Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Witajcie,

Chce w skrocie opisac jak zrobic IPTV bez udzialu "wielkich" sieci. Bo kazdy moze sam :) Ot po prostu :) Problem w tym, ze zapewne wszyscy, tak samo jak i ja, na poczatku nie wiedzieli jak sie za to zabrac, a ja po 2 latach doswiadczen juz wiem i w zwiazku z tym ze wkurzaja mnie "duzi" sprzedajacy swoja oferte - informuje jak sprawa sie ma.

NIE BOJCIE SIE SAMI SPROBOWAC !

Po pierwsze musicie wiedziec ze to latwe, proste i przyjemne ;) Zartowalem :) Ale wiekszosc problemow da sie obejsc.

Po pierwsze - musicie miec jak nadawac do sieci obraz i dzwiek.
Po drugie - musicie miec co nadawac.

Ja zaczalem od problemu: mam kamere analogowa, i chce wpuscic w siec, tak zeby sobie ludzie mogli obrazek z niej ogladac. Odpowiedz na pytanie jak to zrobic, dala mi odpowiedz na pytanie JAK strumien MPEG z dowolnego zrodla wpuscic do sieci. Tym dowolnym zrodlem w przypadku TV jest.. sygnal ze zwykjlego talerza satelitarnego.
No wiec jak to zrobic ? Bierzemy serwer na linuxie, wkladamy do niego karte DVB-S (albo kilka) ktora jest dobrze obslugiwana przez linuxa (moze byc tez karta tunera TV analogowego, jesli np chcemu zlapac cos z powietrza a nie z satelity) i uzywajac Video for Linuc (tu jest wszystko! [glownie wikipedia] czego trza do szczescia http://www.linuxtv.org/ ) pobieramy sobie z tunera sat albo analogowego strumien MPEG do serwera.
Nastepnie uzywajac darmowego VLC albo DVBLast, albo dowolnego innego programu ktory potrafi puszczac reemisje, wrzucamy wszystko do sieci jak strumien multicastowy.
Tu mala uwaga... siec niestety musi byc w pelni IGMP-aware... Bez switchy zarzadzalnych z obsluga protokolu IGMP mozna o TV zapomniec. Tak samo mozna wg. mnie zpaomniec o TV w sieci wifi. Tylko LAN, tylko IGMP.

Po drugie - co reemitowac.
No kanaly telewizyjne. Po to trzeba udezyc do wlascicieli kanalow, czyli Polsat, ITI, TVP, MTV Networks itd., no a co do zagranicznych, to sa firmy, ktore zajmuja sie zarzadzaniem kanalami na polske i maja w swoim portfolio wylacznosc na dany kanal. Chociaz ja znalazlem na satelitach kanaly, ktore mnie zafascynowaly i np rozmawialem nawet z hindusami przy pomocy znajomego studenta hindusa :D
Na kazdy kanal trzeba miec umowe, za wiekszosc kanalow sie placi, chociaz sa tez bezplatne. Koszt jednego kanalu waha sie od kilku/kilkunastu groszy za abonenta do kilkudziesieciu eurocentow. Przy czym mowimy o kanalach SD, kanaly HD sa duzo drozsze i na poczatek po prostu nieoplacalne.
Trzeba tez pamietac, ze niektore kanaly trzeba oplacac z tzw. minimum gwarantowanym. co to znaczy? Masz 58 abonentow, ale jesli chcesz miec dany kanal, to musisz placic za np. minimum 300. Takie kanaly trzeba olac na poczatku dzialalnosci o rozwoju uslugi (chociaz minimum gwarantowanym na poziomie 100 zazwyczaj jednak trzeba sie liczyc).
No i na koniec rozne ZAIKS`y czyli organizacje zarzadzania prawami zbiorowymi. Jesli cos reemitujesz, to musisz im placic. Kazda organizacja ma swoje tabele, ale to wychodzi lacznie +- tak jakby dodac jeszcze jeden kanal do oferty, tzn pare groszy za uzytkownika.

Jesli ktos chce sobie poprobowac, powinien zaczac sprawe od postawienia sobie linuxa odpalenia jakiejs karty DVB lub analogowego tunera i sciagniecie jakiegos niekodoewanego kanalu (no albo wlasnie TVP analogowa ze zwyklej anteny metalowej) i puszczenie tego przez np VLC do testowej sieci. Potem jak sie okaze ze wszystko dziala ok, trzeba zrobic stosowny wpis nt. IPTV w UKE, a potem miec pewnosc ze bedzie sie mialo ponizej 250 uzytkownikow (bo powyzej tej liczby jeszcze trzeba odwiedzic KRRiT).
Jak juz to bedzie zalatwione, to zabieramy sie najlepiej na poczatek do TVP proszac o wzro umowy na rewmisje bezplatnych kanalwo TVP. TVP jest o tyle fajna ze ma kanaly analogowe (TVP1,2,3) i z satelity niekodowane TVP Polonia, Kultura i Historia i mozna sobei technike potestowac. No i odkodowane kanaly TVP sa... bezplatne do reemisji :)
Z VLC na poczatku nie bedzie latwo, bo to to sie wysypuje, zawiesza itd... mozna od razu sprobowac przekodowywac na MPEG4 (bo strumien z satelity idzie MPEG2), ale to dosc trudne, procesorozerne i czesto pada. Lepiej jednak miec gigabitowa siec i puszczac jak leci z satelity czyli MPEG2 (tj ok 2-3 MBIt/s na kanal SD).
Jak juz jest umowa z TVP czy innymi sieciami, to jeszcze pozostaja ZAIKS`y itd.
Podpisujac umowy trzeba najpierw umowe przeczytac... bo najprosciej jest dac uzytkownikom swojej sieci programik VLC do zainstalowania na komputerze i niech sobei na fullscreenie ogladaja na monitorze komputera. Ale wiele umow zabrania czegos takiego, co nie zmienia faktu ze mozna sie dogadac o zniesienie tych obostrzen w wielu przypadkach bezposrednio z wlascicielami stacji. Nie wszedzie sie da, ale czasem tak. A czasem w umowie po prostu w ogole nie ma o tym mowy, wiec i problemu.

Oczywiscie mozna jeszcze isc w kierunku prawdziwej TV, tzn dekodery cyfrowe (IP Set-Top-Box) - te oferuje Zyxel i Motorola, ale sa to urzadzenia wylacznie dla operatorow, wiec ani sie tego w sklepie nie kupi, ani nie kupi sie np. tylko 2 sztuk :) Najpierw wiec trzeba ogarnac technike i musi to zaczac dzialac, a potem mozna sie meczyc z set-top-box`ami.

Jeszcze mala uwaga - to na poczatku nie bedzie sie moglo rownac profesjonalnej kablowce. Jakoscia - owszem, tak, nawet moze byc lepsza. Ale nie bezawaryjnoscia. Z czasem, jesli zacznie wszystko na siebie zarabiac, mozecie zamiast linuxowego serwera, postawic cos powazniejszego. Dodatkowo nie wszystkie kanaly bedziecie mogli miec od razu. Np. niektore Discovery kodowane sa w sysyemie PowerVu, ktorego dekodery kosztuja powyzej 1000 Euro na 1 kanal. Podobnie cenowo ma sie z TVP z satelity (np. TVP Sport). Ale spokojnie, jest pelno kanalow, ktore jestescie w stanie miec bez problemu, a rozwoj... no coz... da sie, ale po kolei i powoli! :)

Generalnie sprawa jest duzo prostsza nizby to chcieli przyznac "duzi" gracze, ale duzo trudniejsza i bardziej czasochlonna niz to sie wydaje. Jest pelno malych problemikow do przebrniecia, i technicznych i prawnych, ale da sie je przebrnac : ) Mnie najwieksza satysfakcje sprawila umowa na reemisje kanalu, na ktorej jest wielka, orientalna i wykwintna pieczec... pewnego azjatyckiego kraju :):)

DA SIE !
Chociaz tak naprawde dopiero po dwoch latach zajmowania sie tematem moge powiedziec ze wszystko dziala tak jak powinno i jestem zadowolony ze wszystkiego. Po co przekazuje wiedze z 2 lat swoich doswiadczen? Ano mam swoje powody :) Jeden jest taki ze w trakcie rozwoju napotkalem na pewna bariere, ktora przezwyciezy tylko kupa ludu, ktory sie sprawa zajmie :ok: Otoz koszt malej ilosci dekoderow Set-Top-Box ipodejscia niektorych (niewielu) dostawcow telewizji do tego typu sieci :)

PS. Na zadne pytania nie bede odpowiadal na priv. Najwyzej tutaj. Nikogo tez nie bede prowadzil za reke, uwazam ze to co napisalem jest zupelnie wystarczajace dla inteligentnego homo sapiens, zeby sobie cos zrobic samemu, gdzies podzwonic i popytac, cos pogooglowac... Ale jesli jakies pytanie bedzie szczegolnie madre, albo bedzie sie powtarzalo, to moze cos dopowiem.

Ostatnio zmieniony wt, 01 cze 2010 11:56:38 przez kuba123, łącznie zmieniany 3 razy.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Interesuje mnie taka sprawa - Jak nadawca rozlicza ilość Twoich klientów oglądających dane kanały? Jest jakiś system dostępu warunkowego czy to zależy tylko od Twojej deklaracji? Masz jakieś przykładowe ceny? Możesz je przytoczyć dla ciekawości czy to tajemnica handlowa?

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Łukasz Witek pisze:
Interesuje mnie taka sprawa - Jak nadawca rozlicza ilość Twoich klientów oglądających dane kanały? Jest jakiś system dostępu warunkowego czy to zależy tylko od Twojej deklaracji? Masz jakieś przykładowe ceny? Możesz je przytoczyć dla ciekawości czy to tajemnica handlowa?

Madre pytanie. Ale tu chce dodac jedno:
KAZDE WASZE PYTANIE JEST DO ODPOWIEDZI PRZEZ DOWOLNEGO "SPECA" OD STAREJ DOBREJ TELEWIZJI ANALOGOWEJ. Jedyne czego taki czlowiek nie wie, to jak puscic MPEG2/4 to w siec IP, ale to juz wasza rola, serwerow Linuxa (jesli nie macie duzej kasy) lub profesjonalnych stacji czolowych (jesli macie duza kase).

Ale odpowiem: Co miesiac musisz raportowac ile masz klientow ogladajacych TV (standartowa kartka A4, wysylana fax`em, no big deal). Na tej podstawie wystawiane sa faktury np 20 groszy za kanal x ilosc abonentow.
A wlasciciel kanalu moze ci zrobic kontrole w dokumentow w dowolnym momencie i jesli go oszukwiales, to masz DUZY problem i finansowy i karny.

Dostep warunkowy... sa kanaly ktorych rzeczywiscie nie bedziesz mogl reemitowac, jesli nie masz szyfrowania. Np. Calan+. Ty dekodujesz go z satelity, nastepnie twoje urzadzenia koduja go do sieci, i przesylaja dalej. Uzytkownik ma dekoder z karta i sobie go dekoduje (albo ma karte, ktora dekoduje od Canal+ - nie wiem, bo w to nie wchodzilem, bo nie mam mozliwosci technicznych na to).
Natomaist wszystkie inne kanaly niepremium nie maja takich obostrzen.

Cen nie moge przytoczyc, bo to tajemnica umow. Natomiast szacunkowo podalem wyzej i... czy to jakis problem zadzwonic do Polsatu czy MTV czy dowolnego innego kanalu i spytac ze robisz sobie kosztorys pod telewizje osiedlowa ? :) Odpowiedza, nie martw sie :)

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

Rzeczywiście działa. Na początek wepchnąłem spod windy multicast do sieci po przykładowym adresie 224.0.1.10 z kodekiem mpg2 i 2,5 Mbit/s. Na wi- fi rwie jak cholera nawet przy 900 kbit/s ale na kablu śmiga pięknie. Podpinacie kilka kompów z playerami i działa. Za miast playera i kompa wstawiać STB i po sprawie. Może ludzie z forum byli by zainteresowani rozwinięciem tego projektu ? Ja od jutra znoszę graty i urządzam małe laboratorium na linukxie :) Temat wydaje mi się gorący.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Snake pisze:
Rzeczywiście działa.

U mnie w wersji testowej na biurku od 2 lat ;)
W wersji pelnosieciowej, ale wciaz testowej i nie dla uzytkownikow, od roku.
W wersji testowej, ale w pelni zalegalizowanej, od prawie pol roku :)

Pamietaj tylko ze siec musi byc naprawde dobra :)

Snake pisze:
Na wi- fi rwie jak cholera nawet przy 900 kbit/s ale na kablu śmiga pięknie.

O wifi mozesz tez zapomniec takze ze wzgledu na prawo. Zadna stacja TV nie zgodzi sie na przesyl wifi, chociaz domyslam sie ze routery z mimo i obsluga igmp poradzilyby sobie od strony techniczje z tym, ale z jednym, moze dwoma-trzema kanalami a nie 50 :) Tak czy inaczej o wifi mozna zpaomniec ze wzgledow prawnych.

Snake pisze:
Za miast playera i kompa wstawiać STB i po sprawie.

prosze:
http://www.zyxel.pl/web/product_family_ ... DCA2010007

Nie uzywalbym natomiast urzadzen STB Amino - to jest dobre dla np. 2 uzytkownikow, a nie dla 20 czy 200 ludzi w malej sieci.

Ale to tez nie takie proste ;) Ale kierunek dobry. STB musi miec swoj dedykowany serwer z apachem skad sobie wszystko bedzie pobierac, ale postawienie go to tez nie problem.
Generalnei caly taki system reemisji to nie problem techniczny, tylko duzo pracy i duzo malych problemow.

Snake pisze:
Może ludzie z forum byli by zainteresowani rozwinięciem tego projektu ?

A co tu jeszcze chcesz rozwijac ;) To juz dziala :)
Tak naprawde jedyne co jeszcze by sie przydalo, to zrobienie jakiejs w pelni legalnej i taniej bramki routeropodobnej obslugujacej IGMP. Czyli na bazie jakiegos routera legalnie OpenSourceowego zrobic swicza z igmp i zablokowanym igmp na wifi - bo bez takiej "bramki multimedialnej" nie rozdzielisz dobrze sygnalu miedzy komputer usera a IP STB usera. Bedzie sie ciac IP STB - sprawdzalem.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat
Awatar użytkownika

Ja myślę tak jak na PLNOGU mówili rozszywać skrętki na gniazdku :oczko:
Net i Iptv oddzielnie. Co ciekawe mam stacje czołową ale analogową i kombinowałem jak puścić to w multicasta. A co do STB jakie ceny przy kilkudziesięciu sztukach ?

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Snake pisze:
Ja myślę tak jak na PLNOGU mówili rozszywać skrętki na gniazdku :oczko:
Net i Iptv oddzielnie. Co ciekawe mam stacje czołową ale analogową i kombinowałem jak puścić to w multicasta. A co do STB jakie ceny przy kilkudziesięciu sztukach ?

Rozszywac skretke... ? Beznadziejny pomysl, chyba ze chcesz zrobic TV dla 10 osob.
MUSI byc switch z igmp i tyle. A takie kupic na allegro jakies stare 3comy mozna bardzo taniutko, chyba ze chcesz miec na poziomie IGMP mozliwosc zarzadzania tym kto ma miec i jakie kanaly, wtedy juz nowe switche sa potrzebne. Inaczej - nie ma sensu po prostu, stracisz czas i kase, a ostatecznie i tak wrocisz do switchy IGMP. Uwierz w moje 2 lata testow, czasem metoda prob i bledow. Ja dodatkowo wbilem sie w komplet switchy, ktory nie byl za dobry i dwa razy wymienialem.

Ceny STB - nie wiem czy moge podac. Moze wystarczy skontaktowac sie z producentem :)

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

kuba123 pisze:
(...) zwiazku z tym ze wkurzaja mnie "duzi" sprzedajacy swoja oferte

Kuba - dlaczego wkurzają Cię duzi?

kuba123 pisze:
Ceny STB - nie wiem czy moge podac. Moze wystarczy skontaktowac sie z producentem :)

Tak mi się wydaje, że taki fajny STB SD to coś koło 55 Euro, i wersji HD to coś koło 75 Euro ale chyba dopiero jak się kupi jakiś większy wolumen. Ale jeżeli nie 55 i 75 to 60 i 80 na pewno.

W.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Wojtku, mówisz o Motorolach?

ale temat ciekawy, na pewno wykorzystam w praktyce do pracy dyplomowej związanej z PON i IPTV.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Wojciech Apel pisze:
kuba123 pisze:

Poniewaz wielokrotnie czytalem przeklamania jakie to skomplikowane, jak bardzo sie nie da, ile czasu zajmuje wysylanie raportow i jakie to niezwykle trudne.
Cos na zasadzie: nie probujcie, bo sie wam i tak nie uda, bo to niewykonalne, kupujcie tylko u nas.
A trudne to nie jest. Mniej profesjonalne, ale nie trudne.

Zawsze wydawalo mi sie ze trzepak jest od wzajemnej pomocy i taki "hive mind", a tu reklamy, reklamy i to co ja biore za delikatne wprowadzanie w blad.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

kuba123 pisze:
Wojciech Apel pisze:
kuba123 pisze:

Poniewaz wielokrotnie czytalem przeklamania jakie to skomplikowane, jak bardzo sie nie da, ile czasu zajmuje wysylanie raportow i jakie to niezwykle trudne.
Cos na zasadzie: nie probujcie, bo sie wam i tak nie uda, bo to niewykonalne, kupujcie tylko u nas.
A trudne to nie jest. Mniej profesjonalne, ale nie trudne.

Zawsze wydawalo mi sie ze trzepak jest od wzajemnej pomocy i taki "hive mind", a tu reklamy, reklamy i to co ja biore za delikatne wprowadzanie w blad.

Rozumiem.

Spójrz jednak na różnicę. To co zrobiłeś to jest przesłanie telewizji przez sieć a to co zrobili wielcy (a może nie tacy wielcy) to przedsiębiorstwa operatorskie w których przesyłanie sygnały telewizyjnego przez sieć jest jednym z łatwiejszych problemów.

Ot, np. konserwowanie umów z nadawcami - jeżeli masz 150 kanałów to znaczy, że masz około 80 umów z 30 podmiotami a każda umowa jest inna, w innej jurysdykcji. Masz świadomość, że umowa z popularnym kanałem sportowym jest fakturowana z Francji co znaczy mniej wiecej tyle, że od tej umowy podatek dochodowy wg. stawki francyuskiej musisz przelać na konto urzędu skarbowego zajmującego się w Polsce takimi podmiotami. Ile czasu zajmuje sprawdzenie tego?

Tak więc wielcy budują przedsiębiorstwa, robią to po to aby pieniądze zarabiać a IPTV, które opisałeś jest świetną technologią którą można przesyłać obraz po sieciach. A program VLC to już rewelka. Na nim można zbudować stacje czołową, nadajnik, rejestrator, opóźniacz, serwer vod i serwer mozaiki.

A jak ktoś chce zostać nadawcą i mieć stacje telewizyjną emitującą program ze swojego kompa to po prostu niech wyda komendę

vlc screen:// :screen-fps=24 :screen-caching=500 --sout'#transcode{vcodec=mp2v,vb=4096,acodec=mpga,ab=256,scale=1,width=640,height=480}:duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=239.239.1.1,port=1234}}'

a na grupę multicastową 239.239.1.1 poleci jego ekran

W.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

lukpiot pisze:
Wojtku, mówisz o Motorolach?

ale temat ciekawy, na pewno wykorzystam w praktyce do pracy dyplomowej związanej z PON i IPTV.

Motorola to ciągle 150$

Mówię o tych tańszych, poza obudową równie dobrych.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

A jak przetworzyć uprawnienia z karty operatora korzystając z programatora Phoenix (na USB) i vlc?

Na Windowsie robię to przez dvb dream + cc cam + vlc i leci w sieć (choć vlc nie jest konieczne).

Bądź jak zmusić vlc do odczytu karty CI?

PS. Gdzie się podziały podpisy na forum?

Startupy.co - polskie forum o startupach

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

colir pisze:
PS. Gdzie się podziały podpisy na forum?

Zostały odgórnie wyłączone z pewnych powodów, nazwijmy je - nachalnością treści zawartych w nich.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

No to rozwiewajac Twoje watpliwosci co do latwosci sprawy przy okazji opowiem sluchajacym co i jak.

Wojciech Apel pisze:
Masz świadomość, że umowa z popularnym kanałem sportowym jest fakturowana z Francji co znaczy mniej wiecej tyle, że od tej umowy podatek dochodowy wg. stawki francyuskiej musisz przelać na konto urzędu skarbowego zajmującego się w Polsce takimi podmiotami. Ile czasu zajmuje sprawdzenie tego?

Jakies 5 minut. Telefon na infolinie podatkowa ministerstwa finansow co musze robic kupujac licencje na Tv od firmy zagranicznej. I dodatkowy formularzyk raz na rok CIT-10 i IFT2 (czy jakos tak) na podstawie certyfikatu rezydencji danej firmy, ktore sklada sie do urzedu skarbowego w imieniu tych panstwa. I ja to robie sam. A sa przeciez sieci ktore maja swoich ksiegowych.
Pierwszy rok bylo z tym troche zastanawiania sie i uzywania infolinii podatkowej (koszt lacznie + - 30 zl ;) ) nastepny rok to kalka poprzedniego i generalnei - zaden problem techniczny. 2 dodatkowe godziny roboty podatkowej raz na rok.

Wojciech Apel pisze:
Tak więc wielcy budują przedsiębiorstwa, robią to po to aby pieniądze zarabiać

I nie mam nic przeciwko. Mali tez po to robia przedsiebiorstwa. Ale niech ci wielcy nie wprowadzaja w blad tych malych. Szczegolnie na tego typu forum jak to. Chyba ze ten trzepak nie ma juz nic wspolnego z tym ktorego pamietam z przed wielu lat (ale mysle ze jednak ma).

Wojciech Apel pisze:
A jak ktoś chce zostać nadawcą i mieć stacje telewizyjną emitującą program ze swojego kompa to po prostu niech wyda komendę

... niech poprostu wejdzie na strone developerow VLC i poczyta forum :)

colir pisze:
A jak przetworzyć uprawnienia z karty operatora korzystając z programatora Phoenix (na USB) i vlc?

Jestes pewien ze jest to w ogole legalne? Obawiam sie ze nie. Jesli podpiszesz umowe z jakas stacja dostaniesz od niej karte i/lub CAM. I jest to jedyny legalny sposob odkodowywania czegokolwiek.

colir pisze:
Bądź jak zmusić vlc do odczytu karty CI?

No tak w duzym skrocie, to masz google... wyszedlem z zalozenia ze czlowiek , ktory prowadzi siec jednak costam wie o tym co robi.
Ale pomoge: w mniejszym skrocie, to VLC do niczego nie musisz zmuszac - CI musi byc widziane przez Linuxa, i dla VLC jest wlasciwie przezroczyste. Tzn VLC je widzi i aktywuje, ale nie ma do tego dodatkowych specjalnych komend. Jak jest obslugiwane przez Linuxa, to i VLC je widzi. W linku do wikipedii jest spis kart obslugiwanych z CI lub bez CI. Nie kazda karta dziala dobrze.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

kuba123 pisze:
I nie mam nic przeciwko. Mali tez po to robia przedsiebiorstwa. Ale niech ci wielcy nie wprowadzaja w blad tych malych. Szczegolnie na tego typu forum jak to. Chyba ze ten trzepak nie ma juz nic wspolnego z tym ktorego pamietam z przed wielu lat (ale mysle ze jednak ma).

Świat się nieco zmienia.

Pod koniec XIX wieku w Bytomiu grupa furmanów broniła miasta przed budową linii kolejowej bo bali się o prace. Jak zakładałem trzepak w 1998 roku to dostęp do internetu w Polsce wyglądał inaczej. I dlatego formuła trzepaka też się zmienia.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

1. Masz umowę z ITI?
2. Płacisz za liczbę fizycznych końcówek sieci, czyli liczbę umów na TV?

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

supermega pisze:
1. Masz umowę z ITI?
2. Płacisz za liczbę fizycznych końcówek sieci, czyli liczbę umów na TV?

ad 2. a da sie inaczej ? :)

ad 1. a to ciekawe pytanie i najpierw jestem ciekaw, czemu zadales pytanie wlasnie nt. ITI ?

Wojciech Apel pisze:
kuba123 pisze:

Świat się nieco zmienia.

Pod koniec XIX wieku w Bytomiu grupa furmanów broniła miasta przed budową linii kolejowej bo bali się o prace. Jak zakładałem trzepak w 1998 roku to dostęp do internetu w Polsce wyglądał inaczej. I dlatego formuła trzepaka też się zmienia.

Sugerujesz ze jestes takim budowniczym kolei, ktory bedzie pozbawial pracy furmanow, czyli malych ISP... ? Albo inaczej - konsolidowal ich pod swoimi skrzydlami wynajmujac konie, a jesli nie, to polegna ?
Jak dla mnie mozesz robic co chcesz, bo mamy wolny rynek, tylko prosze niech to bedzie jasne i przejrzyste.
A prawda jest taka, ze usluga IPTV oferowana przez Twoja firme to gotowa usluga, nad ktora nie trzeba sie zastanawiac i meczyc, z mam wrazenie niespotykana jakoscia i ze wszystkim podanym na tacy. I za to sie rozumiem placi (niestety dosc duzo). Natomiast nie jest tak, ze jest to usluga bez alternatywy jak to ciagle przedstawiasz. Alternatywa jest i wlasnie ją zaprezentowalem - dosc latwa nawet dla kogos kto troche ogarnia linuxa.

Jesli Trzepak jest obecnie ramieniem jednej z duzych firm (bo przeciez moze byc, nic w tym zlego) i sluzy m.in do reklamowania i prezentowania jej uslug, to wystarczy ze to powiesz i bede miec jasnosc ze pewnych rzeczy nie powinienem tutaj mowic, w tym zakladac tematow ktore moga zmniejszyc konkurencyjnosc uslug wspomnianej firmy. Ale jesli tak rzeczywiscie jest, to czyms takim dowiedzialbym sie po raz pierwszy.
Z drugiej strony to rozwiazanie w pewnym zakresie nie musi byc konkurencja, poniewaz male sieci i tak IPTV nie wezma, bo niby jak wezma te dodatkowe 100-200 Mbit majac np. lacza 15-20 mbitowe?

Ostatnio zmieniony czw, 03 cze 2010 20:52:09 przez kuba123, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

A propo IPTV - kto oprócz SGT bierze sygnał światłem od "holywoodu" ?

Właśnie mamy małą awarię hotbirda ;)

Startupy.co - polskie forum o startupach

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

kuba123 pisze:
Sugerujesz ze jestes

Zwracam tylko uwagę, że świat się zmienia. Budowanie amatorskich sieci było fajne do czasu aż wielcy (TP, UPC, GSMowcy) nie wzieli się za masówkę i uderzyli marketiungiem oferujac całkiem niezłe usługi w przystępnych cenach. No i siecią amatorskim jest trudno, bo trudno robić dużo taniej a bardzo trudno zachować taką jakość jakiej oczekuje klient. Zresztą amatorskie sieci nie miały pojęcia klient tylko użytkownik bo celem nie było zarabianie tylko dawanie dostępu.

No i teraz w tym kontekście SGT to co robi to robi to próba nawiązania konkurencyjnej walki z dużymi operatorami przy współpracy sieci, które mają swoje korzenie w sieciach amatorskich ale już dawno takimi sieciami nie są.

Świat się zmienia.

kuba123 pisze:
Jesli Trzepak jest obecnie ramieniem jednej z duzych firm (bo przeciez moze byc, nic w tym zlego) i sluzy m.in do reklamowania i prezentowania jej uslug, to wystarczy ze to powiesz i bede miec jasnosc ze pewnych
rzeczy nie powinienem tutaj mowic, w tym zakladac tematow ktore moga zmniejszyc konkurencyjnosc uslug wspomnianej firmy. Ale jesli tak rzeczywiscie jest, to czyms takim dowiedzialbym sie po raz pierwszy.
Z drugiej strony to rozwiazanie w pewnym zakresie nie musi byc konkurencja, poniewaz male sieci i tak IPTV nie wezma, bo niby jak wezma te dodatkowe 100-200 Mbit majac np. lacza 15-20 mbitowe?

Zupełnie nie moderuję trzepaka - co więcej, nie jest on mocno moderowany i każdy pisze co chce. A więc Ty też pisz tylko przyjmij do wiadomości, ze SGT jest operatorem założonym przez małych operatorów, wielu z nich jest akcjonariuszami spółki i robią SGT po to aby być konkurencyjnymi jakością i ceną usługi.

A to co proponujesz nie będzie konkurencyjne względem UPC czy C+ bo pakiet nie ten, bo jakość nie taka, bo .... a jeżeli jednak się zaweźmiesz i będziesz chciał sobie, mnie, klientom udowodnić, że jednak będziesz konkurencyjny to pójdziesz drogą taką samą jak SGT. A więc nie VLC tylko porządny multiplekser i jeden etat po to aby rozliczać się z nadawcami.

Oczywiście nie wierzę abym Cię przekonał - przecież udowodniałeś mi, że problem płacenia faktury za Eurosport załatwiasz w 10 minut. Udowadniałeś ale czy udowodniłeś? Gdybym przyjął, że rzeczywiście tak jest musiałbym przyjąć założenie, że w te 12 osób pracujących SGT to są debile a nie profesjonalni menadżerowie i że się obijają cały dzień zamiast pracować. A do tego kupują jakieś szalenie drogie zabawki zamians na PeCecie postawić odbiornik.

Ale nie uwierzę Ci. Nie uwierzę, bo zanim zaczeliśmy SGT w 2008 roku w 2007, we trzech postawiliśmy prostą stację czołową, przeprowadziliśmy
szereg rozmów z nadawcami, operatorami, bankami i wyszło nam, że aby to zrobić dobrze należy to robić tak jak robimy. Może się mylimy - ale aby mnie przekonać do Twojej koncepcji (że mały może zrobić konkurencyjną telewizję sam) potrzeba czasu - zobaczymy gdzie ze swoim projektem będziesz za rok, za dwa....

A teraz, jeżeli zachęcasz kolegów do zabawy w IPTV to ja się tylko cieszę. Nie jesteś konkurencją bo robisz coś innego - i rób. Mogę Ci w tym pomóc, mogę też tu napisać o naszych doświadczeniach - ale jeżeli będziesz wychodził z założenia, że kłamiemy, że to Cię wkurza... to raczej się nie dogadamy, bo jest to dla naszej działalności nieco obraźliwe.

Dlatego wyluzuj i dziel się swoimi doświadczeniami z Twojej idei a ja będę cały za bo gdy koledzy z sieci wymienią swicze i odpalą IGMP to będzie fajniej. Będą mogli mieć teraz instalację testową do zabaw a może kiedyś wpuszczą tam cudze multicasty. W końcu oprócz nas działa jeszcze Espol, Play5, Inotel, startuje Oggs, będzie Korbank. A może i Twoje będzie też do współuzywania u innych.

W.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

colir pisze:
A propo IPTV - kto oprócz SGT bierze sygnał światłem od "holywoodu" ?

Właśnie mamy małą awarię hotbirda ;)

SGT też poza wyjątkami (może kilka kanałow) bierze sygnał z nieba i też przed chwilą TVP padło. Szkoda, bo może w Wiadomościach pociągnieli by wątek błędnych danych jakie wieża podała pilotom samolotu prezydenckiego (wczoraj w Wiadomościach podali taką tezę).

W każdym razie HotBird padł i moze naziemne nadajniki działały i może działało UPC - inni biorą z nieba.

W.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
A wiadomo, czego dotyczyła awaria HB? Dziwnie, że kanały wracały w różnej kolejności... A tak w ogóle, nie możecie odbierać sygnału TVP z innej satelity? Przecież mają transpondery na Astrze.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Wojciech Apel pisze:
TVP padło. Szkoda, bo może w Wiadomościach pociągnieli by wątek

http://www.tvp.info/wiadomosci/wideo/03 ... 30/1795042 - dzisiejsze wiadomości

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Wojciech Apel pisze:

A to co proponujesz nie będzie konkurencyjne względem UPC czy C+ bo pakiet nie ten, bo jakość nie taka, bo....

Zalezy dla kogo. Zalezy po jakiej cenie. Sam jestem zaskoczony obserwujac reakcje ludzi na moja TV, ktora jest zdecydowanie nieidealna i byla z poczatku pomyslana wylacznie jako ciekawy dodatek do internetu.

Wojciech Apel pisze:
a jeżeli jednak się zaweźmiesz i będziesz chciał sobie, mnie, klientom udowodnić, że jednak będziesz konkurencyjny to pójdziesz drogą taką samą jak SGT. A więc nie VLC tylko porządny multiplekser i jeden etat po to aby rozliczać się z nadawcami.

A, nie wykluczam oczywiscie super sprzetu z czasem. Tylko ze malego dostawcy nie bedzie na niego stac. Ja pokazuje jak da sie to zrobic przy stosunkowo nieduzych kosztach, przy zalozeniu oczywiscie ze nie bedzie to rozwiazanie profesjonalne, ale wystarczajaco profesjonalne, zeby bylo calkiem akceptowalne. Przy dobrej antenie jakosc reemisji wielu kanalow jest lepsza niz Cyfry+ :D

Wojciech Apel pisze:
Oczywiście nie wierzę abym Cię przekonał - przecież udowodniałeś mi, że problem płacenia faktury za Eurosport załatwiasz w 10 minut.

No dobrze, to zupelnie nieagresywnie zapytam, czy moglbys mi wytlumaczyc w czym problem? Bo akurat Eurosportu nie mam, ale mam kilkanascie kanalow placonych na konta zagraniczne i na prawde nie widze problemu...
W tym jeden "niesamowity" kanal, ktorego firma nie ma osobowosci prawnej w Polsce, na potrzebe podatku dochodowego ma w kraju UE, a na potrzeby podatku VAT w USA i to tez nie jest jakos skomplikowane, jedyne co trzeba ublagac, to zeby platnosci byly kwartalne, bo w innym wypadku zabijaja koszty samych rpzelewow zagranicznych.

Wojciech Apel pisze:
Ale nie uwierzę Ci. Nie uwierzę, bo zanim zaczeliśmy SGT w 2008 roku w 2007, we trzech postawiliśmy prostą stację czołową, przeprowadziliśmy szereg rozmów z nadawcami, operatorami, bankami i wyszło nam, że aby to zrobić dobrze należy to robić tak jak robimy.

Alez ja tu nigdzie nie napisalem ze mam patent na nieomylnosc. Ponawiam tylko informacje ze mowienie ze "sie nie da" jest nieporawdziwe.
Jesli zrobiliscie usluge do dalszej odsprzedazy rzeczywiscie nalezalo podejsc do tego mozliwie mocno profesjonalnie. I ok. Ja robie to dla siebie, znam swoich odbiorcow, konsultuje z ludzmi wiele rzeczy i to dziala. Maja to co chca, znajac tego wady i zalety.
Oczywiscie np. nadawcy powiedzieli wam ze inaczej niz w jakichs certyfikowanych systemach odpada remisja (np HBO czy Canal+ ) - owszem, tak tez mialem. Dlatego wiele umow wyprosilem na kolanach, w przypadku innych musialem czekac nawet... 1,5 roku... dwoch nadawcow konstruowalo je pode mnie, bo bylem pierwsza tego typu siecia, ja wysylalem im swoje propozycje, a prawnicy ich odpisywali mi na co moga sie zgodzic a na co nie, co twalo i trwalo. W jeszcze innym przypadku pomogla zmiana dyrektora technicznego, a w jeszcze innym do dzis umowy dostac nie moge i mimo ze maja z Wami podpisana umowe, to mowia ze na IPTV sie nie godza w ogole. No coz, gdybym poszedl sciazka profesjonalna na pewno byloby duzo prosciej, ale wtedy kiedy zaczynalem finansowo nie byloby to mozliwe.

