Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam. Mam internet radiowy z okolicy. I mam obecnie antenę nanobridge m5 22dBi, wcześniej miałem powerbeam 300 tylko poszedł do serwisu, bo na LANIE 10Mbps albo 100Mbps ustawiała antena jak się jej chciało. No i mam teraz drugą antenę, na pewno jest większa i trochę teoretycznie lepsza. Mam nadajnik 1.5 km może 2km ode mnie na blokach, a później leci do nich kolejne 5-7km. Jakoś tak to wygląda. No i jestem połączony bezpośrednio z tą anteną 1.5/2km.
Sprawa wygląda tak, miałem tamtego powerbeama i było wszystko git, tylko często wieczorami spadało CCQ i szybkość TX, ta RX zazwyczaj była stała 300.
Tutaj na nowej antenie nigdy praktycznie nie mam 300/300 a CCQ to tragedia, spada codziennie wieczorami do 75% i się antena wyłącza trzeba ją zrestartować i działa. Jak nic się nie robi to nie spadnie, ale wystarczy pobierać jak patrzyłem 512 kb/s i już wywala po minucie.
1. I mam takie pytanie od czego CCQ jest zależne i czy te TX, ma jakiś wpływ jak spadnie do 100?
4. Tak samo zastanawia mnie ta siła TX nie wiem na ile ustawić, na nowej wyciąga 23dBm max, na starej 26dBm.
5. Jest też opcja antena : Feed only - 3dBi lepiej ją tak zostawić czy ustawić 25dBi na nowej, tak jak mam ustawione?
Daje dwa screeny, pierwszy stara antena powerbeam drugi obecny nanobridge. (Screeny zrobione jak spadły te wartości CCQ i TX/RX)
Obrazek

Obrazek

Ostatnio zmieniony czw, 28 gru 2017 22:39:18 przez kukier, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Kto daje końcowemu enduserowi dostęp do sprzętu ?
pachnie uryną na kilometr.
zgłoś problem do operatora

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Problem wynika pewnie z tego, że NanoBridge M5 zbiera bardziej syf z eteru niż PowerBeam M5.

Link na 2km TX Power 23dBm i taki sygnał, prawdopodobnie brak optyki.

Zgłoś problem operatorowi, sam nic nie wymyślisz.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Podaj co to za operator ...
Jeśli dali ci dostęp do anteny to znaczy że jakiś badziewiak . Chociaż forum zna przypadki że niektórzy uryniarze to nawet dają możliwość zmiany bazy do której się jest wpięty ... Mam nadzieje, że już takich śmieciarzy nie ma. Swoja drogą co domorośli Einsteini wyprawiają z routerami i wi fi i jakie teorie snują to może być ciekawe bardzo ....

PKK

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Powiem tak, nikt mi nie dał sam sobie wziąłem. Nikt na tyle chyba nie jest głupi, żeby dawać dostęp. Ale ja korzystam tylko z tego poglądowo i po prostu obserwuję i chcę wysnuć jakieś wnioski żeby sobie jak najbardziej ogarnąć. Bo jak wiecie serwisowanie z radiówkami, jest problematyczne bo nigdy problem nie leży po ich stronie. To jest mój drugi internet, i ludzie są w porządku, dlatego potrzebuję pomocy, informacji, bo ja mogę z nimi zagadać że chcę tamtą lub tą antenę itd. Chcę mieć po prostu normalny internet, mam już od pół roku problem z pingami wieczorami i akurat spierniczyła się stara antena, dlatego wykorzystuję sytuację, żeby od razu ogarnąć sobie neta. Proszę o jakieś informację, a nie rozmawianie o tym, co oni odwalają lub ja. Pozdrawiam :)

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Jeśli sam sobie wziołeś to powinieneś być odłączony od sieci. Zawsze tak robimy.

PKK

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Ja bym się doczepił do kanału 40 MHz. Działam w różnym terenie, ale nawet jak wchodziła seria M5 to nie miałem miejsca gdzie mógłbym to spokojnie stosować. W dobie sprzętu ac to wg mnie strzał w kolano. Wydajność poza godzinami szczytu pewnie będzie ok ale w szczycie - masakra

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Sprawdzałem po kolei te kanały i na żadnym innym nie łapało w ogóle połączenia. A odnośnie godzin szczytu, mam jakby własną antenę na tych blokach i jestem indywidualnie niby. I teraz czekam na starą antenę zobaczymy jak będzie. Mam tylko pytanie czy jest sens jakbym jakąś antenę własną kupił, ale za konkretne pieniądze na tak krótką odległość? Coś to da? Pytam czysto teoretycznie, na razie nie biorę tego pod uwagę. Pozdrawiam

"Jeśli sam sobie wziołeś to powinieneś być odłączony od sieci. Zawsze tak robimy. "
Nie chce mi się naprawdę komentować takich wypowiedzi, jest za bardzo agresywna. I trochę boli jak jest automatyczna korekta błędów, ale i tak piszesz taki ortograf, że oczy bolą. Proszę nie pisz, nie potrzebuję takich wypowiedzi.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Jeżeli to antena tylko dla Ciebie to poproś admin by:
- dowizował anteny (na bloku i u Ciebie, bo sygnał jest kiepski dla połączenia punkt-punkt)
- zmniejszył moc do max 20 dBm
- zmienił szerokość kanału na 30 MHz lub 20 MHz.

