Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Podzielę się z Wami owocem mojej pracy odnośnie zaprojektowania i wdrożenie programowej stacji czołowej oraz infrastruktury sieci IP umożliwiającej przesyłanie sygnału telewizyjnego. Zgodnie z założeniem projektu sposób tej retransmisji odbywał się z wykorzystaniem multicastu. Przygotowany został również dekoder IPTV, dzięki któremu użytkownik mógł oglądać cyfrową telewizję. W skrócie: osiągnąłem stacje czołową + infrastrukturę sieci + STB z middleware.

Koncepcja projektu:

Obrazek

Operatorzy kupują sygnał stacji telewizyjnych z lokalnych węzłów wymiany ruchu IP lub budują własną stację czołową. Po analizie dostępnych źródeł sygnału do stacji czołowych wybrałem na swój cel DVB-T a dokładnie trzy ogólnokrajowe nieszyfrowane multipleksy MUX1, MUX2 i MUX3 na których przesyłane są łącznie 24 programy. Jeśli chodzi o sam protokół DVB i strukturę pakietów polecam na start publikację "Elektroniczne Przewodniki po Programach w Telewizji Cyfrowej DVB" w czasopiśmie Networld 9/98 PDF - LINK. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ustala dla sygnału wizji użycie kompresji w standardzie MPEG-4 część 10 (H.264/AVC) dla formatu SD jak i HD. Sygnał fonii kompresowany może być w systemie MPEG-2 Warstwa II, AC-3 (Dolby Digital) oraz E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Wykorzystana modulacja i kodowanie korekcyjne pozwala w jednym kanale częstotliwości osiągnąć stałą przepustowość wynoszącą 24,882 Mb/s. W skrócie: należy zajrzeć do strumienia pakietów DVB/MPEG-TS by na końcu wyciągnąć audio, video i data dla poszczególnych kanałów.

Docelowo radze wykorzystać jako źródło sygnału DVB-S z racji wyższych przepustowości/lepszej jakości. Jako ciekawostka mogę dodać, że na terenie Polski możliwy jest odbiór z ponad 100 satelit telekomunikacyjnych w zależności od ukształtowania wiązki, jej skierowania oraz mocy jaką operuje dana satelita. Grupa trzech satelit Hot Bird pokrywająca sygnałem Polskę umożliwia prosty odbiór 1705 kanałów telewizyjnych oraz stacji radiowych z czego 297 w języku Polskim nadawanych jest z 29 transponderów.

Do stacji czołowej wykorzystałem:
    Dvb-apps - paczka zawiera zestaw aplikacji przydatnych do nisko-poziomowego analizowania sygnału DVB i obsługi urządzenia przez interfejs programistyczny aplikacji.

MuMuDVB - aplikacja wykorzystuje DVB API zainstalowane wraz z paczką dvb-apps. Umożliwia przetwarzanie strumienia MPEG-TS odebranego z jednego multipleksa przez urządzenie DVB na sieć IP. Zapewnia też wsparcie do obsługi systemu dostępu warunkowego. Wykorzystałem ją do podzielenia całego multipleksu na kanały telewizyjne i przesłania ich w osobnych grupach multicastowych.

budżetowy hardware - sugerując się pozytywną opinią na forach internetowych odnośnie recepcji sygnału chipsetu ITE9135 dla dekoderów do rozwiązania przedprodukcyjnego wybrałem urządzenie DVB-T MT4171 polskiego dystrybutora firmy Media-Tech.

Przykład szybkiej konfiugracji MuMuDVB, plik mumuconfig_0
Kod:
card=0
freq=746
autoconfiguration=full
rtp_header=1
autoconf_ip4=231.0.0.%sid_lo

Pole card odpowiada za kolejne tunery DVB-T podłączone do stacji czołowej. Następna linijka określa częstotliwość na której odbieram sygnał cyfrowej telewizji naziemnej. Każdy kanał w multipleksie ma swój określony SID (ang. Service Identifier), czyli unikalny 16 bitowy identyfikator usługi. Zmienna %sid_lo zawiera pierwsze 8 bitów SID, dzięki czemu każdy program telewizyjny będzie miał swój osobny adres multicastowy.

Na koniec komenda sudo mumudvb –c mumuconfig_0

Podstawową funkcjonalnością dekodera (ang. set-top box) w rozwiązaniu IPTV jest odbieranie transmisji IP przez interfejs sieciowy, a następnie dekodowanie i renderowanie sygnału do telewizora. Oprogramowanie pośredniczące (ang. middleware) w nawiązaniu do dekoderów oznacza aplikację, która łączy wszystkie usługi IPTV i tworzy interfejs użytkownika. Firma Infomir produkująca set-top box’y udostępnia na licencji wolnego oprogramowania middleware Stalker. Takie udogodnienie zadecydowało o wyborze STB MAG-250. Częśc kliencka to przyjazny interfejs użytkownika oparty o HTML5 i JavaScript. Wyświetlany jest na telewizorze i sterowany pilotem, przy czym każda jego funkcja to osobny moduł. Domyślnie zaimplementowane wtyczki to między innymi możliwość oglądania telewizji IPTV, odtworzenie wideo na żądnie (ang. Video on Demand, VoD), wyświetlenie elektronicznego przewodnika po programach (ang. Electronic Program Guide, EPG) czy oglądanie nagrań z YouTube, widżet z pogodą, przeglądarka WWW, karaoke, gra tetris. Budowa modułowa jest efektywnym rozwiązaniem. Eliminuje ingerowanie w cały kod przy dostosowywaniu funkcjonalności urządzenia. Cześć serwerowa odpowiada za zarządzanie klientami w sieci. W wygodny sposób tworzymy plany taryfowe, listę dostępnych kanałów czy spis dostępnych nagrań dostępnych na żądanie. Panel administratora umożliwia nam również monitorowanie set-top box’ów.

Polecam doczytać o implementacjach STB takie jak Korbox Wave lub Lumio, które tworzą pełne centrum multimedialne (Android) dając jednocześnie dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Infrastruktura sieci powstała na przełącznikach Allied Telesis. Moimi wymaganiami było aby przełączniki obsługiwały protokół IMGP w wersji drugiej, z czego switch główny mógł pełnić rolę IGMP Querier’a. Wsparcie dla ACL typu rozszerzonego pozwoliło zabezpieczyć sieć przed obcymi multicastami i złośliwymi pakietami IGMP.

MuMuDVB:
Obrazek

Widok panelu administracyjnego:
Obrazek

Lista kanałów DVB-T dostępna przez Stalkera:
Obrazek

Ekran telewizora:
Obrazek

Ekran telewizora:
Obrazek

Koszt stacji czołowej DVB-T na 3 MUXy z anteną to około 700zł. Dbając o SLA możemy dołożyć drugą z watchodgiem, failoverem zamykając się w 1500zł. Na rozwiązanie komercyjne stacji czołowej obsługujące trzy multipleksy telewizji cyfrowej naziemnej należy przeznaczyć co najmniej 15 000 zł. Dla chętnych poszerzenia wiedzy literatura przez którą przebrnąłem: PDF -LINK

I SMUTECZEK:

Pomimo wielu prób nie udostępniono mi informacji dotyczących warunków licencji z nadawcą na legalną retransmisję odbieranych programów telewizyjnych we własnej sieci IPTV. Na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pobierane są tantiemy zarówno od nadawcy, operatora jak i właściciela sklepu, czy hotelu gdzie kanały są wyświetlane. Stawki i zasady pobierania tych opłat są bardzo niejasne, indywidualne i wielu operatorów jest z nimi w konflikcie. Pamiętajcie również, że nadawcy niechętnie udostępniają materiały dla operatorów, którzy nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Ich brak uniemożliwia odpowiedniego przestrzegania licencji na retransmisję.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Piotr_M pisze:

I SMUTECZEK:

Pomimo wielu prób nie udostępniono mi informacji dotyczących warunków licencji z nadawcą na legalną retransmisję odbieranych programów telewizyjnych we własnej sieci IPTV. Na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi pobierane są tantiemy zarówno od nadawcy, operatora jak i właściciela sklepu, czy hotelu gdzie kanały są wyświetlane. Stawki i zasady pobierania tych opłat są bardzo niejasne, indywidualne i wielu operatorów jest z nimi w konflikcie. Pamiętajcie również, że nadawcy niechętnie udostępniają materiały dla operatorów, którzy nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Ich brak uniemożliwia odpowiedniego przestrzegania licencji na retransmisję.

Niestety, jeśli chodzi o licencje to musisz mieć umowę z każdym nadawcą. Zgroza jest w tym, że mimo, iż robisz retransmisję z "dobra narodowego" dvbt to od każdego gniazdka musisz płacić.
Nie jest prawdą, że wszyscy wymagają kodowania, nie którym wystarcza informacja, że to w iptv i na końcówkach robisz acl po multicastach.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam

Z tego co widzę Stalker spisuje się dość fajnie, jednak mam względem niego i dekoderów z nim związanych jedno pytanie.
Widzę że wszyscy używają, testują i wymieniają się poglądami. Jednak nigdzie nie widzę procedury uruchomienia dekodera MAG25x.
Gdy dekoder włączy się do prądu pobiera adres z DHCP i czeka na serwer TFTP. jednak nigdzie nie mogę znaleźć jakie pliki w jaki sposób mu podać.
Domyślam się że wszyscy przeszli ten etap konfiguracji, jednak z uwagi na małą ilość materiałów prosił bym o wskazówkę w jaki sposób wrzucić oprogramowanie stalker na MAGa.

Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

To zalezy jak go ustawisz.
Moze pobierac z DHCP tylko adres i bootowac sie z flasha.
Moze pobierac adres i info o bootowaniu czy upgrade. Wtedy bootuje sie po TFTP i NFSie bez flasha.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

cześć,

czy ktoś jeszcze tym się zajmuje?
ktoś to robi?

bo mam zamiar to zrobić u siebie i bym potrzebował dowiedzieć się parę rzeczy,
zainteresowani proszę o kontakt na pw :)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4