Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
   Tytuł: AirFiber 2X
Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Zaszaleliśmy i kupiliśmy parę AirFiberów 2X z dedykowanymi antenami 60cm. Link zestawiony jest na 25.5km przy dość słabej widoczności optycznej z uwagi ma to, że przeszkodą sa korony drzew. Wcześniej na tym samym linku mieliśmy zestawione Powerbeamy AC-500 i poziom sygnału był strasznie słaby -75dBm/-81dBm. Z uwagi, że odległość przekracza 24km ledwo to się udało spiąć na 20MHZ - przy 40MHZ link rozłączał się notorycznie - kombinowaliśmy z softem developerskim P2P i nie wiele dało się uzyskać. Z uwagi, że nie da się obejść problemu z widocznością wymieniliśmy link na dwa Rockety M2. W paśmie 2.4GHZ nie ma tam zbyt wiele śmiecia - link leci w miejscu gdzie zasadniczo zakłócenia w paśmie 2.4GHZ sa raczej niewielkie - odbierane sieci są na poziomie -85dBm po obu stronach więc padł pomysł na przejście właśnie na to pasmo. Efekt był taki, że na dwóch Rocketach M2 (seria XM) udało nam się bez większego problemu wykręcić 40-50Mbit (w jedną stronę) stabilnej przepustowości w kanale 30MHZ - przy 20MHZ leciało ledwo 20Mbit (!) a w przypadku 40MHZ praktycznie linku nie było. Z uwagi, że klientów przybyło nam zasadniczo w ciągu kilku miesięcy dość dużo to przepustowości zaczęło brakować szybko - alternatywą było strzelanie linkiem do innej miejscowości i tranzytowanie światłowodem do nas - ale to wiązałoby się z o wiele większymi kosztami oraz brakiem wolnych kanałów w tamtym miejscu w każdym możliwym paśmie.

Zdecydowaliśmy się więc na zakup AF2X z uwagi, że poziomy sygnału są dla nas akceptowalne (nawet w lecie sygnał ledwo spada o 4dB) a powieszonych 5Xów trochę mamy i nigdy nie mieliśmy z nimi większych problemów. Kto nie ryzykuje ten nie ma ;)

Efekt przerósł moje oczekiwania. Na biurku AF2X bez problemu przy kanale 30MHZ przepycha 150Mbit w jedną i 50Mbit w drugą stronę zgodnie z ustawionym Duty Cycle na 75% - modulacje trzymają się twardo na poziomie QAM256 nawet przy ustawionej mocy maksymalnej 27dBm. Po powieszeniu na realnym linku efekt jest taki, że w jedną stronę przepycha ok. 100Mbit/s - w drugą 40Mbit/s. Co przy sygnałach na poziomie -60dBm i braku pełnej widoczności optycznej jest wynikiem co najmniej dobrym.

Z uwagi na brak pełnej widoczności urządzenia pracują w trybie Enchanced MIMO - który poprawia wydajność w takim wypadku. Nie bawiłem się jeszcze trybem TDD Split Frequency oraz nie próbowałem wyjść poza zakres (2300-2700MHZ) w trybie Licensed. Generalnie moim zdaniem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Być może gdzieś tam w mieście nie będzie się dało tego używać, ale na tereny mało zurbanizowane jak znalazł zważywszy, że AF2X da się rozkręcić do pracy na kanale 56MHZ. Praca w trybie TDD Split Frequency pozwala na stawianie linków jeden obok drugiego praktycznie na tej samej częstotliwości nadawania więc można zaoszczędzić sporo pasma i ograniczyć zakłócanie się (synchronizacja GPS działa świetnie!). Opóźnienia na linku ~2-3ms.

Wadą jest tylko brak anten mniejszych niż 60cm - więc absolutnie nie nada się to na miejsca gdzie nie możemy zamontować małych anten. U mnie akurat nie było to problemem. Cenowo AF2X jest sporo droższy - pewnie wynika to z faktu, że jest mniej popularny od wersji 5X. Screen wrzucę później.

Tytuł: Re: AirFiber 2X
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

broken pisze:
Praca w trybie TDD Split Frequency pozwala na stawianie linków jeden obok drugiego praktycznie na tej samej częstotliwości nadawania więc można zaoszczędzić sporo pasma

Możesz rozwinąc tą myśl? W jaki sposób trzeba by było to ustawić zeby sie nie zaklucalo? moze jakis przyklad?
Uzywamy troche AF X ale w zasadzie z tej opcji nie kozystamy.

P.S Fajnie opisany post :ok:

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Broken, anteny które użyłes to AF-2G24-S45 ? maja jakieś osłony przednie?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Już Wam odpowiadam bo nie miałem czasu wczesniej.

Tryb Split Frequency pozwala na nadawanie i odbieranie na różnych częstotliwościach. Radio AF5X generalnie jest trochę wykastrowanym radiem z dużych AirFiberów pokroju AF5/AF5U czy AF11/AF24 - więc pozwala fizycznie na bardzo szybkie przełączanie się pomiędzy częstotliwościami.
W przypadku tryb tradycyjnego TDD nie możesz kolokować wielu sprzętów w tej samej lokalizacji na tej samej częstotliwości - bo będziesz się zakłócał (chyba, że użyjesz GPSu - ale to generalnie nie poprawia specjalnie wydajności). Przy Split Frequency definiujesz kanał TX i RX osobno - podobnie jak w tradycyjnej radiolinii FDD. Efekt tego jest taki, że z jednego miejsca możesz sobie nadawać w różne strony na tej samej częstotliwości a na innej częstotliwości odbierać sygnał z odległych linków. Jeśli anteny masz powiedzmy do siebie ustawione plecami lub odseparowane są od siebie dużym kątem - to możesz użyć tego sameo kanału do nadawania z dwóch urządzeń (albo i większej ilości - w zależności od miejscówki) - odbierać możesz również na takim samym kanale. No chyba, że anteny nie są od siebie odseparowane - wtedy RX może być od siebie odsunięty... ale niekoniecznie już na 100MHZ tylko tuż obok siebie bo przy większych odległościach praktycznie sygnał odbierany ma idealną maskę (obwiednie) obejmującą kanał o zdefiniowanej szerokośći np. 20MHZ. Taki sposób drastycznie ogranicza zakłócenia i pozwala na lepsze wykorzystanie widma. W paru naprawdę kijowych miejscach udało nam się w ten sposób podbić wydajność linku o ... 300%.

My do linku na 2.4GHZ użyliśmy anten AF-2G24-S45
Załącznik:
IMG_20180202_114640.jpg
IMG_20180202_114640.jpg [ 112.54 KiB | Przejrzano 2266 razy ]

http://devices.pl/

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

przy pakietach 30 , 40, 50 Mbit/s starczy Ci 100 Mbit/s na linku?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Po lekkich poprawkach ten link przepycha 150Mbit/s. Czekamy na uruchomienie nowego miejsca tak żeby zachować pełną widoczność optyczną. Wtedy powinno dać się uzyskać QAM256 i przy szerokim kanale uda się przepchać już ponad 200Mbit/s bez większych problemów.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Jakiś czas temu pytałem dokładnie o to samo viewtopic.php?f=36&t=56837

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Tak pamiętam to pytanie i bardzo długo na ten temat szukałem informacji - i ich nie znalazłem. Dlatego kupiłem, przetestowałem i jest git.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

broken pisze:
Wadą jest tylko brak anten mniejszych niż 60cm - więc absolutnie nie nada się to na miejsca gdzie nie możemy zamontować małych anten. U mnie akurat nie było to problemem. Cenowo AF2X jest sporo droższy - pewnie wynika to z faktu, że jest mniej popularny od wersji 5X. Screen wrzucę później.

Dodam coś od siebie w temacie i polecę dwóch producentów sensownych anten mimo mniejszych niż 60cm
Wireless Instruments https://www.wireless-instruments.com/en ... pa-m25-19x - sprawdzona w boju, gorąco polecam, trzeba tylko obadać temat czy panel jest w klasycznym wiboxie, czy w tym odchudzonym, tam może do środka nie wejść AF, do minusów należy zaliczyć także konieczność zakupu nietypowych pigtaili.

ItElite:
http://itelite.net/antennas/PAT2319DP/
http://itelite.net/antennas/PAT2419DP/

ItElite nie testowałem, ale to polska firma o bardzo podobnym profilu co WI, czyli sprzedaż na cały świat, a w Polsce temat dla nich mało atrakcyjny, jakiś czas temu otrzymałem orientacyjne ceny konkretnych anten, i te wyżej przedstawione prezentują się znacznie lepiej niż te od WI. Jak ktoś zainteresowany mogę na pw podesłać. :)
Jak trzeba będzie to można sprzęt załatwić bezpośrednio, albo dać kopa polskim dystrybutorom, cdr/wisp/batna.

Pozdrawiam autora, dobra robota.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

A co tam! Poslodze i ja, choc to OT. WI mialem okazje testowac i w kilku miejscach zastosowac.
Bardzo dobre anteny. Maja duze, pojemne obudowy. Calosc elegancko wyglada. Najwazniejsze - dziala bardzo dobrze.

Nie mialem okazji stosowac produktow drugiej firmy, ale widzialem ich kilka razy na MUMie. Sprzet ladnie wykonane, ale o dzialaniu sie nie wypowiem

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Generalnie znalazłem antenę paraboliczną na 2.4ghz o mniejszych rozmiarach :
http://www.l-com.com/wireless-antenna-2 ... -connector

Idealna dla AF2X.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Ostatnio zakupilismy partie anten RadioWaves. Czesc jest chyba na 2.4GHz. Sadzilem ze to sie nie przyda, ale widze ze chyba mam troche szczescia :)
Dzieks Mr. Jack

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

broken pisze:
Generalnie znalazłem antenę paraboliczną na 2.4ghz o mniejszych rozmiarach :
http://www.l-com.com/wireless-antenna-2 ... -connector

Idealna dla AF2X.

No nie taka znowu idealna, bo złącza nie pasują. :P
Tego typu anten jest od groma na Alibabie, mogą być problemy z kosztami przesyłki, raczej transport bezpośrednio z Chin, w Polsce nie spotkałem się z dystrybucją tego typu sprzętów.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Można zamówić wersję z wtykami RP-SMA. Wysyłka jest z Chin poprzez DHL. Zwykle trwa do góra max. 14 dni.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie