Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

To jest bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o przepisy. Nie wiem jaka jest tego cena, ale kiedyś liczyłem to dla siebie to mi samej stali na przyczepę wyszło za ~3k zł, tyle że u mnie rozpiętość ramion wynosiła 10 metrów a w tej ofercie ma wg mnie za blisko mocowanie odciągów od podstawy, przez co trzeba by zastosować znacznie większy balast (ta przyczepa z DMC 2t by tego nie przewiozła)

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik
Awatar użytkownika

To pod jaki maszt Ty to liczyłeś? :spioch:
Ja to pomyślałem tak: zwykła przyczepka, typowa z plandeką. Na środku zamontować platformę z rurką na środku i przymocować na stałe do przyczepki, do tego składana rurka, np. 5 rurek po 1,5 metra i w czasie przewozu leżą sobie w przyczepce. Po przyjeździe na miejsce ściąga się plandekę, do jednego z segmentów montuje się uchwyt na odciągi, rurki się skręca i ustawia pionowo w maszt, do tego odciągi np. do dużych płyt chodnikowych kładzionych w pobliżu przyczepki :chinczyk: Taka baza na dzień, dwa, stojąca sobie przy samochodzie. Gdy jest już niepotrzebna demontujemy anteny, kładziemy maszt i go rozkładamy do pojedynczych rurek, odciągi składamy na przyczepkę razem z rurkami, montujemy plandekę i jedziemy :D To by mogło być rozwiązanie do stacji tymczasowych, w Częstochowie na blokach czasem spotykam maszty o wysokości na oko 8-10 metrów z pojedynczej rury, takiej 50 mm.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

orin - jakies sugestie? :P

KrzychuR - a po co? bierzesz tylny most od jakiegos auta malego, spawasz sobie rame, robisz sobie 4szt lap do ziemi, na ktorych "przyczepka" bedzie sie wspierac, robisz odciagi i fajrant, na takiej platformie budujesz co chcesz, bo nadzor budowlany nie znajdzie na to zadnego paragrafu :P jeszcze jest pomysl z zawieszeniem flagi a pod nia anteny do odbioru TV a nieco nizej 5GHz i takze bez pozwolenia...

###############

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Bez urazy ale różnimy się w podejściu do tematu - ty potrzebujesz czegoś mobilnego autentycznie "na chwilę" a ja patrzę jak coś ustawić tak bym wszedł na to bezpiecznie nawet jak ustawię to w wakacje a będę potrzebować dołożyć radiolę w grudniu na 18 metrze...

A moja konstrukcja była planowana na maszt 24 metry. 7 metrów (w składzie stali tyle mają rury od cala w górę) to doraźnie z palcem w nosie postawić możesz w oparciu o 3 podstawy z parasoli ogrodowych. Przy odciągach w promieniu 6m od podstawy wejdziesz na to po aluminiowej drabinie i będzie to nadal bezpieczne.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

[edit]
widzę że pojawił się post. jak macie osobę znajomą która potrafi policzyć momenty i siły działające na taki maszt to z nią to skonsultujcie. taki maszt przy zbyt lekkich podstawach w najgorszej sytuacji zaliczy glebę na bok... z monterem na szczycie...

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

To ja mam inne pytanie, świeżo wycięta duża "choinka" 0,5m powyżej ziemi (+0,5m średnicy pnia). Czy jak w środku bym wkręcił podstawę to będzie to trwale związane z gruntem czy drzewem? :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

hmm pewnie zależy od interpretacji, natomiast wg. mnie, jak najbardziej z gruntem, drzewa już tam nie ma.
To że jest korzeń, pień to raczej nie stanowi że można to nazwać drzewem. ale napewno jest to niespotykany 'problem'

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Zalezy czy drzewo zyje czy nie, jesli wypusci liscie czyli "zywe drzewo" to mozesz takowy maszt zrobic ba nawet mozesz przytwierdzic go do gruntu kotwami np. 0.5m teowniki wbite w glebe, w swietle prawa taki maszt na drzewie nie jest budowla, poniewaz jego podstawa jest zywe drzewo a sama rura na drzewie nie jest trwale zwiazana z gruntem...

Klocilbym sie jednak o pien, pien nie jest budowla, jest pozostaloscia po zywym drzewie, jednak jesli ma byc na tym pniu maszt to nie moze on byc trwale zwiazany z gruntem [dotyczy to takze bali wbitych w ziemie, slupow energetycznych itd.][budowla posiada fundamen, jesli wkopiemy cokolwiek w ziemie co nie ma fundamentu to nie moze to byc budowla byleby nie mialo odciagow, bo zostanie uznane jako maszt wolnostojacy trwale przytwierdzony do gruntu], mozesz jednak przykrecic cos do tego drzewa i zrobic wypusty dla odciagow :D, mozna jednak wykonac 3m rury dosc grubej, zrobic podstawe i przykrecic srubami konstrukcyjnymi do drewna, nie ma szans, zeby cokolwiek sie kolibalo i zeby ktokolwiek to wyciagnal :P

###############

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

tutaj kolego jesteś w błędzie. A przynajmniej część urzędników inaczej to interpretuje.
Fundament wcale nie musi być wkopany w ziemię, czy zabetonowany.
Pomijając definicje które znajdziesz, a w których nie ma słowa o wkopaniu/zakopaniu/umieszczeniu pod gruntem, przykład naszego kolegi z forum: Kontener telekomunikacyjny (taka buda w której jest sprzęt), ułożony na bloczkach fundamentowych został uznany za trwale połączony z gruntem, pomimo że nic nie było wkopane/zabetonowane.. Tam nic nie jest 'trwale związane' -bierzesz dźwig i podnosisz cały kontner, zabierasz bloczki, i śladu nie ma, a jednak jest trwale związany...
powracając do tematu pnia kolegi kilka postów wyżej, skoro napisał że to pień ok, 0.5m wysoki, to raczej bez gałęzi.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

W kazdej chwili z pnia moze odbic galaz wiec dopoki pien zyje to uwazany jest za zyjace drzewo, kazde sciete niezabezpieczone ekoderma drzewo wypusci galaz w poszukiwaniu slonca...

