Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Pytanie do bardziej doświadczonych w budowie mikrokanalizy
1. jakie rurki do mikrokanalizacji, jaka średnica jaki producent
2. co ile kładziecie studnie na trasie
3. na jakiej maksymalnej długości da się dmuchnąć kabel
4. na jakiej głębokości zakopać rurki
5. jakie szafki mantar ma stalowe, cyberteam alu a nie którzy tu robią na termoplastycznych
6. macie jakiś program/arkusz do obliczeń bilansu mocy

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

nikt nic nie podpowie :( koledzy :jezyk:

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

ludozerca pisze:
nikt nic nie podpowie :( koledzy :jezyk:

bardzo chętnie ale nie robię nic na mikro :)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

A na czym robisz? Bo najpierw szef chcial na mikro teraz kanbel w ziemie a potem na hdpe juz nie wiem na czym leoiej

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

My mieliśmy wchodzić w mikro ale ze względu na ciężki teren daliśmy sobie na wstrzymanie (trafiamy głównie na odpady hutnicze i bloki asfaltu / betonu jako podbudowa przy utwardzaniu dróg więc maszyny nam stają dęba). Układamy doziemne kabla ADSS albo RHDPE.

W sprawie mikro rozmawiałem z kilkoma ekipami które dmuchają różne odcinki i różne średnice i to nie jest taki kolorowy temat jak się wydaje. Jak nie masz na placu dwóch kompresorów i dwóch wdmuchiwarek, to zapomnij o efektywnym dmuchaniu w mikro na więcej niż ~500 metrów. RHDPE to inny temat, bo tu dmuchniesz na 1500 metrów w razie potrzeby, tylko że temat jest kolorowy do pierwszej opłaty za pas drogowy :D

Natomiast z mikro jest jedna istotna sprawa: to że wdmuchniesz kabel, to nie znaczy że w razie W wyciągniesz/wydmuchniesz z niej uszkodzony przewód. A o tym naprawdę nikt nie myśli póki jest dobrze. Podzwoń/popytaj. Wniosek jest jeden: mikro jest fajne jak układasz pakiety mikrorur, natomiast tu znów dochodzi do głosu ekonomia.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Tak jak kolega Orin pisze - z mikrokanalizacją wcale nie jest tak różowo. Z mojego doświadczenia o wiele lepiej jest układać zwykłe rury RHDPE - im średnica większa tym lepiej. Nie ma co się "szczypać" z wdmuchiwaniem - lepiej jest w przypadku takiej RHDPE po prostu ułożyć rurę w odcinkach co 150m - tam robić zasobnik lub studzienkę SK1 i lecieć dalej - bez problemu wtedy masz możliwość dołożenia kabla czy też naprawy. Wyjścia do klientów możesz robić w mikrokanalizacji i na odległościach 100m można spokojnie "zasysać" sznurek po którym wciągniesz kabel do mikrokanalizacji. Bawienie się w pakiety mikrorurek, wdmuchiwanie moim zdaniem nie zdaje egzaminu podczas późniejszej eksploatacji w perspektywie najbliższych 10-20 lat.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

broken pisze:
Tak jak kolega Orin pisze - z mikrokanalizacją wcale nie jest tak różowo. Z mojego doświadczenia o wiele lepiej jest układać zwykłe rury RHDPE - im średnica większa tym lepiej. Nie ma co się "szczypać" z wdmuchiwaniem - lepiej jest w przypadku takiej RHDPE po prostu ułożyć rurę w odcinkach co 150m - tam robić zasobnik lub studzienkę SK1 i lecieć dalej - bez problemu wtedy masz możliwość dołożenia kabla czy też naprawy. Wyjścia do klientów możesz robić w mikrokanalizacji i na odległościach 100m można spokojnie "zasysać" sznurek po którym wciągniesz kabel do mikrokanalizacji. Bawienie się w pakiety mikrorurek, wdmuchiwanie moim zdaniem nie zdaje egzaminu podczas późniejszej eksploatacji w perspektywie najbliższych 10-20 lat.

