Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Mam pytanie czy nie macie problemów z padającym lanami po burzy na masztach ?

Spotkałem się z przypadkiem gdzie praktycznie po każdej burzy była spalony port pod który była wpięta skrętka od jednego urządzania do drugiego. Urządzenia były zamontowane na wieży ciśnień, myśleliśmy że indukuje się napięcie podczas wyładowań gdy kable były 0,5m, skrócone zostały do 5cm też nic nie dawało ciągle padał lan.

Czeka na decyzje z starostwa w sprawie postawienia masztu i tak myślę może jakoś trzeba by to zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem dla mnie było zejście skrętka z poe x4 do routera pod dach ale to jakieś 16m i mam obawy żeby znów co burza nie siadało.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

uziemienie

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

up :polacmu:
W skrajnych przypadkach netprotektor, ale do tego też musisz mieć uziemienie :D
Podsumowując, bez uziemienia na wysokim obiekcie a zwłaszcza typu krata, kablem utp instalacji się nierobi.
I właśnie wtedy nawet czasami burzy nietrzeba a wystarczy mocny wiatr i odpowiednio zjonizowane powietrze :) .

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Domyślam się że chodzi o uziemienie ale wieża ciśnień cała metalowa jeszcze z 4 m w ziemię, były zakładane nawet zabezpieczenia http://www.cyberbajt.pl/produkt/303/, próbowaliśmy także skrętka ekranowana z wtykami ekranowanymi.
Obecnie jest zrobione bezprzewodowo bo 3 karty mpci w RB, ale mam zamiar stawiać w innej lokalizacji maszt na budynku 16m i zastanawiam się jak łączyć urządzenia ze sobą żeby nie mieć problemów.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

tak jak napisałem do netprotektora też musisz mieć uziemienie. To że wieża jest metalowa i whodzi w ziemię nieznaczy że jest uziemiona. Zapewne siedzi w betonie, pomalowana grubą warstwą jakiejś emulsji. przy dobrze uziemionych instalacjach takich problemów zwykle nie ma.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

no uziemienie to podstawa, ja mam ponad 40m skrętki na jednej wieży i wali co roku tak jak u spawacza w warsztacie, nic się nie dzieje

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

@k-lisek jakiej używasz skrętki? Przymierzam się do zakupu skrętki FTP i zastanawiam się nad tym czy warto dopłacać do TOUGHCable CARRIER Level 2.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

te 40m jest na maszcie emitela - tam zainstalowałem tę nową wersje ubnt L1 poprawioną, akurat w tym czasie nie było nigdzie L2 a jak wiadomo jest niesamowicie dobra.
Instaluje cały czas skrętke z proconecta - pancerne dziadostwo :) naprawdę mocna ale znowu gruba i żyły są grube ledwo co wchodzą w zwykłe rjtki ekranowane cat5

Używam też maxcable i jestem zadowolony, nie miałem problemów ani razu, jakość ok w stosunku do ceny, jest miękka żyły są tradycyjnej grubości. Instaluje ją tylko klientom !
Mowa oczywiście o kabelkach FTP, zawsze stosuje ekranowane Rjtki i lutuje do nich drucik pozniej albo skręcam albo lutuje.ZAWSZE :)

Upalonych portów dosyć mało, albo praktycznie brak w tym roku, część domów nie ma uziemienia, wiec to po czesci przypadek, albo tez zasługa zabezpieczeń ubnt, bo stosuje tylko ubnt.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

k-lisek a stosujesz do tej skrętki netprotektory, jak uziemiasz? tzn uziemiasz do uziemionego masztu czy osobny przewód uziemiający np do instalacji elektrycznej lub do ziemi

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

wszędzie daje netprotektory, ale nie wszędzie idzie to uziemić to łącze przewód uziemiający do puszki, wiem wiem...
lepsze to niż nic nie dawać uważam, nawet jak nie chroni to mam zasilanie POE.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Myślę nad puszczeniem przewodu elektrycznego jedno żyłowego 1,5mm (uziemiony osobno do ziemi) i do niego podłączać wszystkie netprotektory.
Zastanawiam się czy będzie to miało znaczenie, skoro cały maszt uziemiony to podłączenie zabezpieczenia bezpośrednio do niego nie było by błędem, w końcu jakieś ładunki na nim są.

Co tym myślicie ?

Podłączyłeś do puszki i zdaje egzamin wiec jest dobrze :ok:

Nowy temat  Odpowiedz w temacie