Po tych czynnościach dopiero można szukać innego kanału. Najpierw musi być zrobiona podstawa instalacji do porządku.

Sygnał masz taki jakby po drugiej stronie był ustawiony sektor do podłączenia większej liczby stacji ale i tak ciut do prawidłowego sygnału brakuje.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

@Orin
Dowizował anteny? Jak to można inaczej określić dla lajka, bo będę tłumaczył a nie wiem co :P Jakoś je nastawić tak?
"Sygnał masz taki jakby po drugiej stronie był ustawiony sektor do podłączenia większej liczby stacji" co masz na myśli? Że po prostu mnie w ciula zrobili i jestem normalnie podłączony jak inni i nie mam indywidualnej anteny?
I jakbyś mógł powiedzieć po czym stwierdzasz prawidłowy sygnał? Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

A jeszcze chciałem zapytać o te szerokości kanału, na 20 i 30 MHz jest lepiej niż na 40 MHz czy to kwestia losowa, że może być lepiej albo nie może? Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

zacznij korzystać z szukajki, bo pytasz o rzeczy które często się powtarzają.

- dowizować: doregulować obie anteny w pionie i poziomie by uzyskać najlepszy sygnał
- z sektorem na my myśli to co napisałem, sygnał jest o wiele za słaby na prawidłowe połączenie dwóch mocnych anten kierunkowych
- prawidłowy sygnał weryfikuję z praktyką :) na ten moment mam jeszcze w sieci kilkaset anten ubnt zamontowanych własnoręcznie w różnych konfiguracjach na różne odległości, itp. więc to minuta roboty by sobie porównać sygnał.
- czym szerszy kanał tym więcej danych można przesłać czyli większą przepustowość możesz uzyskać. niestety to także większa szansa na zakłócenia tego kanału oraz mniejsza moc w stosunku do pracy węższego kanału, czyli "czysta fizyka"

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dzięki bardzo za informacje :) Jeszcze czy mógłbym dostać jakiegoś screena z fajnie ustawionym linkiem? Tak czysto informacyjnie bym chciał spojrzeć. Bo na necie jest sporo, ale nie wiem czy są w porządku. Tyle chyba wystarczy dla moich informacji :) Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

pkk pisze:
Podaj Swoja drogą co domorośli Einsteini wyprawiają z routerami i wi fi i jakie teorie snują to może być ciekawe bardzo ....

PKK

I sami zakładają sieci :D
Albo poglądowo psują działanie bazy.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

@kukier: Masz poniżej zrzut ekranu działającego linku punkt-punkt opartego na dwóch antenach Nanobridge M5 z miskami 30 cm. Anteny były ustawione z 6 lat temu. Do dnia dzisiejszego przerzucają ok 50 Mbit w szczycie. Jak widać nie musi być maksymalna moc by link miał dobrą jakość. Teren zaszumiony średnio, są gorsze miejsca. W Twoim przypadku jakbyś zmniejszył moc na 18 dBm to siła sygnału by spadła o kilka decybeli. I właśnie ich brakuje :)

Załączniki:
p2p_przyklad.png
p2p_przyklad.png [ 43.29 KiB | Przejrzano 305 razy ]

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

@Orin dzięki bardzo chodzi o tx power tak, żeby zbić na 20 dBm gdzieś?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

tak

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

@Orin
Dałem moc na 18dBm i tx/cs trzyma chyba stabilniej z tego co widze bo często jest 300/300, a wcześniej rzadkość. Ta moc miała właśnie to poprawić tak? Bo innych zmian nie widzę.
Chciałem też zapytać o wypowiedź tutaj "Problem wynika pewnie z tego, że NanoBridge M5 zbiera bardziej syf z eteru niż PowerBeam M5". Czy to prawda? I mam takie pytanie lepiej z nimi dogadać się żeby mi obecną antenę ogarnęli czy jednak wrócić do tamtej? Jak radzisz, na której dowizować? Moim priorytetem jest stabilny internet (ping aby nie skakał), może nawet mniejszą prędkość przepchać.

Od kiedy mam tego Nanobridge, wieczorami neta mi rozłączało jak pobierało, na święta nie mogłem nic pobrać, już 384kb/s pobierałem i antena się wyłączała. Wystarczył reset i wstawała i tak w kółko Po świętach od razu następnego dnia wszystko git. Czy dobrze snuję wnioski, że mogę jednak nie być indywidualnie podłączony, czy ma to sens jakbym był na indywidualnej antenie? Bo wątpię, że nagle antena się naprawiła, jeżeli byłaby zepsuta.

I tutaj z tych opcji nie rozumiem tylko pierwszej. Lepiej ustawić sztywno najmocniejszą moc? Tylko tyle bym chciał się dowiedzieć, mógłbyś jakoś na każde pytanie odpowiedzieć i zakończyć temat i już bym ci gitary nie zawracał. Pozdrawiam i dzięki bardzo za wszystko :)
Antena:Feed only - 3 dBi
300 (2x2) - 22dBi
400 (2x2) - 25dBi

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

kukier pisze:
@Orin
Dałem moc na 18dBm i tx/cs trzyma chyba stabilniej z tego co widze bo często jest 300/300, a wcześniej rzadkość. Ta moc miała właśnie to poprawić tak? Bo innych zmian nie widzę.
Chciałem też zapytać o wypowiedź tutaj "Problem wynika pewnie z tego, że NanoBridge M5 zbiera bardziej syf z eteru niż PowerBeam M5". Czy to prawda? I mam takie pytanie lepiej z nimi dogadać się żeby mi obecną antenę ogarnęli czy jednak wrócić do tamtej? Jak radzisz, na której dowizować? Moim priorytetem jest stabilny internet (ping aby nie skakał), może nawet mniejszą prędkość przepchać.

Od kiedy mam tego Nanobridge, wieczorami neta mi rozłączało jak pobierało, na święta nie mogłem nic pobrać, już 384kb/s pobierałem i antena się wyłączała. Wystarczył reset i wstawała i tak w kółko Po świętach od razu następnego dnia wszystko git. Czy dobrze snuję wnioski, że mogę jednak nie być indywidualnie podłączony, czy ma to sens jakbym był na indywidualnej antenie? Bo wątpię, że nagle antena się naprawiła, jeżeli byłaby zepsuta.

I tutaj z tych opcji nie rozumiem tylko pierwszej. Lepiej ustawić sztywno najmocniejszą moc? Tylko tyle bym chciał się dowiedzieć, mógłbyś jakoś na każde pytanie odpowiedzieć i zakończyć temat i już bym ci gitary nie zawracał. Pozdrawiam i dzięki bardzo za wszystko :)
Antena:Feed only - 3 dBi
300 (2x2) - 22dBi
400 (2x2) - 25dBi
Jak już udajesz serwisanta to zdemontuj promiennik, sprawdź czy był klejony. Dostałeś starsze urządzenie, które prawdopodobnie ma za sobą przynajmniej jeden serwis, jak większość bridgy. Może być zwyczajnie wysłużony i całe te dywagacje nie mają sensu. Już samo to że dałeś sobie wmówić że masz "lepszą antenę" świadczy o wałku. Czemu piszesz o większym talerzu, dostałeś teraz 400? Jakie ubi nadaje? Informacje wyciągnij z zakładki ap information w mainie. Nanieść punkt ap i swój dom na airlink lub wklej kordynaty google. Antena na kominie, czy póniżej? Jest wizja czy coś może zasłaniać nadajnik? Jeżeli masz problem z którymś z pojęć pobierz data sheet urządzeń airmax m że strony Ubiquiti i uzupełnij wiedzę.

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Zostaw Antena:Feed only - 3 dBi

Nie patrzałem w specyfikację ale przy instalacjach zauważyłem, iż PowerBeam M5 zbiera mniej syfy niż jego poprzednik, co jest oczywiście na plus dla PowerBeam M5.

Jeśli jest możliwość, to zrób tak jak Ci sugerowali wyżej, zmień szerokość kanału, na 30,20,10, może dużo lepiej Ci chodzić na kanale 10MHz niż na 40MHz.

Tylko wtedy nie będziesz widział 300/300 a max 65/65, no ale w szczycie może działać to lepiej.

U siebie stosujemy szerokość kanału 40MHz w ostateczności, zazwyczaj 10,20,30 zgodnie z potrzebami w danej sytuacji.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

No ok, tak zrobię. Jedno pytanie mi się nasunęło odnośnie szczytu, to bardziej chodzi że szczyt gdzie ludzie więcej korzystają z tego internetu tak? Mimo że jestem podłączony indywidualnie, to szczyt i tak mnie dotyka tak?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Tak, gdyż w szczycie więcej ludzi korzysta z Internetu, przez co każda antena "pracuje intensywniej" co generuje wzrost szumów.

Zerknij sobie na parametr "Poziom szumu" rano i w godzinach szczytu, powinna być widoczna różnica (Im mniejsza wartość tym mniejszy szum w otoczeniu, czyli -90dBm = duży szum -110dBm mniejszy szum).

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

jak ja nie lubię 30mhz
tego za cholerę MT nie widzi na standardowym skanie

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

@czargrze - i vice versa: UNBT nie widzi mikrotika na nietypowych kanałach. Dlatego lata temu ktoś wymyślił airview i freq. usage. A teraz jak masz jakieś nośne z pasma LTE w pasmie 2,4 oraz 5 GHz to tego już k... nic nie widzi, tutaj tylko by się sprawdziło stanowisko pomiarowe m.in. z oscyloskopem. Ale w praktyce tego nie widzę.

Takie zabawki mają tylko chłopaki z UKE w swoich autkach :)

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Ja, ja też mam!
Ale najwięcej szumu jest i tak z loco na końcówkach.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 Następna