Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Jestem tego samego zdania. Tak czy inaczej jak pierdyknie to wazelina wyparuje. Nie ma możliwości, aby miała skuteczny wpływ na rezystancję styku uziomu. Mixer....twoje wypowiedzi na forum zawsze traktowałem poważnie bo były rzeczowe i można było często nauczyć się czegoś ;) , ale tym razem oblałeś :)

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

ja ostatnio pospawałem wszytkie łaczenia bednarki z szpilkami , potem oczyscic lepik i tasmą anytkorozyjną taką jak do rur gazowych

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Ale jak Ci mam udowodnić jak to musi "poleżeć" parę lat. Nie chodzi o posmarowanie samych gwintów śrub lecz o przesmarowanie samego środka styku bo on właśnie koroduje! A własnie chodzi o ta korozje, która za jakiś czas powiększa rezystancję styku. Przypatrz się np.na instalacje GSM i pokaz mi na której jest zwykły smar ;-)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

mixerDW pisze:
Ale jak Ci mam udowodnić jak to musi "poleżeć" parę lat. Nie chodzi o posmarowanie samych gwintów śrub lecz o przesmarowanie samego środka styku bo on właśnie koroduje! A własnie chodzi o ta korozje, która za jakiś czas powiększa rezystancję styku. Przypatrz się np.na instalacje GSM i pokaz mi na której jest zwykły smar ;-)

Masz 100% racji. Nie ma co się przepychać bo widzę delikatny brak zrozumienia z obu stron. Konkluzja jest taka, że każde złącze ( w ziemi czy na zewnątrz) należy zabezpieczyć smarem aby zapobiec korozji i wzrostowi rezystancji w przyszłości.

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Zawsze mam :D

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

mixerDW pisze:

Ech... najpierw arogancko dyskutujesz zadając jedynie retoryczne pytania, które nie mają nic wspólnego z dyskusją, a na koniec prezentujesz brak logiki (przeczytaj swoje pierwsze zdanie w tym wątku).

Być może masz racje, że takie, a nie inne smary należy stosować, ale z wykazaniem tego już ci gorzej idzie.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Ja powiem tylko tyle, mam budynek gospodarczy postawiony w 83 roku czyli 30 lat temu. Wtedy też został wykonany odgrom przez "starego dobrego elektryka". Wszystkie łączenia zostały zabezpieczone tzw. tawotem. 2 lata temu nadarzyła się okazja wykonać pomiar. Wyszło równe 5 Ohm. :)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

mixerDW pisze:
Ma to sens bo te smary przewodzą prąd więc rezystancja styku jest mniejsza niż byłby to inny smar dielektryczny. Takim powinno się generalnie robić (najczęściej widzę grafitowy, miedziany to nie wiem czy dobre na warunki zewnętrzne.

:hmm:

Zmieniłeś zdanie :) Niektórzy dziękują jak wyprowadza się ich z błędu ;)

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

ehhh gdzie zmieniłem zdanie jak od samego początku mówię jak byk:

mixerDW pisze:
A słyszał kiedyś pojęcie rezystancji styku?

Ja cały czas poprawnie mówię, tylko wy źle rozumiecie pojęcia... ale jak pisałem... piekarz nie będzie elektrykiem ;-)

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

adamosad pisze:
Ja powiem tylko tyle, mam budynek gospodarczy postawiony w 83 roku czyli 30 lat temu. Wtedy też został wykonany odgrom przez "starego dobrego elektryka". Wszystkie łączenia zostały zabezpieczone tzw. tawotem. 2 lata temu nadarzyła się okazja wykonać pomiar. Wyszło równe 5 Ohm. :)

Dobra dobra ale jak wykonywany był ten pomiar? Bo aby go wykonać poprawnie należy odłączyć całą instalacje a więc miejsca łączenia tego "tawotu" i dopiero mierzyć.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

chyba, że na kontrolnym

Mixer nie upieraj się :). Smary nie służą do przewodzenia, a do zabezpieczania.

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Oczywiście, że do zabezpieczenia przed korozja, ale po to jest grafitowy aby ten styk był z mniejszą rezystancją niż smar, który jest dielektryczny. No ale nie będę się już powtarzać, napisałem wszystko i więcej nie muszę. Kto co stosuje jego sprawa.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

mixerDW pisze:
Oczywiście, że do zabezpieczenia przed korozja, ale po to jest grafitowy aby ten styk był z mniejszą rezystancją niż smar, który jest dielektryczny. No ale nie będę się już powtarzać, napisałem wszystko i więcej nie muszę. Kto co stosuje jego sprawa.

I znowu się z Tobą zgodzę. Smar jest dielektryczny i dlatego nie stosuje się go "wewnątrz" złącza tylko na zewnątrz aby zapobiec korozji całości. Przyznam też że nie wiedziałem iż jakikolwiek smar ( grafitowy ) jest przewodnikiem i zmniejsza rezystancję bo nie miałem ostatnimi czasy potrzeby się tym interesować. Skoro mówisz, że tak jest to pewnie masz rację. Pomyślę o tym jak będę robił jakiś odgrom. :)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Panowie smar najczęściej grafitowy dajemy aby nie utleniała się miedziane oczko, bynajmniej tak zawsze myślałem :ups:

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Na zewnątrz nie stosuje się elementów odgromowych i uziemiających/wyrównujących potencjały z miedzi :)

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

mixerDW pisze:

Pozwolę sobie zauważyć że pieprzycie Hipolicie :)
Smar grafitowy jest stosowany w urządzeniach pracujących w temperaturze powyżej 300 stopni,
po to jest dodatek grafitu.
Jeśli smar miałby polepszać połączenie to chyba powinien zawierać zmielone srebro, bo grafit nie jest
aż takim super przewodnikiem.
W dodatku jeśli smar ma przewodzić pioruny to znaczy że łącze nie jest porządnie skręcone i pomiędzy
drutem/bednarką a zaciskiem jest smar - a to już jest uryna a nie robota.
Jedyną funkcją smaru (jakiegokolwiek aby gęstego) na takim złączu jest zabezpieczenie przed wilgocią
i związanym z nią rdzewieniem zwiększającym rezystancję złącza.
To że wykonawcy GSM dają tam jakieś smary silikonowe z dodatkiem aluminium i do tego pozłacane śruby (!)
to zwykła fanaberia żeby tylko naciągnąć płatnika na dużo większą kasę...

Ale w sumie to trochę OT się robi.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

A czy takim smarem nie smaruje się także rolek od bram przesuwnych?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

HaPe pisze:
A czy takim smarem nie smaruje się także rolek od bram przesuwnych?

To możliwe, powstaje więc pytanie czy w bramach przesuwnych rolki mają przewodzić prąd ? :D

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Mixer i tak zdania nie zmieni :wpysk:

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Gularz_pl pisze:
http://www.quantex.pl/piorunochrony.html
podobna głowica wisi na kościele i powiem że od 8 lat nic tam nie zdechło :D

Piorunochrony aktywne to pic na wodę...
Piorunochron ma chronić przez odprowadzenie prądu piorunowego do ziemi, a nie wręcz prowokować wyładowanie przez jonizowanie powietrza nad szpicą.
Wystarczy poczytać (ze zrozumieniem) strony profesorów zajmujących się ochroną przeciwprzepięciową i ewentualna chęć zakupu tego czegoś mija jak ręką odjął.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

ale czy przypadkiem tutaj nie chodzi wlasnie o to że jonizowane powietrze w tej "strefie objetej ochroną" (zasięg jonizacji) niejako "zmusza" by wyładowanie wystąpiło dokładnie w tą głowicę, a nie w którekolwiek inne przypadkowe miejsce w tej strefie...a jako że już od głowicy masz wykonany poprawnie uziom to wyładowanie zostanie w sposób bezpieczny odprowadzone do ziemi ... idea jest ok i bardzo stara...
pozostaje kwestia skuteczności ;p ....
http://www.ah.com.pl/artykuly/piorunoch ... ywne_2.pdf

na PWr jeden koleś (wykładowca) mówił nam że tak naprawde kwestie "opanowania" i ochrony przed piorunami ciagle się zmieniają i nie ma w pelni sprawdzonego uniweraslnego "sposobu" .... i jedynie nalezy tak zrobić instalację by bezpiecznie to wyladowanie odprowadzic....

to samo co ta "aktywna iglica" ma robić strefa ochronna ze strony mantisa... tyle ze ...po prostu skutecznie to zrobi ...
przy pewnej wysokości zwieksza sie prawdopodobienstwo trafienia bocznego ...
sciagnijcie sobie programik GROMEXPERT ze strony spinpol.com.pl

czyli: ... "jeżeli już ma przywalić bezposrednio/bardzo blisko... to niech walnie w iglice ktora jest poprawnie uziemiona i odprowadzi wyladowanie bezpieczna drogą do ziemi ...." ... niestety ten cudzysłów niektorzy rozumieją niepoprawnie jako "ściąganie piorunów" co jest oczywiscie błędne...

http://rtfm.killfile.pl/

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Witam,
a ja mam takie pytanie - czy miejsce styku szpili uziomu z kablem LGY lub bednarką można posmarować miedzianem?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

a powiedz w jakim celu chcesz smarować styk środkiem grzybobójczym?

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

bawolek pisze:
czyli: ... "jeżeli już ma przywalić bezposrednio/bardzo blisko... to niech walnie w iglice ktora jest poprawnie uziemiona i odprowadzi wyladowanie bezpieczna drogą do ziemi ...." ... niestety ten cudzysłów niektorzy rozumieją niepoprawnie jako "ściąganie piorunów" co jest oczywiscie błędne...

Kod:
Pan Z.A. Hartono dokonał kolejnego przeglądu budynków w Malezji chronionych zwodami aktywnymi. W analitycznym artykule p.t. “Performance of non-standard lightning air terminals: revisited” wykazuje w sposób bezdyskusyjny, że budynki chronione przez ESE są niemiłosiernie obijane przez pioruny, i to w miejscach, które wg normy NF C 17-102 znajdują się w strefach chronionych. O wynikach tych wieloletnich badań Pan Hartono poinformował rząd malezyjski w pismach zatytułowanych w bezkompromisowy sposób - “Techno-terrorism”currently more dangerous and damaging than JI or Al-Qaeda” oraz “Malaysian evidence “indisputable”, government must act to protect the nation “. Wydawałoby się, że szef ILPA porównany do terrorystów z Al-Kaidy, powinien w równie miażdżący, naukowy sposób, zbić argumenty Hartono. Odpowiedział tak, jak zawsze – zamiast żmudnych badań analitycznych, czy rozważań naukowych, przedstawił na 15-tu stronach m.in. listę miejsc w których udało się wcisnąć piorunochrony ESE oraz zadziwiającą (!!!) analizę zadowolonych Klientów. Z analizy tej wynika, że w badaniu ESE brało udział 102% respondentów, a w badaniu zwodów radioaktywnych 105% respondentów. Zapewne rozbawiony Harono skomentował to tak:

Jeśli „eksperci ESE” nie byli zdolni, do wykonania prostego arytmetycznego zadania, jakim jest dodawanie, to zastanawiające jest, czy mogliby oni zrozumieć naukowe argumenty przedstawione przez CIGRE, który doprowadził do odrzucenia technologii ESE 15 lat temu!!!

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Smarem miedzianym, nie środkiem grzybobójczym :P

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna