Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Witam,

Podpowiedzcie jak mogę zrealizować takie zadanie. Mam w firmie 3 oddziały. Każdy z nich połączony tunelem z centralą. Na obecną chwilę w każdym z tych oddziałów mam osobną podsieć, za pomocą dhcp relay podawane są adresy z głównego dhcp. Chciałbym jednak zrobić tak aby wszystko było w jednej podsieci. Zatem wszystkie tunele połączę razem z interfejsem lan na głównym routerze. Problem w tym że chciałbym aby każda z tych lokalizacji miała swoją pulę adresów wydzieloną w ramach jeden podsieci. Zrobiłem szybki test polegający na tym że na kolejnym mikrotiku odpaliłem dhcp relay a na głównym zrobiłem dodatkowy serwer dhcp z inną pulą ze wskazaniem relay'a ale nadaje adresy z puli podstawowej - może w takiej sytuacji trzeba wyblokować jakoś ruch do głównego dhcp a zezwolić tylko na kontakt z relay'em ale trzeba by to zrobić w warstwie drugiej czy jest to możliwe?? A może jest inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Ja bym zdecentralizował serwery dhcp jednak. Jak tunel leży to sieć leży, nie brzmi to dobrze.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

jo_gurt pisze:
Ja bym zdecentralizował serwery dhcp jednak. Jak tunel leży to sieć leży, nie brzmi to dobrze.

Teraz mam te lokalizacje światłowodem połączone dodatkowo łącze zapasowe więc ryzyko całkowitej awarii jest dosyć małe.
Zdarzają się sytuacje że ludzie z komputerami przemieszczają się miedzy lokalizacjami i zależy nam aby zachować ten sam adres IP ponieważ związane są z tym pewne przywileje :)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie