawet o kabelkach do woltomierza potrzebne przy wizowaniu :) :

Obrazek

CE czyli jest to legalne ;-)

Obrazek

Generalnie całość wydaje się profesjonalnym i przemyślanym sprzętem. Niewątpliwym plusem jest to, że antenę mocujemy sami jaką chcemy... do wyboru jurki 40 cm, 68 cm, 90 cm a więc na krótsze linki lub tam gdzie miejsce anteny ogranicza damy mniejszą a jak zależy nam na większej odległości to 90 cm. Tak więc jeśli dalsze linki chcecie robić to prawdopodobnie Aifiber odpada a Ray17 będzie lepszym wyborem.
W konfiguracji Ray 17 mamy możliwość zjeżdżać mocą tak aby dopasować się do polskich regulacji a więc co ważne jesteśmy 100% legalni przy ew. kontroli UKE. Nie wiem na ile to prawda bo niestety nie miałem możliwości testować radiolinii siae ale słyszałem, że tam nie da się zjechać do wartości tak aby moc promieniowania była zgodna z regulacją a więc dyskredytuje to używalność tej radiolinii. Czy ktoś posiada takową lub miał ją w rekach i może to potwierdzić?
Dodatkowym plusem jest to, że obie strony linku mogą pracować albo HIGH albo LOW a więc na zapasie można trzymać tylko 1 szt. a nie jak to jest w przypadku „zwykłych prof.” radiolinii (np. NEC) gdzie tam trzeba by było trzymać obie strony bo odu są tylko HIGH albo LOW.
Kolejny plus gwarancja 36 msc :)

Dobra teraz najważniejsze... testy :-D

Aktualnie testy biurkowe zapięte po obu stronach do 2x CCR:

1 sesja TCP:

Obrazek

Obrazek

20 sesji TCP:

Obrazek

UDP:

Obrazek

UDP z 64b, tutaj zapewne się już rdzeń skończył w CCR więc też słaby wynik bo zapewne ta radiolinia przewali dużo więcej pps.

Obrazek

Reasumując testy, typowe wyniki dla typowej radiolinii więc na pewno nie jest to byle zabaweczka tylko profesjonalny sprzęt, teraz trzeba założyć ją w teren i testować dalej :)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Wrzucił byś test both, skoro to radio full duplex

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

No mnie trochę cena powala.. ale ja malutki może dlatego.
Albo w jakiś stary cennik patrze, bo 20k to dla mnie sporo..

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

hmm gdzie ją widziałes za 20k ???

nie reklamuje sklepu jednak tutaj ceny sa niższe niż 20k wszystko chyba zależy od konfiguracji anten+ licencji http://www.cyberteam.pl/kategoria/show/k167/17_GHz

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Pod koniec roku była promocja i można było kupić Ray17 z miskami 40cm za 9999zł netto.
U nas powiesiliśmy to na 7,3 km. Z jednej strony miska 40cm z drugiej 68cm. Ustawione tak że w kierunku co ma więcej ruchu lecieć speed jest z 211mbit/s a spowrotem chyba 110 mbit/s. Takie wyniki z tego względu z jednej strony co mamy mniejszą miskę jest niedaleko ściana drzew a masztu nie ma jak podnieść wyżej wiec sygnał niejako jest w pewnym stopniu przysłonięty drzewami. W każdym bądź razie wynik jak narazie nas zadowala. Głównie chodziło o poprawę w wydajności pakietowej bo link na rocketach czasem nie wyrabiał i wprowadzał duże opóźnienia. Wisi to od początku stycznia i jak narazie zaobserwowaliśmy dużą stabilność połączenia. Jedynie przy dużym deszczu modulacja zjechała sporo ale linku nie rozpieło.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Cytuj:
nie miałem możliwości testować radiolinii siae ale słyszałem, że tam nie da się zjechać do wartości tak aby moc promieniowania była zgodna z regulacją a więc dyskredytuje to używalność tej radiolinii. Czy ktoś posiada takową lub miał ją w rekach i może to potwierdzić?

W SIAE AlfoPlus 17GHz jest mozliwosc redukcji mocy do -25dBm, co w przypadku ewentualnej kontroli spowoduje, ze zmiescimy sie w 100mW EIRP.
zysk anteny 30 - 34.2
zysk anteny 60 - 37.4

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Jakby jeszcze był SFP to niezła konkurencja dla SIAE

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

pkrupnik pisze:
Cytuj:
nie miałem możliwości testować radiolinii siae ale słyszałem, że tam nie da się zjechać do wartości tak aby moc promieniowania była zgodna z regulacją a więc dyskredytuje to używalność tej radiolinii. Czy ktoś posiada takową lub miał ją w rekach i może to potwierdzić?

W SIAE AlfoPlus 17GHz jest mozliwosc redukcji mocy do -25dBm, co w przypadku ewentualnej kontroli spowoduje, ze zmiescimy sie w 100mW EIRP.
zysk anteny 30 - 34.2
zysk anteny 60 - 37.4

tylko jak wytłumaczyć podczas "kontroli", że masz link który nie działa :)

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

6pac pisze:
tylko jak wytłumaczyć podczas "kontroli", że masz link który nie działa :)

W takiej sytauacji nalezy wykorzystac wrodzona inteligencje :)

A na powaznie, to ze placisz za dana czestotliwosc, nie znaczy ze musisz z jej korzystac :) Zreszta zawsze moze byc chwilowa awaria sprzetu po drugiej stronie.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

pkrupnik pisze:
Cytuj:

zysk anteny 30 - 34.2
zysk anteny 60 - 37.4

Rzucisz screenshota z tą zakładką?

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

pkrupnik pisze:
Cytuj:

zysk anteny 30 - 34.2
zysk anteny 60 - 37.4

ja w siae widzę tylko -2dBm.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

OloWeb - http://www.ted.net.pl/radiolinie/racom- ... t-fdx.html

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

W pluscom cena tej radiolki to 9999zł netto, bez żadnych negocjacji.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

zeluq pisze:
pkrupnik pisze:
Cytuj:

zysk anteny 30 - 34.2
zysk anteny 60 - 37.4

ja w siae widzę tylko -2dBm.

Aby zmienic moc na wartosc mniejsza niz -2dBm nalezy wejsc do zakladki Radio Branch -> Powers a nastepnie wcisnac przycisk "TX Power Reduction".

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Z symetrycznym testem drobniutki problem bo ccr nie wygeneruje tyle ruchu ze wzgledu na to ze btest nie jest wielowątkowy muszę pokombinować i odpalić 2 x btesty i wtedy obsadza 2 rdzenie ;) przy najmniej w teście tcp:

Obrazek

bo udp jak wiadomo nie zabiera tyle zasobów:

Obrazek

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

POLECAM mamy zapięte produkcyjnie w kaskadzie 3 radiolinie i działają jak potrzeba

Ruch do 300 Mb/s z łącza 1 Gb/s po świetle GTS-u

Pozdrawiam

Piotr

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

A więc koledzy RAY17 czy SIAE?

Będziemy uruchamiać link 7km na RAY17 (światło leci na maszt tam mediakonwerter + zasilanie 3x0,75mm) i do radiolini RJ-tka, a w najbliższych tygodniach drugi link jednak zastanawiamy się nad SIAE bo ma port SFP. Pytanie: czy można postawić na jednym maszcie dwie radiole na 17Ghz? Nie będą się zakłócać? Pytanie dla tych co posiadają 2 radiolinie w jednej lokalizacji.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

panowie może poradzicie - link 7km anteny 0,6m - sygnał -73 -76 anteny były wizowane ale mam wątpliwości czy dobrze
Jakie macie sygnały?

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

na 15,4km mamy -61
anteny tez 0,6

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

hmm...no to coś u nas nie tak...
Jechałem z anteną w góre i w dół, w lewo i prawo i ustawiłem najlepiej jak było. To samo z drugiej strony linku. Strefa fresnela czysta (sprawdzone kalkulatorem oraz wizualnie widać maszt i anteny). Polaryzacje z jednej strony linku pozioma z drugiej pionowa (zgodnie z instrukcją)
Kurcze... co może być nie tak?

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Z tymi polaryzacjami to na pewno tak ma być?

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

zmień polaryzacje na V po obu stronach

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

jednak moja wina - niedowizowana antena była z jednej strony (pośpiech złym doradcą)
dzięki

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

pkrupnik pisze:
Cytuj:

zysk anteny 30 - 34.2
zysk anteny 60 - 37.4

Jaki FW masz w SIAE ze masz -25dBm?
ja mam tylko -2dBm software version: N10052 01.03.00

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Cytuj:
Jaki FW masz w SIAE ze masz -25dBm?
ja mam tylko -2dBm software version: N10052 01.03.00

Prosze spojrzec na oznaczenie GB7708 i GB7710 (dla LOW) i GB7709 i GB7711 (dla HIGH). Obydwa maja mozliwosc redukcji mocy.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 Następna