Jesli mowisz, ze kontener postawiony na bloczkach uznany zostal za budowle to jestes juz kompletnie w bledzie, kumplet mogl zlozyc odwolanie, garaz postawiony na wylewce 10cm na gruncie lub na bloczkach, wogole na czymkolwiek nie jest budowla i nawet nie potrzeba zgloszenia do 25m2 na terenie miasta oraz do 35m2 poza terenem miasta, poczytaj dokladnie to sie dowiesz...

Takze stawiasz garaz, na nim maszt 3m i masz bez pozwolenia lub do 7m na zgloszenie lub 5m na zasadzie zgloszenia lekkiej konstrukcji wsporczej z odciagami wg WRUIST [na to juz nie ma bata prawnego]

Starzy urzednicy nie sa na czasie z prawem budowlanym choc powinni, ale my mamy bron w postaci odwolania tak jak w sadzie oraz zgloszeniem prosby o uzasadnienie i podanie paragrafu, ktorego dotyczy brak pozwolenia :D w 100% taki urzednik nie bedzie mial podstawy do odrzucenia odwolania...

###############

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Czy są jakieś przepisy prawa, które by zabraniały zamontować anteny lub mały maszt do drzewa. Ewentualnie czy ekolodzy mają coś przeciwko?

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

ekolodzy zawsze maja cos przeciwko ale nie mozna ich osądzać, trzeba ich leczyć

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Ekolodzy maja cos przeciwko jesli okaleczysz drzewo w 60%, jesli przykrecisz maszt do drzewa, zetniesz drzewo pozostawiajac konary itd to mozna wszystko robic na drzewie zwlaszcza grabie, dabie, olsze, jesionie i lipie, poniewaz sa to twarde drzewa i maja liczne drzewostany, ty po prostu pomagasz takiemu organizmowi sie rozwijac :P kazda scieta galaz zabezpiecz ekoderma, co by sie dziuple nie porobily albo nawet emulsja...

Nikt ci nie zakaze zbudowania domku na drzewie :)

Co innego jablonki, ostatnio scielismy rowno na wysokosci 4m pozostawiajac jeden konar zwisajacy w dol, lepszy dostep do jablek [60lat jablonka], a nieco wyzej przykrecilismy srubami konstrukcyjnymi maszt 1m, trzyma jak skala, dwa klucze T40 polamalem, zeby je wkrecic, bo mi sie wiercic dziurek nie chcialo :P na jesionach i olszach mozna zakladac bardzo fajnie sektory, zero kiwania, pien maja stabilny jak skala, a kabel pociagnac w rurce elektroinstalacyjnej przytwierdzonej wkretami z uchwytow do sciany :P

A co do prawa to... nie ma takiego prawa co by cokolwiek regulowalo jesli chodzi o drzewa, nawet mozesz sobie wykonac odciagi do gleby jakbys chcial sobie wykonac maszt 6m na drzewie :P

###############

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Ja tylko 4m potrzebuję wstawić w pień - zobaczę co z tego finalnie wyjdzie :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

A czemu wstawic w pien a nie zrobic na pniu? Jest duza roznica, bo jesli do pnia to uszkodzisz rdzen, chyba, ze w drzewie zrobila sie dziupla, bo ktos nie zabepieczyl ekoderma to mozesz i wsadzic rure w dziuple :D

###############

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

djvolt1942 pisze:
A czemu wstawic w pien a nie zrobic na pniu? Jest duza roznica, bo jesli do pnia to uszkodzisz rdzen, chyba, ze w drzewie zrobila sie dziupla, bo ktos nie zabepieczyl ekoderma to mozesz i wsadzic rure w dziuple :D

W pień/na pniu/na pozostałości - co za różnica :zzz:

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Caly czas chodzi o pien, ze sam pien moze "zyc" i w kazdej chwili wypuscic pedy, z ktorych nastepnie zrobi sie galaz a nastepnie konar, jesli ma to byc na kilkanascie lat to zrob "na pniu" a jesli masz dziuple to zakonserwuja ja :D

###############

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

W temacie naszej egzotycznej konstrukcji. Powstała potrzeba dostawienia drugiej patelni do hopki (teraz drzewo uzyskało status "węzła" :)) i przy okazji zrobiliśmy konkretniejszy przegląd. Wszystko ma się dobrze, a linki o dziwo trzeba było ponaciągać po jakieś 5-8 cm

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

I zas musiales wylezc tak wysoko :P Czyli jednak kogut sie przydaje :D

###############

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Kogut prawie nieużywany. Wszelkie prace z podnośnika. Inaczej nie da rady.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2