Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Witam. Muszę zamontować maszt. Kupiłem rurę aluminiową (średnica 30 mm; grubość ścianki 3mm). Maszt będzie zamocowany trzema łącznikami do rury aluminiowej 1,5m, która jest zamocowana do muru na uchwyt murowy z odejściem. Na maszcie będzie wisiało tylko Nanostation M5.

Dom jest parterowy. Czy powinienem zrobić odciągi? Czy powinienem zrobić uziemienie? Dookoła są tylko wyższe domy - piętrowe.

Jeśli tak, możecie polecić jakiś sklep internetowy, gdzie kupię odciągi, śruby rzymskie, uchwyt do odciagów, uchwyty do odgromu itd. itp.?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Jak masz w pobliżu sklep żelazny, albo market budowlany typu Castorama to tam kupisz take rzeczy. Jest sens płacić za transport?

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Ok, a przy tej wysokosci jest sens robić uziom i odciągi?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Sens robienia odciągów zależy od wysokości masztu oraz jego stabilności. Odciągi dorobić można zawsze. Natomiast sens robienia uziemienia jest bezapelacyjny. ZAWSZE!!! Z doświadczenia powiem, nie wierz w bajki, że zawsze wali w najwyższy punkt.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Ok, ale czy jak piorun uderzy mi w maszt, to polecą sprzęty w całym domu? Z doświadczenia wiem, że piorun wcale nie musi uderzyć w jeden dom, a spalić sprzęty u sąsiada...

W jaki sposób wykonać odgromienie masztu? Jakaś iglica? Jaki przewód, czym go zamocować do masztu i później po dachu do ziemi?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Jak ci zapitoli to rozdupczy w domu to co przewodzi :D Może nawet w okolicy rozdupczyć ...wszystko zależy jaki ładunek ci pitolnie :D. Może nic się nie stanie, albo rozwali także sąsiadom w okolicy.

Dotykałeś kiedyś nieuziemionego masztu po lub jak zbliża się burza ? Wali prądem .....więc trzeba uziemić. Przyznam się, że mam miejsca nieuziemione, ale tej wiosny jeszcze wszystko będzie zrobione ;)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

sparrov pisze:
Ok, ale czy jak piorun uderzy mi w maszt, to polecą sprzęty w całym domu? Z doświadczenia wiem, że piorun wcale nie musi uderzyć w jeden dom, a spalić sprzęty u sąsiada...

W jaki sposób wykonać odgromienie masztu? Jakaś iglica? Jaki przewód, czym go zamocować do masztu i później po dachu do ziemi?

Jak wykonać odgrom masz np. tutaj: viewtopic.php?f=35&t=39811
Jak dostaniesz centralnego gonga to i tak pewnie sprzęt na maszcie poleci ale jest szansa, że w domu przeżyje bo bez uziemienia to ogień będzie się kulał po ulicy i na pewno ucierpią też sąsiedzi. (widziałem taką sytuację).
Jeżeli maszcik będzie uziemiony a walnie u sąsiada dwa domy dalej to masz bardzo dużą szansę, że przeżyje wszystko nietknięte.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Widziałem bezpośrednie trafienie w dom w blacho-dachówkę. Szczyt domu świecił przez parę sekund....poszły ludziom sprzęty w okolicy. Brak uziemienia.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

a ja widzialem dwukrotnie rozdupczony komin na tym samym budynku :P gość ma pecha co roku w czerwcu trafia mu w domek :) instalacja odgromowa jest po pierwszym strzale poszło w domu all poza lodówką made in ZSRR :D za drugim razem to samo lecz i lodówka poszła facet wkur... na maxa zdemontował odgrom :)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Mały OT się zrobił. :) Słyszałem historie od ludzi z pewnej wioski gdzie mam net, że Jedna z rodzin ma pecha i wali im co roku. Któregoś lata uderzyło przebijając dachówkę, strop i uszkodziło podłogę w domu. Nie chce mi się wierzyć, ale słyszałem już to od paru osób ....podobno zjeźdzali się lokalsi, oglądać to. :D

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

A więc tak:

- znam dwa przypadki jak piorun wpadł do mieszkania i "zszedł" do ziemi elektryką.
- znam przypadek jak facet wypadł z kabiną prysznicową na korytarz jak domek zaliczył bezpośrednie trafienie. Brał prysznic w czasie burzy, a piorun zszedł głównie instalacją wod-kan.
- znam przypadek jak klient w czasie burzy wybierał popiół z pieca CO opierając się o niego ręką. Po bezpośrednim trafieniu obudził się na drugim krańcu piwnicy (10 metrów). W domu oprócz elektryki popękały mu wszystkie płytki na balkonach i tarasach, przepaliło stalowe rynny, a z kabla miedzianego (linia napowietrzna TP) zrobiła się girlanda (był mocowany co metr do pilota stalowego). Z tego co pamiętam, to nie spalił się wtedy tylko komp... bo był u nas na naprawie w firmie :)

Żaden z w/w nie miał uziemienia.

Zwykłych uderzeń nie ma co wspominać, choć też ich trochę było.

Generalnie więcej jest do wymiany po trafieniu w domach, gdzie odgromu nie ma.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

jak będzie to jedyny domek w okolicy z od gromem to będzie to pierwszy cel dla pioruna więc dobrze namówić jakiegoś somsiada na taki patent :chinczyk:

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

ludozerca pisze:
jak będzie to jedyny domek w okolicy z od gromem to będzie to pierwszy cel dla pioruna więc dobrze namówić jakiegoś somsiada na taki patent :chinczyk:

Wybacz ale nie siej propagandy, bzdura do n-tej potęgi.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

adamosad pisze:
ludozerca pisze:

Wybacz ale nie siej propagandy, bzdura do n-tej potęgi.

poprzyj to jakimiś faktami

a poza to ciekawe bo jakoś wszystko w przyrodzie dąży do równowagi więc piorun też będzie "szukał" najkrótszej drogi do ziemi czyli będzie próbował wyrównać potencjały co skutkuje tym że jaka będzie najkrótsza droga do ziemi przez chatę z od gromem czy bez ??

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Znowu się zaczyna.

To może o skutkach.... http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1638226.html

Pierun wali w co popadnie. :) Lepiej żeby zszedł instalacją do tego przeznaczoną ;)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

ludozerca pisze:

Nie mam ochoty robić kolejnego wykładu na ten temat i przekonywać kogokolwiek bo się zrobi wojenka, więc podam tylko przykład którego byłem świadkiem.
Jest sobie osiedle domków jednorodzinnych. Kilkanaście wysokich "klocków" z lat 80-tych z instalacją odgromową w lepszym lub gorszym stanie a pomiędzy nimi powstaje śliczna parterówka bez odgromówki. Pewnego pięknego dnia przychodzi burza i wali prosto w komin tego domku. Komin rozpada się na pół, robi dziurę w dachu a instalacja elektryczna cała do wymiany. Co w tej sytuacji "wujku dobra rada" powiesz właścicielowi???! I nie jest to jedyny taki przypadek jaki znam.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

adamosad pisze:
ludozerca pisze:

Nie mam ochoty robić kolejnego wykładu na ten temat i przekonywać kogokolwiek bo się zrobi wojenka, więc podam tylko przykład którego byłem świadkiem.
Jest sobie osiedle domków jednorodzinnych. Kilkanaście wysokich "klocków" z lat 80-tych z instalacją odgromową w lepszym lub gorszym stanie a pomiędzy nimi powstaje śliczna parterówka bez odgromówki. Pewnego pięknego dnia przychodzi burza i wali prosto w komin tego domku. Komin rozpada się na pół, robi dziurę w dachu a instalacja elektryczna cała do wymiany. Co w tej sytuacji "wujku dobra rada" powiesz właścicielowi???! I nie jest to jedyny taki przypadek jaki znam.

też podałeś przykład jeju to jest to samo co napisałem ale w odwrotną stronę przemyśl
poza to nie chce wojenki ale jak piszesz komuś że brednie pisze to uzasadnij swoją wypowiedź jakimiś prawami fizyki a nie opowieściami o d.u.p.i.e. maryni
dobra koniec dyskusji

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

w zeszłym roku pierun przy... w drzewo oddalone jakieś 15m od obiektów z odgromami więc ....... :D

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

więc podsumowując... nie ma reguły. Lepiej mieć prawidłowo wykonaną instalację odgromową, i w razie 'w' straty napewno będą dużo mniejsze (zdaje się że kolega Mixer chwalił się że miał strat 0, przy trafieniu...)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

krasnoludek pisze:
więc podsumowując... nie ma reguły. Lepiej mieć prawidłowo wykonaną instalację odgromową, i w razie 'w' straty napewno będą dużo mniejsze (zdaje się że kolega Mixer chwalił się że miał strat 0, przy trafieniu...)

AMEN

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

ludozerca pisze:
a poza to ciekawe bo jakoś wszystko w przyrodzie dąży do równowagi więc piorun też będzie "szukał" najkrótszej drogi do ziemi czyli będzie próbował wyrównać potencjały co skutkuje tym że jaka będzie najkrótsza droga do ziemi przez chatę z od gromem czy bez ??

AMEN będzie za chwilę. Wg tego co napisałeś powinno walnąć w którąkolwiek chatę wyższą i z odgromem a walnęło w najniższą i bez odgromu. Więc nie jest to przykład o d.u.p.i.e maryni, tylko obalający twoją teorię. Proszę przeczytaj jeszcze raz cały wątek ze zrozumieniem i nie denerwuj się bo wymieniamy się poglądami a nie złośliwościami.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Od każdej reguły są wyjątki.

Większość piorunów uderza w obiekty najwyższe lub najlepiej mogące odprowadzić ładunek do ziemi.

Ale na całokształt tego czy "walnie czy nie walnie" ma wpływ mnóstwo innych czynników, chociażby teren na którym stoi obiekt. Dla przykładu: w okolicy stoi budynek, który jest położony na jakichś podziemnych ciekach wodnych (zarówno podskórnych jak i głębinowych) i regularnie wali albo w budynek albo bezpośrednio w ziemię choć obok są wyższe obiekty.

W każdym bądź razie gdyby odgrom i uziom nie pomagał, to energetyka na całym świecie by nic nie uziemiała - zarówno linii WN jak i stacji trafo, a wtedy Ci co korzystają z Exatela a są na tym forum to by ich nie było, bo światłowody Exatela są ukryte właśnie w liniach odgromowych :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Orin pisze:
(...)światłowody Exatela są ukryte właśnie w liniach odgromowych :)
Oftop: Światłowody Exatela wiszą pod wszystkim innym na slupie, nawet pod kablami WN. Jak nie wierzysz to mogę za kilka dni zrobić fotkę i tu wstawić. Z tego co słyszałem to linki odgromowe były w czasach komuny wykorzystywane do łączności przez wojsko, ale nie wiem ile w tym prawdy.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

zajadacz pisze:
Orin pisze:
(...)światłowody Exatela są ukryte właśnie w liniach odgromowych :)
Oftop: Światłowody Exatela wiszą pod wszystkim innym na slupie, nawet pod kablami WN. Jak nie wierzysz to mogę za kilka dni zrobić fotkę i tu wstawić. .

PRZYKŁAD:
http://prntscr.com/15t6au
http://prntscr.com/15t6gk

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

W moich postach chciałem tylko przekazać, że rada typu "nie uziemiaj bo ci będzie pioruny ściągać" jest ostatnią jaką dałbym komukolwiek a niestety tak wynika z postów kolegi @ludozerca, no chyba że mam problem ze zrozumieniem ale to mój problem. KONIEC.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna