Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Cześć wszystkim - to mój pierwszy post tutaj i zarazem pierwszy w życiu w temacie światłowodu :)

Potrzebowałem na użytek własny przeciągnąć kilkadziesiąt metrów światłowodu w wykopie więc kupiłem arota 50mm i w niego wciągnąłem wspomniany już światłowód (jednomodowy), trzy skrętki (żel, ekran) i kabel energetyczny 5x6mm2. Już w czasie wciągania (czyli trochę za późno) poczułem że zrobiłem błąd :) bo trochę nam się to wszystko potarło o siebie wewnątrz ale koniec końcem wszystko wciągnięte jak należy. Mam tylko obawy czy w czasie tego pocierania nie uszkodziliśmy światłowodu i o ile kabla energetycznego sprawdzać nie muszę bo jemu krzywdę trudno zrobić, skrętki mogę łatwo przetestować (od pomiaru miernikiem po zaprawienie końcówek i sprawdzenie transferu) to do światłowodu nie mam narzędzi i wiedzy.

Światłowód jednomodowy - płaszcz, włókna (podobno kevlar), i rdzeń w niebieskiej osłonie/izolacji

[od teraz proszę o ewentualne się nie śmianie:]
Wymyśliłem sobie, że zrobię test pt. "Czy ten światłowód w ogóle ma ciągłość" no bo przecież jak światłowód to może by go potraktować światłem :)
Zaopatrzyłem się we wskaźnik laserowy (kolor światła zielony / made in PRC za 40 zł) - robię test na odcinku ok. 30cm - jest w porządku - czyli świeci na drugim końcu.
Natomiast gdy świecę w długi, właściwy odcinek (ok. 140metrów) to ni cholery - żadnego światła w tunelu czyli choćby małej zielonej kropki. Próbowałem nawet w zupełnej ciemności ale efekt podobny - jest stabilnie - czyli cały czas brak światła na drugim końcu :)

Teraz pytanie - czy to, że światło nie dociera na drugi koniec powinno być dla mnie powodem do niepokoju czy może cudem by było gdyby dotarło (mam na myśli oczywisty brak precyzji przy kierowaniu wiązki światła w rdzeń)?
Bo jeżeli ta druga opcja jest możliwa czyli światło nie dociera mimo braku defektu światłowodu to wtedy pewnie musiałbym się uśmiechnąć do kogoś posiadającego sprzęt pomiarowy żeby moje obawy definitywnie potwierdził bądź wykluczył.

Będę wdzięczny za Wasze opinie tym bardziej, że teoretycznie mógłbym jeszcze naprawić ewentualny błąd i położyć nowy światłowód jeszcze raz w osobnym peszlu.

p.s.
Wiem, że najlepszym testem byłaby po prostu próba utworzenia linku ale obecnie nie jest to możliwe - taka próba może się odbyć dopiero za kilka miesięcy a wtedy może być trochę za późno na naprawianie błędu. Chociażby z powodu trudności w kopaniu w zamarzniętej ziemi :)

Pozdrawiam
Łukasz

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Wizualny lokalizator uszkodzeń Ci potrzeby, po jednej stronie spawasz pigtail i patrzysz czy po 2 stronie światło wychodzi

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Jak nie wciągałeś jakiegoś wewnętrznego 3mm to ciężko uszkodzić

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Światłowód, który wciągałem to ten sam, którym robią u nas linie napowietrzne po słupach energetycznych. Człowiek, który mi zostawił ten światłowód, wspomniał, że światłowód "jest z kevlarem" i że jest "nie do zaje...ania".
Coprawda nie odnieśliście się wprost do moich testów wskaźnikiem laserowym ale czy mam przez to rozumieć, że to żaden test? :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Po pierwsze wskaźnikiem laserowym takim np. zielonym nie przeświecisz dobrze włókien. Pamiętaj, że średnica rdzenia włókna to 9 mikrometrów więc jakikolwiek paproch jest w stanie Ci przysłonić rdzeń więc światło po prostu do niego nie wpadnie i nie wyleci z drugiej strony. Poza tym zielony laser ma bardzo dużą absorbcję przez włókno światłowodowe - dlatego wszystkie "laserowe prześwietlacze" dla kabli światłowodowych są koloru czerwonego.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

tak jak koledzy napisali trzeba by z jednej strony przyspawać pigtail i świecić, łatwiej by było gdybyś napisał skąd jesteś to może ktoś przy okazji by podjechał jeśli sam nie posiadasz odpowiedniego sprzętu

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Światłowód jest położony 20km od Katowic w stronę Częstochowy. Blisko "gierkówki"... miejscowość Preczów. Jakby ktoś był zupełnie przy okazji to zapraszam na kawę na budowie :)
Trochę mnie pocieszyliście (broken) tym, że zielony laser nie całkiem się nadaje do prześwietlania - może niepotrzebnie się martwię i wszystko z nim (światłowodem) w porządku

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Mówisz ze swiatlowod ma 140m a skretki tez?

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Czuję "podchwytliwość" :) Skrętki jest 90m czyli w normie a światłowodu jest z zapasem bo zamysł był taki żeby go w przyszłości wystarczyło aż do słupa przy ulicy, do mufy.

edit:
...ale pewnie i tak nie wystarczy i bez spawu się nie obejdzie

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam.Tak jak kolega broken napisał nie ma możliwości skupić wiązki światła tak aby ją wpuścić w 9 mikrometrowy rdzeń sposobem domowym - aby to zrobić trzeba dospawać pigtail i użyć światła czerwonego (650nm), gdyż jest to barwa widzialna najbliższa długościom fal użytkowych w światłowodzie, a więc najmniej tłumiona. Niestety test światłem widzialnym nie określi na 100% prawidłowych parametrów światłowodu, gdyż małego przygięcia nie pokaże -światło może dochodzć bo to krótki odcinek, ale parametry mogą być złe. Piszesz,że jak zamarznie ziemia to nie będziesz miał możliwości wymiany tego kabla - moim zdaniem jest to poważny błąd, gdyż zawsze może zdażyć się konieczność wymiany kabla (dotyczy to nie tylko światłowodu).Moim zdaniem tak powinieneś wykonać tę instalację, aby zawsze móc kabel wymienić. Jeżdże często przez Twoją okolicę to mogę przy okazji w przyszłym tygodniu sprawdzić ten kabel.
Pozdrawiam
Paweł

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dzięki.
Posłałem Ci info na priv.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Czasami światło widać, niby ok, a sygnał jest zbyt mocno tłumiony i nie działa.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie