Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Chcę postawić 8m kraty na bloczku z dachem skośnym ze spadkiem ok. 30% (podpory drewniane )
Patrzę na projekt i mam:
reakcja (max) podpory masztu: 12,5kN - rozumiem, że taki mam nacisk 8m masztu na podporę
max siła w miejscu mocowań odciągów - H - 5kN, V-5kN (pewnie chodzi o kierunki poziomy i ponowy) - czyli wektorowo licząc wyjdzie max 8kN w kierunku odciągu

Wnioski:
- daję podporę między skośną belką (do której zamontuję maszt) a stropem - najlepiej nad ścianą nośną, podporą będzie belka drewniana o wymiarach 10cm x 10cm
- wzmacniam mocowanie odciągu z siłą działającą w przeciwnym kierunku , czyli łączę mocowanie odciągu ze stropem ("przedłużenie" linii odciągu ) i mocuję to np do stropu

prawidłowo?

Siły podane w projekcie wydają mi się za duże. Ostatnio jak mocowaliśmy 12m kratę, to trzymałem ją razem z kolegą stojąc przy niej i "robiąc za odciągi"

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

tok rozumowania prawidłowy. siły podawane są maksymalne,dla skrajnych warunków: dla pełnego obsadzenia antenami, strefy wiatrowej, oblodzeniowej, itp. przy wietrze przy którym Ksawery jest fircykiem :) A i tak pewnie jest on z dużym zapasem :)

Próbowałeś kiedyś podnieść maszt na którym jest kilkanaście centymetrów lodu :) Albo go w ogóle nie widać spod szadzi?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

w projektach
1. do siły (wyrywającej) odciągów wliczone jest oddziaływanie nacisku wiatru na:
- wszystkie anteny zgodnie z max ich powierzchnią
- sam maszt (powierzchnia oporu wgl. wiatru)
- dodatkowe powierzchnie oporu (drabinka kablowa, oblodzenie itp)
2. do siły nacisku stopy masztu wliczone jest:
- nacisk samego masztu
- wszystkich urządzeń i osprzętu
- oblodzenia
- pracownika
- siły wypadkowe które powstają w przypadku parcia wiatru na maszt wraz ze wszystkim co się na nim znajduje

trzeba tylko pamiętać że przy każdej konstrukcji na której jest stawiany maszt może nastąpić jej odkształcenie pod naporem a tym samym np:
- obniżenie położenia stopy masztu
- uniesienie punktów mocowania odciągów
i tym samym zluzowanie naprężenia odciągów co w krańcowych przypadkach może spowodować całkowity brak stabilności (przewrócenie konstrukcji)

tak że przy podpieraniu stopy punk podparcia powinien wytrzymać bez odkształcenia 2-3x większą siłę nacisku (naciski chwilowe)
tak samo przy mocowaniu odciągów tyle że zwroty sił inne

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Dzięki Wam z odpowiedzi,
sprawdziłem sobie tablice i wytrzymałość drewna na ściskanie oscyluje między 30 a 50 MPa wzdłuż włókien (Aż mi się wierzyć nie chce, że taka bela 10cm x 10cm wytrzyma 300-500ton wzdłuż włókien)
Więc u mnie na podporę o powierzchni przekroju 0,01m2 będzie nacisk rzędu 1,25MPa.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

cserf pisze:
Dzięki Wam z odpowiedzi,
sprawdziłem sobie tablice i wytrzymałość drewna na ściskanie oscyluje między 30 a 50 MPa wzdłuż włókien (Aż mi się wierzyć nie chce, że taka bela 10cm x 10cm wytrzyma 300-500ton wzdłuż włókien)
Więc u mnie na podporę o powierzchni przekroju 0,01m2 będzie nacisk rzędu 1,25MPa.

Spokojnie wytrzyma ale nie belka tylko klocek 10cm x 10cm o wysokości 5 cm. Poczytaj o wyboczeniu bo chyba tak to się nazywa. A tak w ogóle to w domu wszyscy zdrowi? Chcesz mieć kłopoty? Zastanów się co chcesz zrobić...

Nowy temat  Odpowiedz w temacie