Tak czy inaczej masz racje mowiac ze zeby to zrobic dobrze nalezalo zrobic tak jak wy - tylko ze da sie tez to zrobic gorzej i mysle ze to jest dobre roziazanie dla sieci, ktore nie sa finansowo w stanie podolac poprawnej, profesjonalnej drodze samodzielnie oraz nie sa w stanie pozwolic sobie na wasze uslugi. "Maly" admin widzi ze swiat idzie do przodu, ale sam nie jest w stanie nic z tym zrobic, wiec pokazuje mu jak moze sprobowac, a ze dziala, to wiem, bo wlasnie sobie ogladam. Z czasem jesli bede chcial ulepszac usluge, to pewnie pojde w strone multipleksera i tyle, poki co nie czuje zeby byl niezbedny.

Wojciech Apel pisze:
A teraz, jeżeli zachęcasz kolegów do zabawy w IPTV to ja się tylko cieszę. Nie jesteś konkurencją bo robisz coś innego - i rób.

No na pewno nie planuje odsprzedazy uslugi.

Wojciech Apel pisze:
Mogę Ci w tym pomóc, mogę też tu napisać o naszych doświadczeniach - ale jeżeli będziesz wychodził z założenia, że kłamiemy, że to Cię wkurza... to raczej się nie dogadamy, bo jest to dla naszej działalności nieco obraźliwe.

Przepraszam, ale czuje sie troche jakbym mial prowadzic rozmowe z kims z PiS`u. Nie moge skrytykowac, bo krytyka oznacza wypowiedzenie wojny atomowej. To ze mi sie cos nie podoba i ze wkurza mnie to co czytalem nt. tego ze w ogole nie ma co probowac samemu, ze dziesiatki raportow miesiecznych to sprawa niewykonalna itd itp to nic tego nie zmieni - no dziwilo mnie to i wkurzalo, szczegolnie kiedy sam to robilem i robie i wiem, ze to NIE jest problem.
Owszem, widze wyzszosc gotowej uslugi zrobionej na profesjonalnych urzadzeniach, tak samo jak widze wyzszosc nowego Mercedesa nad 10 letnia Astrą, ale nie kazdego stac na Mercedesa i nie kazdy ma do niego dostep.

Wojciech Apel pisze:
Dlatego wyluzuj (...) w końcu oprócz nas działa jeszcze Espol, Play5, Inotel, startuje Oggs, będzie Korbank.

I dlatego troche dziwi mnie reakcja... Bo nie wiem czy zauwazyles, ale w pierwszym poscie, ktory mowil o tym co zrobic mozna nie wymienilem Twojej firmy, tylko napisalem o "duzych", czy jakos tak. Sam pokazales ze opcji jest wiele i nie musialem mowic akurat o SGT, ale wygladalo jakbys poczul sie tym osobiscie urazony, mimo tego ze ponowie: na poczatku nie pilem do SGT.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator

Kuba

1. Nie pamiętam dokładnie o co chodzi z tym francuskim podmiotem. Księgowa nam opowiadała, że jakby zaliczkę na jego podatek dochodowy się szacuje wg. jego stawki i odprowadza się go w Polsce - a wiec do zapłaty na jego konto idzie mniej niż na fakturze. Coś takiego....

Ale z nim jest większy problem - minima programowe. Na szczeście to mamy już za sobą ale przez 2 lata bolało. Teraz mamy problem bo kręci nosem dla kanałów HD.

2. Jak piszesz o jakości lepszej niż C+ to wiedz, że jakość usługi to coś więcej niż strumień i stopa błędów. Np. wczoraj, przez ponad 30 minut występowały problemy z Astrą dla kanałów TVP ale nie tylko. W kablówce jakość postrzegana jest jako ciągłość dostępu do usługi.

3. Wiele spraw różni nas w podejściu do rachunkowości. Możesz oszacować ile roboczogodzin zainwestowałeś w to "wypraszanie na kolanach ... czasem przez 1,5 roku". Wiem o czym piszesz, ale w tym czasie nie robiłeś czegoś innego a więc i u Ciebie to jest realny koszt.

Jak to policzysz to okaże się, że zainwestowałeś w Twoje rozwiązanie dużo więcej niż w te proste urządzenia a ponieważ jesteś małym, myślisz jak mały to nie księgujesz kosztu swojej pracy (praca mendżera) i nie przekładasz wypracowanej przez Ciebie wartości na amortyzację usługi.

Oszacujmy: jesteś wart rynkowo 8 tys, zajmowało Cię to przez 1/4 etatu, przez 20 miesięcy. Dorzuć do swojej infrastruktury to 20 tys, podziel to na liczbę klientów i wiedz, że musisz to od nich odzyskać.

Przez chwili zastanów się co by było, gdybyś nie pozbawił swojej podstawowej działalności tego kapitału?

4. Rozmawiasz z sympatykiem PiS. I można krytykować - ale krytykowanie bazujące na nieprawdziwych przesłankach nic nie daje, nie tworzy a czasem wkurza. Wkurza, bo dezinforume innych.

5. Do takiej instalacji jak Twoja aż prosi się o dołożenie STB, najlepiej ZyXELa. Mogę Ci też podpowiedzieć jak wprowadzić do sieci wiele ciekawych kanałów FTA - ale tu już nie na forum (napisz maila).

W.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna