Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 6 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Szukam info o GPON.. w skrocie napiszcie jak mozecie odpowiedz a reszte podraze sobie:

1. ile kosztuje zestaw by przeslac np lacze 150mb
2. do jakiej odleglosci mozna przeslac
3. czy jest cos ala wykupienie pasma?
4. jakie sa minusy tego rozwiazania
5. przeslac te 150mb na 10km czy jest szansa?

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Chyba nie do końca rozumiesz jak GPON działa. Jeżeli potrzebujesz pojedynczy link to kopiesz te 10km światła, konwertery kupujesz 1Gbps i wpinasz i działa ;)
Koszt wykopania 1km światełka to 30tys zł średnio, w mieście i 120 tys nawet. Do tego koszt konwerterów, ale to już są grosze w porównaniu do kosztów zakopania światełka.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

GPON-a używa się jako jako punkt wielopunkt a nie punkt-punkt.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Do przesłania łącza kup sobie 2x konwerter WDM Gigabit ethernet. Światłowodem 10 km to z palcem w d.... prześlesz :) i dużo dużo więcej.

GPON-a stosuje się na ostatnią milę czyli do klienta końcowego. Nie stosuje się go tak jak ty chcesz.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

ok ale jakie sa koszty GPONu?

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

to wszystko zależy - koszty kabli ,koszty zaciągania/zakopywania kabla, ceny aktywów (OLTy i ONU) - nie powie Ci nikt, że to "5000 zł i masz sieć na 32 końcówki" - wszystko jest zawsze indywidualnie kalkulowane.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Koszt samego OLTa i 128 końcówek ONU 2x1Gbit (czyli w praktyce max co zrobisz na 4 włóknach) to koszt ~ 45 tyś zł netto.
Splitery, kable, mufy - to trzeba policzyć dodatkowo.
Zaciąganie, podwieszanie - to samo (pierwsze jest droższe)
Koszt pospawania - a będzie to kilkaset spawów, to ok 10-20 tyś zł netto.
Papierkologia przy kopaniu: sam projekt to koszt ok 1,5 tyś zł netto za pierwszy kilometr + 200-300 za kolejny. Później geodeci, uzgodnienia z kilkoma instytucjami w zależności gdzie kabel ma iść (ciężki punkt), kasa na zajęcie pasa drogowego, na koniec inwentaryzacja powykonawcza (gdyby Ci to jakaś koparka wykopała, żebyś tego sam nie naprawiał i to za free).

Kasa robi się konkretna

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Teraz ja mam kilka pytań:

1. Jakie są koszta OLT hybrydowych?
2. czy do np. GPON OLT są dedykowane specjalne wkładki/moduły?

3. Wytłumaczcie mi proszę różnice między GPONem, a GEPONem, jeśli chodzi o warstwy.
L1 - wiadomo, fizyczna - światło i urządzenia aktywne
L2 - danych, czyli pakowanie danych w ramki.
W GEPONie ramki przenoszone są za pomocą technologii Ethernet,
a w GPON za pomocą Ethernetu, GEM lub ATM
L3 - sieciowa, czyli protokół IP
L4 - transport danych za pomocą protokołów TCP + UDP
L5 + dostarczane usługi - dane, wideo, telefon

Mam nadzieje, że ktoś w miarę prostym językiem wyjaśni mi to wszystko, bo znając życie, to coś źle rozumuję.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

ukleb pisze:
Teraz ja mam kilka pytań:

1. Jakie są koszta OLT hybrydowych?
2. czy do np. GPON OLT są dedykowane specjalne wkładki/moduły?

3. Wytłumaczcie mi proszę różnice między GPONem, a GEPONem, jeśli chodzi o warstwy.
L1 - wiadomo, fizyczna - światło i urządzenia aktywne
L2 - danych, czyli pakowanie danych w ramki.
W GEPONie ramki przenoszone są za pomocą technologii Ethernet,
a w GPON za pomocą Ethernetu, GEM lub ATM
L3 - sieciowa, czyli protokół IP
L4 - transport danych za pomocą protokołów TCP + UDP
L5 + dostarczane usługi - dane, wideo, telefon

Mam nadzieje, że ktoś w miarę prostym językiem wyjaśni mi to wszystko, bo znając życie, to coś źle rozumuję.

Ad 1 - musisz rozwinąć co rozumiesz pod słowem "hybrydowe". Jeśli masz na myśli dodatkowe wkładki SFP lub porty miedziane gbit w OLT, to są takie. Z tego co wiem, to duże OLTy (RACKowe, z kartami roszrzerzeń na kilka portów) nie mają możliwości łączenia ze sobą GPON/GEPON, ew część producentów próbuje zrobić kompatybilność GPON/10GPON w jednej obudowie, ale niech Cie o to głowa nie boli - koszt w pełni obsadzonego dużego OLTa zabija i idę o zakład, że 7 tyś klientów też nie masz od ręki by go w pełni wykorzystać :)

Ad 2 - tak, z tego co wiem są to specjalne wkładki o różnych klasach w miarę potrzeb.

Ad 3 - lepszy GPON. A dlaczego? Masz o wiele mniejszy narzut na transmisję i zostaje Ci realnie do podziału znacznie więcej mbitów dla klientów. Jednak nie znam na tyle szczegółów technicznych dot. warstw by Ci to wytłumaczyć. Zagadaj do kogoś w Elmacie albo w Vectorze jeśli potrzebujesz stricte teoretyczne dane po polsku, albo zajrzyj do normy - wtedy będziesz mieć wszystko po angielsku :)

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Orin pisze:
Ad 1 - musisz rozwinąć co rozumiesz pod słowem "hybrydowe". Jeśli masz na myśli dodatkowe wkładki SFP lub porty miedziane gbit w OLT, to są takie. Z tego co wiem, to duże OLTy (RACKowe, z kartami roszrzerzeń na kilka portów) nie mają możliwości łączenia ze sobą GPON/GEPON, ew część producentów próbuje zrobić kompatybilność GPON/10GPON w jednej obudowie, ale niech Cie o to głowa nie boli - koszt w pełni obsadzonego dużego OLTa zabija i idę o zakład, że 7 tyś klientów też nie masz od ręki by go w pełni wykorzystać :)

Chciałbym rozwinąć "hybrydowe", ale tak naprawdę to nie znam zbyt szczegółowej zasady działania OLT. Po prostu wyczytałem gdzieś, że takowe są.

Z tego co się dowiedziałem, to do OLT wkłada się odpowiednie wkładki, zazwyczaj SFP.
Chcąc "tripple play" wkładamy 3 moduły - dla 3 długości fali.
Więc z czego jeszcze składa się z OLT?

Orin pisze:
Ad 3 - lepszy GPON. A dlaczego? Masz o wiele mniejszy narzut na transmisję i zostaje Ci realnie do podziału znacznie więcej mbitów dla klientów.

Czy możesz rozwinąć swoją myśl? Co znaczy "mniejszy narzut na transmisję" ?

Bardzo dziękuję za odpowiedź i liczę na kolejne :)

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Warto zaznaczyć, że inne SFP są dla EPONa a inne dla GPONa.

Przykładowy OLT EPONA, który akurat mam przed sobą składa się z karty z 4 portami UPLINK i drugiej karty z 4 portami EPON, z możliwością rozbudowy o kolejną kartę 4 portową EPON.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi Ci z 3 modułami dla triple play? Wkładek używasz tyle, ile masz dostępnych portów. Na jednej wkładce obsadzasz do 64(128) końcówek ONU. Transmisja idzie na długości 1490nm (dosył/downstream), 1310nm (zwrot/upstream) i 1550nm (dla tv overlay). W załączniku wrzuciłem Ci trochę lektury.

EDIT: za duży załącznik. Wrzucę zaraz w inne miejsce

http://www.sendspace.pl/file/29bb9f8912 ... bf72f/gpon

Miałem na testy OLT Huawei serii 5300 i ZTE serii 200. Na pewno mają obsługę kart EPON i GPON. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że powinny pracować w obu technologiach jednocześnie.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Dziękuję za odpowiedź!

loockas pisze:
Warto zaznaczyć, że inne SFP są dla EPONa a inne dla GPONa.

Czym się takie SFP różnią?

loockas pisze:
Przykładowy OLT EPONA, który akurat mam przed sobą składa się z karty z 4 portami UPLINK i drugiej karty z 4 portami EPON, z możliwością rozbudowy o kolejną kartę 4 portową EPON.

Z OLT wychodzi jedno włókno. W jaki sposób te karty są ze sobą połączone? Przecież do włókna trzeba wpakować transmisję, a z włókna do karty uplinkowej?
Wytłumacz mi proszę krok po kroku zasadę działania. W który miejscu stosuje się WDM'a?

loockas pisze:
Nie bardzo rozumiem o co chodzi Ci z 3 modułami dla triple play? Wkładek używasz tyle, ile masz dostępnych portów. Na jednej wkładce obsadzasz do 64(128) końcówek ONU. Transmisja idzie na długości 1490nm (dosył), 1310nm (zwrot) i 1550nm (dla tv overlay).

Z tego, co widziałem na kartach katalogowych, to kazda wkładka odpowiada za inną długość fali, więc myślałem, że aby otrzymać 3 długości fali, to trzeba użyć 3 modułów.

Więc z tego co napisałeś, mam rozumieć, że jedna wkładka SFP odpowiada za transmisję dla trzech długości fali do 64 abonentów?

loockas pisze:
W załączniku wrzuciłem Ci trochę lektury.

Dziękuję. Proszę mi uwierzyć, że lektury przeanalizowałem sporo, ale takich praktycznych informacji nie ma nigdzie.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

http://www.sendspace.pl/file/98e3a6dea01ad993aa2ebda

Tu masz instrukcję do OLT'a UTStarcoma. Znajdziesz tam schemat logiczny kart, portów EPON i portów UPLINK. W miarę jasno jest tam opisane co z czym się wiążę.

Nie wiem czy zrozumiałem pytanie, ale w OLT EPON'a UTwygląda to tak:

VLAN wchodzi portem uplinkowym (przykłądowo GE3/1). Trzeba go wyrzucić na port EPON'wy. W UT jest tak, że port Eponowy (epon1/1) ma swój logiczny interfejs/port ethernetowy (GE1/1), który służy do komunikacji z portem Uplink (GE3/1). Jak zerkniesz w intrukcję, to zrozumiesz o co mi chodzi. Na porcie eponowym (epon1/1) tworzysz logiczne porty dla każdego ONU i na nich konfigurujesz końcówkę ONU, wyrzucasz docelowe vlany usługowe, zarządzasz ONU.

Przykłądowy config z UT:

Kod:
interface giga-ethernet 1/1
  description "GE-1 dla Epon1/1"
exit

Kod:
interface giga-ethernet 3/1
  description "UPLINK1"
  no shutdown
exit

Kod:
vlan 3912 "Internet"
  member ge1/1,ge3/1 tagged
exit

Kod:
interface epon-olt 1/1
  loopback-detection enable
  loopback-detection control enable
  igmp-snooping enable timeout 120
  dba algorithm internal
  onu 1
    description DSI-101i
    policing upstream cir-mark-pir-drop
    shaping conform-to-pir
    dba-sla upstream maximum-bandwidth 20480 Kbps
    dba-sla mac 00:07:ba:3a:43:a7
    dba-sla downstream maximum-bandwidth 20480 Kbps
  exit
  onu 2
    dba-sla mac 00:07:ba:35:a0:65
  exit
  no shutdown
exit

W tej konfiguracji ONU 1 i ONU 2 dostaną na swoich portach eth tagowany vlan 3912

Może to Ci trochę rozjaśni zasadę działania, bo ja tego niestety wytłumaczyć nie potrafię.

W GPONie jest nieco innacze i niestety potrafię tylko tyle, co jest w instrukcji. Udało mi się zestawić kilka ONU i uruchomić transmisję. Stosowania GEM portów i T-Contów nie jestem w stanie wyjaśnić precyzyjnie, bo dopiero raczkuje w tym temacie.

Tak. Wkładka jest jedna na port.

Ostatnio zmieniony pt, 17 sie 2012 16:54:22 przez loockas, łącznie zmieniany 2 razy.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Dzięki wielkie.

Z jakim ONU to skonfigurowałeś(model)?
I czemu chcesz użyć GEPON'a, a nie GPONA? (bo jak się domyślam, to sprzęt zakupiłeś, żeby go wykorzystać)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Orin pisze:
Koszt samego OLTa i 128 końcówek ONU 2x1Gbit (czyli w praktyce max co zrobisz na 4 włóknach) to koszt ~ 45 tyś zł netto.
Splitery, kable, mufy - to trzeba policzyć dodatkowo.
Zaciąganie, podwieszanie - to samo (pierwsze jest droższe)
Koszt pospawania - a będzie to kilkaset spawów, to ok 10-20 tyś zł netto.
Papierkologia przy kopaniu: sam projekt to koszt ok 1,5 tyś zł netto za pierwszy kilometr + 200-300 za kolejny. Później geodeci, uzgodnienia z kilkoma instytucjami w zależności gdzie kabel ma iść (ciężki punkt), kasa na zajęcie pasa drogowego, na koniec inwentaryzacja powykonawcza (gdyby Ci to jakaś koparka wykopała, żebyś tego sam nie naprawiał i to za free).

Kasa robi się konkretna

Troche to ostro napisałeś z tym 45 tys.
Oczywiście masz rację, jednak jak by się tak liczyło to cpe dla 128 klientów na radiu wychodzą ~30 tys.
jeśli byś tak liczył "zestaw" więc według mnie PON sie w ch... bardziej opłaca. Nie popali burza, no i nie trzeba za 2 lata wymieniać na inna technologie.
Tak więc według moich obliczeń aktywa wychodzą tak samo lub taniej w perspektywie czasu.
Jednak pasywa........ KUPE forsy

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Liczyłem dla DASANa. Cena obecna, fakt że bez wielkich zniżek.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

ja też :) i sie zgadza, ale popatrz że żeby obsłużyć na ra 120 osob to też coś kolo 40 klocków musisz zgubić

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Szkoda, że skupiacie się tylko na pieniądzach.. ;-(

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

ukleb pisze:
Szkoda, że skupiacie się tylko na pieniądzach.. ;-(

Cóż, od kilku lat to forum skupia głównie właścicieli lub pracowników którzy są praktykami, nie teoretykami. W dodatku każdy z nas musi z reguły grubo się zastanowić nad sensem inwestowania każdej zarobionej złotówki, więc nie dziw się że opinie są skutkiem praktyki. Szkoda czasu na teoretyzowanie. Dla mnie nie jest istotne czym się różni ramka w obu standardach, tylko czym w praktyce się różnią.

Jak chcesz teorii, to już Ci pisałem wcześniej - zajrzyj do RFC albo zadzwoń do Elmatu, Vectora, Xbestu i porozmawiaj z kimś kto "dłubie" w tych urządzeniach.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

I właśnie o to chodzi!
Nie chce żadnej teorii, tylko wiedzy praktycznej.

Więc jeśli jesteś właścicielem lub pracownikiem związanym z siecią GPON - powiedz, czemu wybrałeś GPON, a nie GEPON (lub na odwrót).
Bo tak powiedzieli w Elmacie? Nie wierzę, że czyjakolwiek inteligencja byłaby na tyle płytka, by samemu nie dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Chyba, że jedyną "praktyczną" wiedzą, to pieniądze, to rzeczywiście, nie mam tu czego szukać.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Orin pisze:
Jak chcesz teorii, to już Ci pisałem wcześniej - zajrzyj do RFC albo zadzwoń do Elmatu, Vectora, Xbestu i porozmawiaj z kimś kto "dłubie" w tych urządzeniach.

Oczywiście, pisałem do nich.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

ukleb pisze:
I właśnie o to chodzi!
Nie chce żadnej teorii, tylko wiedzy praktycznej.

Więc jeśli jesteś właścicielem lub pracownikiem związanym z siecią GPON - powiedz, czemu wybrałeś GPON, a nie GEPON (lub na odwrót).
Bo tak powiedzieli w Elmacie? Nie wierzę, że czyjakolwiek inteligencja byłaby na tyle płytka, by samemu nie dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Chyba, że jedyną "praktyczną" wiedzą, to pieniądze, to rzeczywiście, nie mam tu czego szukać.

Pozdrawiam

Spojrzałeś przynajmniej na podstawowe noty katalogowe obu standardów? Wiesz ile oferują uploadu lub downloadu do podziału między abonentów? Nie zauważyłeś że GPON ma 2x więcej downloadu po przeczytaniu tylu różnych dokumentów? Czy nie zastanowiło Ciebie ile możesz zagwarantować każdemu, przy założeniu takiego samego splitu 1:64. Jak nie to weź kalkulator do ręki albo włącz logiczne myślenie.

W GPONIE działa split 1:256 czego GEPON nie potrafi, bo tutaj max jest 1:128. To też powinno pisać w tych dokumentach które przejrzałeś. Jednakże z reguły split jest mniejszy, ale to też przekłada się na ilość potrzebnych portów w OLTach, spliterów, włókien, kabli, by obsłużyć tę samą ilość abonentów. A to też się wiąże z kasą :)

Dodatkowy plus z GPONu: standard 10GPON wykorzystuje inne długości fal niż GPON, więc obie technologie mogą pracować równocześnie na tym samym włóknie. Przyszłościowy 10GEPON jednak koliduje z GEPONem i tutaj będzie spory problem - potrzebna będzie zdublowana infrastruktura, albo wymiana naraz wszystkich aktywów w danej gałęzi, a to też - kasa :) Może nie teraz i nie za rok-dwa to będzie potrzebne, ale przecież kilka lat temu to pełnią szczęścia było wdzwonić się na 0202122 i co to oferowało a teraz nikt nie wiem co ten numer znaczy :D

Teraz marzeniem jest 100 mbit, a za kilka lat możesz przez takie kiepskie łącze nie ściągnąć najnowszej piły 9 w 5D, itp

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Ooo.. ta odpowiedź już o wiele bardziej mnie satysfakcjonuje! Dziękuję.

Pierwsze, co poraziło moje oczy to split 1:256 dla GPON. Skąd to się wzięło? Nawet w normie jest napisany max split 1:128, z czego realny to 1:64.

Po drugie, czemu więc w Azji korzystają praktycznie tylko z GEPONa?

P.s - 0202122 - brzeszczący numer tpsy ;)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Nie wiem dlaczego korzystają w Azji z gepona. Natomiast split 1:256 działa w gponie dasana.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Podaj mi proszę dokładny model tego OLT Dasana, co ma split 1:256.

A odpowiedzią na GEPONa w Azji są (znając życie) pieniądze, ponieważ urządzenia aktywne GEPONa są o wiele tańsze, niż GPON.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 6 Następna