a co z opłatami za pas?
Jednak pakiet pionowy 10mm, to nie to samo, co 40mm

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

ludozerca pisze:
A na czym robisz? Bo najpierw szef chcial na mikro teraz kanbel w ziemie a potem na hdpe juz nie wiem na czym leoiej

jak już muszę coś własnego to rhdp 40mm i SK1 co 100-140m bo na tyle idzie wepchać stalkę nawet jak jest tam już kabel :)

dmuchać to ja wolę pod kołdrą :)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Karas pisze:
a co z opłatami za pas?

opłaty bedą naliczane za to co wpisze w papiery
a kto mi sprawdzi co jest zakopane w ziemi zwłaszcza że gmina wydala pozwolenia na pas drogowy który nie jest pod ich zarządem :ok:

Cytuj:
jak już muszę coś własnego to rhdp 40mm i SK1 co 100-140m bo na tyle idzie wepchać stalkę nawet jak jest tam już kabel

a co jeśli mam odcinek 200 i po drodze nie chciał bym robić studni jakieś patenty??
na razie mam włókno 150m fi 11mm mam nadzieje że pójdzie przez rhdpe 40mm

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

Jeżeli chodzi o mikrokanalizację to mamy dostępne rurki od 5mm do 16mm i dzielimy na cienkościenne i grubościenne (doziemne)
jest kilku producentów z Polski, my oferujemy Ingremio producenta znanego z rynku wentylacji i technik grzewczych.
Najbardziej popularne rurki na magistralę do ziemi to 12/8mm i 14/10mm oraz do abonenta 7/3,5mm
Mikro budujemy magistralę wiązakami rurek i możemy zasobniki stawiać nawet co 800m-1,5km jeżeli lecimy przez bezludne tereny :) :D
Wiązki rurek możesz mieć po kilka do kilkunastu rurek w średnicy 40mm ale na wioski najczęściej wystarcza 3x14/10mm i co 250-350m stawiasz słupek FTTH do rozszycia włókien i podpięcia abonentów.
Kopiemy oczywiście na ok 60-80cm - bezpiecznie szczególnie przez tereny gdzie grasują rolnicy :oczko:

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Cytuj:
a co jeśli mam odcinek 200 i po drodze nie chciał bym robić studni jakieś patenty??
na razie mam włókno 150m fi 11mm mam nadzieje że pójdzie przez rhdpe 40mm

Wciagniesz bez problemu odkurzaczem, pierw sznurek od snopowiazalki z zawiazanym woreczkiem, pozniej swiatlowod i sznurek jako pilot na przyszlosc. Stalka sie namachasz, a odkurzaczem to sruuuu i juz jest. I lepiej pokonuje zakrety

Ogolnie mikro 12 jest dobra na przylacza do domu. Na magistrale lepiej dawac hdpe

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Karas pisze:
a co z opłatami za pas?
Jednak pakiet pionowy 10mm, to nie to samo, co 40mm

Dziś miałem nieprzyjemną rozmowę z panią urzędniczka, która się upierała że liczy się nie tylko rzut poziomy ale i pionowy umieszczonej w ziemi mikrorurki. Nie potrafiła swojej tezy podeprzeć aktem prawnym ale z zasady się upierała, że umieszczając rurkę nad rurką musimy płacić za każdą nawet jeżeli patrząc z góry widzimy tylko jedną :D

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

spoko, z uśmiechem na twarzy poproś o podstawę prawną i koniec. Jak taka pewna, to niech się podpisze pod taką decyzją :)

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Który to paragraf reguluje ta kwestię ? Jestem z nią umówiony i z chęcią obnażę jej nieznajomość prawa w tym zakresie.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

że trzeba rozliczać się za każdy kabel umieszczony jeden pod drugim? żaden :)

niech Ci pokaże jakąkolwiek mapę z przekrojem gleby. to nierealne. natomiast jest rozporządzenie mówiące o rozliczaniu się za infrastrukturę i sposób jej rozliczania

Nowy temat  Odpowiedz w temacie